שם משתמש
סיסמא
יוסי חכמי
כתבות נוספות בתחום
חברות קשורות
הפניקס חברה לביטוח בע`מ
 
לוח אירועים
יוסי חכמי בריאיון מיוחד לרגל חגיגות 70 שנים להפניקס: "עשינו כמה מהפכות גדולות בענף"
הבעלים ומנכ"ל הפניקס לשעבר מספר על התחרות הקשה עם יותר מ-30 מבטחים ("חלקם היו אגרסיביים מאד"), על היחסים עם מייסד החברה, האבא דוד ("לא סמך עלי בהתחלה") ועל היותו בין 100 אספני האמנות הגדולים בעולם
בשנת 1968, אחרי שלמד במוסדות האקדמיים המובילים בארצות הברית ובבריטניה, הגיע יוסי חכמי לעולם הביטוח. הוא החל לעבוד כאקטואר בחברה אותה ייסד אביו, דוד חכמי, 25 שנים קודם לכן, כסוכנות ביטוח עצמאית בשם PIA (Palestine Insurance Agencies). אותה סוכנות הפכה לימים להפניקס הישראלי.

ספר לנו על תחילת העבודה שלך בהפניקס, ואיך היה לעבוד בחברה משפחתית?
"בהתחלה היה לי קשה לעבוד עם אבא, כי הוא לא סמך עלי, אבל אחרי כמה שנים הוא הבין שאני יודע מה אני עושה. הייתי יותר טוב מהאקטוארים שהיו אז בהפניקס והתקדמתי מהר מאוד. במשך חמש שנים הייתי מנהל ביטוח החיים ובגיל 31 כבר התמניתי לתפקיד מנכ"ל החברה".

כיצד פעלתם בשוק שהורכב מחברות ביטוח רבות ולא היה מצומצם יחסית כמו היום, ומה היה הייחוד של הפניקס בשוק רווי מתחרים?

"אמת. היו אז עשרות חברות ביטוח, כולל הרבה סוכנויות נציגות של חברות מחו"ל. הייתה תחרות איומה בין יותר מ-30 מבטחים וחברות זרות, שהיו מאוד אגרסיביים. בשנות ה-80 מצב הביטוח התדרדר מאוד וחלק מהחברות, כמו הסנה למשל, פשטו את הרגל.

"עשינו כמה מהפכות גדולות בענף. הייחודיות של הפניקס הייתה בשירות הטוב. היינו הראשונים שהפכנו לחברה ממוחשבת בתעריפים שונים מאלו של שאר חברות איגוד חברות הביטוח ולראשונה הצגנו פוליסות מודולריות. מפוליסה שנפרסה על פני עשרות עמודים קיצרתי את הפוליסה כך שתורכב מעמוד מודפס אחד בלבד, כאשר כל יתר הסעיפים הפכו לנספחים שהודפסו מראש וחוברו בעת הצורך בשדכן. במקום להוציא פוליסה בשלושה חודשים הוצאנו אותה בתוך שבוע. היו לי ויכוחים עם אבא על המעבר לשימוש במחשבים. המעבר הזה עלה המון כסף אבל בתוך חמש דקות היינו מקבלים פוליסה מודפסת. היו לנו פוליסות מחלות קשות שלא היו אז קשורות לעולם הבריאות. התעריפים שהצענו היו יותר מעודכנים כי הייתה לנו אינפורמציה מעודכנת, ובהמשך כולם העתיקו אותנו".

בשנת 2002 מכרו חכמי ואחותו ניצה קנפר את חלקם בהפניקס, שעמד על 56%, לאנשי העסקים יעקב שחר וישראל קז בסכום של 312 מיליון דולר, כמיליארד וחצי שקלים על פי השער של התקופה ההיא. "היום הפניקס שווה יותר מפי שניים משוויה אז", הוא אומר. המכירה אפשרה לחכמי לפתח את התחביב שלו, שככל שחלפו השנים הלך ותפס נפח משמעותי יותר בחייו.

איך הגעת לאמנות?
"האמת שאני לא יודע. אין לי מושג. הייתי עדיין מנכ"ל הפניקס אבל רציתי שינוי בחיים שלי, עד שיום אחד קמתי ואמרתי אני רוצה חיים חדשים. הייתי במילואים בצנזורה הצבאית והיו לי 4-5 שעות מתות וחשבתי מה אני עושה ומה אני אוהב לעשות. גיליתי ש-90% מהזמן אני עושה דברים שאני לא אוהב. כמעט מיד קיבלתי החלטה למכור ולעזוב את הארץ. מכרנו את הפניקס לפי שווי של 540 מיליון דולר והיום היא שווה אולי פי שלושה. הפניקס התחילה מכלום וצמחה באופן יוצא מהכלל. כשהגעתי להפניקס ב-68' היא הייתה 6% מהשוק וכשמכרתי אותה היא כבר עמדה על כמעט 20% ממנו".

מגזינים גדולים בעולם הגדירו אותך בין 100 האספנים הגדולים בתבל. איך מגיעים לזה?
"אני לא רואה באוסף שלי קישוט. אני גם לא אוסף את הציורים והתמונות בשביל רווח. יש תמונות שקניתי ומחירן עלה עם השנים פי 100 ויש תמונות שקניתי והערך שלהן ירד. תמונות של יוסף זריצקי שקניתי ב-60 אלף דולר והיום הן נמכרות ב-30 אלף. אני עדיין משקיע לא מעט באמנות, נוסע לתערוכות בעולם. הייתי עכשיו באיטליה והלכתי לארבעה מוזיאונים".

הריאיון המלא יפורסם במגזין מיוחד שיופץ בוועידת עדיף, 10-11 בדצמבר, אווניו, קרית שדה התעופה
 
 
הוסף כתבה למזוודה אישית
הוסף למזוודה אישית


גולש יקר,

תכני האתר ומוצרי עדיף מיועדים למנויים בלבד.

מנויי עדיף נהנים מחבילת ערך מושלמת: יותר מידע חדשותי, יותר ידע ויותר שירותים חדשים וייחודיים.

באפשרותך לצפות בתכני האתר באופן מיידי על ידי רישום קצר לקבלת מנוי היכרות ללא כל התחייבות.
הרשמה
שם פרטי:
שם משפחה:
שם חברה:
טלפון:
תפקיד:
אימייל:
סיסמא:
אישור סיסמא:
הנני מאשר את
 תנאי השימוש
באתר
אבקש לקבל עדכונים, חדשות ומידע שיווקי
הרשם וגלוש
כניסת מנוים
מייל:
סיסמא:
 
כניסה
 
הוסף תגובה לכתבה זו
כינוי:
אימייל:
כותרת:
תוכן:
אין לכתוב הודעה המפרה את  תנאי השימוש של Anet לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב
עדיין אין תגובות לכתבה זו.
 
עקבו אחרינו
כל הזכויות שמורות לאתר ANET.co.il 2011
המסלקה הפנסיונית