שם משתמש
סיסמא
 
לוח אירועים
קבלת קצבאות: הגיל שאפשר להתחיל
בישראל קיימים מספר חוקים המענקים זכויות שונות בהתאם לגיל: ביטוח לאומי, פקודת מס הכנסה, חוק גיל פרישה וכדומה | דוגמה לתכנית פרישה רב שלבית שגובשה לשני בני זוג
17/03/2019 13:34
אין לראות באמור לעיל משום ייעוץ משפטי/פנסיוני/מס כלשהו., באופן טבעי, פערי גיל שונים. לעיתים יש מצבים בהם אחד מבני הזוג צעיר מגיל הפרישה החוקי, בעוד השני כבר חצה אותו. לעיתים קרובות אין חפיפה בין היקפי החיסכון, על שם בן או בת הזוג צבירה נאותה, ולשני מועטה יותר.

בישראל קיימים מספר חוקים המענקים זכויות שונות בהתאם לגיל: ביטוח לאומי, פקודת מס הכנסה, חוק גיל פרישה וכדומה.

גיל פרישה מוקדמת 60 – נקודת הזמן הראשונה המאפשרת קבלת קצבאות מתכניות משלמות. קצבאות אלה חייבות בדמי הביטוח הלאומי וביטוח בריאות כהכנסה רגילה, למעט קצבה "מוכרת" הנובעת מהפקדות פרטיות. בנוסף, הפעלת קצבה מקרן פנסיה ותיקה גרעונית פירושה הפחתת זכויות. פיטורים בגיל זה עשויים לזכות את הפורש בדמי אבטלה, אך קבלת קצבה עשויה לפגוע בדמי האבטלה.

ניוד תגמולים עובד מעביד לקופה משלמת
מייצר קצבה "מזכה" החייבת במס הכנסה, ביטוח לאומי וביטוח בריאות כמו משכר רגיל, אך הפקדה במזומן (לאחר פדיון כספים פטורים) מייצרת קצבה "מוכרת" פטורה ממס ללא תקרה.

גיל פרישה חוקי 62/67 – בגיל זה רשאים עובדים לפרוש מפאת גילם, ולהיות זכאים למענקי פרישה. זהו הגיל בו ניתן לקבל קצבה על פי תקנוני קרנות הפנסיה הגרעוניות ללא הפחתת זכויות. קצבאות המשולמות מגיל זה ואילך פטורות מדמי ביטוח לאומי ודמי ביטוח הבריאות. וניתן לקבל הקלת מס עד תקרה לקצבה "מזכה" באמצעות "קיבוע זכויות". מגיל זה, ניתן לקבל קצבת זקנה מביטוח לאומי, אך זכאות זו מותנית במבחן הכנסות (שכר, ריבית). המוסד לביטוח לאומי רשאי לקזז מקצבת הזקנה הכנסות חודשיות מסוימות, העולות על רף הקבוע בחוק. במידה וכל קצבת הזקנה קוזזה, יהיו הפורשים זכאים להגדלה של 5% לכל שנת דחייה עד גיל 70. לדוגמה, אישה אשר יש לה הכנסות העולות על הרף ותפרוש בגיל 69, תהיה זכאית לתוספת של 35% לקצבת הזקנה שתשתלם לה מהביטוח הלאומי.

גיל פרישה חובה 67 (לגברים או נשים) – בגיל זה רשאים המעסיקים לסיים עבודה מסיבת "גיל". כמו כן, רשאים פורשים שלזכותם צבירת "תגמולים לקצבה" בסכום הנמוך מ"הצבירה המזערית" למשיכת התגמולים בפטור ממס.

גיל 70 – מגיל זה ואילך זכאים פורשים לקצבת זקנה מלאה מהביטוח הלאומי.

למשרדינו הגיעו זוג מהפניה של סוכן ביטוח: הוא בן 63 רגע לפני סיום עבודה כשכיר. בעל צבירות נאות במספר תכניות שונות בצבעים שונים. הפיצויים: חלק פטורים וחלק ברצף קצבה, התגמולים: חלק "הון" בתשואה מובטחת, אך ללא מקדמי קצבה, חלק ל"קצבה" עם מקדמי קצבה מובטחים אך ללא תשואה מובטחת. יצוין כי חלק מעזיבות העבודה לא טופלו במועדן, וכן גילינו גם קצת טעויות בחברת ביטוח. תיק שגרתי.

היא בת 62, עובדת במשק ביתה. בעלת קצבת זקנה מהביטוח הלאומי בלבד, ללא חיסכון פנסיוני. לשניהם תיק השקעות חופשיות בבנק המשמש כרזרבה לצרכים חד פעמיים.

לאחר הבנת צרכי המשפחה, עיבוד כל מרכיבי החיסכון הפנסיוני והבנת האפשרויות בהתאם לגילם, הורכבה תכנית פרישה רב שלבית: חישוב הקצבה החודשית הרצויה במונחי נטו, תכנון וביצוע של משיכות כספים הוניים בפטור ממס (מאיזה קופה מושכים איזה רכיב), והפקדתם בתכנית משלמת על שם האישה והפעלת קצבה "מוכרת" במסלול פרישה התואם לרצונם. בדרך זו פתרנו את בעיית התזרים שלהם עד גיל 67 שלו, ויצרנו הכנסה קבועה עבורה לכל החיים. בהגיע הגבר לגיל 67, יתחיל לקבל קצבת זקנה מהביטוח הלאומי ומהתוכניות הפנסיוניות כאשר הם יודעים כבר כעת מה צפוי להם במונחי "נטו". יצירת קצבה "מוכרת" על שם האישה במקום "מזכה" עבור הבעל יצרה חיסכון מידי של כ- 1,000 שקלים לחודש (פטור ממס הכנסה, ביטוח לאומי ודמי ביטוח בריאות). לו היה הגבר מבקש לקבל את הקצבה על שמו, היה עליו להמיר לקצבה כ-220 אלף שקלים נוספים במטרה להגיע לאותה הכנסה נטו, סכום זה, נותר כאמור ברשות המשפחה לרזרבה עתידית.
כי כרגיל, סוד ההליכה על פני המים נעוץ בידיעה היכן מונחות האבנים.


* אין לראות באמור משום יעוץ משפטי/פנסיוני/מס כלשהו.

* הכותב הינו בעל רישיון פנסיוני, שותף ומנהל במיזם "פרישה פלוס".
 
 


גולש יקר,

תכני האתר ומוצרי עדיף מיועדים למנויים בלבד.

מנויי עדיף נהנים מחבילת ערך מושלמת: יותר מידע חדשותי, יותר ידע ויותר שירותים חדשים וייחודיים.

באפשרותך לצפות בתכני האתר באופן מיידי על ידי רישום קצר לקבלת מנוי היכרות ללא כל התחייבות.
הרשמה
שם פרטי:
שם משפחה:
שם חברה:
טלפון:
תפקיד:
אימייל:
סיסמא:
אישור סיסמא:
הנני מאשר את
 תנאי השימוש
באתר
אבקש לקבל עדכונים, חדשות ומידע שיווקי
הרשם וגלוש
כניסת מנוים
מייל:
סיסמא:
 
כניסה
 
הוסף תגובה לכתבה זו
כינוי:
אימייל:
כותרת:
תוכן:
אין לכתוב הודעה המפרה את  תנאי השימוש של Anet לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב
עדיין אין תגובות לכתבה זו.
 
עקבו אחרינו
כל הזכויות שמורות לאתר ANET.co.il 2011
המסלקה הפנסיונית