שם משתמש
סיסמא
לוח אירועים
"עובד שלא מגיע לייעוץ פנסיוני לתכנון פרישה עלול להפסיד עשרות ומאות אלפי שקלים"
דני גיגי, מנהל מחלקת ייעוץ פנסיוני ותכנון פרישה בבנק הפועלים, הציג בפני המעסיקים את מהות תהליך תכנון הפרישה, את מורכבותו ואת הערך המתבטא בעשרות ובמאות אלפי שקלים חיסכון לפורש
"בסופו של דבר כל אחד מהעובדים, ולא משנה אם הוא עמית בקרן פנסיה חדשה, בקרן נבחרת, בביטוח מנהלים בקופת גמל או בשילוב ביניהם, יגיע לצומת הקריטית - צומת הפרישה. בצומת זו הערך מתכנון מיטבי של הפרישה הוא דרמטי ועלול להגיע לעשרות ומאות אלפי שקלים של חיסכון. לצערנו אנחנו פוגשים מדי יום פורשים שיצאו לגמלאות ללא תכנון מוקדם ועקב כך נדרשים לשלם מס מיותר לדוגמה עקב משיכת קופות גמל תוך תשלום מס על משיכה שלא כדין בעוד שניתן היה לפתור אותם ממס או תשלום מס על קצבאות פטורות וכיוב'".
 
במעמד הפרישה על הפורש לקבל שורה של החלטות משמעותיות בנוגע לאופן הטיפול במענקי הפרישה והפיצויים, הקצבאות ולגבי אופן מימוש הכספים שנצברו. החלטות אלה יש להן גם היבטי מס חשובים חלקן בלתי הפיכות ובעלות השלכות כלכליות מרחיקות לכת. ייעוץ מקצועי לקראת פרישה הנעשה תוך התאמה אישית לצרכים ולהעדפות של הפורש יאפשר לפרוש עם מירב המשאבים הכספיים ולהתחיל את תקופת הפרישה ברגל ימין.

"המטרה שלנו כיועצים פנסיוניים אובייקטיביים היא להתאים לכל פורש את תכנית הפרישה האישית (תפ"א). אני יכול להצביע בוודאות על ההפסד שנגרם בין היתר כתוצאה מכך שחלק מהפורשים לא מילאו כנדרש טופס קיבוע זכויות (161/ד') שאמור להנחות את פקיד שומה כיצד כפורש אני מעוניין לתכנן את הפטורים המגיעים לי במועד הפרישה. לאור מורכבות הנושא, הפורש עצמו אינו מסוגל לתכנן וליישם באופן מיטבי, הוא חייב גורם מקצועי לצדו, באותה מידה כפי שהוא ילך לרופא כשהוא חולה, ולא יקבל החלטות על דעת עצמו. אין סיבה שפורש שעמל שנים רבות וצבר הון, לא יגיע לייעוץ של שעה ובכך להסתכן באובדן חלק ניכר מהמשאבים ומהחיסכון שצבר. הפורש חייב להפנים כי לאי קבלת ייעוץ פרישה יש עלות כבדה", מסביר דני גיגי, מנהל מחלקת ייעוץ פנסיוני ותכנון פרישה בבנק הפועלים. 

"חלק מהפורשים שלא פגשו יועץ פנסיוני, מגיעים אלינו ובדיעבד מבינים את גודל הטעויות שאת חלקן לא ניתן לתקן. הם מבינים שלו היו מקבלים ייעוץ פנסיוני לתכנון פרישה היו יכולים לחסוך לעצמם כסף רב, מאבקים וכאבי ראש. איזה עובד לא יסכים לשלם לייעוץ בין 2,000-3,000 שקלים עבור חיסכון במס של עשרות ומאות אלפי שקלים?", הוא תהה. 

גיגי הסביר בכמה דוגמאות במה עוסקים בייעוץ לפרישה – תכנון תשלומים פטורים ממס, סיוע בבירוקרטיה ובסיוע במילוי טפסים הנדרשים לפקיד שומה, דחיית המס באמצעות רצף קצבה או רצף פיצויים, חילוץ "התשלומים הפטורים" וקבלת "קצבה מוכרת" פטורה ממס ועוד. "לא בכדי הופיע באחת הכותרות הכלכליות כי הממונה על שוק ההון, משה ברקת, טוען שיש לחייב כל עובד לעבור ייעוץ פנסיוני לתכנון פרישה. כיועצים פנסיוניים אובייקטיביים אנו נוודא שאם העובד רוצה יותר קצבה, נקצה פטור על הקצבה אם המס השולי גבוה ונוודא שיקבל פטור על הקצבה. אם צרכיו מחייבים סכומים חד פעמיים נוודא שיוכל להוון את אותם סכומים במינימום מס, זו לא נוסחה מתמטית. יש TRADE OFF בין הפטורים ולכל אחד צרכים ופתרונות שונים ולכן לא מומלץ לבצע זאת לבד. כמעסיקים תפקידכם לדאוג למילוי נכון ועדכני של טופס 161 להבהיר לעובד כי מומלץ לגשת לגורם מקצועי שייתן לו ייעוץ בכל הנושאים הקשורים לפרישה. כמו כן להגביר את המודעות בקרב העובדים על החשיבות בניהול נכון של החיסכון הפנסיוני ובהתייעצות עם גורם מקצועי". 

גיגי הסביר כי להבדיל משנים קודמות מאז תיקון 190, ב-2012, ישנו טופס המחייב כל עובד ועובד, לא משנה מה שכרו, להגיע לייעוץ לפרישה "בגיל הזכאות" במטרה למלא אותו וזה טופס קיבוע זכויות 161ד, עם קבלת הקצבה הראשונה מקרן הפנסיה עליו להעביר לפקיד שומה כיצד הוא רוצה לנצל את ההון הפטור העומד כיום על כ-747 אלף שקלים ויגיע ב-2025 לכ-1.022 מיליון שקלים האם לנצל פטור זה על הפנסיה או על כספי הפיצויים ומענקי הפרישה או על היוון הכספים "עדין לא נתקלתי בעובד שמבין את ההשלכות ואת המשמעות ואת העובדה שמדובר בטופס המקבע את העתיד שלו ולא ניתן לשנות (למעט 90 יום ממילוי הטופס)", אמר. 

"חשוב שהמעסיק יאפשר את זכות הבחירה בגורם המקצועי שילווה את הפורש לאורך כל תהליך הפרישה תוך הבחנה בהבדלים בין סוכן ליועץ אובייקטיבי אם העובד בוחר בסוכן ביטוח, שילך אליו, אם הוא מעוניין ביועץ פנסיוני אובייקטיבי, שיבחר בו. אסור למעסיק לחייב את העובד לגשת לאחד מהיועצים מתוך רשימה שנבחרה ע"י המעסיק (סעיף 20/א/2 לחוק הפיקוח). אתם כמעסיקים צריכים להבהיר לכל עובד שאם חשוב להם לדאוג לרמת חיים נאותה בתקופת הפרישה שייגשו לייעוץ את השאר אנחנו נעשה", סיכם גיגי.

הערה: כל האמור לעיל הינו מידע והסברים כלליים בלבד, אשר אינם מהווים ייעוץ פנסיוני או ייעוץ להשקעות ואינם מהווים תחליף לייעוץ המותאם ללקוח ולצרכיו האישיים. המידע ניתן בהתאם לחוק ולכללים הידועים היום.
 
הוסף כתבה למזוודה אישית
הוסף למזוודה אישית


גולש יקר,

תכני האתר ומוצרי עדיף מיועדים למנויים בלבד.

מנויי עדיף נהנים מחבילת ערך מושלמת: יותר מידע חדשותי, יותר ידע ויותר שירותים חדשים וייחודיים.

באפשרותך לצפות בתכני האתר באופן מיידי על ידי רישום קצר לקבלת מנוי היכרות ללא כל התחייבות.
הרשמה
שם פרטי:
שם משפחה:
שם חברה:
טלפון:
תפקיד:
אימייל:
סיסמא:
אישור סיסמא:
הנני מאשר את
 תנאי השימוש
באתר
אבקש לקבל עדכונים, חדשות ומידע שיווקי
הרשם וגלוש
כניסת מנוים
מייל:
סיסמא:
 
כניסה
 
הוסף תגובה לכתבה זו
כינוי:
אימייל:
כותרת:
תוכן:
אין לכתוב הודעה המפרה את  תנאי השימוש של Anet לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב
עדיין אין תגובות לכתבה זו.
 
עקבו אחרינו
כל הזכויות שמורות לאתר ANET.co.il 2011
המסלקה הפנסיונית