שם משתמש
סיסמא
רועי יקיר / צילום: סטודיו עדיף
חברות קשורות
הפניקס חברה לביטוח בע`מ
 
לוח אירועים
רועי יקיר: קל להתפזר בהשקעות, החוכמה – להסתכל לטווח ארוך
מנהל ההשקעות הראשי של הפניקס הסביר כי לא תמיד נכון לכל גוף להיות היכן שהשוק כולו נמצא | "החיסכון הפנסיוני תורם להקפצת הפעילות העסקית בישראל, היום בכל תיק, בוודאי בהפניקס, 30% מושקעים בנכסים לא סחירים"
"ניהול כסף ארוך טווח - פנסיוני, גמל וביטוח, זה לא עניין מקרי אלא עניין של עבודה ואסטרטגיה", כך פתח אתמול (ג') רועי יקיר, משנה למנכ"ל הפניקס ומנהל ההשקעות הראשי בחברה, את הרצאתו בכנס 'מתכננים עתיד'.
 
אורי קיסוס: אני יושב עם המון סוכנים, רואה בעיניים את חוסר הביטחון ולא מצליח להבין למה
28/5/2019
מנכ"ל אקסלנס גמל והשתלמות על חשיבות כניסתם של סוכני הביטוח לעולם הפיננסים | אייל אוחיון, משנה למנכ"ל ומנהל חטיבת המכירות בהפניקס: אם מחפשים מקום עם סוג של יציבות, העולם הפיננסי הוא סוג של מקום כזה
הוא התייחס לתשואות הגבוהות שרשמה החברה בשנים האחרונות, ואמר כי הפניקס ממשיכה להיות חיובית לגבי העתיד. "אנחנו מאמינים שהריביות הנמוכות והאינפלציה שלא באמת קיימת בארץ ובעולם והעובדה שיש עדיין צמיחה, גם אם לא צמיחה מאוד מרשימה, תומכות בהמשך העליות בשווקים החיוביים", ציין יקיר.

"למי שיש פרספקטיבה ארוכת טווח על שוק החיסכון הפנסיוני בישראל, נורא קל להתפזר ולעבור מאפיק אחד לאחר ומישראל לארצות הברית ולאירופה, או להשקיע פעם בתעשייה ופעם בטכנולוגיה. החוכמה היא לנסות לקבל VIEW ארוך טווח, כי לא תמיד איפה שהשוק נמצא גם אנחנו צריכים להיות, אבל צריכים להיות עקביים ולהתקדם באמונתנו. למעשה היום לנהל כסף זה סיפור מסובך מאשר היה לפני 15-20 שנה, ויש כמה נקודות מאקרו כמו מחזורים נמוכים, תשואות נמוכות, מרווחים נמוכים, ולכן נשאלת השאלה כמה שנים אפשר להיות במחזור כלכלי חיובי", הוא הסביר.

שינויים מרחיקי לכת באלוקציית הנכסים

יקיר סיפר כי במשך שנים רבות שאלו אותו היכן הוא עובד. "אמרתי שאני מנהל השקעות בחברה לחיסכון ארוך טווח, פנסיה, גמל וביטוח. היום התשובה שונה לחלוטין. היום אם חברות ביטוח או גופים פרטיים שמנהלים כספים גדולים, נהפכו לחברות השקעות לכל דבר. מתעסקים בחיסכון ארוך טווח אבל בתוכו עוסקים בהשקעות פרטיות, פרויקטים, תשתיות, נדל"ן, אשראי חוץ בנקאי. העסקאות הלא סדירות האלה נותנות עוגן ויציבות, ומצד שני עודף תשואה אקסטרה קדימה. כלומר היום העסק, וכך אנו רואים את עצמנו, יותר דומה לחברות השקעה/אחזקה, שהיו יותר פופולריות בישראל", ציין מנהל ההשקעות הראשי בהפניקס.

"אנו מוצאים עצמנו בהפניקס עוסקים בהרבה מאוד השקעות, שאין דרך אחרת להציג אותנו. אם פעם זו הייתה סיסמה, אני משוכנע שהחיסכון הפנסיוני בישראל תורם להקפצת הפעילות העסקית בישראל. אתן פרספקטיבה אחורנית לכך בהשוואה בין סוף 2018 למה שהיה 20 שנה לפני כן, באשר לאלוקציית הנכסים. פעם 60% היו מושקעים באג"ח ממשלתי, היום רק 10%. אג"ח חברות לא היה קיים אז, והיום למעלה משליש בישראל וחו"ל. במניות אנחנו משקיעים סביב 40% כאשר יש תיקים אפילו עם 50% מניות סחירות בארץ ובחו"ל, כשפעם לא יכולנו לעבור 15%".

הוא הוסיף כי "פיקדונות בבנקים, שפעם היו העוגן בתיקים, כבר לא רלוונטיים היום, והחלק הכי צומח וסקסי ומדובר, החלק של הדברים הלא סחירים, הנכסים האלטרנטיביים כמו נדל"ן, קרנות השקעות, תשתיות וכיוצ"ב". 

"היום בכל תיק ובטח בחברות ביטוח, בוודאי בהפניקס, 30% מושקעים בנכסים לא סחירים. יותר מ-35% מתבצעים מעבר לים. זה גורר אותנו לחפש מנהלי השקעות שמבינים מצד אחד בהתמחויות מאוד ספציפיות, ומצד שני הם בעלי יכולת לעשות מעבר מעולם שנמצא בישראל לעולם מעבר לים וליצור שילובים היברידיים, סחיר ולא סחיר. כל זה עם המגבלות על פי חוק של הפרדות מבניות", הוא אמר. 

"מדי שבועיים מאשרים כ-5 השקעות שפעם לא היינו נוגעים בהן"

יקיר ציין במהלך הרצאתו את היצירתיות אותה הגדיר כחלק מה-DNA של הפניקס. "צדי שבועיים מתכנסת ועדת השקעות בה עולים בממוצע 15 נושאים, מתוכם לרוב 3-4-5 נושאים שהם למעשה אישור השקעות לא סחירות מיוחדות, שפעם לא היינו נוגעים בהן. בהפניקס, כך אני מאמין, צריכים ליצור עודף ביחס למתחרים לאורך זמן באמצעות אותם דברים. כך, בביטוח, ב-3, 5 שנים וגם 12 חודשים נראים טוב מאוד בתשואות", הוא אמר.

"גם בפוליסות חיסכון התמונה די דומה. בהשתלמות אנחנו משתדלים להימצא בטווח של 3-5 שנים בשלישייה המובילה והשגת התשואות הטובות זה מה שאנחנו עושים. זה המקצוע הכי קשה והכי פשוט. מי שטוב רואים את זה במספרים כי זה לחלוטין לא עניין מקרי", הוא הוסיף, ונתן דוגמאות לחשיבה שונה. 

"היום לכל חברת הביטוח יש השקעות משמעותיות מניבות בנדל"ן בארץ ובעולם. לדוגמה לקניון שכולכם מכירים, קניון כושל בהרצליה על הים. הוא עבר כמה פעמים ידיים במאות מיליוני שקלים. ראינו הזדמנות ועדיין רואים הזדמנות נהדרת. חברנו לקבוצה שקנתה את הקניון. מי שיעבור יראה קניון חצי רפאים אבל מאחורי הקלעים הוא עומד להשתנות, וכבר עכשיו אנחנו מקבלים פניות האם אנחנו רוצים למכור במחירים יותר גבוהים משנכנסנו. הוא עדיין לא מניב 6-7-8 אחוז, אבל אנחנו משוכנעים שככל שנעשה שינוי, רווחי ההון יהיו משמעותיים ממה שאפשר היה לחשוב", אמר יקיר.

דוגמה נוספת אותה הוא הזכיר היא הבניין עם WEWORK שמואר גם בלילה. "תוך פרק זמן קצר, המיקום הפנטסטי עם נראות לכביש, הבניין מלא ושווה יותר משקנינו. ישנן דוגמאות נוספות בתשתיות גם מעבר לים כמו הקמה של מתקנים וטיפול בפסולת שממנה יוצרים אנרגיה. זוהי הקמה משלב אפס שהציפייה שלנו ליצור כאן תשואה דו ספרתית גבוהה, 18-20% IRR. אנחנו עובדים עם גופים בינלאומיים גדולים בעלי ידע, נסמכים עליהם, לא מובילים את הבנייה. השקענו גם בחוות סולאריות, עם 7% תשואת אקוויטי", הוסיף מנהל ההשקעות הראשי. 

"השקענו גם לצד קרן בלקסטון, אולי הגוף גדול בעולם או בוודאי בין הגדולים, בהשקעה שתניב לאורך זמן 15%. אנו שם שנה וחצי והכל פועל לפי התוכנית העסקית. השקעה מאוד מעניינת שעשינו והנבנו תשואה יוצאת דופן, הייתה באמצעות חבירה לקונסורציום בינלאומי שקנה במשבר בעולם הנפט לפני שנתיים וחצי מאגרי גז ונפט בים הצפוני. אנו נחשבים המפיק הכי גדול, ההשקעה שילשה את ערכה בספרים שלנו ויש לנו עוד הרבה מאוד לאן לגדול, כאשר אנחנו בוחנים עם אותו קונסורציום עסקאות נוספות", הוא אמר.

"גם באשראי, שזה עולם שכבר רץ 10-15 שנה, אנחנו משתדלים לעשות דברים מיוחדים. למשל, אנחנו קונים תיקי משכנתאות מבנקים יותר קטנים, עם תשואה יותר גבוהה ופעילים לא מעט בחו"ל", הוא סיכם. 

 
 
הוסף כתבה למזוודה אישית
הוסף למזוודה אישית


גולש יקר,

תכני האתר ומוצרי עדיף מיועדים למנויים בלבד.

מנויי עדיף נהנים מחבילת ערך מושלמת: יותר מידע חדשותי, יותר ידע ויותר שירותים חדשים וייחודיים.

באפשרותך לצפות בתכני האתר באופן מיידי על ידי רישום קצר לקבלת מנוי היכרות ללא כל התחייבות.
הרשמה
שם פרטי:
שם משפחה:
שם חברה:
טלפון:
תפקיד:
אימייל:
סיסמא:
אישור סיסמא:
הנני מאשר את
 תנאי השימוש
באתר
אבקש לקבל עדכונים, חדשות ומידע שיווקי
הרשם וגלוש
כניסת מנוים
מייל:
סיסמא:
 
כניסה
 
הוסף תגובה לכתבה זו
כינוי:
אימייל:
כותרת:
תוכן:
אין לכתוב הודעה המפרה את  תנאי השימוש של Anet לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב
עדיין אין תגובות לכתבה זו.
 
עקבו אחרינו
כל הזכויות שמורות לאתר ANET.co.il 2011
המסלקה הפנסיונית