שם משתמש
סיסמא
דודו לביא / צילום: סטודיו עדיף
 
לוח אירועים
דודו לביא: המטרות של ניהול תיקים 2.0: להסיר חסמים ולהנגיש ציבורים יותר גדולים לשוק ההון
מנהל מחלקת השקעות ברשות ני"ע על השירות החדש שמאפשר להשקיע באופן מקוון בתחום ניהול תיקים | בנוסף, בניגוד לאופן המסורתי שניהול תיקים, באמצעות ההצטרפות הדיגיטלית אין סף כניסה מינימלי
ניהול תיקים 2.0 הינו שירות חדש שציבור המשקיעים יוכל להצטרף אליו באמצעות הטלפון החכם או המחשב בלבד. זאת בעקבת יוזמה של רשות ניירות ערך המבוססת על הסדרה קיימת לניהול תיקים באמצעים טכנולוגיים. דודו לביא, מנהל מחלקת השקעות ברשות ניירות ערך, העמיק בסקירתו בכנס מתכננים עתיד של עדיף, על היתרונות של ההסדרה החדשה שמציעה הרשות בתחום ניהול תיקים.
 
"אנו מדברים בעצם על שני סוגים של פעילויות עיקריות, הראשונה ניהול תיקים. במהות זה שירות שמקבל הציבור שמבקש תיק ני"ע שינוהל על ידי אדם שיש לו את המיומנות לעשות את זה. הדבר נעשה באמצעות פתיחת חשבון אצל חבר בורסה או בבנק ומתן הרשאה למנהל תיקים לבצע עסקאות קנייה ומכירה בני"ע באותו תיק. הפעילות השנייה היא קרן נאמנות, הסדר שמטרתו לנהל באופן משותף תיק ני"ע. יש מעל 2,000 קרנות נאמנות שמתמחות במגוון רחב של השקעות. לכל קרן מדיניות השקעות ומשקיע שקונה יחידות, אם עושה את זה באופן עצמאי, הוא רוכש באופן יחסי בתיק שמנוהל בהתאם למדיניות ההשקעות של הקרן".

"בניהול תיקים 2.0, לקחו את שתי הפעילויות ויצרו שירות היברידי חדש, ניהול תיקים 2.0. השירות בעצם מנסה לקחת את הטוב שבשני העולמות כדי לקדם ולעזור להסיר חסמים, ולפתוח ולהנגיש ניהול תיקים שמבחינת היתכנות רגולטורית כבר יכול ומתאפשר מספר שנים, אבל הכניסה לתחום וחשיפתו לציבור מסיבות שונות נעשית בצורה הדרגתית והססנית", הסביר לביא את מהות השירות. "אחת המטרות שראינו בהסדרת השירות החדש היא להסיר חסמים ולהנגיש ציבורים יותר גדולים לשוק ההון כאמצעי להשקעה וחיסכון בטווח קצר, בינוני וארוך".

לביא הסביר כי סף הכניסה המינימלי בתחום ניהול תיקים, עד שהגיע תחום הדיגיטל, עמד בסדר גודל של לפחות כמה מאות אלפי שקלים. בהמשך נרשמה ירידה משמעותית ברף הכניסה, אבל מדובר על עשרות רבות של אלפי שקלים ומעלה.

לדבריו, בתחום של קרנות נאמנות אין רף כניסה מינימלי. מסכומים קטנים ועד סכומים כל משקיע יכול לתת הוראה ולרכוש קרנות מעשרות מאות שקלים בודדים וכלה בסכומים גבוהים מאוד. "גם כאן בניהול תיקים 2.0 לקחנו את הטוב מבין השניים. משקיע שמבקש להשקיע כספים, זה יתאפשר מהשקל הראשון", ציין לביא.

הוא הסביר כי בניהול תיקים - בשלב הראשון הלקוח של החברה לניהול תיקים עובר בירור צרכים, ממלא שאלון ועובר ריאיון ועל בסיסו מנסים להבין ולהתאים לו את הפרופיל המתאים לצורך תיק ההשקעות שלו. המשקיע או שבוחר על בסיס הערכה אישית או שמסתייע ביועץ השקעות, ועל בסיס ההמלצה רוכש קרן מתאימה.

כעת, עם ההסדרה החדשה, המצב שונה. לביא: "בניהול תיקים 2.0 מדברים על שילוב של שני התהליכים. השירות במהות הוא ניהול תיקים ובאופן מקוון בלבד. המשקיע יעבור תהליך אלקטרוני של ניהול צרכי לקוח, ועל בסיס האלגוריתם יותאם לו פרופיל השקעה מסוים, 1 מתוך 4: סיכון נמוך, בינוני, בינוני גבוה וגבוה". 

באשר לעמלות, יש הבדל משמעותי בין ניהול תיקים מסורתי לבין זה שמתבצע במסגרת ניהול תיקים 2.0. "בתחום ניהול תיקים, מאחר ומדובר בהרשאה לפעול בשם הלקוח בבנק, העמלות נגזרות ממשא ומתן שהלקוח מקיים מול הבנקאי בפעילות ני"ע וכל עסקה כרוכה בתשלום עמלה - קנייה או מכירה. בקרנות נאמנות, בגלל היתרונות ואופי ההסדרים בתחום, ברוב המוחלט אין עמלות עסקה פנימיות ולכן מחיר הכנסה לקרן זהה למחיר היציאה. אין עמלות עסקה בקשר לקנייה ומכירה של עמלות וגם כאן, בניהול תיקים 2.0, לוקחים את הטוב משני העולמות. אין עלויות עסקה בתוך הקרן ואין עלויות כניסה ויציאה לפוזיציה".

הקלה במס

לביא מסביר כי הדבר רלוונטי להיבטים של אירוע מס. "מאחר ומדובר בתיק מתוחלף, אז כל מימוש השקעה, מכירה של ני"ע, היא אירוע מס. הלקוח מוכר ברווח ומחויב במס, מוכר בהפסד, יש לו זיכוי מס. בקרן נאמנות המוצר שקוף מבחינה עסקית. הקרן יכולה לעשות אינסוף פעולות, אירוע המס היחיד הוא כשהלקוח פודה השקעה בקרן גם כאשר מדובר בניהול תיקים 2.0. הוא לא מאופיין בכניסה ויציאה תכופה של כספים, מדובר בעצם בכספי חיסכון שמושקעים ומיועדים להיות מושקעים בשוק ההון. גם כאן בתחום של ניהול תיקים 2.0, פלטפורמה של קרן נאמנות תאפשר את הדבר.

"בקרן נאמנות מדובר בניהול תיק אחד וגם בניהול תיקים 2.0 מדובר ביתרון מובהק. הכוונה בניהול תיקים 2.0 לייצר חוויה שקולה לניהול תיקים והלקוח יוכל לראות בכל רגע את הרכב תיק ני"ע שלו. בניהול תיקים 2.0, בפלטפורמה של קרן נאמנות יתאפשר ללקוח ליהנות מיתרונות הגודל, והנגישות לתיק ההשקעות לא תהיה פועל יוצא מהנכסים בחשבון", הסביר לביא.

עוד הסביר מנהל מחלקת השקעות כי "בניהול תיקים 2.0, בשונה מניהול תיקים רגיל, מאחר ומדברים על ניהול של 4 פרופילים בתיקי השקעות. בפעם הראשונה חברה לניהול תיקים תוכל לייצר שקיפות גבוהה ודינמיקה של תחרות בתחום. בכל הקשור לממשק מנהל התיקים, בדיגיטל זה יאפשר הנגשה חשובה וזה אמור להסיר חסם משמעותי בכל הקשור לערוצי הפצה עיקריים. בהקשר הזה כשמדובר בניהול תיקים מדובר בשיווק ישיר תמורת עמלה". 

לדבריו, בניהול תיקים 2.0 תשלב הרשות את שתי הפעילויות האלה ותפתח ערוצי הפצה להפצה בלתי מוגבלת לחלוטין.

חיבור הפלטפורמה לסוכני הביטוח

לביא התייחס לרלוונטיות של הפלטפורמה לסוכני הביטוח. הוא ציין כי רואים בצורה מובהקת תהליכים שיוצרים חיבור וקירוב של עולמות התוכן בתחום הפיננסים וההשקעות לתחום הביטוח. "אנחנו יודעים שמוצר/שירות יכולים להיות מאוד טובים, אבל הצלחתם לא בהכרח תהיה פועל יוצא אם המוצר טוב או פחות טוב לעומת אחרים, אלא אם המוצר נהנה מערוצי הפצה אפקטיביים. במידת מה זה די עצוב ומתסכל. אם היינו נמצאים בעולם שהמשקיעים היו יותר מודעים לזכויות או לסביבה הפיננסית שפועלים, המצב היה אחר אבל זו עובדה. בנקודת המבט שלנו יש עניין לגרום לכך שערוצי ההפצה של השירות יהיו מגוונים ככל הניתן".

הוא הסברי כי "מאחר ומהות המוצר עצמו היא כזו שכל התהליכים שקשורים בתהליכי קבלת החלטות השקעה ואפיון הלקוח וצרכיו נעשה באמצעות פלטפורמה דיגיטלית, כל גורם שיכול להנגיש שירות למשקיע מייצר ערך מוסף מאוד משמעותי בין אם מיומן לעשות זאת ובין אם לא. גם כשמדברים על עולמות התוכן של הפיתוח, לא מדברים על סוכני ביטוח שיש להם מיומנות בתחומים האלה. כל סוכן ביטוח בתחום האלמנטרי, כל אדם שיש לו נגישות, יכול להפיץ את השירות".
 
הוסף כתבה למזוודה אישית
הוסף למזוודה אישית


גולש יקר,

תכני האתר ומוצרי עדיף מיועדים למנויים בלבד.

מנויי עדיף נהנים מחבילת ערך מושלמת: יותר מידע חדשותי, יותר ידע ויותר שירותים חדשים וייחודיים.

באפשרותך לצפות בתכני האתר באופן מיידי על ידי רישום קצר לקבלת מנוי היכרות ללא כל התחייבות.
הרשמה
שם פרטי:
שם משפחה:
שם חברה:
טלפון:
תפקיד:
אימייל:
סיסמא:
אישור סיסמא:
הנני מאשר את
 תנאי השימוש
באתר
אבקש לקבל עדכונים, חדשות ומידע שיווקי
הרשם וגלוש
כניסת מנוים
מייל:
סיסמא:
 
כניסה
 
הוסף תגובה לכתבה זו
כינוי:
אימייל:
כותרת:
תוכן:
אין לכתוב הודעה המפרה את  תנאי השימוש של Anet לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב
עדיין אין תגובות לכתבה זו.
 
עקבו אחרינו
כל הזכויות שמורות לאתר ANET.co.il 2011
המסלקה הפנסיונית