שם משתמש
סיסמא
כתבות נוספות בתחום
 
לוח אירועים
ג'ון גילפילאן: הגיוון הוא מפתח בהליך ההשקעה
נקודה מפתח נוספת אותה ציין מנהל המכירות הראשי בקרלטון ג'ייימס: להסתכל על אסטרטגיות יציאה לפני שמשקיעים, וכמה ערך אנחנו מצפים שזה ייתן למשקיעים שלנו
ג'ון גילפילאן, מנהל מכירות ראשי של קרלטון ג'יימס (CARLTON JAMES) דיבר על חשיבות הגיוון בהשקעות, במסגרת הסדנה "השקעות אלטרנטיביות – תזרים קבוע למשפחה תוך פיזור גיאוגרפי סקטוריאלי", בכנס 'מתכננים עתיד' בעכו.
 
"חשיבות הגיוון היא אחד הדברים החשובים בהליך ההשקעה. גיוון זה מפתח. אל תשימו את כל הביצים שלכם בסל אחד. הסיכון גבוה יותר". לדבריו, הגדלת רווחים מכל השקעה זה בסיסי, אבל באותו הזמן זה תמיד מהווה מפתח להבין את הסיכונים, היכן השקעה יכולה להתקלקל. אין מי שמצליח 100% מהזמן. לכן מסתכלים על הפתרונות בכל תנאי השוק".

"אחד הדברים שההיסטוריה מלמדת הוא, שכל כמה שנים השווקים יפלו ואז יעלו ואז יפלו שוב. התזמון כמעט בלתי אפשרי, אבל זה מפתח להיות מודע לתנאי השוק כשמשקיעים", ציין גילפילאן.

הוא הרחיב בנושא והסביר למה מתכוונים בקרלטון ג'יימס כשמדברים על גיוון. "דבר ראשון, זה רמות נכסים, השקעות בחוב או חוב ממשלתי או בסחורות כמו זהב ונפט, אפשר להשקיע ברכוש. אנחנו חושבים שחשיפה לרמות שונות היא מפתח לכל אסטרטגיית השקעה. כי סקטורים נופלים וקמים, אז צריך חשיפה לכל מני רמות. דבר שני, טווח ההשקעה. אם יש לך צורך בהון שלך עוד כמה חודשים, אין טעם להשקיע במשהו לשנים. צריך להשקיע במה שתהיה לך גישה אליו בעוד חודש, אבל יוכל להחזיק כמה שנים. זה לעשות ערבוב בנכסים שונים שיש להם מרחקים אחרים להבשלה".

גילפילאן התייחס לעניין הגיאוגרפיה בנושא הגיוון: "כפי שאתם יודעים, חלק מהכלכלות בעולם גדלות, אבל במהירויות אחרות. ארצות הברית צומחת, ישראל צומחת, בריטניה צומחת הפוך. מנקודת המבט של המשקיע, הגיוני להשקיע במקומות אחרים שמתכווצים או מתרחבים בקצב שונה. אידיאלית תהיה חשוף ליותרמדינות שמתפתחות ולא לכאלה שמתכווצות.

"במקומות שונים בעולם יש חוקים שונים, אולי זה הגיוני להיחשף למערכות משפטיות שונות בעולם. אם אתם משקיעים בחוב, החוק במקסיקו או בסין לא ידידותי לנושים. המונחים החוקיים יכולים להיות שונים, אז שווה לגוון. הנקודה לגבי תזרים מזומנים ותזרים רווחי, לחברות צעירות לא יהיה רווח בהתחלה. אבל בצד השני יש חברות מבוססות כמו גוגל ופייסבוק, שמייצרות מיליארדים ברווח, כך שמנקודת המבט של גיוון, חשוב לדעתנו גיוון וחשיפה לחברות חדשות שיש להן הכי הרבה סיכון והכי הרבה סיכוי להרוויח הכי הרבה. אז הגיוני לערבב את זה עם חברות שכבר מצליחות".

נקודה אחרונה בעניין הגיוון עליה דיבר, היא הנזילות. "אם אתה צריך גישה להון שלך מהר, אין טעם להשקיע במוצר בלתי נזיל. אתה תמיד תצטרך את הכסף בזמן שלא תרצה למכור את ההשקעה".

מנהל המכירות הראשי של קרלטון ג'יימס נגע ביתרונות נוספים של הגיוון: "אם יש לך תיק מגוון, ואתה מפחית חשיפה לנכסים מסוימים, כמו רכוש. אומרים לי שזה רק עולה, אבל אם תסתכלו על ההיסטוריה תראו שזה לא ממש נכון. לדוגמה, ב-2008 נרשמה נפילה של 48% מדד. אם כל ההשקעות שלך הן ברכוש כשהשוק ייפול, יהיה לך קשה, אבל אם יש לך חשיפה לרמות אחרות באותו זמן, זה יפחית הפסדים שאולי יהיו לך".

גילפילאן הזכיר את המטבעות ביטקוין וקריפטו שמקבלים חשיפה בבריטניה. "אבל אנחנו מעדיפים לישון בלילה", מיהר לומר. "אם תעקבו אחרי ביטקוין, הוא נפיץ, אנחנו מעדיפים השקעות משעממות. בעולם ההשקעות משעמם זה טוב. אז כשאנחנו עורכים השקעות, אנחנו מנסים להבין מה רמת הנפיצות של ההשקעה".

הלוואה בשיעור שמרני

הקטנה של רמת החשיפה שלקוח חשוף אליה היא נקודה נוספת עליה דיבר, והציג את מוצר שקרלטון ג'יימס בנתה, שנקרא הקרן המגוונת ונתן כמה דגשים: "ארתור פנד, היא קרן משותפת. יש בה הרבה רמות בתוך הקרן, יש לנו כמה השקעות מניבות, 35% בנדל"ן מסחרי, נדל"ן מסחרי בהלוואות. זו לא קנייה של נכסים, אלא הלוואות למפתחים. עושים את זה בשווקים מתפתחים, אבל יש לנו חשיפה גם לארה"ב ולבריטניה עכשיו. כשמדברים על לווים בנדל"ן מסחרי, יכול להיות שיזם רוצה לרכוש אדמה שאין עליה אישור לבנייה עדיין. אז באמריקה, למשל, לא נלווה ללקוח הזה. אנחנו ניכנס לדיון עם הלווה הפוטנציאלי, אם יהיה לנו נוח עם ערבויות שהוא ייתן, נסתכל ונבדוק אותו עוד. מנקודת מבט מבנית, נלווה בשיעור שאנחנו חושבים שזה שמרני. נתתי דוגמה איך הייתה נפילה של 48% ב-2008. אם אתה חשוף בחצי מההשקעה, אתה חשוף מאוד, אבל אם אתה חשוף ב-15% בלבד, כלווה יש לך עדיין כיסוי מלא.

"עוד דבר, זה להיות בעמדות בטוחות. נדל"ן מסחרי זה מפתח בתיק שלנו, עוד חלק זה חובות, הלוואות ליוזמות קטנות ובינוניות. נסתכל על כל ההזדמנויות וכל התחומים, כשהמפתח זה בטחונות. נחייב בריבית של שתי ספרות ללווה. אם הקרן מלווה לחברה שלך, נבקש לראות את הנכסים שלך. אולי אופציות. העשרה אחוזים באחזקות נדל"ן, זה בחברות פרטיות. אלו לא חברות שרשומות כמניות, כך שהמשקיעים שלנו לא חשופים לשוקי ההון. מה שתיארתי זה שני שליש מהתיקים שלנו, מה שמייצר החזר של שתי ספרות. מה שאנחנו חושבים שנחמד לספק ללקוח".

לדברי גילפילאן, החברה מציעה שתי רמות השקעה, בדולרים ובליש"ט. "יש לנו מבנה פתוח, משקיעים יכולים להשקיע על בסיס חודשי. כפי שהזכרתי אנחנו מקווים שנוכל לשלם לשלם דיבידנד, מה שבא מהריביות של הלווים. הנקודה החשובה היא, זה לא רק החזר של 8%. אלא אם ה-NAV יכול לספק, יש יותר מזה".

הוא ציין כי חברות מגיעות לקרלטון ג'יימס כי לחפש סוגי השקעות. "אם יש לכם הזדמנויות השקעה, נשמח להביא אותם לוועדת ההשקעות שלנו ולבחון אותן".

על החברה סיפר שהבסיס שלה הוא כ-60 ק"מ מלונדון. המשרדים הראשיים בבריטניה, אבל ישנה נציגות גם בארה"ב. הצוות קטן, שמונה 18 עובדים, כולל גם כמה יועצים וסיפר על אנשי המפתח בחברה.

"לא רוצים להשקיע בדברים שבהם ההון נמצא בסיכון יומי"

על האופן שבו נבנה תיק השקעות מגוון, סיפר גילפילאן: "יש כמה נקודות עליהן אנחנו מסתכלים. מבחינת ההזדמנויות הן באות אלינו ישירות או שלא ישירות. הכי גרוע לחברת השקעות זה שיש לך המון כסף בלי שהוא מושקע. הרעיונות נחקרים מבפנים, אבל יש לנו גם צוותים חיצוניים שיערכו בדיקות נאותות. חשוב שיש צוות חיצוני. כמנהלי קרנות אנחנו צריכים לדעת כמה גיוון צריך בתיק, לא חוכמה להוסיף השקעות נדל"ן אם יש לנו כבר 35% בתחום. המפתח הוא שיש גיוון בתיק.

"עוד מפתח, זה רמת ההגנה של ההשקעה. אנחנו לא רוצים להשקיע בדברים שבהם ההון נמצא בסיכון יומי, שאנחנו לא מרגישים נוח אתו. עוד מפתח זה ההחזר - מה רמת ההחזר שאנחנו מצפים לה בהשקעה, אם מדובר על דיבידנד, יש מעט מאוד היגיון להשקיע במה שייתן אחוז אחד בלבד. זה חייב להיות יותר מזה. מה רמת הסיכון שאנחנו לוקחים על עצמנו, אנחנו חייבים להרגיש שזה ניתן לניהול.

באשר לאסטרטגיות יציאה, אמר: "אנחנו מסתכלים על זה. כשאתה עושה את ההשקעה אתה צריך להבין כבר איך אתה הולך לצאת מהעמדה הזאת. אפילו אם זה עוד כמה שנים. אתם בטח חושבים משהו כמו נרשום את החברה בבורסה עוד שנה וזהו, אבל אנחנו לא יודעים איך הבורסה תתנהג עוד שנה. המפתח הוא להסתכל על אסטרטגיות יציאה לפני שמשקיעים, וכמה ערך אנחנו מצפים שזה ייתן למשקיעים שלנו".

הוא ציין כי בקרלטון ג'יימס סקרו אירועים ומשברים שהתרחשו מ-1997. "אם אתם מאמינים שאפשר ללמוד הרבה מההיסטוריה, אז אנחנו יודעים שאנחנו מצפים שמשהו יקרה בשווקים הבינלאומיים, אם אתם מאמינים שההיסטוריה מספרת משהו, ואם אתם מאמינים שיקרה משהו בשווקים, השאלה היא איך משקיע יכול וצריך להגיב לזה והתשובה שלנו היא גיוון. גיוון הוא מפתח לשיקול בהשקעות".
 
הוסף כתבה למזוודה אישית
הוסף למזוודה אישית


גולש יקר,

תכני האתר ומוצרי עדיף מיועדים למנויים בלבד.

מנויי עדיף נהנים מחבילת ערך מושלמת: יותר מידע חדשותי, יותר ידע ויותר שירותים חדשים וייחודיים.

באפשרותך לצפות בתכני האתר באופן מיידי על ידי רישום קצר לקבלת מנוי היכרות ללא כל התחייבות.
הרשמה
שם פרטי:
שם משפחה:
שם חברה:
טלפון:
תפקיד:
אימייל:
סיסמא:
אישור סיסמא:
הנני מאשר את
 תנאי השימוש
באתר
אבקש לקבל עדכונים, חדשות ומידע שיווקי
הרשם וגלוש
כניסת מנוים
מייל:
סיסמא:
 
כניסה
 
הוסף תגובה לכתבה זו
כינוי:
אימייל:
כותרת:
תוכן:
אין לכתוב הודעה המפרה את  תנאי השימוש של Anet לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב
עדיין אין תגובות לכתבה זו.
 
עקבו אחרינו
כל הזכויות שמורות לאתר ANET.co.il 2011
המסלקה הפנסיונית