שם משתמש
סיסמא
כתבות נוספות בתחום
 
לוח אירועים
"להתאים ללקוח מוצר משלים"
אילן בויקו, בעלים ומנכ"ל של INTEGO INHouse, סקר את פעילות החברה בתחום הנדל"ן וה-IRA | על בחירת מוצר אמר: נחפש בו את הגיוון, שתהיה תשואה הולמת מול סיכון
אילן בויקו, בעלים ומנכ"ל של INTEGO INHouse, סקר בכנס 'מתכננים עתיד' בעכו את המגמות בתחום הנדל"ן ושוק ה-IRA המתפתח.
 
הוא התייחס לעולם שבו פועלים כיום הסוכנים, עולם של הקטנת עמלות ועולם של רגולציה, שנמצא כל הזמן מול שווקים אחרים וחברות הביטוח. "בתוך העולם הזה ועם ההתפתחות הפיננסית צריך להסתכל על הלקוח בצורה הוליסטית. כדי לראות את הצרכים שלו. מהמצב בו הוא נמצא ולהגדיר את השאיפות לאן הוא רוצה להגיע ולפי זה לבנות מהלך כולל שמביא בחשבון שצריך לגוון את התיק של הלקוח".

הוא הוסיף כי היום יש הרבה מוצרים, הרבה חברות שנכנסו לתחום ה-P2P ויש הרבה מוצרים חדשים. "המתכנן הפיננסי או הסוכן, מי שיושב מול הלקוח, צריך לשאוף להפחית קורלציה למסלולים הקיימים. זה הרעיון של העולם האלטרנטיבי, ולהתאים ללקוח מוצר משלים".

בויקו הסביר כי בוחרים בהתאם למה שהמוצר מייצר. "נחפש בו את הגיוון, שתהיה תשואה הולמת מול סיכון" הוא הסביר כי אפשר להרוויח 7% בשנה או 17% בשנה. אז מה עדיף? "לשאלה הזו אין משמעות, השאלה היא מה הסיכון שעומד מולה. צריך לקחת את התשואה מול הסיכון ושהמשקיע יוכל למדוד אותה".

דבר אותו ציין הוא הנזילות – כמה הכסף סגור וכמה המשקיע זקוק לכסף, והתנודתיות של אותו מוצר, האם הוא כמו שוק ההון או יותר יציב. עוד הוסיף כי שאלת המיסוי, היא שאלת המפתח כיום.

בויקו עבר עם משתתפי הסדנה על כמה אפיקי השקעה, למעט P2P - עסקאות יזמות, איגרת חוב של מדינות, קרנות גידור והלוואות למיזמי נדל"ן, שזה מה שהחברה בראשה הוא עומד עושה. הוא השווה לפי כמה מדדים. "ראשון, זה מקור הרווח. ביזמות מקור הרווח הוא השבחה ועליית הערך. לוקחים הלוואות והעסקאות ממונפות. סיכון גבוה - הביטחונות זה בעלות על הנכס, השכירות היא קטנה. בעסקאות יזמות יודיעם מתי מתחילים ולא יודעים בדיוק מתי גומרים. חלוקת הרווח היא רק בסוף. התשואה המקובלת היום היא 12%-15% נכון להיום".

הוא הסביר שנכסים מניבים שמתבססים על אנשים שחיים בנכס, הסיכון נמוך יותר, השכירות קטנה, חלוקת הרווח היא מהשכירות עצמה, כשבסוף אולי תהיה תשואה על עליית ערך. על השקעות אחרות אמר: "אג"ח מדינה, אנחנו מבינים שזה לא המסלול. הוא מאוד פתוח ונזיל אבל אין תשואה ולפעמים לא יכולים לשמור על ערך ריאלי של הכסף. קרנות גידור זה כבר פלח מאוד שמן ורחב, בדרך כלל קרנות ממונפות והתנודתיות קשורה לסוג הקרן, כמה היא מסוכנת. הלוואות למיזמי נדל"ן - כאן אנחנו נמצאים".

"גם בעולם החוב יש רמות סיכון וסיכוי שונות"

לדברי בויקו בהלוואות למיזמי נדל"ן יש באופן כללי שני סוגים: הלוואה ושיעבוד ראשון או השלמת הון. "הסיכון הראשון מאוד נמוך. במשברים הכי גדולים, זה האזור בו אנחנו מתעסקים".

"לפני שהתעסקנו בעולם החוב, התעסקנו באקוויטי, קנינו ושיפצנו 4,000 דירות. יכולנו להרשות את זה לעצמנו כי השוק היה בעלייה. כל עסקת נדל"ן שנכנסים אליה ולא הולכת לפי התכנית, הכל משתנה. אבל כשהשוק בעלייה אפשר להישען על בטחונות. בגלל זה עברנו לחוב נדל"ני, החוקים אפשרו לנו לממן נדל"ן, למרות הרגולציות אחרי 2008, גם בארצות הברית אותו דבר. הבנקים יצאו מהתמונה. מי שכנסו לזה הם חברות וגופים מוסדיים בארץ, גם אנחנו. ולמה? כי אמרנו שבהשקעה בחוב, הסיכון היזמי מנוטרל, אם ייקח לו עוד שנה למכור או שיחליט להשכיר אותו זה לא משפיע על החוב. אנחנו לא קשורים לסיכון היזמי".

בויקו הוסיף: "גם בעולם החוב יש רמות סיכון וסיכוי שונות. כמובן שמגורים, שם אנחנו בעיקר, זה הכי פחות מסוכן, מלונאות או תעשייה זה הצד השני. וכמובן שזה תלוי אם אנחנו נותנים חוב ראשון או שני, אבל אנחנו במשבצות הימניות העליונות". 

בויקו ציין כי החברה חילקה עד היום למשקיעים יותר מ-11% תשואה. "זה לא P2P, אנחנו בנדל"ן, משקיע קיבל עד לפני שנה תשואות של 13%-14%, והחלטנו להנמיך את התשואות ולהקשיח את התנאים של המשכנתאות. בסוף צריך להביא את הכסף חזרה הביתה ובזה אנחנו נבחנים. הקטנו את התשואות כדי להבטיח את הקרן. התשואה למשקיע היא 11% לפני מס. זה בערך 8% נטו אחרי מס. זה יותר מנדל"ן מניב".

"אנחנו יכולים להביא מכשירים יותר מעניינים לשוק"

בויקו התייחס ל-IRA והסביר דהוא מפזר את מוקדי ההחלטות. "עכשיו יש הרבה מכשירים, מי שיפעיל את המכשירים האלה, שם הלקוח שלו יהיה. אם תהיו עם הידע הזה", פנה לנוכחים, "מוקד ההחלטות יישאר אצלכם או יעבור אליכם".

הוא הוסיף כי גופים כמו אינטגו מפתחים מכשירים שבתי השקעות לא מפתחים. "אנחנו יכולים להביא מכשירים יותר מעניינים לשוק. מנוף להעצמה אישית לחוסך, הוא יכול לקחת אחריות ולמנף את עצמו. יש לו הטבות מס. זה מסלול להעברה בין דורית, גם בתיקון 190, וגם מבחינת התשואות. תחשבו שמתחיל אצלנו ב-8%, אבל הם לא משקיעים את הכספים. אז יש מנגנון של ריבית דה ריבית. זה נבלע. אבל אצלנו זה מתעצם בנדל"ן ואחרי 5 שנים הוא ב-11% בלי לעשות כלום, כי הכסף עובד והכסף של המס שהוא לא שילם. המנגנון מאיץ את התשואה". בויקו ציין כי כל עמית בקרן השתלמות רשאי להצטרף.

לדבריו, שתי מגנות הצמיחו את אינטגו - ה-IRA והמעבר לעולם החוב, שיצרו את קרן אינטגו, שמשלבת את הביטחונות משוק הנדל"ן, את הנזילות משוק ההון, כאשר אחרי שנה, אפשר לצאת בכל רבעון.

לסוכנים הסביר כי כדי לא לעבור על חוקי הייעוץ, הם מפנים לידים לחברה והיא מוכרת. "אם אתם תהיו בטוחים ותעשו בדיקת נאותות. אין פה מכירה באמת. אם אתם לוקחים את התיק של הלקוח ורואים תיק מוטה שוק הון, לפי הניסיון שלי העסקה סגורה, כי בסוף אתם המתכננים שלו, אתם צריכים להבין את המוצר לעומק ולמי זה מתאים. זה לא מתאים לכל אחד. ממש לא. אינהאוס זה לכל אחד. אבל בפנסיוני, זה בדרך כלל בני 55 פלוס. יש מגוון של אנשים, רק צריך לחשוב למי זה מתאים. אבל ברגע שתדעו למי זה מתאים, נגמרה המכירה, כי לא מוכרים פה, מניידים פה".
 
הוסף כתבה למזוודה אישית
הוסף למזוודה אישית


גולש יקר,

תכני האתר ומוצרי עדיף מיועדים למנויים בלבד.

מנויי עדיף נהנים מחבילת ערך מושלמת: יותר מידע חדשותי, יותר ידע ויותר שירותים חדשים וייחודיים.

באפשרותך לצפות בתכני האתר באופן מיידי על ידי רישום קצר לקבלת מנוי היכרות ללא כל התחייבות.
הרשמה
שם פרטי:
שם משפחה:
שם חברה:
טלפון:
תפקיד:
אימייל:
סיסמא:
אישור סיסמא:
הנני מאשר את
 תנאי השימוש
באתר
אבקש לקבל עדכונים, חדשות ומידע שיווקי
הרשם וגלוש
כניסת מנוים
מייל:
סיסמא:
 
כניסה
 
הוסף תגובה לכתבה זו
כינוי:
אימייל:
כותרת:
תוכן:
אין לכתוב הודעה המפרה את  תנאי השימוש של Anet לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב
עדיין אין תגובות לכתבה זו.
 
עקבו אחרינו
כל הזכויות שמורות לאתר ANET.co.il 2011
המסלקה הפנסיונית