שם משתמש
סיסמא
מימין: יואל זיו, מיה עוראבי, ורדה לבקוביץ וגבי נקבלי צילום: יח"צ
 
לוח אירועים
משתתפי קורס הבריאות של "עולם הבריאות" הופתעו וזכו ללמוד על התאמה מגדרית וביטוח
לצד הסיפורים האישיים שגרמו לכמה מהנוכחים להזיל דמעה, ניתנו לסוכנים כלים מעשיים וידע בנוגע לאפשרויות לקבלת כיסוי ביטוחי לניתוחים ולטיפולים הכרוכים בהתאמה מגדרית ובשינוי מין
הפתעה ציפתה למשתתפי קורס הבריאות של "עולם הבריאות" ובית החולים אסותא במפגש שנערך שלשום (ב'). לאחר ההרצאה הרפואית של פרופ' שפילברג בנושא המטולוגיה וממאיריות המטולוגיות, הגיעו לשתף את סיפורן האישי המרגש מיה עוראבי, אישה מבחירה, ומורן (שם בדוי), אם לילד שעבר תהליך של התאמה מגדרית בגיל חמש וחצי. 

מורן היא מייסדת ומנהלת קבוצת ברית הלביאות שהינה קבוצה חברתית תומכת למשפחות בהן ילדים ונוער טרנסג'נדר. הקבוצה פועלת גם למען קידום זכויות ילדים ונוער טרנסג'נדר בישראל. מדובר בסיפורים אישיים על זהות, אומץ, התמודדות וניצחון.

נושא ההתאמה המגדרית וטרנסג'נדריות תפס תאוצה רבה בשנים האחרונות והפך להיות שכיח ומקובל הרבה יותר. מדובר בתחום שמרבית העוסקים בתחום אינם מכירים ולא נתקלו בו. 

מימין: יואל זיו, מיה עוראבי, ורדה לבקוביץ וגבי נקבלי

מימין: יואל זיו, מיה עוראבי, ורדה לבקוביץ וגבי נקבלי


מיה עוראבי נולדה בעכו למשפחה מוסלמית אדוקה ונאלצה מגיל הילדות להתמודד עם שאלת זהותה המגדרית על ההשלכות הרבות הנלוות לה. מיה, שנולדה כזכר, הבינה כבר מגיל צעיר שהיא שונה ושהיא חיה בזהות ובגוף שאינם מתאימים לתחושותיה ולזהותה הפנימית האמיתית. בהגיעה לגיל 24 ולאחר שסיימה את לימודי הסיעוד והוכשרה כאחות מוסמכת בהצטיינות, החליטה מיה לעשות מעשה, לעזוב את ביתה, את משפחתה ואת סביבת החיים בה גדלה, וללכת אחרי ליבה. מיה החלה בתהליך של שינוי מגדרי שכלל גם התערבויות רפואיות ובהן ניתוחים להתאמה מגדרית וטיפול הורמונלי. 

מיה הצליחה לרגש את משתתפי הקורס כשסיפרה את קורות חייה, על ההתמודדויות, הנתק מהמשפחה, ההחלטות הקשות והביטחון והשלמות בהם היא חיה כיום, וריגשה עוד יותר כשבישרה שהיא חיה בזוגיות מוצלחת ובאהבה גדולה ובעוד פחות מחודש היא מתחתנת עם בחיר ליבה, בחור יהודי . 

מורן שיתפה את הנוכחים בגילוי לב בתהליכים שהיא חווה כאם לילד בן 8 שנמצא מזה כשלוש שנים בתהליך של התאמה מגדרית. עבור ילדים שמתחת לגיל ההתבגרות ,תהליך זה אינו מערב התערבויות רפואיות אלא כולל שינוי חברתי בלבד.

התאמה מגדרית נוגעת לפן ההתנהגותי והחברתי, ובהם שינוי שם, אופן לבוש, לשון פניה ודיבור ועוד, מבלי לבצע שינוי במין הביולוגי. מורן סיפרה על בנה שכבר מגיל צעיר מאד התייחס אל עצמו כאל בן, על אף שנולד במין נקבה ועל האופן בו היכולת והנכונות של התא המשפחתי להבין את צרכיו של הילד ולקבל את צרכיו מאפשרות לו לצאת ממצב של מצוקה עמוקה וקשה אל שחרור ויכולת לחיות חיים שלמים ומאושרים. 

לצד הסיפורים האישיים שגרמו לכמה מהנוכחים להזיל דמעות של התרגשות, ניתנו לסוכנים כלים מעשיים וידע בנוגע לאפשרויות לקבלת כיסוי ביטוחי לניתוחים ולטיפולים הכרוכים בהתאמה מגדרית ובשינוי מין, תוך שהם מופתעים לגלות כי אלה מכוסים ברובם בסל הבריאות במערכת הצבאית וע"י חברות הביטוח ופוליסות הבריאות הפרטיות. כבמקרים רבים, גם כאן אחד ההבדלים המהותיים בין המסלול הציבורי לפרטי נוגע לבירוקרטיה הקשה והמתישה הכרוכה בקבלת אישור לביצוע הניתוחים דרך הסל, במסגרתה נדרשים המטופלים לעבור אישורי ועדה ולהמתין בתור שאורך לעיתים שנים ארוכות.

במערכת הפרטית בולט מוטיב הזמן המהיר לביצוע הניתוח והיכולת לבחור באופן ובמקום הרצויים לעבור את התהליך.

לדוגמה, ניתן לקבל כיסוי לניתוחים עליונים ותחתונים כדוגמת השטחת שדיים וניתוחים תחתונים להתאמה מגדרית (שינוי מין) והתאמה מגדרית. לעומת אלה, ניתוחים כדוגמת הקטנת גרוגרת אינם מכוסים ומוגדרים עדיין כניתוחים קוסמטיים. 

ורדה לבקוביץ מתנדבת בקבוצת ברית הלביאות בתמיכה וליווי המשפחות בתחום הביטוח הרפואי, וסייעה למספר משפחות לממש את זכותם בפוליסה בחברות השונות.
 
הוסף כתבה למזוודה אישית
הוסף למזוודה אישית


גולש יקר,

תכני האתר ומוצרי עדיף מיועדים למנויים בלבד.

מנויי עדיף נהנים מחבילת ערך מושלמת: יותר מידע חדשותי, יותר ידע ויותר שירותים חדשים וייחודיים.

באפשרותך לצפות בתכני האתר באופן מיידי על ידי רישום קצר לקבלת מנוי היכרות ללא כל התחייבות.
הרשמה
שם פרטי:
שם משפחה:
שם חברה:
טלפון:
תפקיד:
אימייל:
סיסמא:
אישור סיסמא:
הנני מאשר את
 תנאי השימוש
באתר
אבקש לקבל עדכונים, חדשות ומידע שיווקי
הרשם וגלוש
כניסת מנוים
מייל:
סיסמא:
 
כניסה
 
הוסף תגובה לכתבה זו
כינוי:
אימייל:
כותרת:
תוכן:
אין לכתוב הודעה המפרה את  תנאי השימוש של Anet לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב
עדיין אין תגובות לכתבה זו.
 
עקבו אחרינו
כל הזכויות שמורות לאתר ANET.co.il 2011
המסלקה הפנסיונית