שם משתמש
סיסמא
יו"ר רשות ני"ע ענת גואטה והממונה על שוק ההון משה ברקת
כתבות נוספות בתחום
 
לוח אירועים
מאבק הרגולטורים: הקרב על שומרי הסף של חברות הביטוח
המכתבים שנשלחו לחברות הביטוח נוגעים לכאורה ליישום תקנות IFRS17, אך ברקע נשאלת השאלה - האם 2 משרדים שמייעצים ומבקרים יהוו עמידה בתקנות אי תלות וניגוד עניינים?
חילוקי דעות קשים התעוררו בימים האחרונים בין רשות שוק ההון לרשות ניירות ערך סביב הדיווח והעמידה של חברות הביטוח בתקני IFRS17. כך לפחות היה נראה ממבט בעיתונות הכלכלית ביומיים האחרונים.
 
הפיקוח על הביטוח: רשות ני"ע חרגה מסמכותה; האחרונה הגיבה: רשות שוק ההון פעלה בכוחניות
29/8/2019
בפיקוח טוענים כי רק בידיהם הידע לבחון את דוחות החברות המורכבים | רשות ני"ע: תמוה שרגולטור מקביל בוחר לפעול דרך אמצעי התקשורת על פני שיתוף פעולה
אולם כעת מתברר כי ברשות ניירות ערך רואים בהיערכות של חברות הביטוח ליישום התקן חדש, היערכות המיועדת להסתיים ב-1.1.2022, כנקודת זמן קריטית לבחינת נושא הייעוץ לחברות והבקרה על הדוחות הכספיים שלהן, ולא כטריגר להתערבות מצדה ביישום התקן עצמו, שאין חולק כי הוא בסמכותה של רשות שוק ההון.

תחילתו של הסיפור דווקא המחישה כוונה לתיאום בין שני הרגולטורים, כאשר נציגי שתי הרשויות נפגשו לפני כשלושה שבועות, בין היתר לדיון בנושא הייעוץ והבקרה. מכיוון שחברות הביטוח נמצאות עמוק בתהליך ההיערכות ליישום התקן החשבונאי, וכבר החלו לפרסם מכרזים לייעוץ ובקרה כדי לעמוד בהוראות החדשות, ראו ברשות ניירות ערך בתקופה הנוכחית כקריטית על מנת לוודא שלא קיים בשוק הביטוח פוטנציאל לקיומם של ניגודי עניינים בפעילות רואי החשבון המבקרים.

אולם מכיוון שמאז אותה פגישה לא קיבלו ברשות ניירות ערך התייחסות מרשות שוק ההון לסוגיה, שלחה השבוע (ב'), יו"ר רשות ני"ע, ענת גואטה, מכתב לחברות הביטוח, בו ביקשה מהן כי יפרטו בפניה את ההיערכות שלהן לגבי אימוץ תקן IFRS17 לגבי חוזי ביטוח. גואטה דרשה במכתב פירוט לגבי היעזרות חברת הביטוח בייעוץ חיצוני לטובת המהלך החשבונאי, למשל סיוע של משרד רואי החשבון המבקר.

יממה חלפה ורשות שוק ההון שלחה מכתב משל עצמה לחברות הביטוח, בו ביקשה "למען הסדר הטוב, להעלות על הכתב מספר הבהרות בקשר עם סדרי הטיפול בנושאי חשבונאות וגילוי בתאגידים הרלוונטיים", כלומר מכתב המתמקד בתקנות החשבונאיות עצמן.

כאן נעוץ ההבדל בכוונות שני הרגולטורים כפי שהן מתבטאות במכתבים שנשלחו לחברות הביטוח. בעוד שברשות שוק ההון הבהירו היטב לחברות הביטוח כי עליהן לשלוח לפיקוח על הביטוח כל מידע הנוגע לשינוי בטיפול החשבונאי, ברשות לניירות ערך התמקדו בשלוש שאלות: מהם שלבי ההיערכות אותם הגדירה חברת הביטוח, באילו הסכמים היא התקשרה לקבלת ייעוץ ומה המעורבות של רואה חשבון מבקר בהיערכות. שלוש השאלות הללו הובילו למטרה אחת – הסדרת הנהלים והפרדה ברורה בין ייעוץ ובקרה של רואה חשבון מבקר.

שומרי הסף של חברות הביטוח

רואה חשבון מבקר הוא אחד התפקידים המשמעותיים בהתנהלות תקינה של גופים מפוקחים, ובשל החשיבות הזו הוא מוגבל מאוד בייעוץ שהוא יכול לתת לגופים המבוקרים על ידו. לצד היכולת שניתנה לו לעזור לחברות הביטוח בהיבטים שונים, למשל בלימוד תיאורטי של הוראות ותקנות, נאסר עליו להתערב בקבלת החלטות, בגיבוש מדיניות, בקביעת בקרות ובצעדים דומים, כיוון שהתערבות כזו תפגע באי התלות בינו לבין הגוף המפוקח, וכאשר אי התלות נפגעת, חוות הדעת שלו כרואה חשבון מבקר לא נעשית עוד לפי הוראות הדין.

הגדרות דומות של תפקידם של שומרי הסף נעשו בעבר, הן על ידי רשות ניירות ערך והן על ידי רשות שוק ההון. לדוגמה, בעת שכל החברות הציבוריות בבורסה עברו לתקן IFRS בשנת 2008, הוציאו ברשות ניירות ערך עמדה שהגדירה מה מותר ומה אסור לרואה החשבון המבקר והיכן הוא יכול להיות מעורב, וכך לשמור על חוות הדעת שלו. רשות שוק ההון עצמה התייחסה אף היא לכך בחוזר גופים מוסדיים 10-9-2009 לעניין הסוקס (SOX).

ניגוד עניינים פוטנציאלי

כדי להבין את סדרת השאלות הזו, צריך לבחון את המצב בשוק הבקרה החשבונאית על חברות הביטוח. כיום פועלים בשוק הביטוח שני משרדי רואי חשבון המבצעים את הבקרה על הדוחות הכספיים של חברות הביטוח, בעוד שבכל הפעילויות הפיננסיות האחרות, דוגמת בנקים / בתי השקעות, ישנם מספר משרדים הנותנים שירות זה. במקביל, אותם משרדים גם מייעצים לרשות שוק ההון בעת מיפוי סוגיות שונות ולא פעם מייעצים גם לאיגוד חברות הביטוח ולגופים נוספים בעולם הביטוח.

עם זאת, חשוב לציין כי מאחורי המכתב של רשות ניירות ערך אין כוונה להעביר ביקורת או להטיל אשמה על אף אחד מהשחקנים בכל הנוגע למצב הנוכחי. לכן, המכתב שנשלח השבוע לחברות הביטוח עסק בבקשת מידע בלבד, על מנת לוודא כי בעוד שנתיים או שלוש (קיימת הצעה לדחיית התקנות לשנת 2022), לא יתגלו לפתע ניגודי עניינים בין הייעוץ שניתן לחברות הביטוח בעת ההיערכות ל-IFRS17 לבין הבקרה החשבונאית, שנועדה לדאוג שהחברות אכן עומדות בתקן.

הפיקוח: הסדרנו את מעמד רו"ח מבקר, לרבות חובת רוטציה

בעקבות פניית עדיף, השיבו ברשות שוק ההון כי "כחלק ממכלול שיקוליה, רשות שוק ההון תעקוב אחר מעורבותם ותפקידם של רואי החשבון המבקרים בהליך האימוץ. אם וככל שיידרש, היא תוכל לפעול כשם שפעלה בעבר בכל הנוגע למעורבותם בהליכי הביקורת על הבקרה הפנימית (SOX), וזאת כחלק ממכלול השיקולים הרחב הנוגע לתחומי אחריותה. הרשות הסדירה את מעמדו של רואה החשבון המבקר בחברות המפוקחות על ידה, ואף קבעה הוראות נוספות, כגון חובת רוטציה, שאינן קיימת לגבי חברות ציבוריות רגילות".
 
הוסף כתבה למזוודה אישית
הוסף למזוודה אישית


גולש יקר,

תכני האתר ומוצרי עדיף מיועדים למנויים בלבד.

מנויי עדיף נהנים מחבילת ערך מושלמת: יותר מידע חדשותי, יותר ידע ויותר שירותים חדשים וייחודיים.

באפשרותך לצפות בתכני האתר באופן מיידי על ידי רישום קצר לקבלת מנוי היכרות ללא כל התחייבות.
הרשמה
שם פרטי:
שם משפחה:
שם חברה:
טלפון:
תפקיד:
אימייל:
סיסמא:
אישור סיסמא:
הנני מאשר את
 תנאי השימוש
באתר
אבקש לקבל עדכונים, חדשות ומידע שיווקי
הרשם וגלוש
כניסת מנוים
מייל:
סיסמא:
 
כניסה
 
הוסף תגובה לכתבה זו
כינוי:
אימייל:
כותרת:
תוכן:
אין לכתוב הודעה המפרה את  תנאי השימוש של Anet לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב
עדיין אין תגובות לכתבה זו.
 
עקבו אחרינו
כל הזכויות שמורות לאתר ANET.co.il 2011
המסלקה הפנסיונית