שם משתמש
סיסמא
כתבות נוספות בתחום
 
לוח אירועים
הפיקוח על הביטוח: רשות ני"ע חרגה מסמכותה; האחרונה הגיבה: רשות שוק ההון פעלה בכוחניות
בפיקוח טוענים כי רק בידיהם הידע לבחון את דוחות החברות המורכבים | רשות ני"ע: תמוה שרגולטור מקביל בוחר לפעול דרך אמצעי התקשורת על פני שיתוף פעולה
"כאשר מדובר על חברות ביטוח, לרבות ציבוריות, המחוקק קבע כי ההוראות הנוגעות לדוחות הכספיים ולדיווח התקופתי לציבור ייקבעו על ידי רשות שוק ההון", כך השיבו בפיקוח על הביטוח בתגובה לפניית עדיף, בעקבות הפערים בין המכתב ששלח הסגן הבכיר לממונה על שוק ההון, יבגני אוסטרובסקי, לבין המכתב ששלחה לחברות ענת גואטה, יו"ר רשות ניירות ערך.
 
מאבק הרגולטורים: הקרב על שומרי הסף של חברות הביטוח
29/8/2019
המכתבים שנשלחו לחברות הביטוח נוגעים לכאורה ליישום תקנות IFRS17, אך ברקע נשאלת השאלה - האם 2 משרדים שמייעצים ומבקרים יהוו עמידה בתקנות אי תלות וניגוד עניינים?
"חברות הביטוח מאופיינות במורכבות גבוהה מאוד. לכן, הקביעה שבחוק גם נתמכת היטב בהיבט המהותי: רק בידי רשות שוק ההון מצויים תחומי הידע הנדרשים על מנת לקבוע, לבקר ולבחון לעומק את הדוחות המורכבים – לרבות העסקתם של רואי חשבון, אקטוארים ומנהלי סיכונים, קיומם של מסדי מידע סטטיסטי בהיקף משמעותי וקשרים עם רגולטורים אחרים בתחום הביטוח. החרגה דומה קיימת גם לגבי הדוחות הכספיים של בנקים בישראל, הכפופים למפקח על הבנקים", ציינו ברשות שוק ההון.

ברשות שוק ההון הוסיפו כי הרשות פעלה ופועלת מכוח סמכותה על מנת ליצוק תוכן בעולם החשבונאי. "רשות שוק ההון אימצה לגבי המרבית המוחלטת של חברות הביטוח את ה-IFRS, ואף קבעה כללים מפורטים יותר המתייחסים למבנה הדוחות הכספיים וחישוב העתודות והנכסים הלא סחירים. תקן 17 IFRS אינו מהווה שינוי טכני גרידא, והוא יחייב את חברות הביטוח בארץ ובעולם לבצע שינוי יקר ומקיף במערכות המידע, בעצם איסוף המידע ובאופן ניתוחו. בימים אלה, התקן מצוי במקצה שיפורים משמעותי שטרם הסתיים, אשר כחלק ממנו טרם הוכרעה גם שאלת מועד התחולה שלו בעולם, וכחלק מכך גם טרם הוחלט על מועד האימוץ המחייב על ידי האיחוד האירופי", ציינו בפיקוח.

"רשות שוק ההון עוקבת אחרי ההתפתחויות האמורות כחלק ממכלול שיקוליה בדבר מועד ואופן אימוץ התקן. על מנת ליצור וודאות גבוהה יותר לגופים המפוקחים, הרשות מתעתדת לפרסם בעתיד מפת דרכים מפורטת יותר שתכלול אבני דרך ליישום התקן בישראל. כחלק מכך, ייתכן כי הרשות תידרש גם לסוגיות פרטניות שיעלו מיישום התקן בישראל, ובהתאמות הנדרשות לו. בחודש מרץ 2019, רשות שוק ההון פרסמה לחברות הביטוח הנחייה לקידום ההיערכות לתקן, ומכוח הנחייה זו היא מקבלת דיווחים על התקדמות ההיערכות לאימוץ התקן בחברות המפוקחות על ידה. ראוי לציין, כי אימוצו של תקן כה מורכב, יחייב מן הסתם גם את מעורבותם של רואי החשבון. 

״רשות שוק ההון נוהגת לשתף פעולה עם רשות ניירות ערך ורגולטורים אחרים. כפי שנאמר אימוץ התקינה החשבונאית לגבי חברות ביטוח נמצא בסמכותה המלאה של רשות שוק ההון. לצערנו רשות ניירות ערך חרגה מסמכותה ולא תיאמה פנייה אל החברות עם רשות שוק ההון הממונה על התחום. אנו מקווים שדבר זה ימנע בעתיד", סיכמו בפיקוח על הביטוח. 

ברשות ניירות ערך מיהרו להגיב ואמרו לעדיף: "תמוה שרגולטור מקביל בוחר לפעול בכוחניות ודרך אמצעי התקשורת על פני שיתוף פעולה שמטרתו השאת ערך לציבור במטרה לטפל בסוגיה קריטית הן לציבור המשקיעים והן לתקינות פרסום הדוחות של חברות הביטוח. בשונה מהמוצג, רשות ניירות ערך פעלה בהתאם לסמכויותיה וכפי שנהגה תמיד בעדכון ובסנכרון למול יתר הרגולטורים המקבילים לה וזאת תוך קיום שיח ענייני ומקצועי, לצורך קידום האינטרס הציבורי".
 
הוסף כתבה למזוודה אישית
הוסף למזוודה אישית


גולש יקר,

תכני האתר ומוצרי עדיף מיועדים למנויים בלבד.

מנויי עדיף נהנים מחבילת ערך מושלמת: יותר מידע חדשותי, יותר ידע ויותר שירותים חדשים וייחודיים.

באפשרותך לצפות בתכני האתר באופן מיידי על ידי רישום קצר לקבלת מנוי היכרות ללא כל התחייבות.
הרשמה
שם פרטי:
שם משפחה:
שם חברה:
טלפון:
תפקיד:
אימייל:
סיסמא:
אישור סיסמא:
הנני מאשר את
 תנאי השימוש
באתר
אבקש לקבל עדכונים, חדשות ומידע שיווקי
הרשם וגלוש
כניסת מנוים
מייל:
סיסמא:
 
כניסה
 
הוסף תגובה לכתבה זו
כינוי:
אימייל:
כותרת:
תוכן:
אין לכתוב הודעה המפרה את  תנאי השימוש של Anet לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב
עדיין אין תגובות לכתבה זו.
 
עקבו אחרינו
כל הזכויות שמורות לאתר ANET.co.il 2011
המסלקה הפנסיונית