שם משתמש
סיסמא
לוח אירועים
"ככל שעובר הזמן איכות הרופאים שברשימות ההסדר יורדת"
הריאיון עם ד"ר אייל שפירא, יו"ר ארצ"י, הוא למעשה כתב אישום נגד מוסדות המדינה האמונים על הבריאות ונגד חברות הביטוח | שפירא מפרט כיצד נשחק מעמד הרופאים העצמאים וההשלכות שיש לכך על איכות הטיפול בציבור
תגיות:
בריאיון למגזין עדיף, שופך ד"ר אייל שפירא, יו"ר ארצ"י - עמותת הרופאים העצמאים בישראל, אור קודר על מצבה של מערכת הבריאות בישראל ואור קודר לא פחות על מעמדם של הרופאים העצמאים, שמצבם הולך ומחמיר – כפי שהוא מציג את הדברים. למעשה, השיחה עמו היא למעשה כתב אישום נגד מוסדות המדינה האמונים על מערכת הבריאות וכן נגד חברות הביטוח.

מנקודת מוצא זו, נולד הצורך להקים בשנת 2017 ארגון שמטרתו לפעול למען חיזוק מעמדם, ביסוס כוחם וייצוגם של הרופאים העצמאים אל מול מקבלי ההחלטות, הרגולטורים, המבטחים הפרטיים והמסחריים והציבור הישראלי. בצד שנפגע הוא לא רואה רק את הרופאים – אלא גם את הציבור שמושפע מהתהליכים שמתרחשים במערכת הבריאות.

שפירא מציף לא מעט בעיות שמגיעות משני כיוונים: הממשלה וחברות הביטוח. עיקר הפגיעה היא כלכלית – פגיעה ביכולת ההשתכרות - שגורמת בסופו של דבר לירידה באיכות הרופאים והטיפול ובמענה שהציבור זכאי לו.

התפנית במעמדם של הרופאים העצמאים החלה, לדבריו, לפני 2016 כאשר ה-OECD ציין לרעה שבמדינת ישראל ההוצאה הפרטית על בריאות במדינת ישראל היא מהגבוהות בארגון. "הממשלה החליטה להפחית את ההוצאה הפרטית הזו ובחרה בדרך של פגיעה בסקטור הפרטי מתוך מחשבה שאם לא יהיה סקטור פרטי, הציבור לא יוציא כסף כי אין על מה להוציא אותו".

בין שלל הסיבות, כפי שהן מובאות בריאיון שיתפרסם לקראת כנס הבריאות בשבוע הבא, הוא נושא הסדר-החזר. "הממשלה ביטלה את הנושא של הסדר-החזר. פוליסות הביטוח בעבר שכללו סעיף של החזר, יצרו הנגשה של כל הרופאים במדינה לכלל הציבור. החולה היה הולך לרופא שהוא בחר, מקבל טיפול ואת התשלום היה תובע מהביטוח בהתאם לשיעור ההחזר שנקוב בפוליסה. 

"ביטול ההחזר פוגע משמעותית קודם כל בציבור שלא יכול לפנות לרופא שהוא רוצה, אלא חייב ללכת לרופאים שבהסדר. מעבר לכך, התהליך הזה יצר גם פגיעה ברופאים עצמם. כשיצא החוק, הממשלה אמרה לחברות הביטוח לייצר הסדרים עם רופאים, למלא את השורות ולמעשה להחזיק X רופאים בהתאם לכמות המבוטחים בתחומים שונים כדי לתת שירותים – והמבוטחים יכולים לפנות רק לרופאים שבתוך הרשימה. הסיטואציה הזו יצרה למעשה מצב שבו ישנם גופים כלכליים שמטרתם לעשות כסף – ואני לא אומר את זה בגנותן של חברות הביטוח כי מדובר בעסק שמטרתו להרוויח כסף – שהכוח עבר אליהם בצורה לא פרופורציונלית. חברות הביטוח לאורך השנים האחרונות פוגעות ברופאים בצורה שיטתית על ידי הפחתה של השכר שמשולם להם בגין פעולות ובגין ייעוצים. אחת לכמה זמן חברת הביטוח פונה לרופאים בצורה חד-צדדית ומודיעה להם על הפחתה של השכר".

המשמעות היא הרסנית עבור הרופאים והמטופלים, כפי ששפירא מתאר: "כתוצאה מכך העבודה מול חברות הביטוח הופכת להיות פחות אטרקטיבית ומשום כך ישנה עזיבה של רופאים בכירים שהם בדרך כלל בעלי ניסיון רב יותר, בעלי ותק, פרופסורים. רופאים שנחשבים טובים יותר עוזבים את המסגרת של ההסדר ובמקומם נכנסים רופאים שהם מנוסים פחות, שאולי יודעים פחות כי הם צעירים יותר – והסיבה העיקרית היא שהם מוכנים לעבוד במסגרת רשימות ההסדר עבור פחות כסף. זה אומר ששוב הציבור נפגע. הוא גם לא יכול לבחור את הרופא שהוא רוצה, וגם היום ברשימות ההסדר ככל שעובר הזמן איכות הרופאים יורדת – לא כי הם לא רופאים טובים, אבל במקצוע הרפואה לניסיון יש משמעות. בנוסף, ברגע שמטופל לא יכול לקבל החזר, באופן טבעי הוא פונה פחות לסקטור הפרטי וזו פגיעה אנושה בסקטור הפרטי".

"צריך להפסיק להצר את רגליה של המערכת הפרטית ולאשר לה כמו בכל שוק חופשי לנסות ולתת את המענה הכי טוב שאפשר. ברגע שקושרים למערכת הפרטית את הרגליים והידיים – כולם נפגעים. הפתרון נמצא דווקא במערכת הפרטית. אנחנו לא הבעיה, אנחנו דווקא חלק מהפתרון", מדגיש שפירא.

* הריאיון המלא במגזין עדיף שיופץ לרגל כנס הבריאות שיתקיים ב-16 בספטמבר, אווניו, קרית שדה התעופה

לפרטים ולהרשמה – לחצו כאן
 
הוסף כתבה למזוודה אישית
הוסף למזוודה אישית
תגיות:


גולש יקר,

תכני האתר ומוצרי עדיף מיועדים למנויים בלבד.

מנויי עדיף נהנים מחבילת ערך מושלמת: יותר מידע חדשותי, יותר ידע ויותר שירותים חדשים וייחודיים.

באפשרותך לצפות בתכני האתר באופן מיידי על ידי רישום קצר לקבלת מנוי היכרות ללא כל התחייבות.
הרשמה
שם פרטי:
שם משפחה:
שם חברה:
טלפון:
תפקיד:
אימייל:
סיסמא:
אישור סיסמא:
הנני מאשר את
 תנאי השימוש
באתר
אבקש לקבל עדכונים, חדשות ומידע שיווקי
הרשם וגלוש
כניסת מנוים
מייל:
סיסמא:
 
כניסה
 
הוסף תגובה לכתבה זו
כינוי:
אימייל:
כותרת:
תוכן:
אין לכתוב הודעה המפרה את  תנאי השימוש של Anet לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב
עדיין אין תגובות לכתבה זו.
 
עקבו אחרינו
כל הזכויות שמורות לאתר ANET.co.il 2011
המסלקה הפנסיונית