שם משתמש
סיסמא
ד"ר משה ברקת, בכנס ביטוחי הבריאות של עדיף / צילום: סטודיו עדיף
כתבות נוספות בתחום
 
לוח אירועים
ברקת: נבחן את חידוש הפוליסה הדו שנתית
הממונה על שוק ההון שסקר בכנס הבריאות של עדיף את מצב הענף הוסיף כי הוא מעריך שלא ניתן יהיה להימנע מייקור הפרמיות | הורה להקים צוות חשיבה ברשות שמסתכל מחדש על נושאי המאקרו של הבריאות בישראל
הממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון, ד"ר משה ברקת, ציין היום (ב') בכנס ביטוחי הבריאות של עדיף, כי ישנם שני אלמנטים כלכליים משמעותיים שהוא מתכוון לבחון בפוליסות החדשות: אחד מהם הוא החידוש הדו שנתי.
 
"כאן אני מציע להסתכל למציאות בעיניים. אולי לא בקדנציה שלי, אולי אפילו לא בקדנציה של מי שבא אחראי, אבל אני מעריך שבסביבה של תשומות רפואיות הולכות ועולות, אי אפשר יהיה להימנע לעד מייקור הפרמיות, ואולי אפילו בצורה משמעותית, עם תלות או בלי תלות בגיל. ואני מציב מראה ושואל – האם שוב נזרוק אנשים מהביטוח בגיל מבוגר יותר? האם הביטוח יהיה יקר להם מדי לשלם? האם ביטוח ארוך טווח בו יש הגנה חוזית למבוטח מעליית מחיר אינו מוצר בטוח יותר? אין לי תשובות מגובשות כרגע, אבל אנחנו נצטרך לעשות את החשיבה הזאת", אמר ברקת לבאי הכנס.

ברקת ציין כי חלפו שלוש שניחם מאז רפורמת הבריאות והחלת פוליסות הבריאות החדשה. השאלה המתבקשת היא האם השתפר מצבו של הציבור? האם נעשו הדברים הנכונים או שזה עלה לנו בבריאות?".

"הרבה דובר על מחיר וכפל ביטוחים, אבל אני סבור שחלק מהדיון לא ממוקד, לעיתים פופוליסטי, ומתעלם מהשאלות החשבונות באמת מבחינת סדרי העדיפויות", ציין הממונה והוסיף: בעיניי יש חמש שאלות משמעותיות: 1. האם מהבוטח מקבל את הכיסוי עליו הוא משלם?; 2. באיזו מידה המבוטח מקבל את הכיסוי שהוא צריך? בחירת רופא/מנתח, טיפולים חדשניים, בדיקות, תרופות מתקדמות, האם התקציב הביטוחי מספיק? מה קורה לאחר מחלה/אירוע? האם יש כינון? וכן הלאה; 3. מה הפער בין הכיסוי שהמבוטח חושב שיש לו לכיסוי עליו הוא חותם?; 4. האם, תחת תקציב נתון, רמת הכיסוי של המבוטח אופטימלית?; 5. האם הביטוח מובן ונגיש?".

ברקת הדגיש כי אלו שאלות מרכזיות שהוא שואל את עצמי, אבל שואל גם את המערכת, את מי שאמון על הבריאות ותקציב הבריאות בממשלה, את ראשי המערכת הרפואית, קופות החולים, מנהלי בתי החולים, רופאים, ראשי תחום הבריאות בחברות הביטוח, סוכנים, יועצים ועוד.

"אני מנסה לקדם שיח רחב כדי שניתן לציבור תשובות אחראיות שיבהירו לציבור מה הוא יכול לצפות מהמערכת הציבורית ומה תפקידו של הביטוח הפרטי. אני בעד שאלות נוקבות ותשובות שמסתכלות למציאות בפרצוף ומתמודדות עם ההשלכות. אם נבין באמת את ההשלכות אולי נתחיל לחשוב שוב על תזות כאלה ואחרות.

"תזות שמגבילות היצע שירותים רפואיים על חשבון בריאותם וחייהם של אנשים. תזות שמניחות שיהיה כיס שמשלם, מבלי להבין שלכל כיסי יש גבול, לכיס של המערכת הציבורית יש גבול, אבל גם לכיס של המבוטח הפרטי יש גבול וגם לכיס של המבטח יש גבול".

לכן, שיתף ברקת, הוא הורה להקים צוות חשיבה ברשות שמסתכל מחדש על נושאי המאקרו של הבריאות בישראל, תוך שיתוף גורמי מקצוע, כלכלנים, אנשי ביטוח, רופאים ואנשי מערכת הבריאות. "כי זה מה שאנחנו עושים בביטוח, כך אני מאמין. החברות שכאן, הסוכנים שכאן, הרופאים והמערכת. מנסים לייצר מציאות טובה יותר, להציל חיים, להאריך חיים, להושיט יד. אל תשכחו את זה והציבור לא ישכח אתכם".

הממונה על שוק ההון הוסיף כיח ברשות בוחנים את לקחי הרפורמה בביטוח שנעשתה לפני כשלוש שנים. "היו בה ללא ספק מוטיבים חיוביים: היכולת לפרק את המצר הביטוחי, מחליפי ניתוח, טיפולים וניתוח מניעתי, שתלים בניתוח, ללא תקרות ועוד. אבל יש דברים שללא ספק צריך לשנות, לתקן ולשפר".

הוא פירט: "הרחבת האפשרות לבחירת מנתח והרחבת רשימת הרופאים, הרחבת הגדרות שונות, כמו במחלות קשות, תרופות ניסיוניות ועוד. החזרת ההרחבות וכתבי השירות, שחלקם נתן פתרון למי שאין לו פתרון חיתומי או אחר ועוד".

"בכלל, אנחנו הראנו בשנה החולפת שהפוליסה האחידה כבר לא תהיה אחידה ונמשיך בכך. אישרנו לשווק מחליפי ניתוח כהשלמה למוצרים קיימים, השקנו ביטוח ניתוחים מוזל עם השתתפות עצמית, ועוד נמשיך לייצר אלטרנטיבות למי שצריך ומעוניין בכך".

"המודל הסיעודי שבור ובעייתי ומצריך תיקון מהותי"

את דבריו בכנס סיים ברקת בהתייחסות לנושא הסיעוד: "השלמנו את סבב המכרזים של מבטחים לקופות החולים לפי מודל 20-80. כללית – הראל, מכבי – הפניקס, לאומית ומאוחדת – מנורה. הצטרפות שחקן חדש זה מעניין, מעשיר את התחום. השגנו גם מחירים טובים בכל הסבב הזה, שזה בהחלט בשורה לציבור. אבל המצב בסיעוד רחוק מלהשביע את רצוני. המודל הסיעודי שבור ובעייתי ומצריך תיקון מהותי. יתכן שיש לספק רובד ממלכתי רחב יותר, ואין ספק שיש להקטין את החיכוך בין מבטחים למבוטחים. אני סבור שיש לעבור לשיטת תשלומים מוקדמים יותר על פני התפתחות המחלה. כן, מחלה, כי אני סבור שסיעוד זה לא מצב, זאת מחלה".
 
הוסף כתבה למזוודה אישית
הוסף למזוודה אישית


גולש יקר,

תכני האתר ומוצרי עדיף מיועדים למנויים בלבד.

מנויי עדיף נהנים מחבילת ערך מושלמת: יותר מידע חדשותי, יותר ידע ויותר שירותים חדשים וייחודיים.

באפשרותך לצפות בתכני האתר באופן מיידי על ידי רישום קצר לקבלת מנוי היכרות ללא כל התחייבות.
הרשמה
שם פרטי:
שם משפחה:
שם חברה:
טלפון:
תפקיד:
אימייל:
סיסמא:
אישור סיסמא:
הנני מאשר את
 תנאי השימוש
באתר
אבקש לקבל עדכונים, חדשות ומידע שיווקי
הרשם וגלוש
כניסת מנוים
מייל:
סיסמא:
 
כניסה
 
הוסף תגובה לכתבה זו
כינוי:
אימייל:
כותרת:
תוכן:
אין לכתוב הודעה המפרה את  תנאי השימוש של Anet לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב
עדיין אין תגובות לכתבה זו.
 
עקבו אחרינו
כל הזכויות שמורות לאתר ANET.co.il 2011
המסלקה הפנסיונית