שם משתמש
סיסמא
משה בר סימן טוב, בכנס הבריאות של עדיף / צילום: סטודיו עדיף
 
לוח אירועים
משה בר סימן טוב: העלאה של חצי אחוז בדמי ביטוח הבריאות תיתן מענה אמיתי לצרכי האוכלוסייה בשנים הקרובות
מנכ"ל משרד הבריאות ציין כי באמצעות המשאבים שיתווספו, בתוך 3-5 שנים יהיה אפס אשפוז במסדרונות, תהליך המיון בבתי החולים יסתיים בתוך ארבע שעות ומספר הזיהומים יפחת בחצי
משה בר סימן טוב, מנכ"ל משרד הבריאות, ציין בכנס ביטוחי הבריאות של עדיף, כי ישראל ניצבת בפני אחד העשורים המאתגרים ביותר שיהיו למערכת הבריאות. התקופה הזו, לדבריו, החלה בשנים 2014-2015, כאשר החלה תקופה מואצת של הזדקנות האוכלוסייה.
 
"אם מסתכלים על סדר גודל של 10-12 שנים קדימה מהיום, מספר הקשישים בישראל, בני 75 ומעלה, יכפיל את עצמו. זה מספר שמאוד קשה לנו להפנים ולהאמין שהוא אמיתי, אבל המספר הזה לא נבואה ולא הערכה, הוא ממש תחזית. כל האנשים האלה שיהיו קשישים בני 75 ומעלה בעוד 10 ויותר שנים נמצאים איתנו כבר היום. גם בני 80 ומעלה, קבוצה עם צריכת שירותי בריאות גדולה יותר".

לדבריו, הקשישים בני 75 ומעלה מהווים 5% מהאוכלוסייה, אבל משקלם בצריכת שירותים הוא פי כששה, 28%. "אנחנו הולכים למצב שבו קצב צריכת השירותים הולך להיות הרבה יותר אינטנסיבי".

מנכ"ל משרד הבריאות ציין מאפיין ייחודי מאוד לישראל: "קצב הזדקנות כזה אין כמעט באף מדינה, כנראה שישראל היא המדינה עם הקצב המהיר ביותר או השני המהיר ביותר, ולזה מתווסף עוד מאפיין ייחודי רק לישראל בכל המדינות המפותחות וכמעט בכל המדינות המתפתחות: האוכלוסייה בישראל גדלה בכל שנה ב-2%. זו תופעה שאין לה אח ורע באף מדינה אחרת, וזה דורש מאיתנו היערכות ייחודית מאוד בדרך שבה צריכים לספק שירותים בעשור הקרוב". לדבריו, אם היו רגילים לקצב גידול קשישים של 5,000-6,000 בשנה, בעוד שנתיים מהיום זה יהיה 25,000 בשנה.

"זו לא התופעה היחידה במערכת הבריאות. יש הזדקנות ועלייה בהיקף האוכלוסייה האבסולוטי, ולצד זה עלייה בתחלואה הכרונית. יותר אנשים חולים ביותר מחלות כרוניות בגילאים יותר צעירים. רואים ילדים עם מחלות שהיינו רואים רק בקרב קשישים, כמו סכרת סוג 2, כבד שומני, שומנים בדם ויתר לחץ דם בקרב ילדים ממש", הוסיף.

בר סימן טוב ציין כי מורגשת עלייה גדולה מאוד בציפיות של הציבור ממשרד מהמערכת הציבורית והממשלה. דברים שפעם היו מקבלים יותר תורים וזמני המתנה – היום יש אפס אחו סובלנות כלפיהם בציבור".

"מחירי התרופות והטכנולוגיות החדשות שוברים שיא משנה לשנה"

בר סימן טוב התייחס לתופעה נוספת שקורית וציין כי "התייקרות אדירה ומחירי התרופות והטכנולוגיות החדשות שוברים שיא משנה לשנה". עוד הדגיש כי "ככל שמתקדמים לעבר הרפואה המותאמת אישית ודברים רבים שפעם היו נשמעים מעבר לגבול המדע הבדיוני, נהיים במיינסטרים של הרפואה".

באשר לאיכות מערכת הבריאות בישראל, ציין בן סימן טוב כי ישראל ניצבת בנקודת פתיחה טובה מאוד. "כל הפרמטרים ההשוואתיים שלפיהם משווים מערכות בריאות שמים את ישראל פחות או יותר בחזית, בחמישייה או בעשירייה הראשונה. הרבה מאוד מדינות בעולם מסתכלות על ישראל בתדהמה של איך אנו מספקים כזו מערכת בכזו רמת תוצאה. כולם מסכימים שיש לנו את המערכת הכי יעילה. כמובן שזה מלווה בהרבה מאוד חוסר שביעות רצון מצד התושבים וזה בסדר. אנחנו מקבלים את זה ואף מעריכים את זה, אבל אנו חיים בתחושה כמו בסיפור של לואיס קרול על אליס בארץ הפלאות - שצריך לרוץ הכי מהר כדי לעמוד במקום. אם רוצים להשתפר אז צריך לרוץ פי שניים יותר מהר".

כל אלה נתוני הבסיס. אמר מנכ"ל משרד הבריאות, והוסיף כי עכשיו נכנסים לתקופה אחרת לחלוטין. "העשור הקרוב הוא מכונן במערכת הבריאות. לא נדע לספק את אותה רמת שירות כמו שהיינו רגילים לספק עד היום באמצעים הרגילים שאיתם התמודדנו עד היום. זה פשוט לא יעבוד. הנחשול האדיר והמבורך הזה של האוכלוסייה שהזדקנה ועכשיו צריכה לבוא ולקבל שירותי בריאות. התקופה הזו מגיעה ממש".

"אנחנו לא מסתפקים בלומר מה הבעיות, אלא מציעים פתרונות מאוד פרקטיים", ציין והסביר: "הפתרון הראשון הוא להסתכל על תשתית ההוצאה הלאומית על הבריאות. ישראל מוציאה 7.6% מהתוצר על הבריאות, זה יחסית אחד המספרים הנמוכים במערב. הממוצע של מדינות OECD קרוב ל-9%, 8.9%. מתוך זה, בעולם מקובל שההוצאה הציבורית עומדת על 75%-80%. יש מדינות עם מעט יותר, אבל הממוצע הוא בטווח זה. בישראל, הגענו ל-65% אחרי מאמץ אינטנסיבי. נצטרך לעשות פעולות בשני הממדים האלה".

נושא מחירי ביטוחי הבריאות עלה גם הוא בדבריו של מנכ"ל משרד הבריאות. "אם המדינה רוצה להתמודד באופן אמיתי עם אתגרי הבריאות, היא תהיה חייבת להעלות את דמי ביטוח הבריאות, שהם ככל הנראה הנמוכים בעולם. אולי במקסיקו הם נמוכים יותר, וגם זה לא בטוח. דמי ביטוח הבריאות בישראל נמוכים מדי ולא מאפשרים התמודדות עם ההוצאה שנצטרך להוציא בשנים הקרובות. הצענו להעלות אותם בחצי אחוז, זה אמור לתת עוד 3 וקצת מיליארד שקלים בבסיס, ובעזרת זה נדע לתת מענה אמיתי לצרכי האוכלוסייה בשנים הקרובות. אנחנו יודעים להבטיח לציבור שבאמצעות משאבים אלה נגיע תוך 3-5 שנים לאפס אשפוז במסדרונות ונדע להבטיח שכמעט כל הציבור יסיים את התהליך במיון בתוך ארבע שעות. נדע לשפר בצורה משמעותית את הטיפול בטיפות החלב ולהוריד במחצית נוספת, אחרי שהורדנו כבר במחצית, את הזיהומים המרכזיים בבתי החולים".

מנכ"ל משרד הבריאות התייחס לממשק שבין המערכת הציבורית לפרטית: "זה ודאי נושא שמעסיק אותנו הרבה ונמצא אולי במחלוקת מאוד קשה ובדיונים ערים גם בממשלה". 

את דבריו סיים במסר אותו ביקש לשלוח: "אנו במשרד הבריאות מסתכלים על רפורמת ההסדר-החזר ורשימות הרופאים שנמצאים בהסדרים בחברות הביטוח ובקופות החולים. כרגע אנו לא שבעי רצון ונטפל בזה לצד קופות החולים ומצפים לטיפול מקביל בצד של חברות הביטוח. אנחנו רוצים לראות שכמו שבמערכת הבריאות הצלחנו לחסוך משאבים בשב"ן, הורדנו פרמיות – אנחנו מצפים לראות תהליך דומה של להחזיר את הכסף לציבור גם בצד של חברות הביטוח".
 
הוסף כתבה למזוודה אישית
הוסף למזוודה אישית


גולש יקר,

תכני האתר ומוצרי עדיף מיועדים למנויים בלבד.

מנויי עדיף נהנים מחבילת ערך מושלמת: יותר מידע חדשותי, יותר ידע ויותר שירותים חדשים וייחודיים.

באפשרותך לצפות בתכני האתר באופן מיידי על ידי רישום קצר לקבלת מנוי היכרות ללא כל התחייבות.
הרשמה
שם פרטי:
שם משפחה:
שם חברה:
טלפון:
תפקיד:
אימייל:
סיסמא:
אישור סיסמא:
הנני מאשר את
 תנאי השימוש
באתר
אבקש לקבל עדכונים, חדשות ומידע שיווקי
הרשם וגלוש
כניסת מנוים
מייל:
סיסמא:
 
כניסה
 
הוסף תגובה לכתבה זו
כינוי:
אימייל:
כותרת:
תוכן:
אין לכתוב הודעה המפרה את  תנאי השימוש של Anet לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב
עדיין אין תגובות לכתבה זו.
 
עקבו אחרינו
כל הזכויות שמורות לאתר ANET.co.il 2011
המסלקה הפנסיונית