שם משתמש
סיסמא
לוח אירועים
מנכ"ל אסותא: המערכת הציבורית לא מצליחה לתת מענה כשלא בונים תשתיות
פרופ' שמיס שניהל בית חולים ציבורי וגם פרטי, התייחס להבדלים ביניהם, ואמר כי באסותא מנתחים יותר משיבא, איכילוב ובילינסון יחד | "התחרות העיקרית שלנו היא לא עם בתי החולים הפרטיים אלא עם הציבוריים הגדולים"
מערכות הבריאות הציבורית והפרטית עברו שינויים מרחיקי לכת בשנים האחרונות. רפורמת הסדר-החזר, שיצאה לדרך בחוק ההסדרים של שנת 2015, חיזקה מאוד את כוחם של חברות הביטוח, בתי החולים והשב"נים של קופות החולים. גם רפורמת, 'קיצור התורים', אשר העבירה שני שליש מהתקציב שיועד למערכת הבריאות לבתי החולים הפרטיים תרמה מאוד דווקא לגופים הפרטיים. מנגד, בחודשים הקרובים אמורה להיכנס לתוקפה רפורמת ה'פולטיימרים' בבתי החולים הממשלתיים.
מנכ"ל לאומית: יש אצלנו ירידה של כ-80% בניתוחי השב"ן ועלייה מקבילה בניתוחי הסל
16/9/2019
אמר את הדברים בפאנל שבחן את הצלחת הרפורמות | אסף מיכאלי: אף חברת ביטוח לא ניהלה מאמץ או ניסיון לייקר תעריפים | יו"ר ההסתדרות הרפואית: להפוך את הרופאים לאשמים בהוצאה על הבריאות - אבסורד
פרופ' ארי שמיס, מנכ"ל רשת אסותא מרכזים רפואיים, כיצד מנהלים את בית החולים בתוך שינויים כאלה, ואיך הם השפיעו על כוחה של אסותא אל מול הקופות וחברות הביטוח ואל מול הרופאים?

שמיס: "אני רוצה להעיר הערה או שתיים שנגזרות מהפאנל הקודם שבחן את הצלחתן או כשלונן של הרפורמות. זה הזוי לדבר מצד אחד על הגיל השלישי שהולך ומתקדם וצרכי הרפואה בישראל שהולכים ועולים, כאשר מינהל התכנון של ישראל מדבר על לפחות 6-7 בתי חולים שצריך לבנות, ומצד שני לדבר על הקטנת כושר הייצור של הסקטור הפרטי באמצעות פגיעה בשב"נים או בביטוחים פרטיים. 

"הסקטור הפרטי הוא היחיד שבונה בתי חולים בישראל. אסותא בונה בחיפה, בראשל"צ, בב"ש, ושימו לב שחלק מאותם בתי חולים נבנה בפריפריה. כשמדברים על שוויון, איך זו בעיית שוויון? אי שוויון נובע מצריכת השב"ן ולא מהשב"ן עצמו, בפריפריה ההחזר על השקל קטן יותר מהמרכז, כך שאי השוויון לא נובע מהשב"ן עצמו".

שמיס הסביר כי מדברים על הסטה לבתי החולים הפרטיים לא מעט. "אסותא עושה בשנה 110,000 ניתוחים, יותר משיבא, איכילוב ובילינסון ביחד. אם ההסטה של הכסף הציבורי שהולך לסקטור הפרטי, מי יעשה עשרות אלפי ניתוחים שלא יבוצעו במערכת הציבורית ע"י ספק ציבורי? באסותא 60% מהפעילות היא ציבורית. כשאדם בא לטיפול באסותא הוא מקבל SLA של 72 שעות לפענוח והכל בטופס 17 ציבורי לחלוטין. זה נכון שהסקטור פרטי שאסותא הוא למטרות רווח, אבל אנחנו לא מחלקים דיבידנדים לקופת החולים למכבי למרות שהיא הבעלים של אסותא. רוב הכסף של אסותא מנותב להקמת בתי חולים חדשים, ששם שני שליש מהפעילות היא ציבורית. בבית החולים בבאר שבע 90% פעילות ציבורית, כי השב"ן לא מופעל בצפון ובדרום. מה קורה ברמות נפתלי כשצריך לבחור רופא שב"ני?", שאל מנכ"ל רשת בתי החולים.

"השב"ן פשט רגל כי יש מעט רופאים שהמטופל רשאי לבחור. יש אוכלוסיה שלמה שחזרו מארה"ב ומדינות המערב, זו האוכלוסיה שאני מפנה אליה את המשפחה שלי, אוכלוסיית הרופאים המעודכנת ביותר, בעלת ווליום הניתוחים הגדול ביותר, והם לא נמצאים בשב"ן או בחברות הביטוח רובם ככולם, ולכן הבחירה של המטופל הולכת ויורדת ולא גדלה. את זה צריך לחזק", הוא הוסיף.

הריאיון שלנו בנושא טכנולוגיה בבריאות וברפואה. יזמתם באסותא, בפעם הראשונה, קרן הון סיכון שתשקיע בפיתוחים רפואיים. איך נולד הרעיון והאם יש פיתוחים שהתחלתם לעבוד עליהם?

שמיס: "אגיד כך, בסוף אסותא מסתכלת על השוק ורואה איך הוא משתנה. אתם, שעוסקים בתעשיית הביטוח, רואים שהמיזוגים והרכישות מייצרים מצב שחברות הביטוח הן המנהלות של בתי"ח. נוצר מצב בארץ בדומה לזה שקיים בארה"ב של מי שמבטח ומשלם הוא גם נותן השירות. הקלאסי זה שירותי בריאות כללית שיש להם בתי"ח. הם לא גורם מבטח אלא משלם. אתם מכירים גם את כלל ומדיקל סנטר, איילון ו-TLV וכו'. חב' הביטוח חלקן לפחות הולכות לתחום הספק ולא רק המבטח. 

"זה מייצר מצב שבו יש בקרה לעלויות. מי שמשלם ונותן שירות יש לו בקרה לעלויות וזה יכול להיות מועתק למערכת הציבורית. יש בתי חולים ממשלתיים. אנו רואים תחרות הולכת וגוברת. התחרות העיקרית של אסותא לא עם הפרטיים אלא עם הציבוריים הגדולים", הסביר שמיס.

הוא התייחס לבחירת מנתח בסקטור הציבורי. "יש בחירת רופא/מנתח אחראי במערכת הציבורית שרחוקה מאוד מהפרטי. באסותא המנתח האחראי הוא המנתח שמנתח. בסקטור הציבורי המצב אינו כך", ציין שמיס. 

לגבי טכנולוגיות חדשות, מנכ"ל אסותא סיפר כי ברשת הכניסו וצפויים להכניס עוד בשנה הקרובה, מספר שירותים חדשים שמבוססים על טכנולוגיות חדשות. הראשון הוא המאיץ החדש החמישי של אסותא, מאיץ הקרנות, מונחה MRI. "לא אלאה בצד המקצועי אבל זה מאפשר אדפטציה של הגידול. אין צורך באדפטציה אלא קורנים גידול שזז, כי רוב הגידולים זזים בנשימה וכו'. הטכנולוגיה החדשה מונחית MRI יודעת לשים את הגידול במרכז ההקרנה והקרן נורית רק כאשר הגידול במרכז. במאיץ מונחה MRI שאסותא רכשה, היחיד בארץ, ויש קרוב ל-100 שדות טיפול, מתאפשרת אינדיקציה חדשה. גידולים שקודם לא היו בשדות הטיפול המקובלים בעולם, סרטן לבלב שמכירים כסופני ללא טיפול, סרטן של מרכז הריאה וגם גידולים כמו פרוסטטה וכו', קודם לא הייתה אינדיקציה טיפולית, המאיץ החדש מאפשר טיפול בקבוצה הזו", הסביר פרופ' שמיס.

"טיפול נוסף הינו בתחום הנוירו-סיינס, ניתוחים זעיר פולשניים וייחודיים מאוד. ניתוחים של אפילפסיה בילדים וגם במבוגרים בשיטת אבחון חדשה וטיפול כירורגי חדש שלא היה בישראל", הוא ציין.

"צריך לחשוב מחוץ לקופסא. מדברים על אשפוז בית ואני רוצה לדבר בפרספקטיבה של מי שהיה בשיבא לעומת 3 שנים באסותא ויכול לתאר גם את המערכת הציבורית. לא רק בחורף, המערכת הציבורית לא מצליחה לתת מענה כשלא בונים תשתיות. החיזוק העיקרי צריך להיות בתחום הזה ולא רק בכח אדם. אסותא נכנסת לאשפוז בית בצד הפרטי ולא רק הציבורי", ציין שמיס. 

באשר חלסוגיית קרן ההון סיכון שהזכרת, נגיד בקצרה שאסותא יזמה הקמה, לא הקימה אלא יזמה הקמה של קרן הון סיכון חדשה וייחודית מאוד, LATE STAGE בטיפול בטכנולוגיות ייחודיות. בוועדת ההשקעות שאני עומד בראשה, ההחלטה על ההשקעה מעבר ליכולת העסקית היא תוך כמה זמן זה יהיה ליד מיטת המטופל. זה מה שמעניין אותנו בבתי החולים", הוא אמר.

 
 
הוסף כתבה למזוודה אישית
הוסף למזוודה אישית


גולש יקר,

תכני האתר ומוצרי עדיף מיועדים למנויים בלבד.

מנויי עדיף נהנים מחבילת ערך מושלמת: יותר מידע חדשותי, יותר ידע ויותר שירותים חדשים וייחודיים.

באפשרותך לצפות בתכני האתר באופן מיידי על ידי רישום קצר לקבלת מנוי היכרות ללא כל התחייבות.
הרשמה
שם פרטי:
שם משפחה:
שם חברה:
טלפון:
תפקיד:
אימייל:
סיסמא:
אישור סיסמא:
הנני מאשר את
 תנאי השימוש
באתר
אבקש לקבל עדכונים, חדשות ומידע שיווקי
הרשם וגלוש
כניסת מנוים
מייל:
סיסמא:
 
כניסה
 
הוסף תגובה לכתבה זו
כינוי:
אימייל:
כותרת:
תוכן:
אין לכתוב הודעה המפרה את  תנאי השימוש של Anet לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב
עדיין אין תגובות לכתבה זו.
 
עקבו אחרינו
כל הזכויות שמורות לאתר ANET.co.il 2011
המסלקה הפנסיונית