שם משתמש
סיסמא
ד"ר עבד אגבאריה / צילום: סטודיו עדיף
 
לוח אירועים
"יש הבדל בתוצאות ובזמינות התרופות והטיפולים בין חולה עם ביטוח פרטי לחולה בלי ביטוח פרטי"
ד"ר עבד אגבאריה, ראש המערך האונקולוגי בבית החולים בני ציון, סקר בכנס הבריאות של עדיף את נושא הרפואה המותאמת אישית | "האבחון המולקולארי הוכיח עצמו כמשפר את תוחלת החיים בחולי סרטן ריאות ובמחלות אחרות"
ד"ר עבד אגבאריה, ראש המערך האונקולוגי בבית החולים בני ציון, הרחיב בכנס ביטוחי הבריאות של עדיף על חשיבות הרפואה המותאמת אישית בטיפול בחולה האונקולוגי, תוך שהוא מציין את הנחיצות של בדיקת Foundation1.
 
אגבאריה דיבר על רפואה מותאמת אישית והסביר שמה שרלוונטי בתחום הטיפול של מחלת הסרטן אלה 100-200 גנים שבודקים אותם וכיום יכולים להתאים טיפולים בהתאם לגנים האלה. "בעבר היינו מאבחנים את החולה, יש לו גידול מסוים, לוקחים ביופסיה ולפיה היינו מתאימים. היינו לוקחים סרטן ריאות כחבילה אחת ומטפלים, נותנים את אותו טיפול. המצב השתנה בשנים האחרונות הודות לבדיקות גנומיות שאנחנו מסוגלים לבצע על רקמת הגידול. לוקחים את הרקמה ומאבחנים סוג של גידול ושולחים את הדגימה הזו לעוד בדיקות מולקולריות יותר מתוחכמות, ועל סמך הבדיקות האלה יכולים לגלות מוטציות ושינויים ברקמת הגידול ולהתאים טיפול תרופתי. זה שונה ממה שעשינו בעבר".

ראש המערך האונקולוגי בבית החולים בני ציון השווה המצב כיום בתחום הגנטי לזה שלפני 10 שנים: "לפני 10 שנים לא היו כל כך הרבה גנים, אבל כיום יש כל כך הרבה גנים וצפויים למצוא עוד יותר גנים תוך כדי מחקרים בשנים הקרובות. זה מאוד חשוב, כי לכל גן אנו יכולים בעצם להתאים טיפול תרופתי מסוים ועל ידי כך להביא לתגובות טובות. זה לא כמו לירות באפלה".

אגבאריה ציין שעל סמך עבודות שנעשו, אצל חולים שבדקו ומצאו אצלם מוטציות ונתנו להם טיפול מתאים תוחלת החיים והתוצאות היו טובות יותר, לעומת חולים שאין להם מוטציות.

בהמשך דבריו הרחיב אגבאריה על בדיקות מולקולאריות מקיפות מומלצות, שמטרתן למצוא את כל השינויים הגנטיים שמחפשים אותם בבבת אחת. "אני רוצה One Stop Shop, לקחת דגימה, לשלוח למקום אחד ותוך שבוע רוצה לקבל את כל המוטציות האפשריות ולא בשיטת חיתוך נקניק סלמי, אלא תשובה בזמן סביר, וכן בדיקת פאונדיישן1 שלא נמצאת בסל – "בדיקה מולקולרית מתקדמת ומקיפה שבדיוק עונה על התנאים האלה. לבדיקה הזו יש רגישות גבוהה".

אגבאריה הסביר: "בבדיקת פאונדיישן1 עושים ריצוף של כל הגן ואני לא מפספס שום שינוי גנטי בשונה מהבדיקות שעושים בבית החולים. אני לא עושה בעצם מיפוי של כל הגן אלא בודק שינויים נקודתיים. אם אני לא בודק שינוי ספציפי, אני יכול לפספס אותו. בדיקת פאונדיישן1 לעומת זאת עושה ריצוף מלא של כל ה-DNA ואנו מקבלים תוצאה של 300 גנים. זה מכסה את כל השינויים שיכולים להיות ברקמת הגידול. זה מבוסס על בדיקה מולקולארית. היא עוברת עיבוד סופי על ידי ביו אינפורמטיקה שמבוססת על עשרות אלפי בדיקות ומפה נובעת הרגישות והספציפיות של הבדיקה הזו".

אגבאריה התייחס לנושא ביטוחי הבריאות הפרטיים בקשר לטיפול וסיכויי ההחלמה: "חולה שמגיע אני שואל בפגישה הראשונה אם יש לו ביטוח פרטי. אם יש, אני שולח לבדיקות מולקולאריות כמו פאונדיישן שלא נמצאות בסל. ברגע שמוצאים מוטציה ברת טיפול, אפשר להתאים טיפול בתוך הביטוח הפרטי לחולה עצמו. יש הבדל בתוצאות ובזמינות התרופות והטיפולים בין חולה עם ביטוח פרטי לחולה בלי ביטוח פרטי".

"יש עוד הרבה מקרים שממחישים את חשיבות הבדיקות המולקולאריות שהן בשיטה מתקדמת ולצערנו לא נמצאות בסל הבריאות אלא רק במסגרת פרטית. לכן אם אסכם מדוע חשוב לנו לעשות את האבחון המולקולארי בשיטה זו - הוא הוכיח עצמו כמשפר את תוחלת החיים בחולי סרטן ריאות וגם במחלות אחרות. יש לבדיקות האלה גם ספציפיות וגם רגישות טובה. ברגע שמוצאים מוטציה יכולים להתאים את הטיפול הביולוגי לחולה עצמו", סיכם אגבאריה.
 
הוסף כתבה למזוודה אישית
הוסף למזוודה אישית


גולש יקר,

תכני האתר ומוצרי עדיף מיועדים למנויים בלבד.

מנויי עדיף נהנים מחבילת ערך מושלמת: יותר מידע חדשותי, יותר ידע ויותר שירותים חדשים וייחודיים.

באפשרותך לצפות בתכני האתר באופן מיידי על ידי רישום קצר לקבלת מנוי היכרות ללא כל התחייבות.
הרשמה
שם פרטי:
שם משפחה:
שם חברה:
טלפון:
תפקיד:
אימייל:
סיסמא:
אישור סיסמא:
הנני מאשר את
 תנאי השימוש
באתר
אבקש לקבל עדכונים, חדשות ומידע שיווקי
הרשם וגלוש
כניסת מנוים
מייל:
סיסמא:
 
כניסה
 
הוסף תגובה לכתבה זו
כינוי:
אימייל:
כותרת:
תוכן:
אין לכתוב הודעה המפרה את  תנאי השימוש של Anet לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב
עדיין אין תגובות לכתבה זו.
 
עקבו אחרינו
כל הזכויות שמורות לאתר ANET.co.il 2011
המסלקה הפנסיונית