שם משתמש
סיסמא
מימין: דניאל מקגוניגל, אנדרו סטונס, אודי אביטל ודן דוברי | צילום: סטודיו עדיף
 
לוח אירועים
"היום לא מדברים על יצירת העושר אלא על שמירה שלו ומעבר עושר מדור לדור"
דניאל מקגוניגל, Sellar Property Group, בפאנל שדן באתגרים ופתרונות השקעה גלובליים | אנדרו סטונס, מנהל מכירות אירופה, MONTREUX: אנו בונים עסקים על ידי מיזוג עסקים קטנים יחד

"המחקרים החדשים שיוצאים מיל והרווארד מדברים על מעבר חד לעולם האלטרנטיבי. העולם הסחיר שהוא מעולה ומצוין, יש בו בעיות של מצוינות, בפרט היום כשנוצרה מציאות של ביקושים מלאכותיים שמקפיצים את השוק כלפי מעלה. לא יכולים לסמוך על זה כדי לחיות את חיינו. מי שחושב שיש לו היום 5 מיליון שקל, שיבדוק מחדש, כי מחר יכולים להיות לו 2 מיליון. אפשר לאבד ביום 50% מהנכסים ועם זה את החלומות וכל הערכים, הבסיס והמרקם המשפחתי שיכול להתרסק ביום", ציין דן דוברי בפאנל שהנחה בכנס הבינלאומי הראשון של EFPA בישראל.
 
דוברי סקר בקצרה את פעילותו בתחום ליווי ויזמות בעולם הפיננסי וציין בקשר לכך: "נופל בחלקי לשבת עם לקוחות. אני 42 שנים בליווי ויזמות בעולם הפיננסי, אבל דבר אחד לא הפסקתי לעשות, וזה להיפגש עם בני אדם. הסיפוק הגדול ביותר שלי כשאני יושב עם משפחה ומנסה להבין את אתגריהם ולהיות חלק מהמשפחה באותו רגע. אני רוצה לחוש מה זה להיות הם לרגע ואז ממליץ להם לעשות את מה שהייתי עושה במקומם.

"זו השליחות שלנו, אבל בלי כלים קשה מאוד לעשות את זה. כשאני צריך לשבת עם אדם ולספר איך אני מצליח לייצר לו את אותה הכנסה שהוא זקוק לה על מנת לחיות חיים בביטחון, מה שאני קורא הכנסה פאסיבית - כסף עובד מצד אחד ומצד שני שההון יישאר כביטחון לאורך כל ימי חייו. הביטחון יכול להיות עורק ראשי למשפחה להעביר לילדים שיהיו להם חיים יותר טובים ושיהיה להם סיכוי לחיות את החיים שהם חולמים עליהם. זה מה שעומד מאחורי החשיפה, הרצון שלנו לייצר פתרונות לציבור בישראל. אנחנו מנסים לעשות את זה באחריות וברגישות", הסביר דוברי.

דוברי הוסיף כי חייבים לפעול באחריות והרחיב: "פיזור, פיזור, פיזור. לא להשקיע בדבר אחד. לעשות פיזור בקבוצת נכסים, בגיאוגרפי, בסקטוריאלי, כל מה שניתן שמקטין בצורה מהותית את החשיפה של המשפחה לסיכון". 

אנדרו סטונס, אתה יכול לשתף אותנו בידע ובניסיון שלך ומה קורה עם מקצוענים במקומות אחרים בעולם שיש להם אתגרים כמו שלנו. מה תייעץ להם לעשות? 

סטונס: "בעולם אנו מתמודדים עם מקצוענים במדינות רבות. מונטריי עובדת עכשיו בארבע יבשות. יש לנו מוצרים זמינים ספציפית בארה"ב, באירופה, באיי קיימן, בשוק האסיאתי. בכל מקום אנחנו עובדים במערכות והזדמנויות שונות. בשוק בקוריאה, אחד השווקים הגדולים, שהוא שוק יחסית סגור, מונטריי יצרה הסדר עם הבנק שמקדם את זה לטובת השוק לאנשי המקצוע הקוריאנים לשיווק. בבלגיה יש לנו רשת גדולה של לקוחות שעובדים עם אנשי מקצוע שיודעים לשווק את המוצר של מונטריי ללקוחות שלהם. באזור האלטרנטיבי זה מתרחב בצורה משמעותית. כולל מניות והרבה דברים אחרים.

"אנו במונטריי יודעים להיכנס לשוק המקומי ולהסביר לאנשי המקצוע איך יכולים ליצור ערך ללקוחות שלהם. בישראל מחפשים אחר דרכים ופתרונות להביא את המוצר שלנו ליותר אנשים בשוק. בישראל זה אתגר ונמשיך לעשות את זה". 

דניאל מקגוניגל, אילו ידע וניסיון ומתודולוגיות אתה יכול לחלוק עם האנשים כאן כדי לעזור להם בקריירה שלהם?

מקגוניגל: "אני מנהל עסק משפחתי בספרד ובפורטוגל שמתייחס לבריטים שעברו לגור שם. הרבה בריטים עברו לשם בעקבות השמש. היום לא מדברים על יצירת העושר אלא על שמירה שלו ומעבר עושר מדור לדור. התשואות הכי טובות שיכולים להשיג, צריכות להיות עקביות, מגוונות, להיות מובחנות ברמת הון סיכון. צריכים לתכנן את הפרישה, צמיחה לכל המשפחה במונחים של מה אנו מחפשים".

אודי אביטל: הבנו שבסופו של דבר התא המשפחתי הוא העיקר

אודי אביטל, אפשר לומר שאתה בעצם עשית מהפכה בצורך לעשות יותר כי העתיד שלנו כאנשי מקצוע בהרחבת הפעילות שלנו. ספר על התהליך שאתה עברת.

"את התהליך הפנימי עברתי כבר לפני שבע שנים. הבנתי שאני צריך לעטוף את עצמי בבעלי מקצוע. במשרד שלי יש רק מומחית אחת לבריאות וסיכונים, הבן מומחה לנסיעות לחו"ל, אני מומחה פנסיוני, יש רואת חשבון. ידענו שבלי בעלי מקצוע שיודעים לטפל בתא המשפחתי, אי אפשר לעשות כלום.

"לפני שנתיים עטפתי את עצמי במומחית באלמנטרי וסייבר, מומחית למשכנתה, מומחה בפרישה, מומחה בכלכלת משפחה, מומחה במשכנתאות בנקאיות, רואה חשבון ומתכנן פיננסי. עשינו מישמש כדי להביא פתרונות לתא המשפחתי ולהביא את המוצרים הנכונים שיכולים להביא את הפתרון. הבנו שבסופו של דבר התא המשפחתי הוא העיקר".

אנדרו, אתה זכית בפרס לקרן השנה. זה נותח ונבדק על ידי דלויט, שם המליצו שתהיה הזוכה. אתה רוצה לספר לנו על הפתרונות שלך ומה תייעץ לאנשים כאן לכלול בחלוקת נכסים שלהם?

סטונס: "אני בר מזל לייצג את מונטריי. אני מטייל בעולם ורואה מקומות נפלאים, במיוחד ישראל. אני אוהב להגיע לכאן. לא לעיתים קרובות אתה מקבל הזדמנות להשקיע במשהו כל כך משמעותי מבחינת אחריות חברתית. אני רואה את העבודה שנעשית בבתים הסיעודיים. זה נפלא. 

"מה שמיוחד במונטריי, שזה מוביל להשקעה רווחית ללקוח. יש כל כך הרבה השקעות שנחשבות ירוקות ולא מצליחות להביא לרווחים. אנו עושים טוב וגם רווחים. אנו בונים עסקים על ידי מיזוג עסקים קטנים יחד. אנחנו מייצרים ערך גדול ללקוחות. כשיש לי הזדמנות לדבר עם לקוחות, זה מה שגורם ללקוחות להסכים להשקעה. הם אוהבים את הצד העסקי, אבל גם שמחוברים למשהו שעושה טוב. זה תהליך מאוד פשוט ואין צורך בהרבה חישובים. אנו משקיעים יותר כסף כדי לשפר את העסק ואז מוכרים אותו ברווח. אני בר מזל להיות חלק מזה".

דניאל, זכית בפרס 'יצירת ערך בקרן' 

מקגוניגל: "אשמח לקחת את הקרדיט על כך, אבל עשה את זה שותפי. הוא לקח עסק של משכנתאות והוא ראה שיש צורך גדל באנגליה בדור של פורשים שהושאר מאחור. קהילת הפורשים באנגליה גדלה מאוד כמו בכל העולם ומבחינת המימון שלהם את עצמם ומערכת היחסים עם הבנק והמוסדות הפיננסיים, זה מאוד שונה ממערכת היחסים של האנשים שעובדים. משהו כמו 2.8 מיליארד פאונד נמצאים אצל אנשים שפרשו מעל גיל 65. זה די דומה לתוצר הלאומי של איטליה. 

"האתגר המשמעותי בקהילה הזו, לעיתים קרובות היא של אנשים שלקחו משכנתה. בישראל רואים שלוקחים משכנתה ל-25 שנה, משלמים, ובסוף ה-25 שנה אין חובות לבנקים. זה מצוין וזה באופן טיפוסי גם קרה באנגליה בשנות ה-80 וה-90. 

"ככל ששיעורי הריביות ירדו, אנשים אמרו שהערך של הנכס עולה, אז האם הם צריכים לשלם? אנשים לקחו יותר משכנתאות בלון ולא שילמו את הקרן של המשכנתה וזאת כדי ליהנות מהנדל"ן מבלי לשלם את הערך המנופח שלו, אבל אז אחרי 25 שנה כשאתה בן 67 ואתה פורש, אתה צריך לשלם את כל הסכום המלא של המשכנתה. לא רק זה, גם הילדים שלך יישארו בבית כי גם הם לא יכולים להרשות לעצמם לקנות רכוש ויש לך חוב ענקי. אי אפשר לתת לך עוד משכנתה ומה שקרה באנגליה זה פרקטיקות לא אתיות. נוצרו חברות שמציעות הלוואות בריבית מאוד גבוהה ובסוף איבדת את הבית שלך ואתה לא מחזיר הלוואה.

"החקיקה שונתה באנגליה ב-2019 ואנו חלק מחברה שמתמחה במה שנקרא משכנתאות שקונים מחדש ומייצרים משכנתה בריבית קבועה וריבית סבירה. יצרנו פתרון של משכנתא הפוכה. אנו מוכרים משכנתה וחולקים רווח עם הספקים. הצלחנו לייצר 12%-14% אחוזי תשואה. אנחנו עושים משהו יותר אתי ויותר אחראי מבחינה חברתית ובמקביל ייצרנו רווחים". 

דוברי הזכיר את קרן נאמנות בתחום הנדל"ן שהשיק עם אביטל (יחד עם דרור גילאון ואוהד וייגמן) שעוסקת בתחום ההשקעות בדיור סוציאלי באנגליה, וביקש ממנו לספר על הקרן ואיך הוא ממליץ לאנשים לנצל את הידע הצבור הזה ואת המכשיר על מנת לשנות את גורל המשפחות וגם של העסק שלכם (של אנשי המקצוע באולם – מ.ע). 

אביטל: "כשדני הציע לי את הרעיון, החלטנו לנסוע לאנגליה וללמוד מאלו שכבר עשו או מאלו שמתכננים לעשות את זה. לקח לנו כמעט 8 חודשים עד שיצרנו את הקרן. למה בחרנו בקרן הזו? יכולנו לקחת קרנות כמו מונטרו וסלאר ולהביא תשואה של 12% ו-15% ללקוחות. לא שלא עושים את זה, יש לקוחות שרוצים, אבל חיפשנו מוצר שיחליף בעולם התנודתי שנמצאים בו את האג"חים. אנגליה היא לא מדינה כמו ישראל. היא סוציאלית אמיתית. שם המדינה דואגת לדיור וכמעט לכל מחסור. כשהקמנו את הקרן אמרנו שאנו נכנסים רק בשלב שהמדינה חתמה איתנו על הסכם השכירות על הנכס. את כסף הלקוחות לא מסכנים. 

"מדינה תומכת זו משינה שמשכירה את הנכסים, יש חברה עירונית כלכלית שיש בה עובדים סוציאלים, ולמעט רופאים יש את כל מה שאתם רוצים כדי לתחזק. הם שוכרים בניין, אבל המדינה חותמת איתנו הסכם שבמידה והחברה הכלכלית תפשוט רגל, המדינה נכנסת לנעליה. אסור לנו כיועצי השקעות להגיד שההשקעה בטוחה ב-100%. אני אומר לכם שעשינו הכל כדי שזה יהיה הכי בטוח שאפשר".

"נכס כזה לא מביא 15%, זה השכירות פלוס 6%, עושים שדרוג, 7.5%-8%, לא יותר מזה. אבל 22 שנה פלוס אופציה ל-5 שנים שהנכס מושכר. אנו יכולים להבטיח ריבית ללקוחות. זו הגדולה של הקרן".
 
הוסף כתבה למזוודה אישית
הוסף למזוודה אישית


גולש יקר,

תכני האתר ומוצרי עדיף מיועדים למנויים בלבד.

מנויי עדיף נהנים מחבילת ערך מושלמת: יותר מידע חדשותי, יותר ידע ויותר שירותים חדשים וייחודיים.

באפשרותך לצפות בתכני האתר באופן מיידי על ידי רישום קצר לקבלת מנוי היכרות ללא כל התחייבות.
הרשמה
שם פרטי:
שם משפחה:
שם חברה:
טלפון:
תפקיד:
אימייל:
סיסמא:
אישור סיסמא:
הנני מאשר את
 תנאי השימוש
באתר
אבקש לקבל עדכונים, חדשות ומידע שיווקי
הרשם וגלוש
כניסת מנוים
מייל:
סיסמא:
 
כניסה
 
הוסף תגובה לכתבה זו
כינוי:
אימייל:
כותרת:
תוכן:
אין לכתוב הודעה המפרה את  תנאי השימוש של Anet לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב
עדיין אין תגובות לכתבה זו.
 
עקבו אחרינו
כל הזכויות שמורות לאתר ANET.co.il 2011
המסלקה הפנסיונית