שם משתמש
סיסמא
כתבות נוספות בתחום
 
לוח אירועים
התפרצות הקורונה: חומר למחשבה ליו"רים של הגופים המוסדיים בעקבות הנחיית הממונה
ד"ר משה ברקת דורש מהמוסדיים לקיים דיון בנושא ההיערכות להתמודדות אפשרית עם התפרצות הנגיף, שעלולה להיות בעלת השפעות מהותיות על פעילותם
ב-3 במרץ 2020 שלח ד"ר משה ברקת, הממונה על שוק ההון ביטוח וחיסכון במשרד האוצר, מכתב לכל יושבי הראש של הגופים המוסדיים בישראל בדרישה לקיים דיון בנושא היערכות להתמודדות אפשרית עם התפרצות נגיף הקורונה.

מכתב הממונה ומכתב הבהרה שנשלח בעקבותיו, מתייחסים לרשימת נושאים בהם הדירקטוריון של כל גוף מוסדי נדרש לדון. בין היתר נקבע בסעיף 4 למכתב הממונה כי דירקטוריון גוף מוסדי ידון ב"השפעות פוטנציאליות בהתקשרות עם מבטחי משנה, לרבות בהיבטי התחשבנות, ריבוי תביעות, התאמת הכיסוי לחשיפה הביטוחית, ויציבות מבטחי המשנה".

ביטוח משנה נועד לבטח סיכונים בהיקף גדול מהיכולת הכלכלית הטבעית של חברות הביטוח, בעיקר במקרי קיצון שעשויים להוביל להתמוטטות חברת הביטוח בשל חוסר היכולת לפרוע את התחייבויותיהן.

מהוראת סעיף 4 עולה לכאורה כי תחולתו נוגעת רק למבטחים, כלומר לחברות ביטוח וחברות מנהלות של קרנות פנסיה הואיל ורק במקרה של חברות אלה ישנה רלבנטיות למבטחי משנה.

ניתן לומר כי לגבי גופים מוסדיים המנהלים רק קופות גמל לתגמולים, להשקעה, קופות גמל בניהול אישי וקרנות השתלמות הדיון בנושא מבטחי המשנה אינו רלבנטי הואיל וגופים אלה אינם יצרנים או ספקים של ביטוחים כלשהם (למעט מקרה של חברה לניהול קופות גמל לתגמולים שמציעה לעמיתיה ביטוח במסגרת ביטוחים משלימים בקופות גמל. בפועל מדובר במקרים נדירים).

ביחס לשני סוגי הגופים המוסדיים הראשונים, חברות ביטוח וחברות לניהול קרנות/קופות פנסיה, ישנה רלבנטיות רבה להתקשרותם עם מבטחי משנה ולחשיפות העלולות להיגרם מבחינה ביטוחית עקב ריבוי מקרי ביטוח חלילה, תביעות, התנהלות תפעולית בטיפול בתביעות, יציבות מבחינת הון וכיוצ"ב.

באשר לגופים מוסדיים המנהלים קופות גמל וקרנות השתלמות, בהם לא קיים רכיב ביטוחי המבטח את העמיתים, גופים שעיסוקם הינו ניהול בנאמנות של השקעות כספי העמיתים בלבד, הרי שלגופים אלה, אין מבטחי משנה כלשהם ולכן אין משמעות פרקטית/אופרטיבית מהותית לסוגיית מבטחי המשנה.

 
ברקת לחברות הביטוח: בצעו הערכת מצב להתמודדות אפשרית עם התפרצות הקורונה בישראל – עד ה-17 במרץ
4/3/2020
הממונה שלח מכתב ליושבי ראש חברות הביטוח ביקש מהגופים לקבוע מדדים וסממנים שיהוו מבחינתם התפרצות של הנגיף | בנוסף הוא ביקש מהדירקטורים לנסח תכנית למוכנות ולהמשכיות עסקית בעת חירום
בשולי הדברים חשוב לציין כי גופים מוסדיים שאין בהם רכיבים ביטוחיים, כלומר כאלה המנהלים קופות גמל לתגמולים/קופות גמל להשקעה/ קופות גמל בניהול אישי וקרנות השתלמות עורכים ביטוחי חובה וביטוחי רשות.

ביטוחי החובה הינם ביטוח אחריות מקצועית וביטוח מפני מעילות עובדים – ביטוחים שאין להם זיקה כלשהי למכתב הממונה.

ללא קשר לביטוחי החובה, וכמי שמעסיקים עובדים חלה על גופים מוסדיים, כמו על כל מעסיק בישראל, חובה לבטח את העובדים לכל הפחות בביטוחים הכלולים בצו ההרחבה לפנסיה חובה.

כאמור, לצד ביטוחי החובה הנדרשים מגופים מוסדיים המנהלים קופות גמל וקרנות השתלמות, קיימים ביטוחי רשות הנכללים במסגרת רשימה לא סגורה הכוללת בין היתר, ביטוח אחריות דירקטורים ונושאי משרה, ביטוח עסק (הכולל לרוב ביטוח מבנה/תכולה/צד ג'/חבות מעבידים), ביטוח נזקי סייבר וביטוחים נוספים.

ניתן להניח כי גוף מוסדי שמקבל קהל ולא ינקוט בצעדים מתאימים למניעת הדבקות ואזהרת הציבור בין על ידי הפסקת קבלת קהל, איסור על העובד הנשא/חולה להתייצב לעבודה וכיוצ"ב, חשוף לתביעות אולם אין לכך זיקה לסעיף 4 במכתב הממונה ויפה עשה הממונה שעדכן את מכתב הממונה שהוסיף דרישה לדיון בהתנהלות במקרה של התגלות של נגיף הקורונה אצל מי מהעובדים של הגוף המוסדי והתייחסות לנושא קבלת קהל.

לסיכום, לגוף מוסדי המנהל קופות גמל לחיסכון בלבד ללא כל רכיב ביטוחי, לא קיימת השפעה פוטנציאלית על הגוף המוסדי בהתקשרות עם מבטחי משנה, לרבות בהיבטי התחשבנות, ריבוי תביעות, התאמת הכיסוי הביטוחי ויציבות מבטחי המשנה – באשר הגוף המוסדי האמור אינו קשור עם מבטחי משנה.

מעבר לעובדה כי סעיף 4 במכתב הממונה פחות רלבנטי לגופים מוסדיים המנהלים כספי חיסכון והשקעה בלבד, וכפי שמפורט בשאר סעיפי מכתב הממונה - להתפרצות נגיף הקורונה עלולות להיות השפעות מהותיות גם על גופים מוסדיים המנהלים קרנות השתלמות וקופות גמל, ומפורטים במכתב הממונה ולעניין זה אני סבור כי בטרם או בעת הדיון הנדרש במכתב הממונה, על יושבי ראש הדירקטוריון והדירקטוריונים של הגופים המוסדיים לשקול להיוועץ במומחים בתחום ההשקעות, ניהול סיכונים פיננסי, ניהול סיכונים תפעולי ואבטחת המידע בטרם קבלת ההחלטות המתבקשות.

*הכותב הינו שותף במשרד עורכי הדין זילברשץ, סלע, ברנדס המתמחה במשפט מסחרי, רגולציה של שוק ההון, ביטוח וניהול סיכונים.
 
הוסף כתבה למזוודה אישית
הוסף למזוודה אישית


גולש יקר,

תכני האתר ומוצרי עדיף מיועדים למנויים בלבד.

מנויי עדיף נהנים מחבילת ערך מושלמת: יותר מידע חדשותי, יותר ידע ויותר שירותים חדשים וייחודיים.

באפשרותך לצפות בתכני האתר באופן מיידי על ידי רישום קצר לקבלת מנוי היכרות ללא כל התחייבות.
הרשמה
שם פרטי:
שם משפחה:
שם חברה:
טלפון:
תפקיד:
אימייל:
סיסמא:
אישור סיסמא:
הנני מאשר את
 תנאי השימוש
באתר
אבקש לקבל עדכונים, חדשות ומידע שיווקי
הרשם וגלוש
כניסת מנוים
מייל:
סיסמא:
 
כניסה
 
הוסף תגובה לכתבה זו
כינוי:
אימייל:
כותרת:
תוכן:
אין לכתוב הודעה המפרה את  תנאי השימוש של Anet לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב
עדיין אין תגובות לכתבה זו.
 
עקבו אחרינו
כל הזכויות שמורות לאתר ANET.co.il 2011
המסלקה הפנסיונית