שם משתמש
סיסמא
אילן רביב, מנכ"ל מיטב דש
חברות קשורות
מיטב דש
 
לוח אירועים
אילן רביב: התפרצות הקורונה מרעידה את השווקים הפיננסים בארץ ובעולם
עם פרסום הדוח הכספי לשנת 2019 התייחס מנכ"ל מיטב דש להשפעת התפרצות הנגיף, וציין כי מוקדם עדיין לאמוד את נזקיו, מאחר ואנו עדיין בעיצומו
בצל משבר הקורונה מפרסמת היום (ה') מיטב דש השקעות את תוצאותיה הכספיות לרבעון הרביעי ולשנת 2019.
הרווח הנקי לשנת 2019 עמד על 96 מיליון שקלים, עלייה של כ-24.7%, לעומת 77 מיליון שקלים אשתקד.
הרווח הנקי לשנת 2019 עלה בכ-24.7% ועמד על כ-96 מיליון שקלים בהשוואה לכ-77 מיליון שקלים בתקופה המקבילה אשתקד. הרווח הנקי לרבעון הרביעי לשנת 2019 הסתכם בכ-14 מיליון שקלים, בדומה לרבעון המקביל אשתקד.

על רקע משבר הקורונה ואי הוודאות השורר, החליט דירקטוריון מיטב דש, שלא לחלק דיבידנד בגין הרבעון הרביעי.

עם פרסום התוצאות התייחס אילן רביב, מנכ״ל מיטב דש השקעות, למשבר הקורונה ולהשפעתו: "כל משבר נראה ייחודי ונדיר לכשעצמו, ולמרות שכרגע נראה כאילו מדובר במדרון תלול ללא קרקעית, הרי שניסיון העבר לימד אותנו אחרת. סופן של ירידות בעליות".

רביב קרא לציבור החוסכים לשקול את התנהלותם הפיננסית בעת הזו, ולא להתפתות למשיכת כספים ממכשירי ההשקעה השונים, ובעיקר מתחום החיסכון ארוך הטווח. "העבר הוכיח פעם אחר פעם שיציאה משוק המניות והאג"ח בתקופות כאלה פוגעת בראש ובראשונה בחוסכים והפניקה מובילה לקיבוע הפסדים ואינה מאפשרת כניסה נכונה לשוק, מאחר והעליות מגיעות בהפתעה ובחדות", הסביר.

"אני מבקש להדגיש זאת במיוחד בפני החוסכים שלפניהם עוד שנים רבות של צבירת חיסכון פנסיוני, לא לעשות צעדים פזיזים ואמוציונליים. גילכם מאפשר לכם ליהנות מהעליות התלולות שמאפיינות יציאה ממשבר, גם אם זה ייקח זמן וגם אם זה ממש לא נראה כך היום, ניסיון העבר הוכיח זאת פעם אחר פעם", אמר.

רביב הוסיף: "אנו מפרסמים כיום את דוחות 2019 שהיו טובים, אך לאחר תקופת הדוח ותחילת שנה מבטיחה, החל מחודש פברואר 2020, התפרצות נגיף הקורונה מרעידה את השווקים הפיננסים בארץ ובעולם, בשל הפגיעה בפעילות הכלכלית הגלובלית. היקף ההשפעה על החברה תלוי במשך זמן המשבר ובמשך התנודתיות המוגברת בשוקי המניות והאג"ח הקונצרני".

"ההשפעה העתידית העיקרית: ירידה צפויה בהכנסות וברווח" 
לדברי רביב, ההשפעה העתידית העיקרית על החברה הינה ירידה צפויה בהכנסות וברווח כתוצאה בעיקר מירידה בהיקף הנכסים המנוהלים על ידה. בשל אופי פעילות ניהול הנכסים, כשליש מהירידה בהכנסות מקוזזת באופן אוטומטי בירידה בהוצאות ישירות כגון עמלות הפצה, עלויות תפעול והוצאות אחרות הנגזרות מהיקף הנכסים. מנגד, הוסיף, אנו רואים כיום עליה בהכנסות בפעילויות חבר הבורסה ועשיית השוק בקרנות הסל אשר מקזזות חלקית את הפגיעה הזו.
"כדי להתמודד עם המשבר בשווקים ולצמצם את ההשפעות האמורות, נקטנו באופן מיידי וינקטו צעדים על מנת להקטין את הוצאות ההנהלה וכלליות, כמו הפחתת עלויות השכר של החברה, הוצאת עובדים לחופשה ללא תשלום, צמצום של תקציבי שיווק ופרסום, צמצום הוצאות רכש וספקים, הקפאת פרויקטים חדשים בתחום מערכות המידע, הפסקת פעילויות השקעה במיזמים חדשים ועוד", הוסיף רביב.

תוצאות נוספות מהדוח הכספי:

ההכנסות בשנת 2019 הסתכמו בכ-925 מיליון שקלים, עלייה של כ-3.9%, בהשוואה להכנסות של 890 מיליון שקלים בשנת 2018. ההכנסות ברבעון הרביעי לשנת 2019 הסתכמו בכ-233 מיליון שקלים, עלייה של כ-5%, בהשוואה להכנסות של כ-222 מיליון שקלים ברבעון המקביל אשתקד. עיקר העלייה בתקופת הדוח נובעת מהכנסות מאשראי חוץ בנקאי והכנסות אחרות.

ה-EBITDA המנוטרלת בשנת 2019 הסתכמה בסך של 291 מיליון שקלים, עליה של 23.8% בהשוואה לכ-235 מיליון שקלים בשנה הקודמת. ה-EBITDA המנוטרלת ברבעון הרביעי של שנת 2019 הסתכמה בכ-65 מיליון שקלים, עליה של 25% בהשוואה לכ-52 מיליון שקלים ברבעון המקביל אשתקד. בבית ההשקעות מסבירים שהגידול נובע בעיקר ממגזר האשראי החוץ בנקאי ומרווחי נוסטרו.

היקף נכסי קופות הגמל והפנסיה שבניהול החברה ל-31.12.2019 עלה בכ-12.4% לכ-57.2 מיליארד שקלים, בהשוואה לכ-50.9 מיליארד שקל ב-31.12.2018. בקרן הפנסיה, שהיא אחת מהקרנות הנבחרות, מנהלת מיטב דש היקף של כ-12 מיליארד שקלים נכון לסוף שנת 2019.

ההכנסות בשנת 2019 במגזר חיסכון ארוך הטווח הסתכמו לסך של כ-318 מיליון שקלים, בדומה לאשתקד. ההכנסות ברבעון הסכמו בכ-81 מיליון שקל לעומת כ-79 מיליון שקלים ברבעון המקביל אשתקד. מגזר הגמל ממשיך להתמודד עם שחיקה בשיעור דמי הניהול הממוצעים, המפוצה בעלייה בהכנסות מניהול קרנות הפנסיה.

הכנסות מגזר חיסכון שוטף הסתכמו בשנת ב-2019 בכ-342 מיליון שקלים, עליה של 1.8%, לעומת 336 מיליון שקלים בתקופה המקבילה אשתקד. ההכנסות הסתכמו ברבעון הרביעי של שנת 2019 בכ-85 מיליון שקלים, עליה של 6.3%, בהשוואה לכ-80 מיליון שקלים ברבעון המקביל אשתקד.

היקף הנכסים המנוהלים בסוף הרבעון הרביעי של שנת 2019 עמד על כ-138 מיליארד שקלים, בהשוואה להיקף נכסים בסוף הרבעון הרביעי בשנת 2018, בסך של כ-133 מיליארד שקלים.

מתחילת שנת 2020 ועד ליום 15.3.2020 ירדו נכסי קרנות הנאמנות המנוהלות ע"י הקבוצה (לרבות קרנות סל) בכ- 11.8 מיליארדי שקלים, נכסי התיקים המנוהלים ירדו בכ-1.8 מיליארד שקלים ונכסי קופות הגמל והפנסיה המנוהלות ע"י הקבוצה ירדו בסך של כ-5.5 מיליארדי שקלים. הירידה בהיקף הנכסים המנוהלים כוללת הן ירידות ערך והן פדיונות של לקוחות ומובילה באופן ישיר לירידה בהכנסות הקבוצה.
 
 
הוסף כתבה למזוודה אישית
הוסף למזוודה אישית


גולש יקר,

תכני האתר ומוצרי עדיף מיועדים למנויים בלבד.

מנויי עדיף נהנים מחבילת ערך מושלמת: יותר מידע חדשותי, יותר ידע ויותר שירותים חדשים וייחודיים.

באפשרותך לצפות בתכני האתר באופן מיידי על ידי רישום קצר לקבלת מנוי היכרות ללא כל התחייבות.
הרשמה
שם פרטי:
שם משפחה:
שם חברה:
טלפון:
תפקיד:
אימייל:
סיסמא:
אישור סיסמא:
הנני מאשר את
 תנאי השימוש
באתר
אבקש לקבל עדכונים, חדשות ומידע שיווקי
הרשם וגלוש
כניסת מנוים
מייל:
סיסמא:
 
כניסה
 
הוסף תגובה לכתבה זו
כינוי:
אימייל:
כותרת:
תוכן:
אין לכתוב הודעה המפרה את  תנאי השימוש של Anet לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב
עדיין אין תגובות לכתבה זו.
 
עקבו אחרינו
כל הזכויות שמורות לאתר ANET.co.il 2011
המסלקה הפנסיונית