שם משתמש
סיסמא
אריאל ברזילי
כתבות נוספות בתחום
חברות קשורות
המוסד לביטוח לאומי
 
לוח אירועים
המוסד לביטוח לאומי: כיסויים רלוונטיים בהקשר לקורונה
אריאל ברזילי מפרט את האפשרויות הקיימות בנוגע לזכאות לקבלת כספים על רקע המשבר
המשק הישראלי, בדומה למשקים המפותחים בעולם הגלובלי שנקלעו לעין הסערה, ממשיך לסבול, כצפוי, מהשפעות משבר הקורונה - עצירת הפעילות המשקית, ירידת הצמיחה השנתית לאפס (הערכת משרד האוצר נכון לזמן כתיבת מאמר זה), פיטורים/חל"ת, המוערכים, נכון להיום, בכ-503,000 איש שהצטרפו מתחילת החודש למספר דורשי העבודה במשק. אלו מצטרפים לירידות חדות בשוק ההון העולמי, לצד המשך התפשטות הנגיף באוכלוסיה והתרחבות צעדי המניעה בישראל, לרבות סגר 'דה פאקטו', היוצרים "מעגל זדוני" מעמיק של משבר כלכלי ומיתון.

במאמר זה אתייחס לאפשרויות הקיימות בנוגע לזכאות לקבלת כספים מהביטוח הלאומי על רקע המשבר האמור.
לנוחות הקוראים, שמות הכיסויים אשר מופיעים בכל אחד מ-7 הסעיפים במאמר, הינו שמו הגנרי של הכיסוי במוסד לביטוח לאומי.

1. ביטוח אבטלה
- בעת פיטורין וחל"ת גם יחד - עקרונותיו של ביטוח זה פורטו בהרחבה במאמר קודם שפורסם בעדיף. מומלץ לקרוא את פרטי הכיסוי ו/או התאמתו למקרה הספציפי.

2. גמלה להשלמת הכנסה - תשולם, תחת מגבלות קשות של רכוש/נכסים פיננסיים/רכב/הכנסה לפני , וגם אחרי גיל הפרישה כמשמעו בחוק - מומלץ לקרוא את פרטי הכיסוי ו/או את התאמתו למקרה הספציפי.

3. תגמולים למשרתים במילואים - המוסד לביטוח לאומי משלם תגמול מילואים לכל אדם שנקרא לשירות מילואים על פי חוק שירות בטחון. עקב העובדה כי גיוס מיוחד לצה"ל החל כבר, על פי הפרסומים, וגם יכול להתעצם במקרה של החרפת המשבר, שווה לבדוק אפשרות של זימון אישי למילואים בקרב אותה אוכלוסייה המשרתת במילואים ושייכים לאוכלוסייה שאיבדה את מקום עבודתה, מאחר ומי שהפסיק לעבוד ויצא לשירות מילואים בתוך 60 ימים מיום הפסקת העבודה, יחושבו לו התגמולים לפי הכנסתו מעבודה לפי התקנות. מומלץ לקרוא את פרטי הכיסוי ו/או את התאמתו למקרה הספציפי.

4. דמי מזונות - זכאים לדמי מזונות אישה או ילד שיש בידם פסק דין למזונות והם אינם מקבלים את התשלום מהחייב. מאחר ועקב המשבר הכלכלי שמתעצם יתכן וגם חייבים שהתנהלו בצורה תקינה בהתאם לאותם פסקי דין לא יוכלו לשלם אותם עוד, כדאי להכיר את הכיסוי הזה, הגם שהוא מותנה בהכנסותיה של האשה - מומלץ לקרוא את פרטי הכיסוי ו/או את התאמתו למקרה הספציפי.

5. זכויות עובדים עקב פשיטת רגל ופירוק תאגיד - המוסד לביטוח לאומי מגן על עובדים שזכויותיהם נפגעו כתוצאה מקשיים אליהם נקלע מעסיקם ובשל קשיים אלו ניתן כנגד המעסיק צו פירוק/פשיטת רגל/צו פתיחת הליכים.
עובד למעסיק כזה זכאי לתשלום מהמוסד לביטוח לאומי בגין חוב שכר עבודה/פיצויי פיטורין/תשלום לקופת גמל עד לתקרה - 114,452 שקלים עבור שכר עבודה ופיצויי פיטורין, 17,608 ש"ח עבור תשלומים לקופת גמל - מומלץ לקרוא את פרטי הכיסוי ו/או את התאמתו למקרה הספציפי.

6. זכויות מתנדבים
- רבים מאיתנו, לרבות כותב מאמר זה, משתתפים בפעולות התנדבות למען הזולת בימים לא פשוטים אלו - והכיסוי הזה מחיל על המתנדבים את אותם כללים המתייחסים לתגמולים הניתנים לנפגעי עבודה והתלויים בהם - ואין בהם מגבלת גיל - מומלץ לקרוא את פרטי הכיסוי ו/או את התאמתו למקרה הספציפי.

7. ביטוח סיעוד - כיסוי זה של המוסד לביטוח לאומי חשוב לידיעה גם בהקשר של הסיבוכים הידועים כבר כעת הקשורים לווירוס הקורונה, רלוונטי לפי התקנות הקיימות רק לאנשים שהגיעו לגיל פרישה, משולמת לפי 6 רמות זכאות לפי רמת ההכנסה, ומשולמת בשעות טיפול ו'או כסף - מומלץ לקרוא את פרטי הכיסוי ו/או את התאמתו למקרה הספציפי.

אציין כאן גם את מגוון הקורסים וההשתלמויות שמציע המוסד לביטוח לאומי בהקשר הכשרה והסבה מקצועית.

לסיכום - בדקו ונצלו את זכויותיכם וזכויות המקורבים אליכם, במיוחד בעת המשבר הנוכחי.
המשמעות של מימוש המלצה זו- מידע חשוב לגבי השלכות אישיות ושל המשפחה כולה ומקורבים אליכם בהקשר של מציאות שוק העבודה יוצאת הדופן וניהולו לטובתנו, וכן שיפור אפשרי של תזרים ההכנסות בהקשר לניהול הכלכלי של התא המשפחתי, ובכל מקרה חשוב לקבל ייעוץ פרישה פרטני.

* מאמר זה הינו כללי בלבד ואין להסתמך עליו מעבר להנחות כלליות שצוינו בו.

** הכותב הינו בעל רישיון פנסיוני, מנהל מיזם "ערך מוסף".
 
 
הוסף כתבה למזוודה אישית
הוסף למזוודה אישית


גולש יקר,

תכני האתר ומוצרי עדיף מיועדים למנויים בלבד.

מנויי עדיף נהנים מחבילת ערך מושלמת: יותר מידע חדשותי, יותר ידע ויותר שירותים חדשים וייחודיים.

באפשרותך לצפות בתכני האתר באופן מיידי על ידי רישום קצר לקבלת מנוי היכרות ללא כל התחייבות.
הרשמה
שם פרטי:
שם משפחה:
שם חברה:
טלפון:
תפקיד:
אימייל:
סיסמא:
אישור סיסמא:
הנני מאשר את
 תנאי השימוש
באתר
אבקש לקבל עדכונים, חדשות ומידע שיווקי
הרשם וגלוש
כניסת מנוים
מייל:
סיסמא:
 
כניסה
 
הוסף תגובה לכתבה זו
כינוי:
אימייל:
כותרת:
תוכן:
אין לכתוב הודעה המפרה את  תנאי השימוש של Anet לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב
עדיין אין תגובות לכתבה זו.
 
עקבו אחרינו
כל הזכויות שמורות לאתר ANET.co.il 2011
המסלקה הפנסיונית