שם משתמש
סיסמא
כתבות נוספות בתחום
 
לוח אירועים
הקשר בין שכיר בכיר וכפל מס
הגעת למעמד של שכיר בכיר? מזל טוב ובשעה טובה, אך זה הזמן לשים לב למקלטי המס על היתרונות הסוציאליים הרבים המגיעים עם המעמד, מעיב נושא כאוב בקרב בכירים רבים - מיסוי כפול אבל הוא אינו גזירת גורל
"תהיה תמיד שכיר בכיר, בני היקר", כך אמר אביו של אחד המנכ"לים הנחשקים במשק הישראלי, לקוח שלי, וזה דאג לצטט ולהסביר לי - "אתה לא סוחר ואתה לא בן של סוחר – תמיד תהיה שכיר!".

ובכל זאת, למה לא כדאי להיות שכיר בכיר?
בשעה טובה חציתי את גיל ה-45 ולצד תסמיני הגיל הנפלאים, כאבי הגב והכולסטרול, אף קודמתי לתפקיד בכיר בחברה. ההתרגשות גדולה, ואפילו שכר היסוד גדל. נזכרתי שבחוזה העבודה החתימו אותי על "הפרשות סוציאליות מלאות", הכוללות פיצויים, תגמולים, קה"ש… נפלא!

מאושר וטוב לי, מחכה אני ל-1 בחודש לראות את תלוש השכר היפה שלי והפלא ופלא – משכורת הנטו שלי קָטְנָה. איך? מיסוי בכירים, יקיריי. נושא כאוב לבכירים שכירים. יועצים ומתכנני פרישה מטפלים ומלווים את היחיד באשר לסוגיות ומקלטי המס בסיום העסקה, אך מעטים מאיתנו נותנים את הדעת למקלטי המס במעמד ההפקדה.

משרד האוצר קיבל החלטה כבר בינואר 2000, במסגרת חוק ההסדרים החדש, להגביל את "היחיד" בתקרות הוצאה מוכרות לצורך "זיכוי" במס עבור הפקדות סוציאליות שוטפות. היחיד ישלם מס במעמד ההפקדה על כל הדלתא שמעבר לתקרת ההפקדה המוכרת. אגב, למעסיק מלוא ההפקדה תוכר כהוצאה – תגמולי המעסיק עד כ-7.5% ופיצויים עד 8.33%%.
בפועל, היחיד ישלם משכר הנטו את כל הפקדת "תגמולי העובד" מעבר לתקרת ההוצאה המוכרת. כ- 7% מתקרת הכנסה מזכה 8,800 שקלים - סך של 616 שקלים בחודש בלבד. כלומר שכיר בכיר המרוויח ברוטו של 50,000 שקלים ומקצה מידיי חודש כ-6% לקופ"ג תגמולי עובד, ירדו ממשכורתו כ-3,000 שקלים בחודש. רק 616 שקלים יקבלו הטבת "זיכוי" של 35% במעמד התלוש, והשאר יצא מהנטו.

משרד האוצר מרגיע את ההמון ומסביר כי לא יהיה "כפל מס"- הרי שהיצרן מחויב בסוף שנה במסגרת הדוח השנתי לבדל בין ה-616 שקלים, "קצבה מזכה" (כסף שקיבל הטבות מס), לבין הדלתא שיהווה "קצבה מוכרת" – יפה מצדם. אך מה קורה אם מנהל התיק אצל מנהל ההסדר הפנסיוני טרח לפצל לו את התיק לשני יצרנים או שני תיקי ניכויים – קרן פנסיה חדשה וביטוח מנהלים?
נכון, כל יצרן יצבע את הכספים שמגיעים אליו וכפל המס הוא ודאי.

שיח אינפורמטיבי הוא המפתח
אז דיה צרה בשעתה, אומר מס הכנסה. עד אז המסלקה תדע לצבוע את הכספים נכון. אבל עכשיו? מה קורה עכשיו? מה קורה עם אותו בכיר שלא מבין את השלכות ההפקדה עד תום?

להפרשות הסוציאליות נוספים תגמולי המעסיק, המוכרים עד גובה של 7.5% מפעמיים וחצי שכר ממוצע במשק, ומשתקפים בתלוש הלקוח כ-"זקופת שווי תגמולים", וכן פיצויי מעסיק מעבר ל-32,000 שקלים שכר שנתי, המופיעים בתלוש היחיד כ-"זקופת שווי פיצויים". אז איך נמנעים מכפל מס ליחיד?

המלאכה לפנינו מרובה ובעלי הרישיון הפנסיוני, יועצים, מתכננים, סוכנים ומשווקים - אתם נקראים לדגל!
לתת את הדעת ולהסדיר את התיק הפנסיוני של העובד, לשקף ולהנגיש את המידע, גם אם הוא מורכב וקשה, והכי חשוב – לבנות לשכיר הבכיר תיק נכון, אשר נמנע מכפל מס כבר בשלב ההפקדה.

"קטימת שכר" הינו מושג שחלף משפתותינו, בעלי הרישיון הפנסיוני, וחשוב להחזירו ללקסיקון, גם אם לא יוצא לפועל. הרי חשוב ששכירים בכירים יקבלו החלטה באם נכון להם לשלם את המיסוי הגבוה ברמת ההפקדה ו-"ליהנות" מנטו זעום.
ישנם פתרונות רבים לשכירים בכירים במשק הישראלי מעבר לקטימות שכר, וכולם מתחילים בשיח החשוב הזה. בפגישותינו עם העובדים, אנו מרוכזים בתשואות ודמי ניהול ואם קצת נשנה את השיח למיסוי, לשיקולי הפקדה ולתכנון נכון, הריי שמובטח לנו לקוח להרבה שנים – הוא וכל הקולגות שלו.

עולם הבכירים הוא עולם מרתק ומאתגר לכשעצמו, שכן לאחר בחינת השיקולים המיסויים יש להתמודד מול הגופים המוסדיים, תיק הניכויים, פוליסות ותיקות עם הגבלים כאלה ואחרים והרבה עשיה. אז עלות תכנון פנסיוני נכון לבכיר, הינה עלות מכובדת ונכונה לבעל הרישיון, ויכולה לחסוך לעובד מאות אלפי שקלים של מס בפרישה.
אני מזמינה אתכם לעולם הבכירים – עולם מקצועי ומאתגר, כי אם פה הצלחתם, הרי שהעולם פרוש לפניכם. אתם מוצבים ברף העליון של בעלי הרישיון הפנסיוני.

* הכותבת הינה מנכ"ל קפיטל ניהול פרישה והסדרי תגמול בכירים

** המאמר פורסם במגזין עדיף - מרץ 2020
 
 
הוסף כתבה למזוודה אישית
הוסף למזוודה אישית


גולש יקר,

תכני האתר ומוצרי עדיף מיועדים למנויים בלבד.

מנויי עדיף נהנים מחבילת ערך מושלמת: יותר מידע חדשותי, יותר ידע ויותר שירותים חדשים וייחודיים.

באפשרותך לצפות בתכני האתר באופן מיידי על ידי רישום קצר לקבלת מנוי היכרות ללא כל התחייבות.
הרשמה
שם פרטי:
שם משפחה:
שם חברה:
טלפון:
תפקיד:
אימייל:
סיסמא:
אישור סיסמא:
הנני מאשר את
 תנאי השימוש
באתר
אבקש לקבל עדכונים, חדשות ומידע שיווקי
הרשם וגלוש
כניסת מנוים
מייל:
סיסמא:
 
כניסה
 
הוסף תגובה לכתבה זו
כינוי:
אימייל:
כותרת:
תוכן:
אין לכתוב הודעה המפרה את  תנאי השימוש של Anet לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב
עדיין אין תגובות לכתבה זו.
 
עקבו אחרינו
כל הזכויות שמורות לאתר ANET.co.il 2011
המסלקה הפנסיונית