שם משתמש
סיסמא
ויטלי פלוטינסקי
 
לוח אירועים
איך מגשימים יעדי חיים תחת קיצוניות בשוק ההון?
משבר הקורונה דורש התמודדות עם מציאות מורכבת ותהיות בנוגע לאופן ניהול הכספים ודרכי הפעולה | המתכנן הפיננסי ויטלי פלוטינסקי מקבוצת נטו תכנון פיננסי מסביר כיצד להכין את הלקוחות
26/03/2020 10:45


במהלך חיינו אנו צוברים נכסים פיננסים במטרה להגשים יעדי חיים ולהיערך ליום שבו אנו כבר לא יוצרים פרנסה למשפחה.
מיפוי נכסי הלקוחות הינו מורכב וכולל תיקי השקעות בבנק, בבתי השקעות וברחבי העולם, ניירות ערך ישראליים וזרים, מכשירים פיננסים שונים, לרבות קרנות גידור, קרנות השקעה, מוצרים מובנים, נדל”ן, קרנות השתלמות, קופות גמל, ביטוחי מנהלים, פנסיה, חסכונות, ביטוח חיים בארץ ובחו"ל, נכסים פנסיונים בחו"ל, ועוד.

עד לאחרונה, במיוחד בשנת 2019 שהיתה שנת שיא, כל מה שנגענו בו עלה והיה לאופוריה בקרב הציבור, שחשב שהערך האישי שלו הוא הנתון שמופיע בחשבונות הבנק. שנת 2020 הגיעה ועימה המשבר שהחזיר אותנו למציאות ולחלום של עצמאות כלכלית.

כאשר אירועים כאלו מתרחשים, אנו מתחילים לשאול שאלות: איך היה צריך לנהל את כספינו? מה רמת הסיכון שהיינו צריכים לקחת ומה צריך לעשות מחר?

ויטלי פלוטינסקי (CFP) (EFP), מתכנן פיננסי מוסמך ארה"ב ואירופה, מהנדס תעשייה וניהול, הטכניון ושותף בנטו תכנון פיננסי, מספר כיצד הכין את לקוחותיו לתקופות קיצון: "בניית התיק ללקוחות מותאמת לכל תקופת זמן - תקופה של עליות ותקופה של ירידות, זאת על ידי פיזור נכון של התיק בין הגופים הטובים ביותר, סוגי השקעות שחלקן בשוק ההון, בנכסים לא סחירים ובהשקעות אלטרנטיביות, כסף לטווח ארוך בחשיפה גבוהה יותר למניות אל מול כסף לטווח קצר בחשיפה נמוכה יותר למניות, השקעה בנכסים לא תלויי שוק ההון על מנת ליצור הגנות לתיק הפיננסי ולהגדיל את תשואת המטרה של התיק. בנוסף אנו מבצעים ללקוחותינו תכנוני מס הכנסה ורווחי הון במטרה להקטין את חוויות המס של הלקוחות".

מה אתה ולקוחותיך חווים בתקופה זו וכיצד אתה מסייע להם לממש את יעדי החיים שלהם?
"משבר הקורונה הוא משבר עולמי חדש, אבל רחוק מלהיות המשבר הראשון שהשווקים בעולם עברו. גם בעתיד נחווה משברים נוספים. חלק מתפקידיו של המתכנן הפיננסי בתקופות אלה הוא לא להיות מתכנן פיננסי, אלא לשמש בתור פסיכולוג. או כמו שלקוחות אוהבים לומר - 'המרגיע הלאומי'. חלק מהלקוחות מתקשרים בפאניקה של 'הבה נפדה', 'נקטין חשיפה מנייתית', וכו'. ומתפקידנו להרגיע אותם ולהסביר להם כיצד השוק עובד. לאחר תקופה שהשוק בפועל הפסיד, הדבר הנכון ביותר לעשות הוא לא למכור.
אם מוכרים, למעשה 'זורקים' מניות ואג"חים במחירים זולים ומקבעים הפסד. זה הזמן להתחיל לנצל הזדמנויות חדשות ולהגדיל חשיפה מנייתית (לקנות בזול). חשוב לזכור שלטווח הארוך הבורסות עולות ומי שמנסה לתזמן שווקים, לרוב יפסיד (מבוסס מחקרית). תפקידנו למנוע מהלקוחות לעשות טעויות קריטיות כמו 'תזמון שווקים'. חשוב להדגיש שחלק גדול מלקוחותינו לא שרוי בלחץ, מכיוון שהם כבר חוו בעבר משברים ולמדו מה לעשות (או יותר נכון מה לא לעשות). לאורך הזמן בנינו תיק שמותאם גם לתקופת זמן מאתגרת כפי שאנחנו נמצאים בה כיום".

לפנינו אירוע של פעם במאה שנה, הדורש צורך בהיערכות. מה המתודה לפיה אתם פועלים להכנת הלקוחות ברמת הסבירות הגבוהה ביותר להגשמת חיי ביטחון וכבוד?
"כיום ישנה חשיבות רבה בהשקעה בנכסים ללא קורלציה (ללא תלות) לשוק ההון, במיוחד עקב הריביות האפסיות בשווקים השונים בעולם. בעקבות הריביות האמורות, תשואות האג"חים בשפל. לכן ישנה חשיבות מכרעת בהשקעה בנכסים ללא מתאם לשוק ההון.
השקעות אלטרנטיביות הן חלק בלתי נפרד מתיק ההשקעות המשפחתי וממלאות תפקיד חשוב בפיזור ובהפחתת הסיכונים לצורך יצירת תשואות גבוהות ויציבות לאורך זמן. החברה מציעה השקעות במגוון תחומים: נדל"ן בארץ (התחדשות עירונית, תב"ע, פינוי בינוי ומחיר למשתכן), נדל"ן בחו"ל, הייטק/ביוטק/פודטק, בתי חולים סיעודיים, דיור מוגן, משכנתאות הפוכות, תשתיות קנאביס רפואי וקרנות גידור. חשוב להדגיש שלכל משקיע נתאים את ההשקעות האלטרנטיביות המתאימות לו, בהתאם לטווח השקעה, רמת סיכון והעדפותיו האישיות".

* דן דוברי הוא חבר בוועדת הסטנדרטים והסמכות של הקהילה האירופאית. יו"ר של חברת ניהול קרנות נאמנות, ויו"ר של חברת תכנון פיננסי המתמחה בתחום הבינלאומי. ממייסדי עולם התכנון הפיננסי בארץ
 
 
הוסף כתבה למזוודה אישית
הוסף למזוודה אישית


גולש יקר,

תכני האתר ומוצרי עדיף מיועדים למנויים בלבד.

מנויי עדיף נהנים מחבילת ערך מושלמת: יותר מידע חדשותי, יותר ידע ויותר שירותים חדשים וייחודיים.

באפשרותך לצפות בתכני האתר באופן מיידי על ידי רישום קצר לקבלת מנוי היכרות ללא כל התחייבות.
הרשמה
שם פרטי:
שם משפחה:
שם חברה:
טלפון:
תפקיד:
אימייל:
סיסמא:
אישור סיסמא:
הנני מאשר את
 תנאי השימוש
באתר
אבקש לקבל עדכונים, חדשות ומידע שיווקי
הרשם וגלוש
כניסת מנוים
מייל:
סיסמא:
 
כניסה
 
הוסף תגובה לכתבה זו
כינוי:
אימייל:
כותרת:
תוכן:
אין לכתוב הודעה המפרה את  תנאי השימוש של Anet לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב
עדיין אין תגובות לכתבה זו.
 
עקבו אחרינו
כל הזכויות שמורות לאתר ANET.co.il 2011
המסלקה הפנסיונית