שם משתמש
סיסמא
כתבות נוספות בתחום
 
לוח אירועים
בשורה לעצמאים? המשמעויות של משיכת שליש מהכספים הפנסיוניים ללא מס
על פי הפרסומים, שר האוצר ושר הכלכלה אישרו לבצע תיקון מהותי בתקנות מס הכנסה, שיאפשר לעצמאים למשוך שליש מכספי הפנסיה שחסכו עד היום בקופת הפנסיה שלהם, זאת בפטור מלא ממס הכנסה | מהן המשמעויות בהקשר הכלכלי והפנסיוני?
גם רשות שוק ההון נכנסה, כידוע, לעובי הקורה, בהקשר לטיפול בהשלכות משבר הקורונה על שוק ההון - בהקשר של הלקוחות, היצרנים הפנסיוניים וגורמי השיווק.

על פי הפרסומים, שר האוצר, משה כחלון ושר הכלכלה, אלי כהן, אישרו אתמול (ב') לבצע תיקון מהותי בתקנות מס הכנסה , שיאפשר לעצמאים למשוך שליש מכספי הפנסיה שחסכו עד היום בקופת הפנסיה שלהם, וזאת בפטור מלא ממס הכנסה, לפי התקנות הנוכחיות.

כחלון והממונה על רשות ההון, הביטוח והחיסכון, משה ברקת, צפויים לחתום על התקנות באופן מידי, וכך לאפשר לעצמאים שנקלעו לקשיים להוציא כסף זמין מהיר. מי שחסך 60 אלף שקלים, יוכל למשוך מיידית 20 אלף שקלים - סכום לא מבוטל. בכך יחסכו העצמאים תשלום של 35% מס הכנסה. יצוין, כי יותר לעצמאים למשוך את הכסף מידית עם סגירת העסק שלהם.

ברצוני להעלות משמעויות הנובעות מקבלת החלטה שכזו, חיוביות ושליליות גם יחד, בהקשר הכלכלי והפנסיוני.
משמעויות חיוביות 
- ברמת העצמאי - השגת מימון מהיר וללא בטחונות להצלת העסק
- ברמה המשקית - מימון להמשך הפעילות של העסקים, שיפור הנזילות, ומניעת מצב של משבר מימון בענפים רבים וכן אפשרות ממשית להורדת תשלומי העברה, לרבות תשלומים אחרים, מהמוסד לביטוח לאומי או מוסדות ציבוריים נוספים.

משמעויות שליליות
- ברמת העצמאי - מגזר שגם היום סובל, על פי מחקרים רבים, מיחס תחלופה בעייתי בהקשר לפנסיה שלו - הרעה צפוייה ביחס התחלופה הזה.

- ברמת העצמאי - "הנצחת" ההפסדים הקיימים כתוצאה מהמשבר בשוק ההון, המוערכים בכ-10% במסלולים הכלליים - לא יוכל להחזירם גם לכשיגיע, בשלב מסויים, התיקון בשוק.

- ברמת העצמאי - כמאמן עסקי, אציין כי צפוי שמצב, התנהלות ונראות השווקים אחרי היציאה מהשבר, לפי כל המומחים, יהיה שונה לגמרי - כך שהוצאת הכספים האמורים, ללא בנייה של תכנית עסקית חדשה לעסק ביום שאחרי המשבר, יכולה להיות "זריקת" כספים "טובים" לכיוון ""בעייתי" מבחינה עסקית - לבטח אם הכסף שיימשך ינוצל להתנהלות דומה עד זהה להתנהלות העסקית שהיתה לפני המשבר.

- ברמה משקית - הגדלת הפדיונות הצפויים בשל ביטול המיסוי האמור, לא תתמוך בהתאוששות השווקים אלא יכולה להכביד עליה. בנוסף, קיימת בעייתיות בהגדרת המתווה בהקשר החוקי, ואפשרות קיום לחצים דומים שיגיעו ממגזר השכירים (כרגע יש כ-1,000,000 דורשי עבודה הכוללים את נפגעי המשבר ואת אלו שהיו מובטלים לפניו) וחלקם הגדול נמצא בבעיות כלכליות הזהות לאלו של מגזר העצמאיים.

- מבחינה משקית - הקטנת ספיגת המס ל-2020, בהקשר נוסף שהינו מעבר להורדת הפעילות העסקית הרגילה של העסק - והגדלת הגרעון.

לסיכום, במידה ואכן יתוקנו התקנות כפי שפורסם, אני מציע לכל עצמאי ועצמאית לקרוא את המשמעויות הנוגעות לו, ובכל מקרה, לא לבצע משיכה שכזאת ללא בניית תכנית עסקית ויצירתית ותיקופה, כולל מול איש מקצוע, בתחום לפני ביצוע המשיכה האמורה.

* מאמר זה הינו כללי בלבד ואין להסתמך עליו מעבר להנחות כלליות שצויינו בו

** הכותב הינו בעל רישיון פנסיוני, מנהל מיזם "ערך מוסף".
 
 
הוסף כתבה למזוודה אישית
הוסף למזוודה אישית


גולש יקר,

תכני האתר ומוצרי עדיף מיועדים למנויים בלבד.

מנויי עדיף נהנים מחבילת ערך מושלמת: יותר מידע חדשותי, יותר ידע ויותר שירותים חדשים וייחודיים.

באפשרותך לצפות בתכני האתר באופן מיידי על ידי רישום קצר לקבלת מנוי היכרות ללא כל התחייבות.
הרשמה
שם פרטי:
שם משפחה:
שם חברה:
טלפון:
תפקיד:
אימייל:
סיסמא:
אישור סיסמא:
הנני מאשר את
 תנאי השימוש
באתר
אבקש לקבל עדכונים, חדשות ומידע שיווקי
הרשם וגלוש
כניסת מנוים
מייל:
סיסמא:
 
כניסה
 
הוסף תגובה לכתבה זו
כינוי:
אימייל:
כותרת:
תוכן:
אין לכתוב הודעה המפרה את  תנאי השימוש של Anet לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב
עדיין אין תגובות לכתבה זו.
 
עקבו אחרינו
כל הזכויות שמורות לאתר ANET.co.il 2011
המסלקה הפנסיונית