שם משתמש
סיסמא
כתבות נוספות בתחום
 
לוח אירועים
אין בעלי עסקים קטנים ובינוניים = יותר מובטלים
התכנית הכלכלית של משרד האוצר לסיוע – מה שרואים מכאן לא רואים משם
הדרך לירושלים התנהלה בעצלתיים כאילו היינו רוכבי פרדות העולים לרגל,
אלפים רבים, נוסעים פגוש אל פגוש, נזהרים לא לפגוע בחבר לצרה, בהיסח הדעת, ישובים כל אחד ברכבו, בודדים,
נטושים על ידי ממשל שלא מכבד את נתיניו, משלמי המיסים.

הרגל עוברת בין גז לברקס, הרדיו מתנגן לו ומדי פעם מבזק חדשות לא ברור, הפנים דרוכות והלב מתוח לקראת הלא נודע, בתקווה שמשהו יקרא. אולי כשנגיע, מישהו יצא ומלבד מילים ריקות תהיה בשורה של עשייה.

הגענו, זעקנו בלב ניחר ובקולות שבורים. יצאה חברת כנסת אחת, שהיא גם חברה בוועדת הכלכלה, קרן ברק שמה, צעדה לקראתנו בנפש חפצה, יפה מצידה, היא הקשיבה, גם הבינה, אמרה שהם דנים ופתרונות מחפשים, שמשתדלים, אבל... בזה זה נגמר, הראתה שזה חשוב לה וזה בדמה, אך האם די רק בכוחה?

היא חזרה למשכן; ואנחנו צועדים אחריה כילדים זנוחים, היא נכנסת, כי לה יש אישור, ואנחנו נשארים מאחור, כי אנחנו רק המשלמים, לנו אין שם מקום, כי אנחנו כרגע מיותרים. מנסים לעורר תשומת לב, שואגים עד לב שמיים, וצופרים בכל צופר אפשרי, והמשכן הסמוך נעול ודומם, אדיש לקריאות, כי אנחנו כבר אחרי הבחירות.

אז על מה כל הצעקה הזו בעת שכזו?
הרי יש דברים דחופים יותר על סדר היום, כמו למשל בריאות הציבור, מציאת תרופה למחלת הקורונה, המצאת משרדים פרלמנטריים לכבוד השרים החדשים, גיוס עוזרים פרלמנטריים, בניית לשכות חדשות כי אין מספיק, העברת תקציבים סקטוריאליים כדי שאפשר יהיה להקים ממשלה...

אז זהו, החלטנו שלא עוד, יצאנו לדרוש, לא לבקש אלא לדרוש!
לדרוש להפסיק את האטימות הבלתי נסבלת.
לדרוש להפסיק לראות אותנו רק ככיס עמוק שאמור כל הזמן רק לשלם ולהמשיך לשלם מסים ועוד מסים ועוד מסים שקוראים להם ביטוח לאומי שזהו בעצם ביטוח רק לשכירים כי העצמאים, כי בעלי השליטה ובני משפחותיהם אינם נחשבים בשעת האמת.
וקיווינו, קיוונו שקולנו יישמע...

מדיניות כלכלית מוזרה
בכל מדינה מתוקנת, מבינים שמנוע הצמיחה הכלכלי מצוי בריבוי ועידוד עסקים, ולשם כך מתנהלים תקציבי ענק שעיקרם מענקים ולא רק הלוואות.

ואילו פה בארץ הקודש, בעלי העסקים והעצמאים הם הכיס האחורי שבכל הזדמנות שולפים ממנו את הארנק למימון הוצאות שהמדינה לא רוצה לשאת בהן למרות שגבתה מסים לגביהם: אם זה כדי להוות תחליף לביטוח הלאומי ולבטח כל עובד בביטוח פנסיוני, אם זה כדי להוסיף עוד ימי חופשה או ימי הבראה לעובדים, אם זה כדי להכיר את ימי הבידוד כימי מחלה – הכל על חשבון המעסיק! כאילו שהמעסיק הוא גורם ערטילאי.

ידענו שמישהו צריך להזכיר ליושבים בפסגת גבעת רם שכסף לא צומח על עצים ובעלי העסקים אינם עציצים – אז יצאנו והזכרנו. הזכרנו, שלמרות שלא אהבנו את התערבות הממשלה בניהול תקציב העסק, שיתפנו פעולה כי אנחנו דואגים לעובדים שלנו, אבל הפעם הגזמתם!

זוהי שעת אסון כלכלית
אנחנו לא הממשלה, לא בנק ישראל, לא קרן לפיצויים ובוודאי שלא הביטוח הלאומי!
לא סביר שיסגרו לנו את העסקים בצו חירום וימשיכו לגבות מיסים כתמול שלשום: ארנונה, מס הכנסה, מע"מ וביטוח לאומי לעובדים כשלבסוף אנחנו משלמים להם את ימי הבידוד והמחלה.

לא סביר שנשלם לביטוח לאומי נתח ניכר מההכנסות שלנו (12.83%) בלא שתהיינה לנו זכויות דומות כמו לשכירים.

הממשל שלנו שכח שעצמאים הם לא רק אנשים בודדים שעובדים לבד, כי אם לרוב, אלו בעלי עסקים, חלקם בעלי שליטה בחברות שבנו וחלקם נישומים עצמאיים.

בלי בעלי עסקים אלו גם לא יהיו שכירים כי אם מובטלים.

צעקנו, שאגנו עד לב שמיים וכלום. בסוף הלכנו כי לא היה עוד.

התכנית הכלכלית למשבר הקורונה
שעת ערב הגיעה וראש המשלה ושר האוצר מבשרים כי קול הצעקה נשמע והחלטות התקבלו;
אז מה השגנו כשסיכנו את בריאותנו? לא הרבה.

ביטול ארנונה לעסקים שנפגעו
בזכות פעילותם של ראשי הערים בהנהגתו של חיים ביבס, יו"ר איגוד ערים וראש עיריית מודיעין, בוטלה הארנונה לעסקים שנסגרו ו/או נפגעו בשל משבר הקורונה. יישר כח לראשי הערים, והיה נחמד אם מישהו בממשלה היה מודה שזו יוזמתם, מה גם שזהו תקציבם.

מענקים לשכירים בני 67+ שפוטרו או הוצאו לחל“ת בשל הקורונה.
תקציב של 3 מיליארד שקלים הוקצה למימון חל"ת ודמי אבטלה לשכירים מעל גיל 67 שהוצאו לחל"ת או פוטרו בשל משבר הקורונה. בהחלט ראוי וחשוב! על כך יישר כח, אם כי כאשר בודקים לעומק עולה השאלה האם זהו תקציב שינוצל או שנופח מעבר לצורך?

האם ישנם למעלה מ-750 אלף בני 67 ומעלה, מתוך פחות ממיליון בני 65 + הקיימים במדינת ישראל, העובדים לפרנסתם ופוטרו או הוצאו לחל"ת?

אם אלו המספרים אז בוודאי שמצבם של הפנסיונרים בישראל בכי רע וזו עוד הוכחה לחידלון של הביטוח הלאומי האמור להעניק להם קצבה ראויה שתאפשר להם להנות מזיקנתם ולא להתיש את גופם.

ואם המספרים נמוכים מכך אז הואילו בטובכם ונצלו את התקציב הייעודי לטובתם של נכים שעבדו והוצאו לחל"ת ואינם זכאים לדמי אבטלה, מקבלי קצבאות זקנה שזו הכנסתם היחידה, ניצולי שואה – אלו אוכלוסיות נטושות לאורך כל השנה.

דמי אבטלה לשכירים עד גיל 67 שהוצאו לחל“ת בשל הקורונה
תקציב של 14 מיליארד שקלים הוקצה לטובת מימון חל"ת לשכירים, הכולל גם קיצור תקופת עבודה קודמת;
לכך נוספו עוד 200 מליון שקלים לטובת הכשרות.
תקציב ראוי למדיי למימון עד 10,551 שקלים ל-800 אלף שכירים שהוצאו לחל"ת.

מענק לעצמאים
ומה עם העצמאים ובעלי העסקים – זו כבר אופרה אחרת לגמרי, כי הם לא נחשבים למרות שלמעלה מ-60% מהשכירים שהוצאו לחל"ת עובדים אצל עצמאים ובעלי עסקים קטנים ובינוניים.
תקציב של 3 מליארד שקלים, מוקצה רק לעצמאים זעירים –שבהמרה לתנאי שכיר, הכנסתם נמוכה מהשכר הממוצע במשק - אשר יקבלו מכסימום 6,000 שקלים לחודש מרץ ועד מקסימום 8,000 שקלים לחודש אפריל, ובתנאי ששכר בני או בנות זוגם, אינו גבוה, רובם יקבלו הרבה פחות מכך.

הפער בין התקציב לשכיר 10,551 שקלים לעומת זה של העצמאי 6,000 שקלים - וההתניות לקבלת התקציב לעצמאי בגובה הכנסותיו ובהכנסת בן הזוג כשאין התניה כזו לשכיר, אינם ברורים.

אם זו לא הפלייה בין נישומים אז איך קוראים לזה בדיוק?
או אולי חושבים שכל העצמאים ממשיכים לעבוד בסמטאות כשיורד הלילה על הרחובות.

תקציב לעסקים
אבל, דיברו על הצלת המשק, והקצו לכך 40.7 מיליארד שקלים, אז זהו זה ממש לא כך!
חלקו הניכר של התקציב ( 20 מיליארד!) הוא לא סיוע אמיתי כי אם:
דחיית תשלומים – 9 מליארד (חשמל, מים, מע"מ, מס הכנסה, ביטוח לאומי ) הם רק דחיית תשלומים – מצחיק כי אין הכנסה אז בלאו הכי לא יהיו תשלומים לחלק מהמוסדות המדוברים כמו למשל מס הכנסה ומע“מ.

הלוואות - 8 מיליארד – כלומר כסף שצריך להחזיר – נכון, זה מקל על התזרים אבל זה לא באמת סיוע אמיתי, עסק שלא עובד חודשיים ויותר מכך יתקשה לחזור לפעילות זהה לאחר מכן, ומשכך הרי שהכנסותיו העתידיות לא תהיינה זהות לאלה שלפני הקורונה, מה גם שייתכן ולא יהיו לו עובדים עד אז, והוא יתקשה להחזיר תשלומים אלו גם בעוד 6 חודשים ויותר מכך.

החזר מקדמות – 3 מיליארד – נו באמת, הרי זו התחשבנות פנימית תוך שנת המס בלבד, ומסתכמת בסיוע תזרימי בלבד, בדיוק כמו דחיית תשלומים, עסקים שיסיימו את השנה בהפסד בכל מקרה יקבלו את הכסף חזרה ועסקים שיחזרו להרוויח בכל מקרה ישלמו את ההפרשים.

מתוך יתרת התקציב לעסקים - 20.7 מיליארד שקלים: על 2.7 מיליארד שקלים כבר דיברנו – זו הארנונה, ומה על היתר?
רק 6 מיליארד שקלים מוקדשים לעסקים קטנים ובינוניים, ואילו 7 מיליארד לעסקים גדולים + 4.5 מיליארד קרנות השקעה – שלכולנו ברור לאן יוקצו. כל זאת אע"פ שהפגיעה החמורה ביותר היא בעסקים קטנים ובינוניים שיתקשו להחיות את עצמם.

אז מה יקרה ב 2019?
חלק ניכר מהעצמאים והעסקים הקטנים והבינוניים, שיחזרו לפעילות, יהיו הפסדיים, כי הרווחיות בעסק אינה עומדת בדרך כלל על 50% מהמחזור. על כן מן הראוי:

1. לבטל את הצורך בתשלומי המיסים למשך כל שנת 2019 ולא לדחות, שהרי אין סיבה לשלם כדי לקבל חזרה.

2. להתקין צו חירום המכיר את ההפסדים של שנת 2019 אחורה ! כלומר שיוחזרו מיסים משנים קודמות לכל עסק שיהיה הפסדי ב 2019, עד לכיסוי ההפסדים במלואם. לא סביר שבעל עסק יישא את העול לבדו, יממן הוצאות שנוספו לו בשל הקורונה ולאחר שישקם את עיסקו לא יהנה מכך.

תקציב שונות - האצה
בצד אלו ישנו תקציב לא רע בכלל של 7.7. מיליארד שקלים להאצה,
מתוכם 5.1 מיליארד לתכניות עלומות:
1. 4.8 מיליארד לתכנית יציאה ממשבר הקורונה – מעניין למי ולמה מיועד תקציב עצום זה? האם זו עוד ועדה שתשב ותדון ותבחן איך יוצאים מזה ולא תיתן מענה אמיתי לרוב בעלי העסקים והעצמאים בישראל?

2. 300 מיליון שקלים לשיפור שירות לאזרח – מעניין מי הוא אזרח בעיני הממשל? שהרי העצמאים ובעלי העסקים הקטנים והבינוניים לא ממש מקבלים שירות. בפועל זו עוד אבן שואבת לתקציב שיכל להציל מספר עצמאים ובעלי עסקים המופנה לתשלום משכורות לעובדי ציבור. היתרה נחלקת בין הייטק 1.5 מיליארד ו-1.1 האצת פרויקטים – כלומר זו רק האצה ולא משהו חדש.

אין כאן בשורה
אז בסיכומו של דבר, מסמאים את עינינו במספרים יפים שאין מאחריהם משמעות ראויה לא לעצמאים ולא לבעלי העסקים הקטנים והבינוניים.
 
 
הוסף כתבה למזוודה אישית
הוסף למזוודה אישית


גולש יקר,

תכני האתר ומוצרי עדיף מיועדים למנויים בלבד.

מנויי עדיף נהנים מחבילת ערך מושלמת: יותר מידע חדשותי, יותר ידע ויותר שירותים חדשים וייחודיים.

באפשרותך לצפות בתכני האתר באופן מיידי על ידי רישום קצר לקבלת מנוי היכרות ללא כל התחייבות.
הרשמה
שם פרטי:
שם משפחה:
שם חברה:
טלפון:
תפקיד:
אימייל:
סיסמא:
אישור סיסמא:
הנני מאשר את
 תנאי השימוש
באתר
אבקש לקבל עדכונים, חדשות ומידע שיווקי
הרשם וגלוש
כניסת מנוים
מייל:
סיסמא:
 
כניסה
 
הוסף תגובה לכתבה זו
כינוי:
אימייל:
כותרת:
תוכן:
אין לכתוב הודעה המפרה את  תנאי השימוש של Anet לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב
עדיין אין תגובות לכתבה זו.
 
עקבו אחרינו
כל הזכויות שמורות לאתר ANET.co.il 2011
המסלקה הפנסיונית