שם משתמש
סיסמא
לוח אירועים
מה אפשר ללמוד מהמשבר של 2008?
מנהלי השקעות מובילים ברחבי העולם שחוו את משבר 2008, משתפים כיצד שרדו את המשבר ואף יצאו ממנו מחוזקים | תובנות למשבר הקורונה
06/04/2020 09:02
עדיין לא ברור לנו מה הנזק לכלכלת העולם מווירוס הקורונה וגם לא ברור עומקו של המשבר בשווקים הפיננסים. אך אם ניקח בחשבון את המכה הכואבת שכבר חווים העסקים ושוק העבודה ברחבי העולם, הרי שנראה שאנו עומדים בפני מיתון עולמי. עסקים בתחום הפיננסים הם רגישים במיוחד, וחלקם אף נמצא בסיכון גבוה לקריסה תפעולית.

ראיונות עם חלק מהיועצים המובילים בעולם שעברו את משבר 2008 ויצאו ממנו בהצלחה, מספקים תובנות והמלצות כיצד לצלוח את המציאות הכלכלית המאתגרת שנכפתה עלינו.

ברד בודסקי, מנכ"ל סבאנט קאפיטל (Savant Capital):
אחד ממנהלי הנכסים והמתכננים הפיננסים המובילים בארה"ב, עם יותר מ-6 מיליארד דולר תחת ייעוץ. החברה פועלת יותר מ-30 שנה ומשרתת לקוחות בכל רחבי ארה"ב.
"ב-2008 לא הפסקנו להעסיק עובדים ולא פיטרנו אף עובד. זו אכן היתה תקופה מפחידה כי הרווחיות שלנו מאוד נפגעה, אך האמון שנוצר עם העובדים והלקוחות הפך את זה להחלטה שמאוד השתלמה לנו. חלק מהמתחרים שלנו 'כיבו אורות' וברחו למחבוא והלקוחות חשו את זה היטב.
לעומת זאת, אנחנו הגברנו את התקשורת שלנו עם לקוחות, החלטנו להשקיע כסף בשיווק ולמדתי שהעובדה שפשוט היינו שם עבור הלקוחות ולא הורדנו את הרגל מהגז יצרה אמון מסוג אחר מול הלקוחות וזכינו לשנים רבות של צמיחה לא פרופורציונלית כתוצאה מזה".

פאט מקיין, מייסד ושותף מנהל, אולוורט קפיטל (Allworth Capital)
ממנהלי ההשקעות הבכירים בארה"ב עם 8 מיליאד דולר תחת ייעוץ ו-22 אלף לקוחות.
"במשבר של 2008 החלטנו להקפיא גיוסי עובדים חדשים וביצענו מיד בדיקה בתקציבית על העסק כולו, אך לא הוצאנו אף עובד לחופשה (ללא תשלום), וכמובן לא פיטרנו אף אחד. צמצמנו מעט בתקציבי השיווק והפרסום שלנו ובהוצאות על פיתוח טכנולוגי והשבחת הון, ואת זה אנו עושים גם עכשיו, אך לא נגענו בעובדים כי זה הנכס הגדול ביותר של החברה. הדבר האחרון שאתה רוצה לעשות זה לפטר עובדים, משום שתהיה התאוששות והעסק הזה בנוי סביב אנשים טובים.
אם בכל זאת אתה מחליט לפטר עובדים, אני ממליץ להימנע מפיטורי עובדים שמטפלים בלקוחות משום שזה פוגע באמון מול לקוחות. זהו המשבר הרביעי שאני חווה, אך הפעם זה היה מהיר יותר וחד יותר לעומת המשברים הקודמים".

דוד ברטון, סגן יו"ר מרסר (Mercer Advisors):
חברת ניהול וייעוץ השקעות הגדול בעולם עם נוכחות ב-130 מדינות (לרבות ישראל) ו-300 מיליארד דולר תחת ייעוץ.
"בזמן משברים בשוק ההון, ההשפעה המיידית היא ירידה חדה בהכנסות לעסק. לכן כדאי לשים לב לתזרים, אחרת אתה מסתכן באיבוד החברה. ניהלתי את מרסר ב-2008 אז חווינו משבר קשה וארוך שפגע בכולנו. התכנית המיידית שלי היתה לדחות כל הוצאה חדשה מכל סוג, לרבות השבחות הון, העסקות חדשות, עליות שכר ותקציבי פרסום.
בזמן משבר צריך לשים את כל הפוקוס של החברה על לקוחות קיימים וצרכיהם ולשמור על מורל גבוה של העובדים. הצלחנו לייצר אווירה של נבחרת מנצחת, ולכן עברנו את המשבר כחברה טובה יותר ומגובשת יותר מאשר לפניו. למדנו אז שנולדנו למשברים".

פיטר מלוק, מנכ"ל קריאטיב פלנינג (Creative Planning):
אחת מקבוצות ניהול הנכסים הגדולות והמצליחות בארה"ב שפועלת ב-50 מדינות ומנהלת כ-45 מיליארד דולר.
"במשבר הקודם החלטנו שבזמן שהמתחרים שלנו מפטרים, אנו מעסיקים. התחייבנו לעובדים הקיימים שנעסיק אותם לפחות עוד כמה שנים. צעד זה העניק לצוות את הביטחון לעבוד בנאמנות מוחלטת. החלטה זו יצרה לנו צמיחה שלא תיארנו שתהיה".

פול סגניי נשיא ומייסד Integrated Partners:
אחת מחברות תכנון הפיננסי המובילות בארה"ב. פועלת ב-40 מדינות ועובדת בשיתוף פעולה עם 140 משרדי רואי חשבון. עובדת עם 177 מתכננים פיננסים מוסמכים.
"החלטנו במשבר להגביר את התמיכה שלנו ואת גיוסי העובדים במשרדי רואי חשבון שעבדנו איתם. מעבר לכך לא היה שינוי בגישה שלנו לעובדים או לתקציבים.
גם במשבר הנוכחי החלטנו להרחיב את הפעילות ולגייס עובדים חדשים לתמיכה במשרדי רואי החשבון.
למדנו להשתמש בטכנולוגיה ביעילות יתר ובנינו תהליכים שמטרתם היתה להעביר מידע באופן יעיל ומהיר יותר לעובדים ולשותפים שלנו וכך ללקוחות שלהם.
מהמשבר הנוכחי למדתי שאנו יכולים לעבוד כצוות גם במקומות מרוחקים".

* הכותב הוא חבר בוועדת הסטנדרטים והסמכות של הקהילה האירופאית. יו"ר של חברת ניהול קרנות נאמנות, ויו"ר של חברת תכנון פיננסי המתמחה בתחום הבינלאומי. ממייסדי עולם התכנון הפיננסי בארץ
 
 
הוסף כתבה למזוודה אישית
הוסף למזוודה אישית


גולש יקר,

תכני האתר ומוצרי עדיף מיועדים למנויים בלבד.

מנויי עדיף נהנים מחבילת ערך מושלמת: יותר מידע חדשותי, יותר ידע ויותר שירותים חדשים וייחודיים.

באפשרותך לצפות בתכני האתר באופן מיידי על ידי רישום קצר לקבלת מנוי היכרות ללא כל התחייבות.
הרשמה
שם פרטי:
שם משפחה:
שם חברה:
טלפון:
תפקיד:
אימייל:
סיסמא:
אישור סיסמא:
הנני מאשר את
 תנאי השימוש
באתר
אבקש לקבל עדכונים, חדשות ומידע שיווקי
הרשם וגלוש
כניסת מנוים
מייל:
סיסמא:
 
כניסה
 
הוסף תגובה לכתבה זו
כינוי:
אימייל:
כותרת:
תוכן:
אין לכתוב הודעה המפרה את  תנאי השימוש של Anet לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב
עדיין אין תגובות לכתבה זו.
 
עקבו אחרינו
כל הזכויות שמורות לאתר ANET.co.il 2011
המסלקה הפנסיונית