שם משתמש
סיסמא
ד"ר משה ברקת צילום: דוברות משרד האוצר
 
לוח אירועים
הפיקוח בניסיון למנוע 'תספורות' בעקבות הקורונה: קורא לדיאלוג אקטיבי בין המוסדיים ללווים
רשות שוק ההון פרסמה נייר התייעצות לגיבוש "מתווה דגל" לאספקת נזילות לחברות סולבנטיות עקב הקורונה | "משבר נזילות, שיאפיין גופים לווים רבים בישראל עשוי להביא ל'מעגל הדבקה' אשר יביא להחרפה ולפגיעה במשק"
הממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון, ד"ר משה ברקת, פירסם בימים אלה למנהלי הגופים המוסדיים נייר היוועצות בנוגע למתווה לאספקת נזילות לחברות סולבנטיות עקב השלכות מגפת הקורונה.
המסמך מציע עקרונות מנחים למתווה החלפה ודחייה זמנית של לוחות סילוקין של הלוואות ואגרות חוב שהועמדו על ידי גופים מוסדיים בנסיבות אלה.

רשות שוק ההון מציעה כאמור עקרונות לגיבושם של הליכי פריסת חוב זמניים, שלא אגב הסדר חוב מהותי הכולל תספורת, המתייחסים לאגרות חוב או הלוואות, פרטיות או רשומות למסחר, אשר הועמדו על ידי תיקי ציבור החוסכים המנוהלים על ידי הגופים המוסדיים שבפיקוחה של רשות שוק ההון. "מתווה דגל כאמור, ככל שיגובש, עשוי לספק פלטפורמה ברורה יותר לקיומו של משא ומתן בין הגופים המוסדיים, ואף גופים אחרים, אם ימצאו בכך לנכון, לבין תאגידים לווים אשר יהיו מעוניינים בהפעלתו. ברמה המשקית, הדבר עשוי להביא להאצה ולייעול של תהליכי פריסת חובות אשר צפויים להיטיב בסופו של יום עם ציבור החוסכים, וזאת לגבי תאגידים סולבנטיים אשר נקלעו לצורך של פריסה זמנית בתשלומי החוב שלהם. בכך, המתווה עשוי לסייע גם בהתמודדות עם מעגל ההדבקה שתואר ולסייע בהתאוששות שוק ההון.


העקרונות המנחים לגיבוש מתווה של גוף מוסדי עם הגוף הלווה לדחייה זמנית במועד פירעון אגרות חוב או הלוואה יהיו כדלקמן:

א. דחייה זמנית של עד שנה בהחזרי הקרן ו/או הריבית )לרבות אפשרות של דחייה בכל התשלומים שנותרו או חלקם, וזאת ללא ביצוע תספורת לכספי ציבור החוסכים.

ב. המתווה מיועד לתאגידים שהם סולבנטיים במובן הנכסי (מבחן הנכסים), אך נקלעו לקשיי נזילות זמניים.

ג. המתווה ילווה בנטילה של תנאים מגבילים על ידי התאגיד הלווה, שתכליתם הגנה על כספי הנושים שחובם נדחה, בין היתר בפני מצבים של העדפת נושים אחרים.

ד. המתווה יכלול פיצוי בדמות ריבית נוספת, בשיעור הגבוה משיעור הריבית הרגיל שנקבע, שיינתן למלווים.

ה. המתווה אינו מכתיב בהכרח את הצורה המשפטית שבאמצעותה תושגנה ההסכמות המעוגנות במסגרתו.
במידה רבה, צורה זו תלויה בנסיבות העניין ובבחירת התאגיד הלווה. כך למשל, המתווה עשוי להיות רלוונטי במצב של היענות של גופים מוסדיים להצעת החלפה של סדרת אגרות חוב קיימת או של הלוואה המוחזקות על ידי גופים מוסדיים, בסדרה או בהלוואה חדשה של אותו תאגיד, אשר תשקפנה דחייה של עד שנה אחת בתשלומי הקרן והריבית ביחס לסדרה או להלוואה הקודמות, העומדת בכל תנאי מתווה הדגל )– "דחייה זמנית(.עקרונות המתווה יוכלו להיות מופעלים גם בדרכים אחרות המביאות לתוצאה כלכלית שקולה, בדמות דחייה (גלגול) של החוב, לצד תוספת ריבית ושמירה על ההגנות הראויות, ובלבד שהגוף המוסדי יפעיל את שיקול דעתו המקצועי והעצמאי, בהתאם לחובותיו ובכלל זה חובת הנאמנות לעמיתים.

ברשות שוק ההון מסבירים כי אירוע ההתפשטות של נגיף וההשלכות של ההתמודדות עמו על הכלכלה בארץ ובעולם, הביאו, או עשויים להביא בעתיד, למצוקת נזילות משמעותית שעמה מתמודדים חלק מהגופים במשק, לרבות תאגידים אשר אינם מתאפיינים במצוקת נזילות בעתות שגרה. "לפחות לגבי חלק מן התאגידים האמורים, מצוקת הנזילות האמורה צפויה להיות זמנית ואינה משקפת קשיים סולבנטיים. רגולטורים פיננסיים מובילים בעולם נקטו בצעדים שונים אשר נועדו להקל או לתמרץ פריסת חובות יעילה, שאינה כוללת "תספורת", וזאת כדי להתמודד עם מצוקת הנזילות שנוצרה.

עוד מציינים ברשות כי משבר נזילות, גם אם זמני, שיאפיין גופים לווים רבים במשק הישראלי עשוי להביא ל'מעגל הדבקה' אשר יביא להחרפה ולפגיעה במשק, בלווים ובמלווים, וכחלק מכך בציבור החוסכים. במצב דברים זה, רשות שוק ההון מבקשת להדגיש כי כדי לשמור על טובת העמיתים עשוי להידרש דיאלוג אקטיבי בין הגופים המוסדיים לבין אותם לווים סולבנטיים, שנקלעו למשבר נזילות זמני באופיו, לשם ביצוע התאמות לחוב.

הגופים נדרשו להעביר את התייחסותם למתווה המוצע עד ל-20 באפריל 2020.
 
 
הוסף כתבה למזוודה אישית
הוסף למזוודה אישית


גולש יקר,

תכני האתר ומוצרי עדיף מיועדים למנויים בלבד.

מנויי עדיף נהנים מחבילת ערך מושלמת: יותר מידע חדשותי, יותר ידע ויותר שירותים חדשים וייחודיים.

באפשרותך לצפות בתכני האתר באופן מיידי על ידי רישום קצר לקבלת מנוי היכרות ללא כל התחייבות.
הרשמה
שם פרטי:
שם משפחה:
שם חברה:
טלפון:
תפקיד:
אימייל:
סיסמא:
אישור סיסמא:
הנני מאשר את
 תנאי השימוש
באתר
אבקש לקבל עדכונים, חדשות ומידע שיווקי
הרשם וגלוש
כניסת מנוים
מייל:
סיסמא:
 
כניסה
 
הוסף תגובה לכתבה זו
כינוי:
אימייל:
כותרת:
תוכן:
אין לכתוב הודעה המפרה את  תנאי השימוש של Anet לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב
עדיין אין תגובות לכתבה זו.
 
עקבו אחרינו
כל הזכויות שמורות לאתר ANET.co.il 2011
המסלקה הפנסיונית