שם משתמש
סיסמא
לוח אירועים
האם כדאי לקחת קצבה בעיצומו של משבר הקורונה?
השיקול של קבלת פנסיה מוקטנת לאור השחיקה בשוק ההון לעומת דחייה וקבלת פנסיה מאוחרת וגדולה יותר, מבלי לוותר על הכנסות שוטפות, מלמד כי במקרים רבים ניתן לקבל הכנסה מיידית מקרן הפנסיה באמצעות הלוואה והמתנה
התחלה של קבלת פנסיה בימים אלו של משבר בשוק ההון גורמת לקבלת קצבה נמוכה ומעלה את השאלה: האם להתחיל לקבל פנסיה בידיעה שהקצבה שתתקבל נמוכה מזו המצופה? התשובה לשאלה זו אינה חד משמעית ויש מספר אפשריות לקבלת ההחלטה שתניב הכנסה גבוהה יותר ותקטין את הפגיעה בפנסיה.

הפנסיה שמתקבלת מקרנות פנסיה חדשות או מביטוחי מנהלים חדשים מושפעת באופן ישיר מסכום הכסף שנצבר בתכנית אלה. לכן, בימים אלו של פגיעה בשוק ההון, הסכום שנחסך מתכווץ מאוד ובאופן ישיר גם הקצבה. שיפור עתידי בשוק ההון לא יגדיל את הפנסיה באותו שיעור של הירידה, זאת מכיוון שכספי מקבלי הקצבה מושקעים באופן שונה ושמרני יותר מאופן השקעת הכספים במהלך תקופת החיסכון. מכאן, שהשאלה של מועד קבלת הקצבה הינה בעלת השפעות ארוכות טווח.

שיקול נוסף שנוסף להחלטה על מועד קבלת הקצבה נוגע להכנסה שתהיה במקרה של החלטה להמתין עד לגידול בפנסיה.
שאלות דומה עולות בקרב אנשים שחוששים לאבד את עבודתם או איבדו את משרתם ומתכננים את המשך החיים על בסיס הקצבה שצברו באמצעות קבלת קצבה טרם הגעה לגיל הפרישה.

דחיית מועד קבלת הפנסיה גורמת להגדלת הפנסיה בעתיד הן עקב שינוי במקדם הזקנה והן עקב החזרת היתרה הצבורה למצב הנוכחי ערב הירידות, אולם מותירה תקופה בה אין הכנסה. בניתוח המוצג נלקחים כל המשתנים בחשבון כדאיות הדחייה, לרבות מימון והשלמת ההכנסה בתקופת ההמתנה.

תשובה לשאלה, אמורה להיבחן על ידי הכדאיות הכלכלית של דחיית מועד קבלת הקצבה, זאת תוך הערכות אישיות על היקף הפגיעה הנוכחית בפנסיה והערכת הזמן שבו שוק ההון יחזור לעצמו עד לצבירה הנוכחית בקרנות.

לצורך הבדיקה הנחנו כי הפגיעה בסכום הפנסיה תהיה בשיעור בטווח של בין 10% ל-30% (הפגיעה בקרנות בחודש מרץ על פי הפרסומים הינה כ-9%) ומועד החזרה של שוק ההון לרמתו הנוכחית תהיה בן שנה לשלוש שנים, כאשר במהלך תקופה זו "תקופת הגישור" נתקיים מסכום ההלוואה שניקח מקרן הפנסיה או חברת הביטוח וההלוואה תוחזר באמצעות הכספים שנצברו בתכנית. כך שיש למעשה רצף של הכנסות שמאפשרות להתקיים, תוך שמירת האפשרות לגידול בפנסיה עם השיפור בשוק ההון.
הניתוח הינו באמצעות סיכום של כל ההכנסות מהפנסיה הנמוכה כיום לאורך כל תקופת החיים לעומת סיכום ההכנסות שיתקבלו בעתיד מפנסיה גבוהה יותר ולאחר הורדת החזר ההכנסות שיתקבלו באמצעות הלוואה מהתכניות הפנסיות. לצורך החישוב הוערך כי הריבית על ההלוואה הינה 3% וכך גם שווי ההכנסות לצורך היוון.

יש לציין כי קיימת אפשרות נוספת למימון דחיית הקצבה, אפשרות אטרקטיבית יותר והיא שימוש בכספים נוספים שנצברו בקופות גמל נזילות או קרנות השתלמות מהן ניתן למשוך כספים במשיכה חודשי בתקופת הגישור ללא צורך בהלוואה.
ניתוח התוצאות מלמד כי נקודת ההחלטה משתנה בהתאם למין ולמצב המשפחתי.

דוגמה של גבר נשוי בגיל 67 מלמדת כי כלכלית כדאי יהיה לדחות את מועד קבלת הקצבה אם הפגיעה הנוכחית הינה מעל 15% (כאמור בחודש מרץ 2020 הייתה פגיעה של 9% על פי הפרסומים) והשיפור או החזרה למצב ערב הפגיעה יעשה עד טווח של שנה. במקרה של פגיעה בפנסיה בשיעור גבוה יותר גם המתנה ארוכה יותר הינה כדאית.

להלן טבלה המציגה את הנתונים:בדיקה דומה אצל אישה נשואה בגיל פרישה 62 מניבה תוצאה שונה מעט ומלמדת כי גם פגיעה של 10% בלבד יוצרת כדאיות לדחיית מועד קבלת הקצבה.אצל אנשים שנמצאים עקב המצב, בפני פיטורין או הפסקת עבודה, השאלה המרכזית הינה אלו מקורות יאפשרו קבלת הכנסה כאשר העבודה תיפסק. אפשרות אחת שנבחנת במודל זה הינה "פרישה מוקדמת" באמצעות קבלת קצבה מתכנית הפנסיה. במקרה זה אופן הבדיקה דומה, למעט כאשר גורם נוסף שמשפיע על תוצאות הבדיקה והוא הגיל הנוכחי או גיל הפסקת העבודה. קבלת קצבה מוקדמת ללא תכנון עלולה לגרום לחבות מס, דבר שיקטין את הקצבה.
בדוגמה אצל גבר נשוי בן 65 (שנתיים לפני מועד הפרישה הרגיל), פגיעה של 20% מצדיקה דחייה של קבלת הקצבה הראשונית מקרן הפנסיה בכשנתיים.


משבר הקורונה גורם לשינויים בשוק ההון וכן לאבדן מקומות עבודה. אחת האפשריות הזמינות הינה קבלת פנסיה מקרן הפנסיה. השיקול של קבלת פנסיה מוקטנת כיום לאור השחיקה בשוק ההון לעומת דחייה וקבלת פנסיה מאוחרת וגדולה יותר, מבלי לוותר על הכנסות שוטפות, מלמדת כי במקרים רבים ניתן לקבל הכנסה מיידית מקרן הפנסיה באמצעות הלוואה והמתנה כי השוק ההון ישתפר בעתיד והפנסיה תגדל. ההחלטה תלויה במשתנים אישיים רבים כמו מצב משפחתי, גיל, סוג הקרן, שיקולי מס ועוד.

ההמלצה לכל מי שנמצא במצב דומה הינה לבצע ניתוח אישי ולקבל סיוע מיועץ פנסיוני.

* הכותב הינו יו"ר לשכת היועצים הפנסיוניים; יועץ פנסיוני; שימש בעבר כמנכ"ל קרנות הפנסיה של בית ההשקעות דש, קרנות הפנסיה של בית ההשקעות אקסלנס, ומילא שורה של תפקידים בקרנות הפנסיה הוותיקות
 
 
הוסף כתבה למזוודה אישית
הוסף למזוודה אישית


גולש יקר,

תכני האתר ומוצרי עדיף מיועדים למנויים בלבד.

מנויי עדיף נהנים מחבילת ערך מושלמת: יותר מידע חדשותי, יותר ידע ויותר שירותים חדשים וייחודיים.

באפשרותך לצפות בתכני האתר באופן מיידי על ידי רישום קצר לקבלת מנוי היכרות ללא כל התחייבות.
הרשמה
שם פרטי:
שם משפחה:
שם חברה:
טלפון:
תפקיד:
אימייל:
סיסמא:
אישור סיסמא:
הנני מאשר את
 תנאי השימוש
באתר
אבקש לקבל עדכונים, חדשות ומידע שיווקי
הרשם וגלוש
כניסת מנוים
מייל:
סיסמא:
 
כניסה
 
הוסף תגובה לכתבה זו
כינוי:
אימייל:
כותרת:
תוכן:
אין לכתוב הודעה המפרה את  תנאי השימוש של Anet לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב
עדיין אין תגובות לכתבה זו.
 
עקבו אחרינו
כל הזכויות שמורות לאתר ANET.co.il 2011
המסלקה הפנסיונית