שם משתמש
סיסמא
כתבות נוספות בתחום
 
לוח אירועים
Moody's אישררה את דירוג האשראי של ישראל ברמה של A1 ; עדכנה את התחזית מחיובית ליציבה
שר האוצר, משה כחלון: משבר הקורונה אמנם המשבר הגדול הכלכלי הגדול ביותר שפקד את מדינת ישראל, אך אני מאמין כי גם הפעם יתאושש המשק במהרה
חברת דירוג האשראי הבינלאומית Moody's פרסמה בסוף השבוע כי אישררה את דירוג האשראי של מדינת ישראל על החוב במטבע חוץ ברמה של A1 ועדכנה את התחזית מחיובית ליציבה.

במשרד האוצר מסבירים כי אישרור הדירוג נשען על פוטנציאל הצמיחה החזקה של ישראל לטווח בינוני, חשבונות חיצוניים חזקים ומוסדות אמינים ביותר שלדעת חברת הדירוג Moody's מצפה שיסייעו לפרופיל האשראי של המדינה לעמוד בהשפעה של המשבר הקשה אך הזמני בעקבות התפרצות נגיף הקורונה. חוזקות אלה מאזנות שילוב של אתגרים דמוגרפיים ארוכי טווח וסיכונים גיאופוליטיים מתמשכים.

בהודעת החברה נכתב כי חלק מהסיבות לאישרור דירוג האשראי של מדינת ישראל ברמה של A1 היא העובדה שכלכלת ישראל הוכיחה חוסן למגוון זעזועים מקומיים וחיצוניים, הנתמכים על ידי תחום הטכנולוגיה התחרותית והחדשנית, בעוד שהייצור משדה הגז הטבעי 'לווייתן' שהחל בסוף 2019 ימשיך לאורך זמן וישפר עוד יותר את מצבה החיצוני החיובי של המדינה. יתרה מזאת, סביבת המדיניות המקרו-כלכלית המפותחת של המדינה והרקורד החזק של הבנק המרכזי בשמירה על יציבות מקרו-כלכלית ופיננסית אפשרו למשק להתאושש במהירות לאחר משברים קודמים.

האנליסטים חוזים כי התפרצות נגיף הקורונה תביא להתכווצות של התוצר השנה בסביבות 4%, אך נקודות החוזק הבסיסיות של המשק יביאו להתאוששות חזקה מהמשבר, כאשר פוטנציאל הצמיחה לטווח בינוני של ישראל יישאר יציב בסביבות ה- 3.5% לשנה.

יחד עם זאת, אחד הגורמים לעדכון תחזית הדירוג הינו הרעה בגירעון התקציבי. הביצועים הפיסקליים של ישראל הידרדרו מאוד מאז מתן התחזית החיובית ביולי 2018, וכי ניתן לצפות שההשפעה הפיסקלית תהיה רחבה יותר כתוצאה מהתפרצות נגיף הקורונה.

חברת Moody's צפתה עלייה מחודשת ביחס החוב תוצר כבר לפני המשבר, ובהתחשב בחבילת הסיוע הכספית הגדולה וההתכווצות הכלכלית הצפויה, Moody's צופה כי נטל החוב הממשלתי יגיע לכ- 72% מהתמ"ג, גידול של 12% מסוף שנת 2019. עוד מציינים האנליסטים של החברה כי תגובה חזקה לפעילות הכלכלית בשנה הבאה, בשילוב צעדים פיסקליים לא משמעותיים בדומה לאלה שנעשו בשנים האחרונות, יסייעו להורדת הגירעון התקציבי ל- 5.5% מהתמ"ג בשנת 2021 לעומת גירעון של 9% בשנת 2020. עם זאת, נטל החוב של ישראל עדיין יישאר מתון יחסית לכלכלות מתקדמות רבות אחרות.

גורם נוסף לעדכון התחזית הינו האפקטיביות של המדיניות הפיסקאלית של ישראל שהושפעה לרעה ע"י סביבה פוליטית מקוטבת ביותר, חלשה יותר מהצפוי בעת מתן התחזית בשנת 2018. סביבה פוליטית מקומית מקוטבת הובילה לשלוש מערכות בחירות חסרות תקדים בתוך שנה שהובילו לשורה של ממשלות מעבר מאז דצמבר 2018. לממשלות מעבר חסרות הסמכויות כדי לנקוט בצעדים פיסקאליים מהותיים אף שהגירעון הממשלתי החמיר באופן משמעותי בשנתיים האחרונות, הן מצד הקיטון בהכנסות והן מהגידול בהוצאות.
 
 
הוסף כתבה למזוודה אישית
הוסף למזוודה אישית
תגיות:


גולש יקר,

תכני האתר ומוצרי עדיף מיועדים למנויים בלבד.

מנויי עדיף נהנים מחבילת ערך מושלמת: יותר מידע חדשותי, יותר ידע ויותר שירותים חדשים וייחודיים.

באפשרותך לצפות בתכני האתר באופן מיידי על ידי רישום קצר לקבלת מנוי היכרות ללא כל התחייבות.
הרשמה
שם פרטי:
שם משפחה:
שם חברה:
טלפון:
תפקיד:
אימייל:
סיסמא:
אישור סיסמא:
הנני מאשר את
 תנאי השימוש
באתר
אבקש לקבל עדכונים, חדשות ומידע שיווקי
הרשם וגלוש
כניסת מנוים
מייל:
סיסמא:
 
כניסה
 
הוסף תגובה לכתבה זו
כינוי:
אימייל:
כותרת:
תוכן:
אין לכתוב הודעה המפרה את  תנאי השימוש של Anet לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב
עדיין אין תגובות לכתבה זו.
 
עקבו אחרינו
כל הזכויות שמורות לאתר ANET.co.il 2011
המסלקה הפנסיונית