שם משתמש
סיסמא
כתבות נוספות בתחום
 
לוח אירועים
"שעת כושר למהפכה חקיקתית"
כיצד ציבור העצמאים יצלח את הפגיעה הקשה כתוצאה ממשבר הקורונה? | ירון גינדי, רועי כהן ואודי אביטל בשיחה על מלחמת העצמאות של הסוכנים והיועצים


"מלחמת העצמאות של הסוכנים והיועצים" – זוהי כותרתה של שיחת ה-LIVE שקיימה אתמול (א') עדיף על רקע הקשיים והמצוקות שחווה ציבור העצמאים בישראל, ובכלל זה אלו הנמנים על ענף הביטוח, בעקבות משבר הקורונה.

המפגש נערך לקראת ועידת הסוכנים והיועצים ה-12 – הוועידה הדיגיטלית הראשונה בענף הביטוח, הפנסיה והפיננסים, והשתתפו בו: עו"ד רועי כהן, נשיא להב – לשכת העצמאים בישראל; יוע"מ ירון גינדי, נשיא לשכת יועצי המס בישראל ואודי אביטל, יו"ר ועדת פיננסים בלשכת סוכני הביטוח; יו"ר EFPA ישראל.
את השיחה הנחתה שלומית יהב, אסטרטגית פיננסית ומנכ"לית מכללת עדיף.

לדעתו של ירון גינדי המשבר הנוכחי יצר שעת כושר מדהימה לעשות במדינת ישראל מהפכה חקיקתית כוללת. "המגזר העסקי נכנס למשבר הזה אחרי שנים רבות שהממסד ונבחרי הציבור השית עלינו אין סוף רגולציה ובירוקרטיה. מה שקרה עם סוכני הביטוח זה שיא השיאים. אסור להפסיק את המאבק הציבורי בשטח ואת הלחץ על הממשלה. בנוסף עלינו להניח בפני הממשלה הבאה הצעות לעידוד הפריון והצמיחה", אמר גינדי.

רועי כהן התייחס למחאת העצמאים ואמר: "הצלחנו בהפגנות שלנו להעלות את הנושא של זעקת העצמאים על סדר היום. לקחנו אחריות והזעקה הזו נשמעה בכל בית. מדברים היום על שני דברים: כמה מתים מקורונה וגורל ציבור העצמאים. כיום כל שדרת מקבלי ההחלטות עוסקת בסוגיית מתן הפיצוי לעצמאים ולעסקים קטנים. עבדנו קשה וגרמנו לכך שהמדינה הכניסה את היד לכיס. אמנם לא מספיק ויש עוד צעדים לעשות, אך עשינו פעולה מהירה ונכונה כדי לגרום לכך שהמדינה תתמוך בציבור העצמאים".

"הסוכנים חייבים להמציא את עצמם מחדש"
אודי אביטל התייחס בשיח לפגיעה הצפויה בסוכני הביטוח – על רקע הפגיעה הצפויה בעמלות הנפרעים ועמלות ההיקף המהוות את עיקר ההכנסות בעולם הביטוח.

הצפי הוא שכנראה מבחינת המשק כל העובדים שיצאו לחל"ת לא העבירו פרמיה, מה גם שההערכות הן ש-30% משכירים אלו לא ישובו למעגל העבודה בתקופה הקרובה, וכן צפויה הפחתה ברמות השכר. כלומר, עלול להיווצר מצב שסך הפרמיות יופחת באופן משמעותי, וכן שהנפרעים יהיו נמוכים.

"יש לדבר על איך מתנהגים בעקבות הקטסטרופה שהתרחשה מכאן ואילך. איך בונים מערכת שנותנת הגנות לציבור העצמאים מכאן והלאה. אף סוכן לא יקבל את המענק של המדינה, כי את גמר החשבון על השנה הקודמת אנו מקבלים בחודש אפריל, ופתאום המחזור שלנו לא קטן וכביכול לא השתנה ואת תופעת החל"תים נרגיש בחודשים הקרובים", אמר אביטל.
אביטל ציין כי סוכני הביטוח צריכים להמציא את עצמם מחדש. "עלינו ללמוד למכור ולעבוד דיגיטלית. מי שלא ימציא את עצמו מחדש, סופו שלא יהיה במשחק".

האם הלשכה תפעל להתקנת תקנות חירום שיתירו לסוכנים לגבות שכר טרחה מהלקוח?
"יש כבר פעולות אקטיביות לשינוי סעיף 19 א' – לא מעכשיו. האיסור החל עלינו להיות יועצים הוא בדיחה. אם אני גובה כסף, אני לא אובייקטיבי? אני לא מקצוע של נאמנות לקוח?"

עוד התייחס אביטל לחשיבות של הסוכן בהרחבת סל המוצרים של הלקוח. "מזמן הבנתי שרק מביטוח אי אפשר לחיות. הקמתי חברה לייעוץ לפרישה - פמילי אופיס - לצד העסק שלי. החברה הזו נותנת פתרונות פיננסים מלמעלה למטה. כך הרחבתי את העסק לכל הנושאים הפיננסים הנושקים. כל מי שרוצה להתפרנס, חייב להבין שרק מביטוח הוא לא יוכל להכניס פרנסה הביתה. כסוכני ביטוח אנו קשורים לכל המקורות הכספיים של הלקוח ואנחנו יכולים לתת לו פתרונות: בליווי פרישה, הלוואות, מחזור משכנתאות – הסוכנים חייבים להרחיב את סל המוצרים, לשנס מותניים ולהשתנות".

השיח עסק גם בפתרונות שניתנו עד כה לציבור העצמאים ובשאלה האם הם אכן מספקים.

ירון גינדי: "הגורם היחיד שהשפיע על ההתרחשות הינו אגף התקציבים, שבחודש הראשון לא הבין את גודל האירוע. הוא חשב שאנו נמצאים במשק בתעסוקה מלאה, וכתוצאה מכך סבר שאם כמה עצמאים ייפגעו, הם ימצאו עבודה. לאחר כמה ימים, כבר היו 500 אלף מובטלים וכעבור שבוע נוסף המספר קפץ המספר למיליון מובטלים. יש כאן מגה אירוע שהוא מעבר לכך שהעצמאים מופקרים. אני מרגיש שבימים האחרונים, מהרגע ששר האוצר וראש הממשלה נכנסו לעומק הדברים, אנחנו כבר הולכים לכיוון טוב יותר. מענקי הפעימה השנייה והשלישית שופרו באופן ניכר ממענק הפעימה הראשונה. בזה אמנם לא נגמר הסיפור, משום שהתקציב שיועד גם למענק הפעימה השלישית של 5.2 מיליארד שקלים אינו מספיק. כדי להגיע למצב בו נעמיד את העסקים על הרגליים ונשאיר אותם כמנועי צמיחה כדי להחזיר את המשק לפעילות מלאה, צריך להגדיל את התקציב. מה שבכל זאת השגנו כאן, הוא שהצלחנו לשכנע את שר האוצר ואת ראש הממשלה שהמודל הנכון הוא מודל הפיצוי של חוק מס רכוש וקרן הפיצויים – וזה אומר מודל הפיצוי של צוק איתן. כעת, יש להגדיל את התקציב של המודל הזה כדי שהוא יתן מענה הולם לאירוע בו אנו נמצאים".

רועי כהן: "כרגע אנחנו רק בתחילתו של המאבק כי בסופו של דבר נשארו ענפים שלמים שכרגע האופק שלהם הוא אולי באוקטובר – חברות הסעות, אירועים וחדרי כושר וכאלו שצפויה להם ירידה גבוהה במחזורים ובהכנסות. לכן המשימה שלנו היא לדאוג שהמדינה לא תעשה 'זבנג וגמרנו' אלא להמשיך במתווה הפיצויים גם בחודשים הבאים ולעשות עוד שורת צעדים שאנו מנסים להוביל ואני מקווה שנצליח לגרום להם להבין שלא ניתן להפקיר את העצמאים".

כולם מתייחסים לפגיעה בחודשים מרץ-אפריל, אבל נראה שהפגיעה וההשלכות הכלכליות של הקורונה צפויות להימשך גם במהלך השנה. איך דואגים לתת מענה לסוכני ביטוח שעיקר הבעיה שלהם תתעורר בחודשים הבאים – בעיקר מיוני ואילך
רועי כהן: "לגבי המענה לפיצוי על פי ירידה במחזורים, הלכנו לפי מתווה צוק איתן, יש כאן מענה שנותן עד 400 אלף שקלים לעסקים עד 20 מיליון שקלים. אני סבור שזה לא מספיק, אבל זו התחלה טובה. סוכני הביטוח צריכים לקבל מענה ופיצוי על ירידה במחזורים, אך צריך לקחת בחשבון שכלי החישוב בשלב זה הוא חודשי מרץ אפריל. אי אפשר כרגע לדבר על החודשים העתידיים. נמשיך לטפל בכך בהמשך, אנחנו לא נעלמים".

ירון גינדי: "תקציב הפעימה השלישית בסך 5.2 מיליארד שקלים שהקציב האוצר, נועד לכסות את הפגיעה בחודשי מרץ אפריל. בפעימה הראשונה היו זכאים רק 25% מהעצמאים והם קיבלו את התשלום. זכאי הפעימה השנייה עדיין לא קיבלו את הכספים, הם יקבלו אותם בתחילת מאי. הפעימה השלישית תגיע בסוף מאי, תחילת יוני. הציבור עדיין לא ראה בכיסו את ההחלטות המנהליות של הממשלה. ברגע שהציבור יתחיל לראות את הכספים, אני מאמין שהלחץ קצת ירד. מה גם שעלינו לפעול בעיקר כשהמשק יחזור לעבודה. לעולם לא ניתן יהיה לגשר על אבדן הייצור שלנו בכל יום שעובר. אם לא נחזיר בהקדם את המשק לפעילות, תהיה מכה אנושה לכלכלה הישראלית. צריכים לוודא דבר אחד: שהפיצוי שמגיע מהממשלה משאיר כאן את בעלי העסקים עם יכולת ביצוע ויכולת ליצור. אם זה יקרה, הם יוכלו לקלוט את העובדים בחזרה".

גינדי הסביר כי הפעימה השלישית נועדה לטפל בעיקר בעסקים שהמחזורים שלהם קטנו ב-80% וצפונה ביחס למחזורים שלהם במרץ-אפריל 2019. הם קיבלו פיצוי נאות. לעומת זאת, בפעימה השנייה – תנאי הסף לפיצוי הוא למי שהיו לו הכנסות עד מיליון שקלים (כולל הכנסות פטורות) וירידה של לפחות 25% בהכנסות בין החודשים מרץ-יוני 2020 למרץ -יוני 2019 – ברגע שהוא נכנס לסף זה, הוא מקבל 70% מההכנסה שלו מעסק עד תקרה של 10,500 שקלים.
 
 
הוסף כתבה למזוודה אישית
הוסף למזוודה אישית


גולש יקר,

תכני האתר ומוצרי עדיף מיועדים למנויים בלבד.

מנויי עדיף נהנים מחבילת ערך מושלמת: יותר מידע חדשותי, יותר ידע ויותר שירותים חדשים וייחודיים.

באפשרותך לצפות בתכני האתר באופן מיידי על ידי רישום קצר לקבלת מנוי היכרות ללא כל התחייבות.
הרשמה
שם פרטי:
שם משפחה:
שם חברה:
טלפון:
תפקיד:
אימייל:
סיסמא:
אישור סיסמא:
הנני מאשר את
 תנאי השימוש
באתר
אבקש לקבל עדכונים, חדשות ומידע שיווקי
הרשם וגלוש
כניסת מנוים
מייל:
סיסמא:
 
כניסה
 
הוסף תגובה לכתבה זו
כינוי:
אימייל:
כותרת:
תוכן:
אין לכתוב הודעה המפרה את  תנאי השימוש של Anet לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב
עדיין אין תגובות לכתבה זו.
 
עקבו אחרינו
כל הזכויות שמורות לאתר ANET.co.il 2011
המסלקה הפנסיונית