שם משתמש
סיסמא
לוח אירועים
אבטלת קורונה: כיצד ייראה הרבעון השני?
בבנק ישראל מעריכים כי במרץ לא צפוי שינוי משמעותי בשיעור האבטלה, וכי תמונת המצב לגבי אפריל והרבעון השני פחות ברורה
בחודש מרץ לא צפוי שינוי משמעותי בשיעור האבטלה והנתונים יראו גידול במועסקים הנעדרים זמנית, עליהם נמנים היוצאים לחל"ת המקבלים תשלום מהביטוח הלאומי. כך מעריכים בבנק ישראל על סמך נתונים שפרסמה בימים אלה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס) המתבססים על סקר כח אדם שנערך בקרב אלפי נדגמים בגיל העבודה.
נכון להיום שיעור האבטלה עומד על 27.4% ומספר המובטלים מסתכם בכ-1,142,000.

בבנק ישראל מציינים כי לגבי שיעור האבטלה באפריל וברבעון השני בכלל, התמונה פחות ברורה ותלויה גם, במידה מסוימת, באופן המענה של הנדגמים בסקר. בהקשר לכך הם מסבירים כי אופן סיווגו של נדגם בסקר הנמצא בחל"ת תלוי בשאלה - האם הוא צפוי לחזור לעבוד אצל אותו מעסיק. אם כן, הוא יסווג כמועסק הנעדר זמנית. אם הנדגם יעריך שלא יחזור לעבוד אצל המעסיק שממנו יצא לחל"ת, הוא יסווג כלא-מועסק (בהמשך יוסבר האם הוא גם נחשב מובטל).

עוד מסבירים בבנק ישראל שאת הלא-מועסקים הלמ"ס תסווג לשתי קטגוריות: מובטלים וכאלו שלא משתתפים בכוח העבודה. הסיווג תלוי בשאלה - האם הנדגם (שאינו מועסק) חיפש באופן פעיל עבודה. גורם זה צפוי להביא לכך שמספר רב מהלא-מועסקים החדשים יסווגו כאלה שלא משתתפים בכוח העבודה (ולכן אינם מסווגים כמובטלים), וכתוצאה תחול ירידה בשיעור ההשתתפות בכח העבודה. זאת מאחר שמי שעונה בסקר כח אדם שלא חיפש עבודה באופן פעיל בגלל הקורונה, ייחשב כמי שלא חיפש ולכן אינו מוגדר כמובטל, אלא כמי שאינו נמצא בכח העבודה. "בניתוח הנתונים והתחזיות שמתייחסות לתקופה שהחל ממרץ ועד שתתרחש פתיחה מלאה של העסקים במשק, חשוב לשים לב גם לשיעור התעסוקה, המוגדר בפשטות כמספר המועסקים מתוך סך האוכלוסיה בגיל העבודה. שיעור התעסוקה אינו מושפע מהקושי לסווג את הלא-מועסקים כמובטלים או כלא-משתתפים. בנוסף, יהיה חשוב לבחון את היקף שעות העבודה של המועסקים ואת שיעור המועסקים חלקית – ואת אלו מביניהם שמועסקים במשרה חלקית שלא מבחירה – שכן גם קבוצה זו עשויה להתרחב במקרה של החזרה הדרגתית של העובדים שהוצאו לחל"ת".

על פי תחזית חטיבת המחקר בבנק ישראל, הקושי הרישומי הייחודי לתקופה זו צפוי לדעוך במחצית השנייה של השנה משתי סיבות: ראשית, משום שחל"ת כתחליף לתעסוקה או פיטורין הוא פתרון זמני, ושנית, משום שצמצום ההגבלות הרפואיות יאפשר למי שיצא לחל"ת לחפש עבודה באופן פעיל יותר.

בבנק ישראל מזכירים שתחזית שפרסמה לאחרונה קרן המטבע הבינלאומית, העריכה ששיעור האבטלה הממוצע ב-2020 יהיה 12%, זאת לעומת 6% בתחזית בנק ישראל. בבנק מסבירים כי הפער בתחזיות נובע מכך שהקרן ביססה את תחזית האבטלה שלה, בין היתר, על נתוני שירות התעסוקה וכללה כמובטלים את כל העובדים בחל"ת (כ-800 אלף איש). לעומתה, תחזית בנק ישראל התבססה על הנחה, לפיה רק מיעוטם של העובדים בחל"ת – עד 200 אלף איש – אכן יוגדרו בסופו של דבר כמובטלים. "על כן, תחזית האבטלה של הקרן ובנק ישראל נבדלות בעיקר ביחס לרבעון השני. התחזיות ביחס למחצית השנייה הן די דומות", נמסר מבנק ישראל.
 
 
הוסף כתבה למזוודה אישית
הוסף למזוודה אישית
תגיות:
חברות ופעילים:


גולש יקר,

תכני האתר ומוצרי עדיף מיועדים למנויים בלבד.

מנויי עדיף נהנים מחבילת ערך מושלמת: יותר מידע חדשותי, יותר ידע ויותר שירותים חדשים וייחודיים.

באפשרותך לצפות בתכני האתר באופן מיידי על ידי רישום קצר לקבלת מנוי היכרות ללא כל התחייבות.
הרשמה
שם פרטי:
שם משפחה:
שם חברה:
טלפון:
תפקיד:
אימייל:
סיסמא:
אישור סיסמא:
הנני מאשר את
 תנאי השימוש
באתר
אבקש לקבל עדכונים, חדשות ומידע שיווקי
הרשם וגלוש
כניסת מנוים
מייל:
סיסמא:
 
כניסה
 
הוסף תגובה לכתבה זו
כינוי:
אימייל:
כותרת:
תוכן:
אין לכתוב הודעה המפרה את  תנאי השימוש של Anet לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב
עדיין אין תגובות לכתבה זו.
 
עקבו אחרינו
כל הזכויות שמורות לאתר ANET.co.il 2011
המסלקה הפנסיונית