שם משתמש
סיסמא
כתבות נוספות בתחום
 
לוח אירועים
מחקר: עסקאות שבוצעו בזמני חולשה בכלכלה הניבו תשואה גבוהה בכ-10% לעומת עסקאות בזמני גאות
ממחקר של חברת הייעוץ הגלובלית BCG עולה כי רכישות עסקים שאינם בליבת הפעילות מייצרות ערך של 8.5% תשואה שנתית לבעלי המניות
תגיות:
 
ניתוח מיוחד של חברת הייעוץ הגלובלית BCG , שכלל 51 אלף עסקאות ב-40 השנים האחרונות, הראה כי אלה שנעשו בזמני כלכלה חלשה יצרו ערך רב יותר עבור הרוכשים לעומת אלה שנעשו בזמני כלכלה חזקה. שנה לאחר רכישה, התשואה היחסית לבעלי המניות של הרוכשים בזמני חולשה בכלכלה, הייתה גבוהה בכמעט 7% לעומת זו שנרשמה עבור עסקאות שבוצעו בזמני כלכלה חזקה. לאחר שנתיים, ההפרש עולה כבר ל-9.6%. בנוסף, המחקר מראה כי רכישות של עסקים שאינם ליבת לב בסופו של דבר מייצרות ערך רב יותר.

ממצאי המחקר פורסמו על רקע משבר הקורונה הנוכחי, ובחברת הייעוץ מסבירים כי "בעת הזו, יש כבר כאלו הבוחנים גם אם זה יכול להיות הזמן המושלם ליזום מיזוג בענף. חלון המיזוגים והרכישות נסגר במהירות עם התפרצות הנגיף ששיתקה שווקים שלמים".

בחברת הייעוץ BCG מסבירים כי הערכות שווי נמוכות יותר אינן הסיבה היחידה שבעת חולשה במצב הכלכלי, עסקאות רושמות ביצועים טובים יותר. "יש סיבה מהותית יותר לכך שרכישות בזמני שפל כלכלי מייצרות ערך גבוה - חברה יכולה לנצל את הסביבה כדי לבצע ארגון במדיניות הרכישה האסטרטגית שלה ולמצב את העסק כך שיפגין שיעור צמיחה גבוה יותר מזה שנרשם בממוצע בתעשייה ברגע שהכלכלה תתאושש. בנוסף, חברה יכולה להתמקד בשילוב הפעילות הנוספת במהלך ההאטה, בעוד המתחרים עסוקים בניסיון לשרוד, וכך ליהנות באופן מלא מסינרגיות בהתאוששות", נמסר.

בחברת הייעוץ מציינים כי עוד לפני המשבר, מספר עסקאות ה-M&A ברחבי העולם כבר רשם ירידה קלה (והיקפו נשמר באופן יחסי רק הודות למספר מגה עסקאות). מגמה זו עשויה להאיץ, לפחות בטווח הקצר. מבחינה היסטורית, לפעילות M&A התאמה חזקה עם התפתחות מחירי המניות והסיכון. כך למשל ניתן לראות כי משנת 2000 עד 2019, המתאם בין ערך מדד ה- MSCI העולמי לנפח המיזוגים והרכישות עמד על שיעור של 80%.

איך מזהים את הפוטנציאל?
בחינת הנתונים במהלך המשבר עד כה מאירה את ההיקף המשמעותי של ההזדמנויות, לטורף, וגם הסכנות, לנטרף. במהלך ההאטה, חברות באותו ענף לא נפגעות באותה מידה וככל שהפריסה של ביצועי החברות רחבה יותר, כך הפוטנציאל למצוא חברות בעלות ביצועים טובים וגם בעלי ביצועים טובים בענף גדול יותר. חוסר איזון זה יכול להצביע על הזדמנויות אטרקטיביות, אולי של פעם בחיים. יש לציין כי המשבר משפיע על הערכות שווי כמעט בכל הענפים, וברובם ישנו טווח ביצועים רחב של מחירי המניות.

ב-BCG מציגים שלוש פריזמות שדרכן ניתן לבחון האם חברה יכולה להיות יעד מעניין לרכישה: (1) חלון ההזדמנויות, (2) חלון היסודות ו- (3) חלון שוק ההון.

חלון ההזדמנויות מנתח ביצועי המניות של חברות בודדות מאז השיא בתחילת 2020 עד 25 במרץ 2020, לאחר ההלם הראשון של Coronavirus, לעומת הביצועים במהלך שלוש השנים שקדמו למשבר. בראיה זו, ביצועים היסטוריים טובים בשילוב עם ירידה גדולה יחסית, יכולים להצביע על חברות מצוינות במחיר אטקרטיבי במיוחד.
חלון היסודות מנתח את המינוף, או החובות, לעומת התשואה לשלוש שנים בשלוש השנים שקדמו למשבר. חברות שיש להן כיום מינוף נמוך יחסית (ומצבת מזומנים חזקה) כיום, כמו גם היסטוריות ביצועים תפעוליים בריאים, הן בעלות פוטנציאל לבצע רכישות במהלך המשבר.

והפריזמה השלישית היא חלון שוק ההון, המסתכלת על התשואה הכוללת של בעלי המניות במשך שלוש השנים שקדמו למשבר לעומת מחיר המניה כעת, מאז המשבר. חברות שהיו מוקד משיכה למשקיעים לפני המשבר אך כעת הן בעלות הערכות שווי נמוכות ככל הנראה נבדקות מחדש. כתוצאה מכך הן עשויות להיתפס כמטרה טובה לרכישה. מצד שני, חברות שיש להן הערכה יחסית גבוהה עשויות להיות במצב טוב מכיוון שהערכות השווי שלהן יכולות לשמש " כדי לעזור להן לממן רכישות.
כאשר שלוש הפריזמות מציגות עמדה של חברה "רוכשת", היא עשויה להיות במצב מצוין לביצוע רכישות, במחיר טוב מאוד ולהוסיף יכולות ומוצרים שיעזרו לחברה לצמוח מהר יותר ולשפר את המרווחים. עבור אותן חברות זה עשוי להיות משבר שאסור לבזבז.

מהן האסטרטגיות המנצחות על מנת לא לפספס הזדמנויות?
ב- BCG מצביעים על מספר אסטרטגיות מנצחות במצב של חולשה כלכלית:
* הסתכלות מעבר לעסקי הליבה - בעוד שרכישות ממוקדות בענף הליבה במהלך הירידה מייצרת ערך של 4.6% RTSR לשנה, ניתן להפיק תועלת רבה הרבה יותר מרכישות שהן דווקא מחוץ לליבת העסקים -8.5% RTSR לשנה.

* למידה מסוחרים מנוסים - רוכשים העוסקים בקביעות במיזוגים ורכישות מרוויחים תשואות מעסקאות שגדולות פי חמישה מאלו שמרוויחים סוחרים מזדמנים. במצב הנוכחי, אנשי עסקים מנוסים יכולים למנף באופן מלא את גישתם המובנית והמאובטחת. משמעות הדבר היא ניהול תהליך בדיקת נאותות ממוקד (מבלי שהוסחה על ידי משברים חיצוניים), תכנון תרחישים רלוונטיים לסביבה המשתנה במהירות, ושילוב קפדני של יעדים ליצירת ערך משמעותית.

* לא לקחת את יצירת הערך כמובן מאליו – גם כאשר רוכשים נכסים בתקופות כלכליות חלשות, יש לקחת בחשבון שאפילו אנשי העסקים המנוסים יוצרים ערך רק במחצית מהעסקאות שלהם.

* לשקול את ביטול מרכיב את הסיכון באסטרטגיית ה- M&A - אם התעשייה בה החברה פועלת נפגעה קשה מהמשבר הנוכחי, כדאי לשקול כלים אחרים. יצירת בריתות אסטרטגיות, למשל, יכולה להיות דרך לפתור סוגיות בשרשרת האספקה לטווח הקצר.
 
 
הוסף כתבה למזוודה אישית
הוסף למזוודה אישית
תגיות:


גולש יקר,

תכני האתר ומוצרי עדיף מיועדים למנויים בלבד.

מנויי עדיף נהנים מחבילת ערך מושלמת: יותר מידע חדשותי, יותר ידע ויותר שירותים חדשים וייחודיים.

באפשרותך לצפות בתכני האתר באופן מיידי על ידי רישום קצר לקבלת מנוי היכרות ללא כל התחייבות.
הרשמה
שם פרטי:
שם משפחה:
שם חברה:
טלפון:
תפקיד:
אימייל:
סיסמא:
אישור סיסמא:
הנני מאשר את
 תנאי השימוש
באתר
אבקש לקבל עדכונים, חדשות ומידע שיווקי
הרשם וגלוש
כניסת מנוים
מייל:
סיסמא:
 
כניסה
 
הוסף תגובה לכתבה זו
כינוי:
אימייל:
כותרת:
תוכן:
אין לכתוב הודעה המפרה את  תנאי השימוש של Anet לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב
עדיין אין תגובות לכתבה זו.
 
עקבו אחרינו
כל הזכויות שמורות לאתר ANET.co.il 2011
המסלקה הפנסיונית