שם משתמש
סיסמא
כתבות נוספות בתחום
 
לוח אירועים
האתגר הבא: "לשלב את העובדים שנפלטו חזרה במעגל התעסוקה"
סקירת הכלכלנית הראשית במשרד האוצר מנתחת את מאפייני דורשי עבודה בתקופת הקורונה | מאז תחילת המשבר נרשמו בשירות התעסוקה והביטוח הלאומי יותר ממיליון עובדים, 88% מהם הוצאו לחל"ת
מאז תחילת משבר הקורונה נרשמו בשירות התעסוקה והביטוח הלאומי מעל למיליון עובדים, 88% מהם הוצאו לחל"ת. כמחצית מכלל העובדים המושבתים הגיעו משישה ענפים: חינוך, שירותי מזון ומשקאות, שירותים של משקי בית, קמעונאות, תעשייה ומסחר סיטוני. כך עולה מסקירת הכלכלנית הראשית במשרד האוצר בנושא ניתוח מאפייני דורשי עבודה בתקופת הקורונה.

להלן עיקרי הסקירה:

• העובדים המושבתים השתכרו בממוצע כשליש פחות מהשכר הממוצע במשק. השכר הממוצע של אותם המושבתים היה 6,342 שקלים לחודש אצל המעסיק האחרון בהשוואה לשכר הממוצע במשק בשנת 2019 שהיה 10,481 שקלים לחודש.

• השכר הממוצע של המושבתים בענפים בעלי שכר גבוה יחסית דומה לשכר הממוצע של המושבתים המגיעים מענפים בעלי שכר נמוך. כך לדוגמה, בענף הפיננסי השכר הממוצע קרוב ל-19.2 אלף שקלים והשכר הממוצע של המושבתים בענף הזה הוא 7.9 אלף שקלים. ככל שהשכר בענף גבוה יותר, כך בולט הפער בין השכר הממוצע בענף לבין שכר המושבתים בענף.

• אין שונות גדולה בשכר המושבתים לפי גודל עסק. השכר הממוצע של המושבתים בחברות זעירות (מחזור נמוך מ-5 מיליון שקלים), היה כ-6.5 אלף שקלים ובחברות בינוניות (מחזור של 20-100 מיליון שקלים), היה כ-6.7 אלף שקלים, לעומת שכר נמוך יותר בממוצע בקרב אלו שהועסקו על ידי עצמאיים וזאת למרות הפערים בשכר הממוצע בין עסקים קטנים לגדולים. בנוסף לכך, במידה רבה גם אין תלות בענף בו המושבתים הועסקו קודם לכך. היות והשכר במגזר העסקי יכול לשמש כמדד לפריון המשמעות היא כי העובדים שהושבתו הם בעלי פריון נמוך יותר, ביחס לענף בו הם הועסקו. השבתת עובדים חלשים יותר אמנם מצמצמת את היקף הפגיעה בכושר פעילות החברות ואת היקף הנזק הכלכלי, אולם, החזרת עובדים בעלי פריון נמוך יותר למעגל התעסוקה תהיה כרוכה בקושי רב יותר.

• 54% מכל העובדים המושבתים מגיעים מעסקים זעירים וקטנים (חברות ועצמאיים יחד). אחוז העובדים המושבתים הינו הגבוה ביותר בחברות בעלות מחזור נמוך מ-5 מיליון שקלים, והוא עומד על כ-27%. שיעור זה יורד עם העלייה בגודל העסק, כך שבחברות הגדולות בעלות מחזור גדול מ-100 מש"ח אחוז המובטלים עומד על כ-11%.
"מעבר לאתגר לצמצום היקף סגירת העסקים, האתגר יהיה לשלב את העובדים שנפלטו חזרה במעגל התעסוקה (במקומות עבודה קודמים או במשרות חדשות) כמה שיותר מהר. מעבר לכך יש מקום להשקיע בהקניית כישורים ומיומנויות, בפרט למושבתים שיתקשו להשתלב באופן מהיר בשוק העבודה ולעובדים שיחזרו לעבודה בהיקפי משרה חלקיים, היכן שהדבר יתאפשר. ההשקעה תוכל להוביל להשתלבות איכותית יותר בשוק העבודה ולהעלות לאורך זמן את הפריון במשק", נמסר מאגף הכלכלן הראשי.
 
 
הוסף כתבה למזוודה אישית
הוסף למזוודה אישית


גולש יקר,

תכני האתר ומוצרי עדיף מיועדים למנויים בלבד.

מנויי עדיף נהנים מחבילת ערך מושלמת: יותר מידע חדשותי, יותר ידע ויותר שירותים חדשים וייחודיים.

באפשרותך לצפות בתכני האתר באופן מיידי על ידי רישום קצר לקבלת מנוי היכרות ללא כל התחייבות.
הרשמה
שם פרטי:
שם משפחה:
שם חברה:
טלפון:
תפקיד:
אימייל:
סיסמא:
אישור סיסמא:
הנני מאשר את
 תנאי השימוש
באתר
אבקש לקבל עדכונים, חדשות ומידע שיווקי
הרשם וגלוש
כניסת מנוים
מייל:
סיסמא:
 
כניסה
 
הוסף תגובה לכתבה זו
כינוי:
אימייל:
כותרת:
תוכן:
אין לכתוב הודעה המפרה את  תנאי השימוש של Anet לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב
עדיין אין תגובות לכתבה זו.
 
עקבו אחרינו
כל הזכויות שמורות לאתר ANET.co.il 2011
המסלקה הפנסיונית