שם משתמש
סיסמא
כתבות נוספות בתחום
 
לוח אירועים
הפנסיה בקרנות הוותיקות אינה מחוסנת נגד קורונה
המשבר הנוכחי עלול להשפיע באופן עקיף על הפנסיה על החזויה, זאת באמצעות השפעתו על השכר הממוצע במשק | אייל שלזינגר מנתח את השפעת ירידת השכר על הפנסיה
הפנסיה בקרנות הוותיקות נתפסת כפנסיה המוגנת ממשברים מידיים בשוק ההון, ולכן משבר הקורונה לא משפיע על הפנסיות הללו. אולם הפנסיה בקרנות הוותיקות עלולה להיות מושפעת ממשבר הקורונה באופן עקיף באמצעות ההשפעה על השכר הממוצע במשק.

בכל סוגי הקרנות הוותיקות, אלה שפועלות בשיטת שלוש השנים האחרונות ואלה שפועלות בשיטת ממוצעי השכר, התלות בשכר הממוצע במשק הינה גבוהה. בקרנות הפועלות בשיטת שלוש השנים האחרונות, שיעור ההשפעה יכול להגיע לכ-52% בשנת 2020, ואילו בקרנות בשיטת הממוצעים ההשפעה הינה מלאה בשיעור של 100%.

השפעת השכר הממוצע במשק על הפנסיה הינה באמצעות ההשפעה על השכר הקובע בקרן ממנו נגזרת הפנסיה. כאשר ירידת שכר ממוצע במשק משפיעה בשני כיוונים מנוגדים, אולם ההשפעה על הקטנת הקצבה הינה גבוהה יותר.

סיבות אפשריות לפגיעה בשכר הממוצע במשק נגרמות כתוצאה ישירה של משבר הקורונה היוצר אי ודאות כלכלית בשוק העבודה וגרם להוצאת עובדים רבים לחל"ת ובמקרים רבים אחרים להקטנת השכר. סיבה עקיפה נוספת לקיטון אפשרי של השכר הממוצע במשק הינה שלא נחתם הסכם שכר חדש, כאשר ההסכם האחרון הסתיים בשנת 2019 ועל פי המצב הנוכחי לא צפוי להיחתם הסכם כזה בזמן הקרוב.

הפנסיה בקרנות הוותיקות מחושבת באמצעות מכפלה של יחס השכר הממוצע באמדן השכר הממוצע. בקרנות בשיטת הממוצעים, זו השיטה היחידה ואילו בקרנות בשיטת שלוש השנים האחרונות שיטה זו משפיעה רק על חלק מהתקופה.

ניתוח של השפעת ירידת השכר הממוצע על כל גורם מלמדת:

השפעה ישירה נגרמת כתוצאה מפגיעה בשכר הממוצע, כאשר הקרן משתמשת בחישוב של ממוצע השכר הממוצע במשק ב-12 החודשים האחרונים. ירידה בשכר הממוצע גורמת לירידה בפנסיה החזויה.

השפעה עקיפה הנגרמת כתוצאה מעליית יחס השכר הממוצע. יחס השכר הממוצע הינו השוואה של שכר העובד ביחס לשכר הממוצע במשק וכאשר השכר האישי נשאר קבוע והשכר הממוצע יורד, היחס גדל ותורם להגדלת הפנסיה החזויה. אולם, השפעת הגידול ביחס לשכר הממוצע הינה קטנה יותר מכיוון שיחס השכר מחושב על בסיס 420 חודשי השכר ה'טובים' בקרן. מכאן שההשפעה של החודשים בהם השכר הממוצע יורד ויחס השכר משתפר הינה קטנה וככל שהעמית הינו ותיק יותר בקרן, ההשפעה נמוכה יותר.

שילוב מורכב זה מושפע גם מגורמים נוספים כמו ותק העמית בקרן, מצב העמית, האם העמית פעיל או לא, השכר הנוכחי שלו ומשך הזמן עד לפרישתו לפנסיה.

חישוב הפנסיה אצל מבוטח פעיל שהינו מבוטח שמשלם דמי גמולים לקרן הינו בהתאם להסבר. אולם חישוב הפנסיה אצל מבוטח לא פעיל הוא שונה בכך שהשכר הממוצע המשמש את חישוב הפנסיה הינו ממוצע של 12 חודשי החברות האחרונים שלו בקרן. לכן, ירידה נוכחית בשכר הממוצע במשק אינה משפיעה עליו.

לצורך הפשטות, נציג מספר דוגמאות שנבחנו על נתוני הפקדות מבוטח 'אמיתי' ואקראי (יש לסייג ולציין שלכל מבוטח נתונים אחרים וכך יכולות להיות גם התוצאות):

מבוטח (גבר או אשה), המבוטח בקרן בשיטת הממוצעים שיגיע לגיל 67 באוקטובר 2022, כאשר לזכותו יצברו 420 חודשים.מבוטח (גבר או אשה), המבוטח בקרן בשיטת שלוש השנים האחרונות שיגיע לגיל 67 באוקטובר 2022, כאשר לזכותו יצברו 420 חודשים.
בשיטת שלוש השנים האחרונות השכר הממוצע משפיע באופן מופחת על הפנסיה, מכיוון שחלקו יכול להגיע עד לכ-52% ולא 100% כפי שקיים בקרנות בשיטת הממוצעים.

בחינה של משמעות הקטנת הקצבה הינה לאורך כל תקופת קבלת הקצבה. לכן, משמעות זו אצל המבוטחת שבדוגמה הינה פגיעה של כ-320 אלף שקלים בקרן בשיטת הממוצעים וכ-175 אלף שקלים בקרן בשיטת שלוש השנים האחרונות.

אצל מבוטח גבר בעל נתונים זהים, משך קבלת הקצבה הינו נמוך יותר. אולם, יש להוסיף לפגיעה גם את הפגיעה בקצבה שתקבל בת הזוג לאחר פטירתו, ולכן הפגיעה למבוטח בקרן בשיטת המומצאים היינה כ-275 אלף שקלים ולמבוטח בקרן בשיטת שלוש השנים האחרונות הפגיעה הינה כ-150 אלף שקלים.

הפנסיה בקרנות הוותיקות אינה מחוסנת נגד קורונה
, כפי שנהוג לחשוב, שכן המשבר עלול להשפיע באופן עקיף על הפנסיה על החזויה באמצעות השפעה על השכר הממוצע במשק. מורכבות החישוב והמשתנים האישיים הרבים הקיימים בעת חישוב הפנסיה, מחייבים בדיקה אישית טרם קבלת החלטות.

* כתבה זו נועדה להסב את תשומת הלב להשפעה אפשרית על הפנסיה בקרנות הוותיקות ואיננה בבחינת ייעוץ פנסיוני.

** הכותב הינו יו"ר לשכת היועצים הפנסיוניים; יועץ פנסיוני; שימש בעבר כמנכ"ל קרנות הפנסיה של בתי ההשקעות דש ואקסלנס ומילא שורה של תפקידים בקרנות הפנסיה הוותיקות
 
 


גולש יקר,

תכני האתר ומוצרי עדיף מיועדים למנויים בלבד.

מנויי עדיף נהנים מחבילת ערך מושלמת: יותר מידע חדשותי, יותר ידע ויותר שירותים חדשים וייחודיים.

באפשרותך לצפות בתכני האתר באופן מיידי על ידי רישום קצר לקבלת מנוי היכרות ללא כל התחייבות.
הרשמה
שם פרטי:
שם משפחה:
שם חברה:
טלפון:
תפקיד:
אימייל:
סיסמא:
אישור סיסמא:
הנני מאשר את
 תנאי השימוש
באתר
אבקש לקבל עדכונים, חדשות ומידע שיווקי
הרשם וגלוש
כניסת מנוים
מייל:
סיסמא:
 
כניסה
 
הוסף תגובה לכתבה זו
כינוי:
אימייל:
כותרת:
תוכן:
אין לכתוב הודעה המפרה את  תנאי השימוש של Anet לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב
עדיין אין תגובות לכתבה זו.
 
עקבו אחרינו
כל הזכויות שמורות לאתר ANET.co.il 2011
המסלקה הפנסיונית