שם משתמש
סיסמא
לוח אירועים
איך משקיעים בזמן משבר?
כאשר אנו עוסקים במציאות היום יומית של משפחות בישראל, חייבים לראות את התמונה המלאה ולנצל את התקופה הזו לחשיבה מחוץ לקופסה ולצמיחה | כללי עשה ואל תעשה
12/05/2020 09:35
המשבר הפיננסי של מרץ 2020, שלבטח יקבל את השם 'משבר הקורונה', היה אירוע מפחיד לרבים מאיתנו, אך בעיקר לדור החדש שחווה משבר לראשונה בחייו.

אילו שכבר חוו משברים רגילים לתהליך. מיד אחרי המשבר מגיע מיתון, לאחריו מגיעה צמיחה ואופטימיות ובהמשך השוק פורח וישנה אופוריה.

בכל משבר השוק מתקן את עצמו, אך בדרך הוא מוחק חברות שלוקחות על עצמן יותר מדי סיכון, או כאלה ששייכות לתעשיות או לתחומים שכבר אינם רלוונטים.

תמיד בעת משבר נשאלת השאלה האם היה צריך 'לשפוך' את כספי הציבור לחברות פרטיות כדי להציל אותן (או אותנו). למרות שזה כואב לנו ברמה הפרקטית, ככל הנראה אין ברירה אחרת משום שהעתיד של הסקטור הפיננסי ללא התמיכה עלול להיות עצוב מאוד. עלינו לזכור שהממשלה לא רק מצילה קבוצה של בעלי מניות ומנהלים מדושנים, אלא מצילה את הציבור שסומך את ידיו על על ארגונים כמו הבנקים וחברות הביטוח לחיות חיי ביטחון וכבוד. אלה בהחלט החלטות קשות, אולם חייבים לקבל אותן לטובת הציבור כולו.

כאשר אנו עוסקים במציאות היום יומית של משפחות בישראל ולא במדיניות פיסקלית של המדינה, חייבים לראות את התמונה המלאה ולנצל את התקופה הזו לצמיחה.

אם כך, מה צריך לעשות?
אומרים שבזמן משבר העשירים מתעשרים יותר משום שהם מנצלים הזדמנויות ורוכשים את המניות של עצמם במחירי מציאה. נשאלת השאלה: האם אנחנו צריכים להתחבא, 'לשים את הכסף מתחת לבלטה' ולשכוח ממנו למשך 10 שנים או להגיב'?
התשובה שלי הוא בהחלט להגיב. להלן מספר רעיונות לעת משבר במטרה לסייע לכם בהבנה של יעדי החיים שלכם:

1. לא לסמוך על תחושות ולא להמר על העתיד: המפתח לניהול השקעות ראוי הוא לסמוך על מתודת העבודה ולא על חושים או אינטואיציה. מחקרים מראים שתחושות אלה לא מועילות בניהול העתודות של המשפחה, ובדרך כלל רק גורמות נזק (למשל התזה של פרופ' כהנמן 2011 – "כלכלה התנהגותית" שזכה בפרס נובל לכלכלה). מתכנן פיננסי מוסמך עובד בהתאם למתודת עבודה מגובה מחקר ולא לפי תחושות.

2. לא לעשות מהפכה באלוקאציית הנכסים שלכם: צריך להמשיך לעשות את מה שעושים הכי טוב עם ההשקעות שלכם ובמקביל לבחון מגמות (למשל, הקטנת חשיפה לטווח קצר לסקטורים שנפגעים בצורה קשה מהמגפה, כמו תיירות ובנקאות). החשוב ביותר הוא התאמת ההשקעות ליעדי חיים, צורך בנזילות ופרופיל סיכון (כמה אתם יכולים להרשות לעצמכם להפסיד).

3. הסתכלו על ההשקעה בנדל"ן כהשקעה לטווח רחוק: תמיד יש אנשים שמשכירים נדל"ן, לכן גם בטווח הקצר לא צריך להיבהל. אם ביצעת השקעה במטרה לשפץ, להחזיק ולמכור ואתה מוכן קצת להמתין, קשה לטעות עם השקעה בנדל"ן. אולי זה הזמן להשקיע בקרנות שמשקיעות בנדל"ן משום שהן יכולות לנצל את התקופה להזדמנויות שיכולות בעתיד לסייע ללקוחות להגשים יעדי חיים. בתקופה הקרובה ייתכן שהבנקים יתחילו להיפטר מנכסים טובים שלא עומדים בתשלומים, וזהו רווח מיידי לקרן.

4. למדו מהקצאת הנכסים של האוניברסיטאות ייל והרווארד: המחקרים האחרונים של האקדמיה מדברים על חלק מהפורטפוליו ב-Absolute Return, שאלה הן קרנות שמייצרות פתרונות בדומה לאיגרת חוב, אך במקום ביטחון בדמות התחייבות של חברה, מדובר על ביטחון של נכס או שילוב נכסים. בטווח הקצר אגרות חוב אמנם יורדות, אך בעת משבר, בטווח הבינוני הן הראשונות להרוויח ולהתאושש. רק השקעות בקרנות שמייצרות תשואה יציבה ללא קורלציה לשוק ישקמו תיקים.

בתקופות מאתגרות, כמו בעת הנוכחית, חייבים לחשוב מחוץ לקופסה. צריך להסתייע באנשי מקצוע כמו מתכננים פיננסים שרואים את כל התמונה של אתגרי המשפחה. חשוב להימנע ממסרים תקשורתיים של הפחדות מפני קטסטרופות.
אני ממליץ לכם שלא להכנס לדיכאון לגבי היתרות בחשבונות הבנק. המשיכו להשקיע ועכשיו. כעת אתם משקיעים בשוק בהנחה (כמעט בכל הסקטורים).

חפשו את האור בקצה כל מנהרה ולבטח תמצאו אותו.

* הכותב הוא חבר בוועדת הסטנדרטים והסמכות של הקהילה האירופאית. יו"ר של חברת ניהול קרנות נאמנות, ויו"ר של חברת תכנון פיננסי המתמחה בתחום הבינלאומי. ממייסדי עולם התכנון הפיננסי בארץ
 
 


גולש יקר,

תכני האתר ומוצרי עדיף מיועדים למנויים בלבד.

מנויי עדיף נהנים מחבילת ערך מושלמת: יותר מידע חדשותי, יותר ידע ויותר שירותים חדשים וייחודיים.

באפשרותך לצפות בתכני האתר באופן מיידי על ידי רישום קצר לקבלת מנוי היכרות ללא כל התחייבות.
הרשמה
שם פרטי:
שם משפחה:
שם חברה:
טלפון:
תפקיד:
אימייל:
סיסמא:
אישור סיסמא:
הנני מאשר את
 תנאי השימוש
באתר
אבקש לקבל עדכונים, חדשות ומידע שיווקי
הרשם וגלוש
כניסת מנוים
מייל:
סיסמא:
 
כניסה
 
הוסף תגובה לכתבה זו
כינוי:
אימייל:
כותרת:
תוכן:
אין לכתוב הודעה המפרה את  תנאי השימוש של Anet לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב
עדיין אין תגובות לכתבה זו.
 
עקבו אחרינו
כל הזכויות שמורות לאתר ANET.co.il 2011
המסלקה הפנסיונית