שם משתמש
סיסמא
לוח אירועים
הצמיג התפוצץ במהלך נסיעה? לא בטוח שהאחריות של נתיבי ישראל
עורך דין טען שנסע עם רעייתו לנופש ובמהלך הנסיעה התפוצץ הצמיג ברכבם כתוצאה מ"בור" בכביש. נתיבי ישראל הכחישה הפרה של חובה וטענה שאינה נושאת באחריות לנזקים הנטענים
מלון בראשית נחשב לאחד היוקרתיים והייחודיים בישראל. השילוב בין הטבע המדברי רחב הידיים לבין האדריכלות יוצאת הדופן, הפכו אותו לשם דבר בישראל ובעולם כולו. עו"ד שי רובין ורעייתו ביקשו להתארח שם והיו בדרכם לחופשה ב-9.7.17, אולם בשל מפגע בכביש 34, באזור העיר נתיבות, התפוצץ צמיג קדמי שמאלי של הרכב שלהם. מאחר ורובין נהג ברכב שעל פי תנאי רישיונו אין בו צמיג רזרבי, נאלצו הוא ורעייתו להזמין שירותי גרירה וזאת לאחר שמיצו את הניסיונות להשיג צמיג מתאים באזור. כתוצאה מכך, הם הגיעו לנופש באיחור ונאלצו להתנייד במוניות.

לטענתו, נתיבי ישראל – החברה הלאומית לתשתיות תחבורה אחראית לתקינות הכביש, ועליה לפצות אותו בגין הנזקים שנגרמו, לרבות עוגמת הנפש המשמעותית ועלויות החופשה, שירותי גרירה ומוניות והחלפת צמיג.

נתיבי ישראל, אשר יוצגה בתיק על ידי עו"ד מיכל בן אל ממשרד עו"ד נידרמן פינקלשטיין, הכחישה שהפרה חובה כלשהי מהחובות המוטלות עליה וטענה כי אינה נושאת באחריות לנזקי רובין שלא נגרמו לטענתה בנסיבות המתוארות בכתב התביעה. עוד הכחישה נתיבי ישראל את הנזקים הנטענים על ידי רובין ואת שיעוריהם.

חלפו חמישה חודשים בין האירוע והתמונות שצולמו
במסגרת הדיון בבית המשפט הציג רובין אסמכתאות להזמנת חופשה במלון "בראשית" בין התאריכים 9-10.7.17 ואישור ביצוע גרירה ביום 9.7.17 בשעה 13:49, ובית המשפט קבע, כי ראיות אלו תומכות בחלק מגרסתו לפיה בדרך לנופש, נזקק רכבו לשירותי גרירה. ואולם, יתר רכיבי הגרסה, לרבות הטענה כי לרכב נגרם נזק בשל מפגע בכביש שהצריך החלפת גלגל, לא הוכחו.
כך למשל, הוא העיד כי לרכב נגרם פיצוץ בצמיג בשל "בור" בכביש והציג בפני בית המשפט תמונות המתעדות את המפגע בכביש, אך במסגרת חקירתו אודותיהן העיד כי תמונות אלו לא צולמו מיד לאחר האירוע מאחר ולטענתו מטעמי בטיחות הוא נאלץ להמשיך בנסיעה כמה מאות מטרים ולהיכנס עם הרכב לתחנת דלק ושם לטפל בתוצאות האירוע, לרבות ניסיונות לאתר גלגל חלופי והזמנת גרר. במסגרת חקירתו נמצא, כי התמונות צולמו כחמישה חודשים לאחר האירוע, ביום 21.12.17, ובהתאם לכך נקבע, כי לא ניתן לקבל את הטענה לפיה אחת התמונות שאינה נושאת תאריך ואיכותה ירודה יותר, צולמה ביום האירוע, שכן טענה זו עומדת בסתירה לעדותו ואף אינה עולה ממנה בשום צורה ואופן.

לא הוצגה חשבונית בגין החלפת הצמיג
כמו כן, רעיית התובע, שהייתה עדה לאשר אירע והייתה יכולה לתמוך בגרסתו הן באשר לנסיבות בהן ניזוק הרכב ואולי אף בעניין מהות הנזק שנגרם, לא הובאה לעדות, וביחס לכך נקבע, כי שעה שעדות התובע הינה בבחינת גרסה יחידה של בעל דין, יש לזקוף את אי הבאת העדה לחובתו.

בית המשפט הוסיף וקבע, כי רובין כלל לא טען וממילא לא הוכיח כי הועבר על ידו דיווח אל נתיבי ישראל ביום האירוע או בסמוך לכך – לא בהתייחס לאירוע עצמו ולא בהתייחס להימצאות המפגע הנטען בכביש, כאשר צוין ביחס לכך, כי הוא אינו אדם מן היישוב אלא עורך דין במקצועו וחשיבות הדיווח בזמן אמת בוודאי ידועה לו היטב.

עוד נמצא, כי רובין לא הציג חשבונית בגין החלפת הצמיג או כל ראיה אחרת לעצם ביצוע התיקון ולעלותו, כאשר עניין היעדר החשבונית עלה עוד בשלב המוקדם בבית המשפט, וחרף התחייבותו לפעול להצגת החשבונית או ראיה חלופית, עד למועד דיון ההוכחות לא הוגש כל מסמך נוסף מטעמו, תוך שנטען כי החשבונית "הלכה לאיבוד בגלל כח עליון או כל דבר אחר" – טענה שלא נתקבלה על ידי בית המשפט, אשר הוסיף וקבע, כי יכול היה רובין להביא לעדות נציג מהמוסך שיאשר כי הרכב הגיע למוסך בשל הצורך בהחלפת צמיג וכי הצמיג הוחלף בפועל, אולם גם עדות שכזו לא הוצגה.

סיכום ומסקנות
בסיכומו של דבר נקבע, כי בהיעדר דיווח בזמן אמת לנתיבי ישראל על הימצאות המפגע או על התאונה שנגרמה כתוצאה ממנו, משלא צורפו תמונות המפגע שצולמו בסמוך לאירוע הנטען ומשלא הובאה העדה הרלוונטית על מנת לתמוך בגרסת רובין, אין אלא לקבוע, כי לא עלה בידו להרים הנטל ולהוכיח כי הנזק לרכבו נגרם בשל בור בכביש. כמו כן, הואיל והנטל להוכחת נסיבות קרות האירוע מוטלות על התובע, ובנטל זה, כאמור, הוא לא עמד, הרי שלא נותרה לבית המשפט הברירה, אלא לדחות את התביעה.

תא"מ (אשדוד) 45634-06-18 עו"ד שי רובין נ' נתיבי ישראל - החברה הלאומית לתשתיות תחבורה

* הכותב הינו שותף במשרד עו"ד בן חיים, כהן, גאליס, טרבולסי ומתמחה בליטיגציה וביטוח
 
 
הוסף כתבה למזוודה אישית
הוסף למזוודה אישית


גולש יקר,

תכני האתר ומוצרי עדיף מיועדים למנויים בלבד.

מנויי עדיף נהנים מחבילת ערך מושלמת: יותר מידע חדשותי, יותר ידע ויותר שירותים חדשים וייחודיים.

באפשרותך לצפות בתכני האתר באופן מיידי על ידי רישום קצר לקבלת מנוי היכרות ללא כל התחייבות.
הרשמה
שם פרטי:
שם משפחה:
שם חברה:
טלפון:
תפקיד:
אימייל:
סיסמא:
אישור סיסמא:
הנני מאשר את
 תנאי השימוש
באתר
אבקש לקבל עדכונים, חדשות ומידע שיווקי
הרשם וגלוש
כניסת מנוים
מייל:
סיסמא:
 
כניסה
 
הוסף תגובה לכתבה זו
כינוי:
אימייל:
כותרת:
תוכן:
אין לכתוב הודעה המפרה את  תנאי השימוש של Anet לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב
עדיין אין תגובות לכתבה זו.
 
עקבו אחרינו
כל הזכויות שמורות לאתר ANET.co.il 2011
המסלקה הפנסיונית