שם משתמש
סיסמא
מימין: יורם נוה, דני נוה ואייל לפידות צילום: סיון פרג' וסטודיו עדיף
כתבות נוספות בתחום
חברות קשורות
כלל חברה לביטוח בע"מ
 
לוח אירועים
יורם נוה במכתב חריף: אקירוב ולפידות לוחצים על ההנהלה לאישור עסקאות שיש להם עניין בהן
מנכ"ל כלל שלח מכתב לדירקטוריון החברה בה הוא מאשים כי החלטת היו"ר דני נוה להדיחו "מונעת מאינטרס אישי להציל את עורו וכנראה נדונה במחשכים עם בעלי מניות מיעוט"
המאבק על זהות הנוה שימשיך להוביל את כלל ביטוח ופיננסים ממשיכים להסלים, והבוקר (א') מתברר כי מנכ"ל החברה, יורם נוה, שלח בימים האחרונים מכתב חריף לדירקטוריון בו הוא מטיל האשמות כבדות כלפי היו"ר, דני נוה, וכלפי שניים מבעלי המניות בחרה – אייל לפידות ואלפרד אקירוב.
 
ברקת הודיע לכלל ביטוח: רוצה לבחון את הבקשה להדחת יורם נוה
6/5/2020
בכלל ביטוח מיהרו לעדכן כי טרם התקבלה החלטה על ההדחה ועוד לא נערך דיון בנושא | על פי פרסומים היו"ר מנסה להגיע לפרידה בהסכמה, בעוד המנכ"ל מאמין שיוכל לשכנע את הדירקטוריון להשאירו בתפקיד
המנכ"ל כתב כי ההחלטה להדיחו "מונעת מאינטרס אישי להציל את עורו, וכנראה נדונה במחשכים עם בעלי מניות מיעוט שיש להם עניין בהנהלה שתסייע להם באישור עסקאות שבהן יש להם עניין אישי״.

"ביום א' ה-20.5.3 דני נוה הגיע לראשונה למשרד מזה כחודש וחצי וקרא לי לשיחה. הייתי בטוח שהוא בא להביע את הערכתו על המצגת שהצגתי מספר ימים קודם לכן בדירקטוריון החברה על ההתמודדות של החברה עם אחד המשברים הגדולים של מאה השנים האחרונות, ולהפתעתי סיפר לי כי קיים נתק ביני לבין הדירקטוריון וכי הדירקטוריון איבד בי אמון, לפיכך נכון שמיוזמתי אקום ואפרוש. דני ציין שהוויכוח עם גב' מלי מרגליות סביב מינוי מנהל הסיכונים לקבוצה הוא סימפטום לאי האמון. אמרתי לו שאני לא מאמין שזה המצב, שהדבר מעיד על החריג ולא על הכלל, שאני ומלי, בשיח שוטף בוועדת ההשקעות, שיח ער, מאתגר ולגיטימי, עם זאת, מערכת היחסים ביננו מעולה ועניינית. דני חזר ואמר שלטובתי ראוי שאתפטר. אמרתי לדני שאני בהלם מוחלט, שהתרשמתי מהדירקטוריון כמכלול, שיש שביעות רצון גבוהה מהתפקוד שלי, בפרט בתקופת המשבר", כתב נוה.

"לא קיבלתי תשובה עניינית, לפיכך ציינתי בפני דני שאני מאמין שהוא קיבלת החלטה, כה פתאומית ללא שום הכנה שלי או דיון בדירקטוריון מאחר והוא נתון ללחצים על ידי בעלי מניות מיעוט, שאף אין להם היתר החזקה, לעשות את דברם ואם לא כן- לא תחודש כהונתו באסיפה הכללית הקרובה. דני ציין כי אכן פנו אליו אותם בעלי מניות גם בעבר בעניין החלפתי, אבל הוא חסם זאת בעבר, אך כעת לא נותרה לו בידיו ברירה, ולכן לדעתו זה הדבר הנכון עבור החברה", הוסיף מנכ"ל כלל ביטוח ופיננסים.

"דני ניסה ללחוץ עליי לעזוב מרצון ולהימנע מדיון בדירקטוריון על הסיבות להיפרדות מהמנכ"ל. הבהרתי, שעל פניו, אני חושב שזהו מהלך שאינו לטובת החברה, ומונע משיקולים אישיים שלו כיו"ר המנסה להציל את עורו. דני ביקש שאשקול שוב את הדברים ועודד אותי לקום ולפרוש ללא דיון, הסבר או שימוע כלשהו", צוטט נוה מתוך המכתב.

"הרגשתי שמדובר בחנות מכולת ולא בגוף מוסדי המנהל מעל 200 מיליארד שקל כספי עמיתים, ושמתיימר להוביל הטמעת כללי ממשל תאגידי בקרב חברות מובילות במשק. מה עם זכות השימוע של כל עובד, כל שכן של מנכ"ל? מה עם דיון ענייני וממצה, על פי כללי ממשל תאגידי ראויים? יו"ר החברה פועל להדחה ב לילה, כאשר למעשה סגר עם מחליף, ועוד מקבל את ברכתם, או בכלל דן עם בעלי מניות מיעוט, במישרין או בעקיפין, על החלטה כה מהותית בחיי החברה, שאף עשויה להיחשב כמידע פנים? ויתרה מכך, פועל על דעת עצמו לייצר מציאות טרם עדכון הדירקטוריון, כך שהדבר ייראה כאילו בחרתי מיוזמתי לנטוש את החברה בשיא המשבר?", כתב המנכ"ל לדירקטוריון.

"אקירוב הכין תיק אישי על יוסי דורי"

בהמשך המכתב הוא מפרט מדוע לדעתו אקירוב ולפידות דוחפים להדחתו וכותב שהם "מפעילים לחצים על הנהלת החברה לאישור עסקאות שיש להם עניין בהן״.

״אלפרד אקירוב הלין על כך שמנהלי ההשקעות של כלל לא הסכימו למכור לו מניות כלל בקבוצת אלרוב, וכי אינם מאשרים עסקת בעלי שליטה בה מוצעת הטבה לבנו. הנושא הוצג בפניכם לכן לא ארחיב, רק אציין שאלפרד עצמו ציין בפני ובפני אחרים שזה היה מניע משמעותי להחלטתו לרכוש מניות בכלל ביטוח ו׳לנער את ההנהלה׳. יצוין כי אלפרד הכין ׳תיק׳ על מר יוסי דורי בו העלה שלל טענות אישיות כלפיו, שמפאת כבודו של מר דורי לא ראוי לחזור עליהן כאן. מאז רכישת מניות בכלל ביטוח, אלפרד שלח מכתבי איום משפטיים נגד פעולות שונות של החברה, שלא מצאנו שיש בהם ממש. הוא פועל מול דני, מול דירקטורים בחברה ומולי אישית במטרה שנשפיע על מנהלי ההשקעות וחברי ועדת השקעות עמיתים לאישור מתווה מוסכם.", כתב נוה.

יש לציין כי בשבוע שעבר התבקש אקירוב על ידי כלכליסט להתייחס לסוגיית יוסי דורי וההצבעה בנושא בנו, ואמר: "לא אמרתי דבר על דורי. כעסתי עליו בגלל משהו אחר, תביעה ייצוגית שהוגשה נגד אלרוב, ולדעתי הוא עמד מאחוריה. אבל אין לי שום דרך להשפיע על המעמד שלו בחברה".

"לפידות ביטל את הפגישה איתי והעביר מסרים זועמים ליו"ר"

"באשר ללפידות, יורם נוה כתב במכתב כי "לקבוצת כלל יש שורת קשרים עסקיים עם קבוצת שיכון ובינוי", תוך שהוא מפרט את פרויקטי הבינוי בהן החברות שותפות: כביש ביוסטון, ערבויות חוק המכר עם שיכון ובינוי נדל״ן, מימון ואשראי. זאת כאשר ברקע ההחזקה של כלל ביטוח ב־5.85% ממניות שיכון ובינוי, בשווי 340 מיליון שקלים. "מר לפידות, אם ישירות ואם באמצעות מנהלי קבוצת שיכון ובינוי, היה מצוי בשנה האחרונה בשורה של משאים ומתנים עם קבוצת כלל ביטוח, כאשר בכל הזדמנות בה מנהלי ההשקעות סירבו לעסקה או לתנאים המבוקשים על ידי קבוצת שיכון ובינוי", כתב המנכ"ל.

הוא הזכיר במכתב מקרה הקשור להנפקת כלל ביטוח בדצמבר 2019 אותה הוביל יחד עם היו״ר דני נוה, במטרה לחזק את ההון. "הצעד הזה שיפר דרמטית את מבנה ההון והתברר כהזדמנות ייחודית מבחינת העיתוי להקטנת עלויות המימון של הקבוצה ונתן לה חופש לחפש הזדמנויות עסקיות", ציין המנכ"ל.

על פי העיתון, המהלך דילל את בעלי המניות הקיימים שלא השתתפו בגיוס ב־16% מאחזקתם, וכך לפידות דולל מ־4.9% ל־4.2%, בעוד שעל פי המנכ"ל, בעלי מניות שלא השתתפו בהנפקה לא נפגעו כלכלית משום שהגיוס נעשה במחיר המניה בבורסה. "תגובת מר אייל לפידות לגיוס הייתה ביטול מידי של פגישה שנקבעה בינינו (ומאז לא התקיימה), והעברת מסרים זועמים לדני נוה, כפי שדני שיקף לי אותם בזמן אמת", ציין לפידות.

עדיף פנתה ללפידות ולדני נוה להתייחסות להאשמות, אך תגובתם לא התקבלה. לכלכליסט הכחיש לפידות באופן גורף כי היה מעורב בהחלטות בכלל. דני נוה הכחיש גם כן מכל וכל את ההאשמות של המנכ"ל נגדו, וטוען כי "לא היה ולא נברא", וכי חובת הדירקטוריון לנהל דו־שיח עם בעלי מניות ולקבל החלטות, ככל שהוא סבור שיש בעיה בתוצאות של המנכ"ל.

"כלל ביטוח ופיננסים היא החברה שצמחה הכי הרבה בעסק החדש ב-2018-19"

לאחר ההסברים על המחלוקות עם אקירוב ולפידות, פנה יורם נוה להתייחס לפעילותו כמנכ"ל הקבוצה בשנתיים האחרונות. "ראשית, אציין שאני חונכתי שיש דמוקרטיה בתהליך קבלת החלטות ודיקטטורה ביישומן. לפיכך, באופן טבעי, בחברה כה מורכבת ככלל ביטוח, בתקופה כה מאתגרת, רק סביר שעבודת קבלת החלטות בדירקטוריון תהיה מורכבת, תכלול דיונים ודעות שונות, ובסופם מתקבלות החלטות ברורות ומתועדות. אשמח להופיע בפני הדירקטוריון ולהתייחס לכל טענה (שתועלה לראשונה!) בדבר אי קיום החלטות הדירקטוריון, או אי ביצוע היעדים התפעוליים של החברה.

פתחנו את 2020 חזק מאוד, ועד סוף פברואר עמדנו בכל יעדי הצמיחה וההתייעלות שהגדרנו, שהיו אף מעבר לתוכנית האסטרטגית! הנושא היחיד למעשה, שנדון מספר פעמים בדירקטוריון ונשמעו בו קולות שונים היה היקף ועיתוי ההתייעלות הנכון שייערך בחברה. אני מזכיר שעם כניסתי לתפקיד החברה קיבלה התראה מהפיקוח כי בשל השירות והפעול הלקויים שלה במוצרי ביטוח החיים, היא עלולה לאבד את רישיונה. באותה עת היינו שיאני תלונות הציבור לפיקוח. לפיכך, הצעתי תגבור כח האדם התפעולי בחברה בחצי שנה הראשונה של 2019 ,טיפול בעשרות אלפי משימות עבר שהוזנחו, ויישום תכנית פעולה שלוותה הדוקות על ידי הדירקטוריון, על מנת לעמוד במתווה שסוכם עם האוצר. על אף האתגר העצום, החברה עמדה בכל יעדי התוכנית, ניקתה את השולחן, וכעת מובילה במדדי השירות", הסביר נוה.

"כבר במועד אישור התוכנית, ציינתי כי ככל שיהיה משבר בשווקים או שלא נעמוד ביעדי הצמיחה נידרש להתייעל יותר מהר. בתחילת מרץ 2020 אכן התחיל משבר הקורונה. מרגע פריצת משבר הקורונה, היינו מהגופים התכליתיים ביותר בניהול האירוע, והכל על פי מתווה שאושר בדירקטוריון החברה. הוצאתי כ-700 עובדים לחל"ת ויתרת העובדים עברה למתכונת עבודה של כ-80% משרה כאשר היתרה על חשבון ימי חופש של העובדים. כעת, הובלתי קיצוצי שכר להנהלה, הארכת החל"ת בחודש נוסף, וזאת לצד פיטורין של כ-100 עובדים מעבר לתוכנית העבודה המקורית לשנת 2020 .מאותם 100 עובדים, כבר נפרדנו מכ-50 עובדים, מיד עם קבלת ההחלטה.

אציין כי ביום 26.4.20 היה דיון ארוך בדירקטוריון על התנהלות החברה באירועי הקורונה, וביום 20.4.21 בוועדת הביקורת, ובשני הדיונים זכיתי למחמאות מקיר לקיר על אופן ההיערכות למשבר וניהולו. גם בדירקטוריון פנסיה וגמל האחרון, ב-20.4.22 נערך דיון על תפקוד החברה בעת משבר הקורונה, ובכלל על המהפך האדיר בתוצאות החברה, שהדירקטורים לא האמינו שניתן יהיה לעשות, בזמן כה קצר.

"מהשוואת נתוני מכירות ושיעור הצמיחה בעסק חדש של כלל ביחס למתחרים בשנים -2018 2019 ,ניתן לראות כי לאחר שנים של קיטון בעסק והתדרדרות- כלל ביטוח ופיננסים היא החברה שצמחה הכי הרבה בעסק החדש - שהוא מנוע הצמיחה של החברה.

"אתם יודעים את האמת, כי שום יוזמה להחלפתי לא עלתה או נדונה בדירקטוריון, מעולם לא הבעתם אי שבעות רצון מאופן בו אני מיישם את החלטות הדירקטוריון, נהפוך הוא. לא הוחלט על החלפתי, על מינוי ועדת איתור כלשהי, או להפעיל עלי לחץ להתפטר, ועוד בשיא משבר. ממשל תאגידי ראוי בא להבטיח שהדרך תוביל לתוצאה הראויה, כאן הדברים מעידים על עצמם. אם אנחנו באמת רוצים להיות ראויים לנהל כספי ציבור - מן הראוי שניישם את שאנו מטיפים לו. אינני רואה כיצד זעזוע כה עמוק ישרת את החברה ועוד בתקופת משבר. אני בטוח, שתחליטו בהתאם לטובת החברה, לפחות עכשיו יש לכם מידע מלא יותר", סיכם המנכ"ל נוה.

 
 
הוסף כתבה למזוודה אישית
הוסף למזוודה אישית


גולש יקר,

תכני האתר ומוצרי עדיף מיועדים למנויים בלבד.

מנויי עדיף נהנים מחבילת ערך מושלמת: יותר מידע חדשותי, יותר ידע ויותר שירותים חדשים וייחודיים.

באפשרותך לצפות בתכני האתר באופן מיידי על ידי רישום קצר לקבלת מנוי היכרות ללא כל התחייבות.
הרשמה
שם פרטי:
שם משפחה:
שם חברה:
טלפון:
תפקיד:
אימייל:
סיסמא:
אישור סיסמא:
הנני מאשר את
 תנאי השימוש
באתר
אבקש לקבל עדכונים, חדשות ומידע שיווקי
הרשם וגלוש
כניסת מנוים
מייל:
סיסמא:
 
כניסה
 
הוסף תגובה לכתבה זו
כינוי:
אימייל:
כותרת:
תוכן:
אין לכתוב הודעה המפרה את  תנאי השימוש של Anet לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב
עדיין אין תגובות לכתבה זו.
 
עקבו אחרינו
כל הזכויות שמורות לאתר ANET.co.il 2011
המסלקה הפנסיונית