שם משתמש
סיסמא
דני נוה | צילום: סטודיו עדיף
חברות קשורות
כלל חברה לביטוח בע"מ
 
לוח אירועים
דני נוה עונה ליורם נוה: התנהגותך חסרת אחריות, אני דוחה על הסף את כל ההכפשות
יו"ר הדירקטוריון הגיב לטענות המנכ"ל והצהיר כי פעל רק לטובת החברה | "המנכ"ל קיבל זמן להוכיח את עצמו ולצערי הרב מאוד בחלוף שנתיים לכהונתו, יש לומר בבירור כי הוא נכשל במשימה"
"לצערי ההתנהלות חסרת האחריות של הוצאת המכתב אליכם לתקשורת, לא יכולה להיוותר ללא מענה מסודר", כך פתח יו"ר כלל ביטוח ופיננסים, דני נוה, את מכתב התגובה שלו למכתב של מנכ"ל החברה, יורם נוה, באשר לכוונה להחלפת המנכ"ל. "לאורך כל חיי קודם כל כמנהיג ציבור, פעלתי כששמי הטוב הוא הנכס החשוב ביותר שלי. כך גם בשנים האחרונות כיו"ר דירקטוריון כלל, אני ממשיך באותה דרך ופועל אך ורק לטובת החברה בשיקול דעת עצמאי וללא מורא", כתב היו"ר.
 
יורם נוה במכתב חריף: אקירוב ולפידות לוחצים על ההנהלה לאישור עסקאות שיש להם עניין בהן
10/5/2020
מנכ"ל כלל שלח מכתב לדירקטוריון החברה בה הוא מאשים כי החלטת היו"ר דני נוה להדיחו "מונעת מאינטרס אישי להציל את עורו וכנראה נדונה במחשכים עם בעלי מניות מיעוט"
דני נוה הסביר במכתב לדירקטורים כי "במקום דיון מקצועי, הוא (יורם נוה) מקיים דיון מכפישני שאין לו מקום. ההתנהלות הזאת מצדו מעידה על אובדן עשתונות שמעלה כשלעצמה שאלה על כשירותו לתפקיד. אני דוחה על הסף את כל ההכפשות חסרות הבסיס על המניעים למהלך החלפתו. אני פועל אך ורק במחויבות לטובת החברה, ומנהל את התהליך בהקפדה מלאה על כללי הממשל התאגידי הנדרשים", הסביר דני נוה.

"מפתיע מאוד שיורם משחק מופתע, יש נתון עיקרי הידוע לכל ושאינו יכול להפתיע איש, שנתיים אחרי שיורם נכנס לתפקידו, כלל עדיין במקום האחרון ביחס למתחרותיה, ברווחיות הנמוכה ביותר, בתשואה הנמוכה ביותר ובמכפיל על ההון העצמי הנמוך ביותר בשוק ההון. אם יורם היה נלחם למען כלל כפי שהוא נלחם נגדי, לא היה צריך להחליפו", תקף היו"ר.

הוא מציין במכתב התגובה כי יורם אומנם לא היה הבחירה המועדפת שלו, אבל לנוכח הצורך להגיע להבנות עם כל הגורמים, הוא קיבל ממנו ומהדירקטוריון גיבוי לאורך כל הדרך. "ניתנה לו הזדמנות להוציא את כלל לתהליך של מפנה עסקי, אחרי מספר שנים שבהם התדרדרה למקום האחרון בשוק הביטוח ברווחיות, בתשואה על ההון לבעלי מניותיה ובמכפיל שבו היא נסחרת על הונה העצמי. גם אישית היו ביננו יחסים טובים, אם הגעתי למסקנה שצריך להזיזו מתפקידו, זה אך ורק על רקע מקצועי לחלוטין לטובת החברה. לכל אורך התקופה דירקטורים העירו לו ומתחו ביקורת על כך שנדרשת ממנו תכנית ההתייעלות להיות אגרסיבית יותר לנוכח מצבה של החברה, ששיעור ההוצאות שלה הגבוה בשוק.", הוא הוסיף.

"רק משבר הקורונה עיכב את ההצעה להחליף את יורם"

במכתב ששלח לדירקטוריון מסביר נוה כיצד הוא רואה את תפקידו כיו"ר, ומדוע החליט על הצעד הקיצוני דווקא עכשיו. "כיו"ר פעיל של החברה, כידוע לכם, אני לא מנהל אותה. אם הייתי מתערב בניהול השוטף זה היה ממשל תאגידי גרוע. זה לא תפקידו של היו"ר לנהל את החברה בפועל, אם היו"ר מנהל את החברה זה כישלון שלו וגם של הפיקוח על המנכ"ל מצד הדירקטוריון. תפיסת עולמי היא שמנכ"ל צריך לקבל גיבוי מיו"ר הדירקטוריון שלו כל עוד הוא מכהן. יורם נכשל למרות שנתתי לו גב להוביל בדרכו, גם כאשר לא אחת חלקתי עליו. אני יו"ר פעיל וככזה בעוד שכל הדירקטורים אינם נמצאים בחברה יום יום וזה לא עיקר עיסוקם, יש לי כאן תפקיד מפתח בהערכת תפקודו של המנכ"ל ופרק זמן של שנתיים הוא מספיק כדי לבחון את תפקודו", כתב היו"ר.

"מדוע כעת? לאחר התלבטות ארוכה גמלה בדעתי ההחלטה הקשה להחליף את יורם לקראת דוח 2019. תכננתי לבוא לדירקטורים עם הצעה להחליף את יורם לאחר פרסום הדוח. רק משבר הקורונה עיכב זאת. סברתי שאם נמנע מהחלטה ונמשוך את הזמן, אנחנו מסכנים גם את שנת 2021, צריך כאן מנכ"ל שיהיה לו די זמן להכין את החברה לשם. אני מדגיש כי לא קיבלתי שום החלטה בשמם של הדירקטורים וגם לא התקבלה החלטה כזו עד היום. חובתי היא ליזום דיון בשאלה מרכזית כזו לאור מצבה העסקי של החברה תחת ניהולו של יורם. כל זאת שעה שניכר גם שהאמון של דירקטורים רבים ביורם נשחק בצורה קשה. ביטוי לכך היה רק בחודש האחרון. יורם כמעט ונכשל במנוי מנהל סיכונים חדש לחברה. יורם נכשל בתכנית שביקש לאשר החודש של מענקים ובונוסים למנהלים ורק התערבותי והצעת פשרה שהעברתי מנעה בזיון מוחלט שלו", הוסיף היו"ר לתקוף.

"אני מועל בחובתי אם לא אשמע את לפידות"

בשלב הזה עבר דני נוה להדוף את הטענות על הלחץ שמפעילים עליו לכאורה בעלי המניות בחברה. "עלי להקדים ולומר כי אני משוחח עם בעלי מניות בחברה. זו חובתי לשמור על קשר עם בעלי מניות לטובת החברה. זו הנורמה התאגידית המקובלת בארץ ובעולם, ודאי בחברה ללא גרעין שליטה. הייתי מועל בתפקידי אם לא הייתי משוחח איתם. כל הפגישות איתם נעשו באישור מראש של היועצת המשפטית של החברה", הוא כתב. 

"אני משוכנע שהאינטרס של בעלי המניות שלנו הוא שהחברה תצליח. אם ארקין מקבוצות ההשקעה בעלות המוניטין הגבוה בישראל רוצה להשמיע דעתו, אני אמעל בתפקידי אם לא אשמע אותו, אם לפידות שנחשב למנכ"ל מהמצליחים ביותר בביטוח רוצה להשמיע דעתו, אני מועל בחובתי אם לא אשמע אותו. חובתי לשמוע ולהפעיל אחר כך את שיקול דעתי העצמאי לטובת החברה, כך עשיתי וכך אני עושה. שני בעלי המניות הללו הביעו בהזדמנויות שונות את דעתם כי יש להחליף את יורם. ארקין, אמר לי שבמבחן התוצאה כלל נותרה הגרועה בשוק ברווחיותה ובהתייחסות שוק ההון. יורם ידע שיש מורת רוח רבה שלהם מתפקודו כמנכ"ל. אני שמעתי אותם ולא קיבלתי את דעתם להחליפו עוד בדצמבר 19 ,חשבתי שראוי שאבצע הערכה על תפקודו ויתקיים על כך דיון מסודר בדירקטוריון כעבור שנתיים לכהונתו וכך עשיתי", הסביר נוה.

"לא פעם שמעתי ופעלתי בניגוד לדעתם של בעלי מניות, כך גם אז בדצמבר וגם כשיזמתי את גיוס ההון של החברה שדילל אותם למורת רוחם. אני מבקש להדגיש כי כל הטענות האחרות שיורם הפנה כלפיי בנושא הקשר שלי עם בעלי מניות, הן חסרות שחר ומופרכות. בעלי מניות לא לחצו עליי ולא איימו עליי. לא דיברתי איתם אף פעם בעניין התמיכה, או התמיכה בי באסיפת בעליי מניות החברה, או בהמשך הכהונה שלי כיו"ר וממילא לא עשיתי כל הסכם איתם בעניין זה. מה שמפתיע שיורם ששנתיים מחזר אחרי בעלי מניות אלה, נזכר רק עכשיו כשהוא עומד בפני החלפה לטעון שיש להם כביכול שיקולים זרים. אם היה ידוע לך על כך מדוע לא דיווחת על כך עד עכשיו?", הוא הוסיף.

"בשום אופן לא הייתי מביא זאת לדירקטוריון כעובדה מוגמרת"

לקראת סיום מכתבו מתייחס היו"ר להליך החלפת המנכ"ל עצמו. "רציתי לנהוג כלפיו בהגינות ולא להעלות את הדברים בדירקטוריון מאחורי גבו, מבלי שישבתי קודם איתו לשיחה אישית ולתת לו הזדמנו לסיום תפקידו מיוזמתו. אני משוכנע שזו טובתו וזו טובת החברה ששיחה אישית כזו תתקיים לפני שמכנסים דירקטוריון. זה הדבר הנכון ביותר בהתנהלות אנושית הוגנת", הוא הסביר. 

"עמדתי לזמן דירקטוריון לדיון שנמנע לבקשת משה ברקת. בשום אופן לא הייתי מביא זאת לדירקטוריון כעובדה מוגמרת. אם היה מושג סיכום ביננו הייתי מביא לדיון ואישור הדירקטוריון את הרקע והסיבות לסיכום ואם לא היה מושג סיכום הייתי מביא לדיון בדירקטוריון את השאלה האם להזמינו לשימוע", כתב דני נוה. 
 
הוסף כתבה למזוודה אישית
הוסף למזוודה אישית


גולש יקר,

תכני האתר ומוצרי עדיף מיועדים למנויים בלבד.

מנויי עדיף נהנים מחבילת ערך מושלמת: יותר מידע חדשותי, יותר ידע ויותר שירותים חדשים וייחודיים.

באפשרותך לצפות בתכני האתר באופן מיידי על ידי רישום קצר לקבלת מנוי היכרות ללא כל התחייבות.
הרשמה
שם פרטי:
שם משפחה:
שם חברה:
טלפון:
תפקיד:
אימייל:
סיסמא:
אישור סיסמא:
הנני מאשר את
 תנאי השימוש
באתר
אבקש לקבל עדכונים, חדשות ומידע שיווקי
הרשם וגלוש
כניסת מנוים
מייל:
סיסמא:
 
כניסה
 
הוסף תגובה לכתבה זו
כינוי:
אימייל:
כותרת:
תוכן:
אין לכתוב הודעה המפרה את  תנאי השימוש של Anet לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב
עדיין אין תגובות לכתבה זו.
 
עקבו אחרינו
כל הזכויות שמורות לאתר ANET.co.il 2011
המסלקה הפנסיונית