שם משתמש
סיסמא
אריאל ברזילי
כתבות נוספות בתחום
 
לוח אירועים
פנסיה חובה לעצמאים: אכיפה וקנסות בגין אי הפקדת כספים
חוזרים לשגרת החיים המאתגרת לצד המאבק הצודק להשוואת זכויות למגזר השכירים? נא לא לשכוח את ההפקדות לפנסיה חובה לעצמאים
ההפקדות לפנסיית חובה לעצמאים מתחייבות על פי חוק שנחקק בשנת 2017. מניסיון העבר אנו יודעים כי גם ברשות המבצעת יש בעיה להקל את אכיפת החוקים, עם כל הרצון הטוב של הפקידים והפוליטיקאים כאחד להתחשבות ברגע האמת.

במאמר זה אסביר מה מסתתר מאחורי הודעה, תמימה לכאורה, שקיבלו חלק מהעצמאים בינינו לכתובת הדואר שלהם בטרם פרוץ משבר הקורונה בחודש ספטמבר 2019, והיא כעת רלוונטית יותר מתמיד.

מדובר על מכתבים אשר נשלחו לעשרות אלפי עצמאים מטעם המרכז לגביית קנסות במשרד המשפטים, המזהיר מפני קנסות למי שלא יפקיד לפנסיה בגין הכנסותיו ב–2018. המכתבים מתייחסים לחובת ההפקדה לפנסיה והם שלב באכיפת החוק המחייב עצמאים לחסוך לפנסיה, אשר נכנס לתוקף בתחילת 2017.

עד למועד שליחת המכתבים כאמור, מי שהפר את החוק על ההכנסות ב–2017 לא זכה לקבל סנקציות כלשון החוק ואכיפתו נדחתה לשנת המס 2018, כלומר לתחילת שנת 2020. המכתב שנשלח מתריע בפני בעלי העסקים שהפרו את החוק מפני ההפקדות של 2018, אחרת יהיו צפויים לקנס שנתי של 500 שקלים. בראש המכתב מופיעה השאלה: "מה עדיף? חיסכון לעצמך או קנס למדינה?".

מנתוני "המרכז לגביית קנסות" עולה כי כ- 211 אלף עצמאים לא הפקידו לפנסיה כנדרש (לרבות מי שהפקיד חלקית ולא את כל הסכום הנדרש לפי החוק). מתוכם נשלחו עד כה מכתבים כאלו לכ- 50 אלף עצמאים.

בשנת 2017 היו בישראל 440 אלף עצמאים. ההערכות הן שרק 20% מהם מפקידים את ההפקדות הנדרשות לפנסיה, כלומר כ-80 אלף עצמאים. בנוסף, כ-150 אלף עצמאים אינם מגיעים למינימום ההכנסה הנדרש לחובת ההפקדה.
החובה להפקיד לפנסיה חלה על כל עצמאי בין הגילאים 21–60, לאחר שחלפו שישה חודשים לפחות מאז נרשם בראשונה כעוסק מורשה.

גובה ההפקדות תלוי בהכנסה, כדלקמן:
א. עד מחצית מהשכר הממוצע במשק (עבור 61,638 השקלים הראשונים באותה שנת מס) יש להפקיד 4.45% מההכנסה - 229 שקלים לחודש.

ב. עבור יתרת ההכנסה ועד גובה השכר הממוצע במשק (כלומר, עד 123,276 שקלים בשנה או 10,476 בחודש) יש להפקיד 12.55% - תוספת של 644 שקלים לחודש.

ג. אין חובת הפקדה על פי חוק להכנסה גבוהה מתקרת השכר הממוצע במשק כפי שצוינה בסעיף ב'.
המשמעות - הפקדת חובה נדרשת לעצמאי היכולה להגיע עד 873 שקלים לחודש - כבר תיארתי לכם במאמרים קודמים את נושא "יחס התחלופה" (היחס בין הפנסיה להכנסה ברוטו) היורד והולך בשל התארכות תוחלת החיים וגורמים נוספים - כך שהקנס האמיתי לאותו עצמאי לא יהיה 500 שקלים כבחוק , אלא חיסכון פנסיוני קטן, לבטח לעומת עמיתו השכיר בהקשר לחוק פנסיית חובה, הזוכה להפקדות כוללות (עובד + מעסיק) גבוהות הרבה יותר - 18.33% - מהשקל הראשון של הכנסתו. זאת מבלי לציין את הטבות המס הניתנות לעצמאי בהפרשה לפנסיה, כך שניתן לקבוע בוודאות - טוב שיש חוק פנסיה חובה לעצמאים, אך ההפקדה בפועל (ששיעורה נקבע אצלי בהתאם לתיאום ציפיות מסודר עם הלקוח), צריכה להיות גדולה הרבה יותר מהמינימום שנקבע בחוק זה.

הקנסות היו אמורים להיות מוטלים החל בחודש מרץ 2020. אולם לפני שיוטלו, היו מקבלי הקנסות העצמאים אמורים לקבל מכתב התראה נוסף. לאחר קבלת מכתב התראה זה, היו אמורים לזכות לארכה של 90 יום נוספים להפקיד את ההפקדות החסרות כדי להימנע מהקנס - והוצע להם לבצע את ההפקדה ישירות מול קופת הגמל או דרך סוכן או יועץ פנסיוני ולהודיע על כך למרכז לגביית קנסות. את ההפקדה יש לבצע לקופת גמל לקצבה - בקופת גמל לתגמולים, קרן פנסיה לעצמאיים או ביטוח תגמולים לעצמאיים - המוצרים הזהים לחלוטין בשוק הפנסיוני לשכירים.

לסיכום, לא ידוע לי על הוצאת מכתבים כאלו בנוגע לשנת המס 2018 בפועל נכון להיום. אולם, יש לשים לב כי מדובר במכתבים על פי חוק שהיו אמורים לצאת השנה, ועקב הפגיעה הקשה של מגזר העצמאים בשנת 2020, הסטטיסטיקה שצוינה לגבי גודל מגזר העצמאים ואי תשלום ההפרשות הנדרשות על פי חוק, אינה משקפת את המצב הנוכחי במשק הישראלי. כך שתהליך זהה צפוי להתבצע על פי חוק לגבי ההפקדות האמורות לשנת המס 2019 בחודש ספטמבר 2020 ולגבי שנת המס 2020 בחודש ספטמבר 2021.

מעבר לקנס, בין אם ייאכף ובין אם לאו - מדובר בעתיד הפנסיוני שלכם ושל היקרים לכם.

* הכותב הינו בעל רישיון פנסיוני, מנהל מיזם "ערך מוסף".

** מאמר זה הינו כללי בלבד ואין להסתמך עליו מעבר להנחות כלליות שצוינו בו.

 
 
הוסף כתבה למזוודה אישית
הוסף למזוודה אישית


גולש יקר,

תכני האתר ומוצרי עדיף מיועדים למנויים בלבד.

מנויי עדיף נהנים מחבילת ערך מושלמת: יותר מידע חדשותי, יותר ידע ויותר שירותים חדשים וייחודיים.

באפשרותך לצפות בתכני האתר באופן מיידי על ידי רישום קצר לקבלת מנוי היכרות ללא כל התחייבות.
הרשמה
שם פרטי:
שם משפחה:
שם חברה:
טלפון:
תפקיד:
אימייל:
סיסמא:
אישור סיסמא:
הנני מאשר את
 תנאי השימוש
באתר
אבקש לקבל עדכונים, חדשות ומידע שיווקי
הרשם וגלוש
כניסת מנוים
מייל:
סיסמא:
 
כניסה
 
הוסף תגובה לכתבה זו
כינוי:
אימייל:
כותרת:
תוכן:
אין לכתוב הודעה המפרה את  תנאי השימוש של Anet לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב
עדיין אין תגובות לכתבה זו.
 
עקבו אחרינו
כל הזכויות שמורות לאתר ANET.co.il 2011
המסלקה הפנסיונית