שם משתמש
סיסמא
חברות קשורות
הסתדרות העובדים הכללית החדשה
 
לוח אירועים
"עידוד משיכת חסכונות מקרנות ההשתלמות והפנסיה - פגיעה בחוסכים ובתפקוד שוקי ההון"
יו"ר ההסתדרות ויו"ר נשיאות המגזר העסקי פנו לראש הממשלה נתניהו והזהירו מפני יישום המהלך | "הסוגיות מצויות בליבת יחסי העבודה הקיבוציים, יש להימנע מנקיטת צעדים חד צדדיים"
ההסתדרות והמגזר העסקי יוצאים להגנת הפנסיות של העובדים: במכתב שהעבירו אתמול (ג') יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד ויו"ר נשיאות המגזר העסקי בישראל דובי אמיתי, לראש הממשלה בנימין נתניהו, מביעים השניים את התנגדותם לעידוד משיכת כספי קרנות השתלמות באמצעות פטור ממס, עוד בטרם הפכו לנזילות בשל הפגיעה בציבור החוסכים ובשל הפגיעה בתפקוד שוקי ההון. "עידוד ציבור החוסכים לממש את כספי החיסכון שלהם בעת הזו, משמעותו מימוש בלתי הפיך של הפסדי ההון המשמעותיים, שיחמיר למעשה את מצבו הכלכלי של הציבור שגם כך נמצא במשבר כלכלי מהחמורים שחוותה ישראל מאז קום המדינה", נכתב בפנייה.

עוד נטען כי הפגיעה כתוצאה מהמהלך תהיה בעיקר בעובדים בשכר נמוך, שכן מתן פטור ממס למשיכת כספי קרנות השתלמות בטרם הפכו לנזילות תיצור פיתוי למשיכת הכספים. לטענתם, התמורה לעובדים בשכר נמוך תהיה מזערית, תוך מימוש בלתי הפיך של הפסדי הון כאמור וויתור על הכנסה משמעותית בהרבה בעתיד.

בהתייחס לפגיעה הצפויה בתפקוד שוקי ההון כתוצאה מיישום המהלך נטען כי משיכה המונית של קרנות ההשתלמות תביא להחרפת הירידות בשווקים, עקב הצורך במימוש נכסים והגדלת הנזילות באופן מידי, ובכך יורע מצבו, הרעוע ממילא, של המשק הישראלי. "לאור מספר העסקאות הנמוך שמתקיים בתקופה זו, מכירה המונית של נכסים פיננסיים עלולה לשבש את פעילות שוק ההון שנמצא ממילא במצוקה. נציין כי בקרנות ההשתלמות קיימים נכסים בשווי למעלה מ- 200 מיליארד שקלים. קל להבין מה תגרום בהלת משיכות נכסים אלה לשוק ההון ולמשק כולו. יצוין כי הסכנות הטמונות בעידוד הציבור למשוך חסכונות, המפורטים לעיל, נכונות לא רק לגבי החסכונות שאינם נזילים בקרנות ההשתלמות, אלא גם לחסכונות הנזילים", נכתב בפנייה.

בנוסף, בר-דוד ואמיתי מדגישים במכתבם, כי הם "מתנגדים ליוזמות שפורסמו בתקשורת, המבקשות, בין היתר, לעודד משיכה של חסכונות פנסיוניים, דוגמת פיצויי פיטורים, באמצעות פטור ממס, ולאפשר דחייה בחצי שנה של הפרשות פנסיה לעובדים". יוזמות אלו, טוענים בר-דוד ואמיתי "יפגעו בצורה קשה בחיסכון ארוך הטווח של העובדים ובביטחונם הפנסיוני".

כמו כן, ממליצים יו"ר ההסתדרות ויו"ר נשיאות המגזר העסקי לראש הממשלה, למצוא דרכים חלופיות להעניק לציבור כסף נזיל בתקופת המשבר הנוכחי, במקום הצעות אלו העלולות "לפגוע קשות בחסכונותיהם העתידיים ויקשו על יכולת התאוששות שוקי ההון".

עוד מציינים השניים, כי הסוגיות מצויות בליבת יחסי העבודה הקיבוציים, וכי יש להימנע מנקיטת צעדים חד צדדיים בעניינים שכאלו.
 
ביקורת בענף על הצעת המל"ל להפסקת ההפקדות לפנסיה לחצי שנה: "הפקרה של העתיד על חשבון ההווה"
14/5/2020
ההמלצות של המטה לביטחון לאומי להשעיית ההפקדות או משיכה מוקדמת מקרנות ההשתלמות עוררו הפתעה בענף החיסכון | רשות שוק ההון: לא היינו מעורבים בשום דרך בגיבוש ההמלצות | רוזנפלד: "זה נעשה כמו הרבה מאוד דברים
כפי שפורסם בעדיף, גם בענף הביטוח והפנסיה נשמעה ביקורת על הצעת המל"ל להפסקת ההפקדות לפנסיה לחצי שנה על מנת להפנות כספים לצריכה השוטפת, מתוך החשש כי "מדובר בהפקרה של העתיד על חשבון ההווה".

זאת ועוד בפאנל משודר שערכה עדיף התייחס גיא קריגר, מנכ"ל מנורה מבטחים פנסיה למשיכת כספי פיצויים על רקע המשבר, וציין כי מדובר באירוע הרסני לפנסיה. "משיכת כל הפיצויים משמעותה פגיעה של 40% בפנסיה שאמורה לשמש אותנו בגיל זקנה, שהיא התכלית המרכזית של מוצרים פנסיוניים, ודאי של קרן פנסיה", אמר קריגר, שהציע להעניק את הטבות המס רק לצורך סיפוק הצורך התזרימי.
 
הוסף כתבה למזוודה אישית
הוסף למזוודה אישית


גולש יקר,

תכני האתר ומוצרי עדיף מיועדים למנויים בלבד.

מנויי עדיף נהנים מחבילת ערך מושלמת: יותר מידע חדשותי, יותר ידע ויותר שירותים חדשים וייחודיים.

באפשרותך לצפות בתכני האתר באופן מיידי על ידי רישום קצר לקבלת מנוי היכרות ללא כל התחייבות.
הרשמה
שם פרטי:
שם משפחה:
שם חברה:
טלפון:
תפקיד:
אימייל:
סיסמא:
אישור סיסמא:
הנני מאשר את
 תנאי השימוש
באתר
אבקש לקבל עדכונים, חדשות ומידע שיווקי
הרשם וגלוש
כניסת מנוים
מייל:
סיסמא:
 
כניסה
 
הוסף תגובה לכתבה זו
כינוי:
אימייל:
כותרת:
תוכן:
אין לכתוב הודעה המפרה את  תנאי השימוש של Anet לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב
עדיין אין תגובות לכתבה זו.
 
עקבו אחרינו
כל הזכויות שמורות לאתר ANET.co.il 2011
המסלקה הפנסיונית