שם משתמש
סיסמא
לוח אירועים
משיכת כספים הוניים מקופות הגמל – הנחיות ומשמעויות
'מורה נבוכים' המסביר כיצד ניתן למשוך כספים הוניים מקופת גמל מסוגים שונים - ביטוח מנהלים, קרן פנסיה או קופת גמל "רגילה"
חוזרים לשגרת החיים המאתגרת לצד המאבק הכלכלי בהיעדר תזרים מזומנים המאפשר קיום בכבוד, עם הסיוע הקיים (או הלא קיים) של מוסדות המדינה?

במידה ושקלתם אפשרות למשיכת כספים מקופות הגמל שלכם, להלן 'מורה נבוכים' המסביר כיצד ניתן למשוך כספים הוניים מקופת הגמל - היכולה להיות מסוגים שונים - ביטוח מנהלים/קרן פנסיה/ קופת גמל "רגילה" - במצבים השונים.

1. משיכת כספי פיצויים מקופת גמל
הכספים בקופת הגמל מחולקים לשני מרכיבים: כספי תגמולים וכספי פיצויים. את כספי הפיצויים ניתן למשוך עד התקרה, שתפורט בהמשך, כסכום חד פעמי ללא תשלום מס. ביצוע כזה מומלץ, אם בכלל, רק לאחר ייעוץ פנסיוני /כלכלי אישי, עקב המשמעות הרבה בהקשר ל"חיתוך" הפנסיה העתידית ההולכת ונשחקת גם עם מרכיב זה עקב תהליכים דמוגרפיים וכלכליים.
התקרה מורכבת ממשכורת ברוטו עבור כל שנת עבודה, או תקרה אותה קבע מס הכנסה - לפי הערך הנמוך מבין השתיים. 

בשנת 2020 תקרת הפיצויים הפטורה ממס עומדת על 12,420 שקלים עבור כל שנת עבודה.
לדוגמה, עובד עם שכר חודשי של 6,000 שקלים, עבד שלוש שנים במקום עבודה. הוא קיבל כספי פיצויים בגובה 20,000 שקלים. מכיוון שהשכר החודשי, 6,000 שקלים, נמוך מתקרה השנתית, כל סכום הפיצויים עשוי להיות פטור ממס כפוף לאישור פקיד השומה שניתן לקבל.

לצורך קבלת הפטור מהמעסיק יש למלא טופס 161א - והמסמכים נדרשים לצורך משיכת כספי פיצויים מקופת הגמל הינם :
*תעודת זהות.
*אישור על ניהול חשבון בנק לבעל ת.ז.
*במקרה של משיכה עד 4 חודשים מסיום עבודה: אישור שחרור פיצויים.
*במקרה של משיכה לאחר יותר מ – 4 חודשים מסיום עבודה : אין צורך באישור שחרור פיצויים.
*טופס 161 או אישור מס הכנסה על גובה המס שיש לנכות - במידה ולא יוצג טופס 161 או אישור מס הכנסה אחר ישולם מס שולי מירבי על כספי הפיצויים בקופת הגמל.

2. משיכת כספי תגמולים בקופת הגמל

כספי התגמולים הינם הכספים שהעובד והמעסיק הפקידו מדי חודש, כספים אלה נועדו להבטיח את הקצבה החודשית שלך בפרישה, לאחר ניכוי הכספים שהופנו לאפיק ביטוחי (במידה והיה כזה באותה קופת הגמל).

משיכה של כספי תגמולים כסכום חד פעמי חייבת במס של 35% או בגובה המס השולי, לפי הגבוה מבין השניים, כך שהמדינה המעוניינת שאזרחיה יזכו לקצבה חודשית גבוהה ככל הניתן על מנת למנוע שיפלו בעתיד לנטל על צווארה ומערכות התמיכה שלה, מונעת ככל הניתן משיכה כזאת , שהיתה אפשרית בעבר.

במקרים רבים משיכה הונית של כספי התגמולים, גם בגיל 60 ואילך, תהיה חייבת במס של 35%, אך קיימים ארבעה מקרים של מצוקה כלכלית מהותית בהם מאפשרת רשות המיסים למשוך את כספי התגמולים בפטור מלא ממס. חוסכים העומדים באחד מארבעת התנאים הללו יכולים למלא טופס 159 או טופס 159א של רשות המסים במעמד משיכת הכספים.

ארבעה מצבי המצוקה הכלכלית המהותית המאפשרים משיכת כספי תגמולים בסכום הוני בפטור מלא ממס:
1. מקרה של מוות של העמית/ה, מוטבים יוכלו למשוך את הכספים כסכום הוני פטור ממס ובפטור על הרווחים.

2. במידה ונקבעה לעמית או לקרובו (קרוב מדרגה ראשונה) נכות קבועה (צמיתה) של לפחות 75%. (לבקשת הפטור יש למלא טופס 159).

3. אם אין לשני בני הזוג הכנסה חודשית העולה על שכר המינימום. במידה ולבני הזוג יש ילדים מתחת לגיל 18 ניתן להגיע להכנסה חודשית של פעמיים שכר המינימום. (לבקשת הפטור , יש למלא טופס 159א).

4. במידה וההוצאות הרפואיות של החוסך או של קרובו מדרגה ראשונה מגיעות למחצית מהכנסתו השנתית (טיפולי שיניים לא נכללים במסגרת ההוצאות הרפואיות) – (לבקשת הפטור , יש למלא טופס 159).
בשורה לעצמאים? המשמעויות של משיכת שליש מהכספים הפנסיוניים ללא מס
31/3/2020
על פי הפרסומים, שר האוצר ושר הכלכלה אישרו לבצע תיקון מהותי בתקנות מס הכנסה, שיאפשר לעצמאים למשוך שליש מכספי הפנסיה שחסכו עד היום בקופת הפנסיה שלהם, זאת בפטור מלא ממס הכנסה | מהן המשמעויות בהקשר הכלכלי והפנסיוני?
יחד עם זאת, חוסכים שיש להם כספי תגמולים שנחסכו בקופת הגמל לפני שנת 2005, יוכלו למשוך את הכספים כסכום חד פעמי על סמך הצהרה במידה והתקיים אחד התנאים הבאים:*סיום עבודה ותקופת חיפוש עבודה העולה על חצי שנה.*סיום עבודה ומעבר לעיסוק כעצמאי.*מעבר למעסיק חדש אשר לא ביטח את העובד בביטוח פנסיוני לתקופה של שנה.*משיכת כספים מקופת גמל כסכום חד פעמי פטור ממס בגיל פרישה.*במידה ונצברו בכל החסכונות הפנסיונים שברשותכם סכום הנמוך מ- 94,033 שקלים, ניתן למשוך את הכספים כסכום חד פעמי פטור ממס גם במידה והכספים הופקדו לאחר שנת 2008 - לביצוע משיכה כזו, יהיה על העמית להציג בפני פקיד מס הכנסה דוח מסלקה פנסיונית עדכני המציג את סך החסכונות הפנסיונים שלכם.*הגעה לגיל פרישת חובה (67 שנים לגבר ולאישה כאחד) - כאשר אין העמית/ה מקבל/ת כל קצבה מקופת גמל אחרת (למעט קבלת קצבה מקופת גמל שהיא קרן ותיקה כהגדרתה או קצבה בהסדר של פנסיה תקציבית).לסיכום: כפי שהעליתי לא פעם בהקשר של משיכת כספים פנסיוניים מכל סוג, אציין כי ברמה העקרונית משיכתם היום תפגע בקצבה העתידית שאמור לקבל אותו לקוח בעתיד. המלצתי היא לבצע צעד שכזה רק לאחר קבלת ייעוץ מסודר, הבנת כל המשמעויות הנוכחיות והעתידיות של הפעולה ובהיעדר כל חלופה אחרת.

אחרי הכל - מדובר בעתיד הפנסיוני שלכם ושל היקרים לכם.* הכותב הינו בעל רישיון פנסיוני, מנהל מיזם "ערך מוסף".** מאמר זה הינו כללי בלבד ואין להסתמך עליו מעבר להנחות כלליות שצוינו בו.
 


גולש יקר,

תכני האתר ומוצרי עדיף מיועדים למנויים בלבד.

מנויי עדיף נהנים מחבילת ערך מושלמת: יותר מידע חדשותי, יותר ידע ויותר שירותים חדשים וייחודיים.

באפשרותך לצפות בתכני האתר באופן מיידי על ידי רישום קצר לקבלת מנוי היכרות ללא כל התחייבות.
הרשמה
שם פרטי:
שם משפחה:
שם חברה:
טלפון:
תפקיד:
אימייל:
סיסמא:
אישור סיסמא:
הנני מאשר את
 תנאי השימוש
באתר
אבקש לקבל עדכונים, חדשות ומידע שיווקי
הרשם וגלוש
כניסת מנוים
מייל:
סיסמא:
 
כניסה
 
הוסף תגובה לכתבה זו
כינוי:
אימייל:
כותרת:
תוכן:
אין לכתוב הודעה המפרה את  תנאי השימוש של Anet לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב
עדיין אין תגובות לכתבה זו.
 
עקבו אחרינו
כל הזכויות שמורות לאתר ANET.co.il 2011
המסלקה הפנסיונית