שם משתמש
סיסמא
מלכיאל רחמים
איל פז
 
לוח אירועים
קרן השתלמות - סוגיית משיכה לגיל השלישי על רקע משבר הקורונה
לקרנות ההשתלמות תפקיד חשוב בתקופה סוערת זו | פגיעה במעמד הקרנות ובמוטיבציה של הציבור לחסוך בהן, תוביל גם לפגיעה עתידית ביכולת של החוסך לעמוד בפני משברים במהלך חייו
סוגיית משיכת כספים מקרנות ההשתלמות על רקע משבר הקורונה עולה בימים אלו ביתר שאת, נוכח המצוקה הכלכלית אליה נקלעו משקי בית רבים המבקשים להיאחז בכספים נזילים.

אייל פז, יו"ר הוועדה הפנסיונית בלשכת סוכני הביטוח, מסביר שהתמודדות הכלכלית על רקע המשבר מורגשת ביתר שאת בקרב אוכלוסיית הגיל ה-3. "תקופה לא קלה עוברת על מרבית לקוחותינו. חלקם מוצאים את עצמם מתמודדים עם חוסר הכנסה או הכנסה חלקית, הנובעים מפיטורין או הוצאה לחל"ת מאז פרוץ המשבר. ההתמודדות עם אי הוודאות אצל פלח האוכלוסייה בגילאי ה-60 הינה קשה במיוחד. הצורך במציאת כסף נזיל לגישור ההוצאות השוטפות תופס אותם בתקופה של ירידות ולאחר שחסכו שקל לשקל, מתוך מטרה להשתמש בכספים באופן מושכל עם יציאתם לפרישה", אומר פז.

לדבריו, עוד בתחילת המשבר, משרד האוצר יצא בקריאה לפגיעה במעמד הפטור ממס רווחי הון על קרנות ההשתלמות. "כיום אנו מגלים עד כמה קרנות ההשתלמות הינן נדבך חשוב בחיסכון ולעיתים משמשות כמשענת יחידה בתקופה של משבר. פגיעה במעמד הקרנות ובמוטיבציה של הציבור לחסוך בהן, תוביל גם לפגיעה עתידית ביכולת של החוסך לעמוד בפני משברים במהלך חייו. כמובן ישנן עוד סיבות כלכליות רבות מדוע קרנות ההשתלמות משחקות תפקיד כה חשוב בתקופה סוערת זו".

פז מוסיף שכמעט כל סוכן שעוסק בתחום הפנסיוני, קיבל פניה מלקוח לגבי היכולת למימוש הכספים הצבורים בקרן ההשתלמות. במאמר זה מתייחס מלכיאל רחמים, מתכנן פרישה וחבר הוועדה הפנסיונית בלשכת סוכני הביטוח, ליכולת משיכת הכספים על ידי לקוחותינו בגיל המבוגר והיתרונות בשימור כספים אלו.

רחמים מציג שאלה שחוזרת על עצמה מעת לעת, ומביא כדוגמה את השאלה של אילנה - לקוחה שלו.
"הגעתי לגיל 60, אני עובדת ומתכננת להמשיך לעבוד לפחות עד גיל 67. יש לי קרן השתלמות עם צבירה של 250 אלף שקלים, עם ותק של 9 שנים. מבקשת למשוך עתה את הצבירה מקרן ההשתלמות עבור חתונת הבת.
"מבקשת לדעת, במידה ואמשוך עתה את הצבירה הקיימת בקרן ההשתלמות, ומיד תתפתח לי קרן השתלמות חדשה, האם רק בגיל 66 אוכל למשוך את הצבירה החדשה (לאחר 6 שנים נוספות)?

התשובה:

בפקודת מס הכנסה (סעיף 9, הכנסות פטורות, תת סעיף (16א) (א)) רשום: גבר ואישה שהגיעו לגיל פרישה (67/62 נכון לשנת 2020) יכולים למשוך צבירה מקרן ההשתלמות אם חלפו 3 שנים ממועד התשלום הראשון לאותו חשבון (ולא לאחר 6 שנים). כלומר, אם תפתח קופה חדשה היום בגיל 60, תוכלי למשוך את הצבירה החדשה בגיל 63 (ולא בגיל 66), האמור גם נכון עבור אישה שהתחילה להפקיד לתכנית חדשה בגיל 58, היא תוכל למשוך את הצבירה החדשה בגיל 62 (ולא בגיל 64 לאחר 6 שנים)

יש להדגיש: בכל מקרה לפני שמשיבים על שאלה זאת לגברים ונשים, ובנוסף למה שציינתי לעיל, חובה לבצע ללקוח/ה בדיקת זכויות פנסיוניות מלאות באמצעות הפקת מסלקה פנסיונית על ידי בעל רישיון פנסיוני, ולבדוק: האם שווה לדחות את משיכת הצבירה מהקרן ההשתלמות הקיימת, ובמקום המשיכה לבקש הלוואה של עד 80% מהצבירה בריבית של פריים או פריים מינוס 0.5%. במקביל, יש לבדוק האם יש ללקוח/ה קופ"ג נזילה עם סכום צבירה דומה, שגם ממנה ניתן לקבל הלוואה באותם תנאים, וכן, לשאול/לבדוק האם לבן/ת הזוג יש/קרן השתלמות או קופ"ג נזילה, מהן ניתן לקבל הלוואה בתנאים האמורים לעיל.

יש לציין שבעת לקיחת הלוואה מקרן השתלמות/מקופ"ג:
1. ניתן להמשיך ולהפקיד הפקדות שוטפות לקופה.
2. בתקופת ההלוואה הצבירות בקופות ימשיכו לצבור רווחים (ולרוב גבוהים יותר מתשלום הריבית על ההלוואה שנלקחה).
3. הקופה נחסמת לניוד הכסף לבית השקעה אחר.

ועל כך נאמר: סוף מעשה במחשבה תחילה.

המאמר נכתב בלשון נקבה, אך נכון גם לגברים מגיל 67 ואילך

אודות הכותבים:
• מלכיאל רחמים, בעל רישיון סוכן ביטוח; חבר הוועדה הפנסיונית בלשכת סוכני הביטוח
• אייל פז, יו"ר הוועדה הפנסיונית בלשכת סוכני הביטוח
 
 


גולש יקר,

תכני האתר ומוצרי עדיף מיועדים למנויים בלבד.

מנויי עדיף נהנים מחבילת ערך מושלמת: יותר מידע חדשותי, יותר ידע ויותר שירותים חדשים וייחודיים.

באפשרותך לצפות בתכני האתר באופן מיידי על ידי רישום קצר לקבלת מנוי היכרות ללא כל התחייבות.
הרשמה
שם פרטי:
שם משפחה:
שם חברה:
טלפון:
תפקיד:
אימייל:
סיסמא:
אישור סיסמא:
הנני מאשר את
 תנאי השימוש
באתר
אבקש לקבל עדכונים, חדשות ומידע שיווקי
הרשם וגלוש
כניסת מנוים
מייל:
סיסמא:
 
כניסה
 
הוסף תגובה לכתבה זו
כינוי:
אימייל:
כותרת:
תוכן:
אין לכתוב הודעה המפרה את  תנאי השימוש של Anet לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב
עדיין אין תגובות לכתבה זו.
 
עקבו אחרינו
כל הזכויות שמורות לאתר ANET.co.il 2011
המסלקה הפנסיונית