שם משתמש
סיסמא
 
לוח אירועים
יושבים על הגדר
רבים בוחרים בעת משבר כלכלי לצאת מהשוק נוכח הירידות, לדחות את תחילת ההשקעה ולרוב לאחר את התיקון | מהי העלות האמיתית של 'ישיבה על הגדר'?
"יושב על הגדר
רגל פה, רגל שם
יושב על הגדר
בסדר עם כולם.
דופק חיוכים לכל הכיוונים
ותמיד, תמיד נמצא בעניינים"
(מתוך שירו של אריק איינשטיין: "יושב על הגדר").

היום אני רוצה לספר לכם על כמעט לקוח שלי... ואני אומר כמעט, כי הוא יושב על הגדר. היום תבינו כמה זה עלה לו ותוכלו לספר גם ללקוחות שלכם מהי העלות האמיתית של ישיבה על הגדר.
בחיים שלנו ישנם מקרים רבים שבהם אנחנו נמצאים באי ודאות. תקופת הקורונה היא אחת מהן. אולם, אני רוצה לקחת אתכם למשבר הסאב פריים ב-2008. כולנו זוכרים את הירידות החדות בשוק ההון. קרנות הנאמנות ה"סולידיות" שהכילו כ-25% מניות ירדו בשיעור ממוצע של כ-35% ולמרות שלא דיווחו כל יום מה קורה בקופות הגמל, היה ברור שאנו במשבר עמוק.
באותה תקופה ר', רואה חשבון בן 60, הגיע למסקנה שהוא ואשתו לא מעוניינים יותר בסיכון הרב בשוק וביצעו שינויי מסלול בכל קופות הגמל שברשותם בסכום מצטבר של כ-3 מיליון שקלים למסלול שקלי קצר טווח... ומאז הוא על הגדר:

"יושב חושב על הגדר
מביט לפה, מציץ לשם
קורא עיתון שומע חדשות בזמן
עוטף את עצמו במסך עשן"

קורא חדשות, מבין כלכלה, יודע מה קורה, אפילו משקיע קצת לבד במניות ואג"ח, אבל רוב הכסף.... על הגדר.
פגשתי אותו לפני שנה בערך בכנס, אמר לי שמאוד התרשם ושרוצה שאסייע לו בניהול הכספים. במהלך 2019 לא היה ברור לו התזמון הנכון להיכנס לשוק והעדיף לחכות. הוא דחה את תחילת ההשקעה שוב ושוב, ואני בטוח שבחודש מרץ היה מאוד רגוע ושלם עם עצמו ... אבל נשאר על הגדר. וכן אני אומר שהוא היה יכול להיות לקוח שלי...

כמה עולה לי לשבת על הגדר?
לשבת על הגדר – המשמעות היא לצאת בעת המשבר, בדרך כלל לאחר ירידה של 15%-25% ולחכות... ולרוב לאחר את התיקון. במקרה שלנו, התיקון והמשך עליות הערך היו בשווי של שלושה מיליון שקלים אם רק היה נשאר במסלול כללי. זה מה שהיה קורה ברוב החברות המנהלות.

אצל לקוחות אחרים זה אומר לחכות עם הקצבאות, ובמידה ומחכים שנה ויתרנו על עשרות אלפי שקלים ולפעמים יותר כדי להימנע מירידת ערך בקצבאות. האם זה כדאי? ברוב המקרים עדיף לספוג ירידת ערך קטנה, להמשיך את התהליך ולקחת קצבה, משום שלרוב לוקח 20 שנה לקבל בחזרה את השנה שהפסדת בקצבה.
אם מצאת את עצמך במסלול בסיכון גבוה וההפסד בו היה גבוה בתחילת השנה, חשוב לבדוק שוב מה מצב הנכסים היום, משום שחלק גדול מההפסדים התקזז מול העליות האחרונות והיום זמן טוב לקבל החלטות מושכלות לגבי תחילת קבלת הקצבה שמחכה כמה חודשים.

מה לגבי רמות הסיכון ועדכונן?
במידה והבנת כי התנודתיות בשוק לא טובה עבורך ובכוונתך להשתמש בכספים בתקופה הקרובה, אולי זה הזמן לנצל את העליות ולרדת ברמות הסיכון כדי שהמשבר הבא שיבוא, והוא יבוא רק שאף אחד לא יודע מתי, לא יתפוס אותך ללא הגנה נכונה.

ואמירה נוספת על תזמון שוק - יש מספיק דעות וחכמים שמנסים לתזמן את השוק – אני לא תופס את עצמי כאחד שיודע לומר לכם מתי לקנות או למכור. אני מאמין בגישה שמבדלת את רמות הסיכון בין לקוח ללקוח ובין מטרה אחת לאחרת ומתאימה את טווח ההשקעה והמטרות הכלכליות לרמות הסיכון.

במילים פשוטות – קודם צריך להבין לאיפה אנחנו הולכים, ורק אז לבחור את הנעליים.

לסיום אם אתם כבר על הגדר... ובחרתם זוג נעליים מתאים, כל מה שנותר הוא לצאת לטיול קצר – כי היום כבר מותר ולנצל את מזג האוויר הטוב לפני שבא גל החום ואולי גל הקורונה הבא.

* הכותב הינו חבר הוועדה לפיננסים בלשכת סוכני הביטוח; מומחה בתכנון פרישה בסיריוס תכנון פרישה
 
 
הוסף כתבה למזוודה אישית
הוסף למזוודה אישית


גולש יקר,

תכני האתר ומוצרי עדיף מיועדים למנויים בלבד.

מנויי עדיף נהנים מחבילת ערך מושלמת: יותר מידע חדשותי, יותר ידע ויותר שירותים חדשים וייחודיים.

באפשרותך לצפות בתכני האתר באופן מיידי על ידי רישום קצר לקבלת מנוי היכרות ללא כל התחייבות.
הרשמה
שם פרטי:
שם משפחה:
שם חברה:
טלפון:
תפקיד:
אימייל:
סיסמא:
אישור סיסמא:
הנני מאשר את
 תנאי השימוש
באתר
אבקש לקבל עדכונים, חדשות ומידע שיווקי
הרשם וגלוש
כניסת מנוים
מייל:
סיסמא:
 
כניסה
 
הוסף תגובה לכתבה זו
כינוי:
אימייל:
כותרת:
תוכן:
אין לכתוב הודעה המפרה את  תנאי השימוש של Anet לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב
עדיין אין תגובות לכתבה זו.
 
עקבו אחרינו
כל הזכויות שמורות לאתר ANET.co.il 2011
המסלקה הפנסיונית