שם משתמש
סיסמא
לוח אירועים
ייעוץ פרישה במימד הזמן
אריאל ברזילי על חשיבותו של התכנון הפיננסי המקדים
מתכננים לפרוש לגמלאות בעוד כמה שנים? במאמר זה אציג סקירה קצרה על נושא ייעוץ פרישה בהקשרים וממדים שונים - המיועד לפנסיונרים לעתיד בעולם דינמי ומאתגר כלכלית.

משבר הקורונה, גם ללא קשר למציאות הכלכלית והפנסיונית בה אנו חיים מאז שנת 1995 (הקמת קרנות הפנסיה החדשות והפרדתן מקרנות הפנסיה הגרעוניות), ממחיש מציאות לא פשוטה, שבמהותה מהווה חוסר ודאות גדול.

ניתן לראות את מצבם הכלכלי הבעייתי של רבים מהקשישים החיים בישראל, בעיקר אותם קשישים החיים על כספי הפנסיה שצברו, ולכן נדרש טיפול שונה מהותית בנושא הפרישה. הטיפול בנושא חייב להתחיל בגיל צעיר, ככל האפשר, כדי שתכנון הפנסיה יהיה אפקטיבי ויתקרב ליחס תחלופה גבוה ככל האפשר.

לצערי, רבים מהצעירים מעדיפים להתכחש ולהתעלם מהמציאות הכלכלית המתוארת ואינם עושים די כדי לוודא שיוכלו לחיות בכבוד גם בגיל הפנסיה, בהעדפתם את ההתמודדות עם המציאות הכלכלית הנוכחית (והקשה בדרך כלל) - ולכן גם גדל הסיכוי כי ימצאו את עצמם בעתיד בפני פנסיה נמוכה, כמעט ללא יכולת תיקון.

התכנון הפנסיוני צופה הפרישה צריך להיעשות בידיים מקצועיות של יועץ פרישה מקצועי ואובייקטיבי העובד עבור הלקוח בשכר ולא מטעם גוף אחר - יועץ פרישה מקצועי מלווה את הלקוח בכל שלבי התכנון של התיק הפנסיוני, שהינו חלק בלתי נפרד מתיק הנכסים שלו, כאשר הדגש הוא בתכנון הפרישה, ולעתים גם בבדיקת ניהול הסיכונים של בני המשפחה כולה. כל זאת בהצבת "ראי פיננסי" מול הלקוח ואיזון ככל הניתן בין צרכיו ושאיפותיו לגבי תכנון של תיק הנכסים כולו, לרבות התיק הפנסיוני.

לשם כך, על היועץ להכיר את הדקויות שבין מוצרי ומסלולי החיסכון הפנסיוני והכלכלי השונים ולאבחנה מדויקת בין מושגים המקצועיים הרווחים, שרובם אינם בהירים לרובו המוחלט של הלקוחות לשירות זה - ולהנגיש להם אותם בצורה ברורה ופשוטה.

התהליכים שתוארו ממחישים בצורה ברורה את תוחלת החיים העולה, יחס התחלופה היורד, מבנה המשפחה הגרעינית המשתנה עקב עליית שיעור הגירושים בחברה והשינויים התדירים בעולם הפיננסי והפנסיוני, בצד ריבוי התכניות והאפשרויות העומדות בפנינו, מחייבים התמחות מקצועית ייעודית מכוונת לקוח, כאשר חשוב להבין כי רובם המוחלט של הלקוחות אינם מסוגלים לקבל החלטות מושכלות ללא מידע תומך החלטה כפי שתואר. כאשר מדובר בעתיד הכלכלי שלנו, המשמעות הינה הרת גודל.

אני רואה את תפקידו של יועץ הפרישה המקצועי בתחילת עבודה מול הלקוח עד גיל 55 של אותם לקוחות - דבר המאפשר ניהול ובקרה אפשריים להשגת רצונות ומטרות הלקוח באמצעות ריבית אפקטיבית באותה תקופה עד פרישת הלקוח הן בעת התכנון המקדמי והן כחלק מתהליך הפרישה בהתייחס לכללי המיסוי באותה עת - התמקצעות נפרדת שאיננה לצערי פשוטה או חד משמעית - ושוב, כל התהליך הינו מכוון רצון לקוח/ה לרבות נושא המיסוי בפרישה.

לסיכום , אציין, כפי שהעליתי לא פעם בהקשר ניהול נכסים כספיים מכל סוג, כי במציאות המתוארת, ניהולם לאורך זמן חייב להיות ממוקד מטרה בעתידו של הלקוח כפי שהוא רואה אותו לנגד עיניו - והמלצתי היא לבצע תהליך ייעוץ מסודר, בו יוכל הלקוח להבין בצורה פשוטה ובהירה, כיצד יוכל, אם בכלל, להגיע למטרותיו אשר ניתן כמעט תמיד לכמת לאפיון מספרי וכלכלי.

אחרי הכל - מדובר בעתיד הפנסיוני שלכם ושל היקרים לכם.

* הכותב הינו בעל רישיון פנסיוני, מנהל מיזם "ערך מוסף".

** מאמר זה הינו כללי בלבד ואין להסתמך עליו מעבר להנחות כלליות שצויינו בו | הפנייה במאמר הינה לזכר ונקבה כאחד.
 
 
הוסף כתבה למזוודה אישית
הוסף למזוודה אישית


גולש יקר,

תכני האתר ומוצרי עדיף מיועדים למנויים בלבד.

מנויי עדיף נהנים מחבילת ערך מושלמת: יותר מידע חדשותי, יותר ידע ויותר שירותים חדשים וייחודיים.

באפשרותך לצפות בתכני האתר באופן מיידי על ידי רישום קצר לקבלת מנוי היכרות ללא כל התחייבות.
הרשמה
שם פרטי:
שם משפחה:
שם חברה:
טלפון:
תפקיד:
אימייל:
סיסמא:
אישור סיסמא:
הנני מאשר את
 תנאי השימוש
באתר
אבקש לקבל עדכונים, חדשות ומידע שיווקי
הרשם וגלוש
כניסת מנוים
מייל:
סיסמא:
 
כניסה
 
הוסף תגובה לכתבה זו
כינוי:
אימייל:
כותרת:
תוכן:
אין לכתוב הודעה המפרה את  תנאי השימוש של Anet לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב
עדיין אין תגובות לכתבה זו.
 
עקבו אחרינו
כל הזכויות שמורות לאתר ANET.co.il 2011
המסלקה הפנסיונית