שם משתמש
סיסמא
דן דוברי וירון פיטארו
כתבות נוספות בתחום
 
לוח אירועים
השקעות אלטרנטיביות - סיכוני השקעה
ההשקעות האלטרנטיביות הופכות להיות זמינות לציבור רחב של משקיעים לעומת העבר, בעיקר באמצעות השקעה בקרנות נאמנות זרות, קרנות נדל"ן ומוצרי השקעה חדשים נוספים
במשך עשורים רבים היוו השקעות אלטרנטיביות חלק מתיקי ההשקעות של משקיעים מוסדיים מתוחכמים וסייעו להם להשיג פיזור רחב יותר של השקעותיהם, מעבר לשוקי המניות והאג"ח המסורתיים.

באמצעות ההשקעה במוצרי השקעה אלטרנטיביים הצליחו המשקיעים להקטין את החשיפה שלהם לתנודתיות בשוק ההון, להשיג תשואות עודפות ולשנות את רמת הסיכון בתיק בהתאם להעדפתם.
המונח 'השקעה אלטרנטיבית' נשמע מורכב ולא ברור, אך בפועל מדובר במקרים רבים באפיקי השקעה מוכרים וממוסדים לא פחות מהאפיקים המרכיבים את שוק ההון 'הנורמטיבי', וכוללים השקעה בנדל"ן, תשתיות, אשראי, סחורות ועוד.
נהוג לחלק את ההשקעות האלטרנטיביות לשתי קטגוריות מרכזיות: נכסים אלטרנטיביים ואסטרטגיות אלטרנטיביות.

נכסים אלטרנטיביים
נכסים אלטרנטיביים מאפשרים למשקיעים חשיפה לקרן שאינה נמצאת במתאם עם שוקי המניות והאג"ח. בין הנכסים האלטרנטיביים ניתן למצוא סחורות, נכסי נדל"ן בישראל או בחו"ל, אשראי חוץ בנקאי, מטבעות דיגיטליים (כדוגמת ביטקוין) ועוד.

אסטרטגיות אלטרנטיביות
אסטרטגיות אלטרנטיביות מאפשרות למשקיעים חשיפה למנהלי השקעות המשקיעים במוצרים מסורתיים (כגון מניות ואג"ח) באמצעות אסטרטגיות לא מסורתיות כגון אסטרטגיות לונג/שורט, אסטרטגיות שוק נייטרליות, אסטרטגיות השקעה מבוססות אירועים, ועוד.

לקוחות פרטיים בעלי הון שמשקיעים בעולם האלטרנטיבי
בשנים האחרונות נוצרו מכשירי השקעה המאפשרים גם ללקוחות פרטיים בעלי הון נמוך יותר מאשר בעבר חשיפה להשקעות אלטרנטיביות. קרנות נאמנות ייחודיות, קרנות נדל"ן ועוד מאפשרות השקעות בסכומים התחלתיים נמוכים הרבה יותר.
כך ניתן לראות היום גם אנשי עסקים, אנשי היי טק, או חוסכים לקראת פרישה, שצברו סכומי כסף מכובדים, מגוונים את תיק ההשקעות שלהם באמצעות אפיקי השקעה אלטרנטיביים.

מדוע השקעה אלטרנטיבית הינה כדאית?
הסיבות המרכזיות שעליהן יצביעו משקיעים רבים יהיו: גיוון תיק ההשקעות ושיפור בתשואה, לצד קורלציה נמוכה לשוק ההון וחשיפה לנכסים ריאליים בדרך עקיפה.
עבור משקיעים שלא מוכנים לוותר על תיק ההשקעות המקובל, המורכב מנכסים פיננסיים כגון מניות ואגרות חוב, הפניית סכום מסויים להשקעה אלטרנטיבית מהווה החלטה מושכלת. גיוון של סוגי ההשקעות והצטרפות למגמה חדשה בשלב ראשוני שלה, יכול בהחלט להוות פתח לתשואה עודפת ולרווחים נאים. האמור יכול להתקיים גם בשוק "דובי", כאשר קיימת בריחה של משקיעים משוק ההון או מענפים מסוימים בו (כפי שניתן היה לראות בהתפוצצות בועת הדוט-קום). רוב הקרנות האלטרנטיביות התמודדו יפה מאוד עם המשבר ורובן ממשיכות בתשואות חיוביות גם בזמן משבר ומיתון.
מחקרים אחרונים שפרסמו האוניברסיטאות המובילות בארה"ב (ייל, הארוורד וסטנפורד) מציגים חשיפה של כ-60% לעולם האלטרנטיבי.

סיכונים עיקריים בעולם האלטרנטיבי
סיכון תפעולי - קרן אלטרנטיבית סחירה מחויבת להשקיע בהתאם לתשקיף ובכך היא ממזערת את הסיכון התפעולי. לקרן שישה קווי הגנה:
1. רגולטור: שמסדיר את המסחר, בודק ומאשר את התשקיף ומסדיר את הפיקוח על הקרן.
2. ועדות השקעה: שמחויבות להשקיע בהתאם לתשקיף, לוודא שאין שום ניגודי עניינים ולבדוק כל השקעה לעומק, לרבות בדיקת כדאיות ההשקעה ועוד.
3. אדמיניסטרטור של הקרן: אחראי על כל פעילות הקרן. חייב בנאמנות מוחלטת למשקיעים.
4. הנאמן: (בנק) אחראי לתנועות הכספים מחשבון הקרן והינו בנאמנות מוחלטת למשקיעים.
5. יועץ משפטי: אחראי לוודא שכל הנכסים רשומים כדין.
6. המבקר: משרד רו"ח מוביל האחראי הפקת הדוחות הכספיים המבוקרים.

בקרן אלטרנטיבית שאינה סחירה ישנם בדיוק את אותם קווי ההגנה מלבד נושא הרגולטור שבודק את העבודה לפי התשקיף, אך הנאמן, האדמיניסטרטור, היועצים המשפטיים והרו"ח המבקר עושים את אותן פעולות לפי הסכם ההצטרפות לקרן במקום על פי התשקיף הציבורי.

סיכוני נזילות - קרן אלטרנטיבית משקיעה בדרך כלל בנכסים ריאליים (נדל"ן או חוזי אשראי שהם לא נזילים). לכן, לקוח שרוצה לפרוע את השקעתו מוקדם מתקופת ההשקעה המוקדמת תלוי ביכולת הקרן להוכיח לרגולטור שתנאי הנזילות שהיא מציעה ללקוחות הינם סבירים וניתן לעמוד בהם, ואף ישנם מקרים בהם ניתן לצאת רק במקרים חריגים מאוד בהם יש צורך ממשי ודחוף של הפדיון.

תנאי קיצון – לדוגמה, במצב שבו יותר מ-25% מהעמיתים יבקשו לפדות את השקעתם בתקופה נתונה, הקרן יכולה לפעול באחת משלוש דרכים במטרה להגן על משקיעיה:

1. לדחות תשלומי פידיון בהתאם לנזילות של הקרן: במקרה זה הקרן תיתן לרגולטור תחזית לתזרים המזומנים שלה על בסיס האסטרטגיה הקיימת, ותודיע למשקיעים מתי הם צפויים לקבל את כספי השקעתם בחזרה.

2. סגירה של הקרן במטרה להתחיל בתהליך מוסדר של מכירת נכסים כדי לעמוד בדרישות הנזילות של בעלי המניות החריגים. הקרן מחויבת למכור את הנכסים באופן מסודר וללא לחץ שעשוי לגרום נזק לבעלי המניות.

3. סגירה במטרה למכור את כל נכסי הקרן: במקרים חמורים במיוחד (בהם כ-80% מבעלי המניות מעוניינים להנזיל את השקעותיהם), הקרן יכולה לקבל החלטה למכור את כל נכסי הקרן. הקרן מחויבת למכור את הנכסים באופן מסודר וללא לחץ שעשוי לגרום נזק לבעלי המניות של הקרן.

עלייה וירידה במחירי הנדל"ן - במקרים רבים מדובר בנכסים שיש להם חוזה שכירות ארוך טווח מול לקוחות, או במכירה של דירות במהלך בניית פרויקט ולכן סיכון זה קיים רק במקרים קיצוניים של מכירה לפני מימושים, וגם אז זה כפוף לחוות דעת של שמאי שאכן מחירי הנדל"ן ירדו.

* דן דוברי הוא חבר בוועדת הסטנדרטים והסמכות של הקהילה האירופאית. יו"ר של חברת ניהול קרנות נאמנות, ויו"ר של חברת תכנון פיננסי המתמחה בתחום הבינלאומי. ממייסדי עולם התכנון הפיננסי בארץ

ירון פיטארו, מנכ"ל וולת'סטון החזקות; לשעבר מנהל אגף השקעות של לאומי גמל וסמנכ"ל השקעות של פריזמה
 
 


גולש יקר,

תכני האתר ומוצרי עדיף מיועדים למנויים בלבד.

מנויי עדיף נהנים מחבילת ערך מושלמת: יותר מידע חדשותי, יותר ידע ויותר שירותים חדשים וייחודיים.

באפשרותך לצפות בתכני האתר באופן מיידי על ידי רישום קצר לקבלת מנוי היכרות ללא כל התחייבות.
הרשמה
שם פרטי:
שם משפחה:
שם חברה:
טלפון:
תפקיד:
אימייל:
סיסמא:
אישור סיסמא:
הנני מאשר את
 תנאי השימוש
באתר
אבקש לקבל עדכונים, חדשות ומידע שיווקי
הרשם וגלוש
כניסת מנוים
מייל:
סיסמא:
 
כניסה
 
הוסף תגובה לכתבה זו
כינוי:
אימייל:
כותרת:
תוכן:
אין לכתוב הודעה המפרה את  תנאי השימוש של Anet לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב
עדיין אין תגובות לכתבה זו.
 
עקבו אחרינו
כל הזכויות שמורות לאתר ANET.co.il 2011
המסלקה הפנסיונית