שם משתמש
סיסמא
כתבות נוספות בתחום
 
לוח אירועים
למי תיזקף התשואה על הפקדות המעסיק לפיצויים? שני פסקי דין
עו"ד אורלי ג'רבי סוקרת החלטות דרמטיות של בתי הדין לעבודה בעלות השלכות כלכליות משמעותיות
בתקופה זו העיסוק בקורונה ובהשלכותיה תופסים את מרבית תשומת הלב במישור יחסי העבודה. עם זאת, בחודשים האחרונים ניפקו בתי הדין לעבודה החלטות חשובות גם בסוגיות אחרות, הקשורות ליחסי עובד מעביד בהיבט הפנסיוני. עו"ד אורלי ג'רבי, שותפה, ראשת מחלקת דיני עבודה ויחסי עבודה בהרצוג, פוקס נאמן, סקרה בפתח פאנל שהועבר בשידור חי בעדיף, שני פסקי דין חשובים שניתנו ב-31 במרץ וב-5 באפריל.
 
עו"ד ג'רבי ביקשה להפנות תשומת לב המעסיקים לאותם פסקי דין, והמליצה להתעמק בהם. שאלת הזכאות לרווחים הנצברים על רכיב הפיצויים העסיקה רבים לאורך השנים. לאחרונה, שאלה זו נדונה בבית הדין הארצי לעבודה במסגרת פסק הדין 'החברה למוסדות חינוך'. בפסק דין זה עלתה השאלה לזכות מי תיזקף התשואה הריאלית של הפקדות המעסיק לרכיב הפיצויים בפוליסת ביטוח מנהלים שנדונה בפסק הדין. "האם התשואה הריאלית תהווה חלק מרכיב הפיצויים הצבור, באופן שהיתרה להשלמה על ידי המעסיק תהיה קטנה יותר, או שתוסט לרכיב התגמולים, וכך לא תיכלל במסגרת רכיב הפיצויים, ובעקבות זאת היתרה שתידרש מהמעסיק תהיה גדולה יותר", הסבירה ג'רבי.

פסק הדין עוסק בעובדת שעבדה משנת 83 עד 2015 בהיקפים משתנים של משרה. בשנת 93 נפתחה לה פוליסת ביטוח מנהלים משתתפת ברווחים בהראל. במסגרת אחד מנספחי הפוליסה נכתב שנוסחת ערכי הפדיון תהיה הנמוכה מבין הפרמיות שמשוערכות על פי תוצאות ההשקעות או הפרמיות בצירוף הפרשי הצמדה למדד. נוסחה זו נקבעה בפוליסות שהופקו בין השנים 1993 ל-2004. יצוין כי במסגרת יחסי העבודה לא נכלל הסדר סעיף 14. להחלטה איזו נוסחה רלוונטית לגובה הפיצוי היתה משמעות רבה בנסיבות המקרה, כיוון שסך הפיצויים שנצברו עמד על סכום של כ- 215 אלף שקלים על פי נוסחת ההצמדה למדד, כשסך הפיצויים לצורך מס עמד על כ- 340 אלף שקלים. כלומר, המדובר בפער של כ- 50%, ולכך ודאי השלכות משמעותיות.

סוגיה זו הובאה לפתחו של בית הדין האזורי לעבודה. השופטת בתיק צידדה בעמדת העובדת ונימקה בכך שיש להידרש ללשון הפוליסה, לפיה יש לכלול את הפרמיות וההצמדה למדד. היא נאחזה בעדותה של הממונה לפניות הציבור בהראל, שהסבירה, בין היתר, כי מדובר היה בפרקטיקה מקובלת בפוליסות אלה באותה תקופה. 

"בית הדין הארצי אף הוא קבע שהצדק עם עמדת העובדת, וזאת בפסק דין מנומק ומפורט הסוקר את מהלך הדברים. אחת מטענות המעסיק היתה כי אינו צד לפוליסה, שכן הצדדים לה הם העובדת וחברת הביטוח. כבוד השופט רועי פוליאק התייחס לטענה זו וקבע כי המדובר בחוזה משולש, ונתמך בכך שלמעסיק הייתה דאז שליטה על המוצר אליו הופנה העובד. פוליאק הוסיף כי לו היו יוצאים כנגד תכניות ביטוח אלה לפני 25 שנה, על כך שהן מסיטות את רווחי הפיצויים לרכיב התגמולים באופן הפוגע בצורה מאוד קשה במעסיק, סביר שהדבר היה נשקל, אולם קיים קושי לתקוף את הדברים בחלוף 25 שנה. לבסוף, בפסק דין זה נפסק שהתשואה הריאלית לא מהווה חלק ממרכיב הפיצויים, על אף שלתוצאה זו השלכות כלכליות משמעותיות על המעסיקים, ועל אף שהעובד זוכה פה בזכייה כפולה", אמרה ג'רבי. בנוסף, עמדת הממונה על שוק ההון ביטוח וחסכון תמכה אף היא בעמדת העובדת, לפיה על פי הפוליסה המדוברת התשואה הריאלית אינה חלק מרכיב הפיצויים לצורך חישוב הפיצויים הסטטוטוריים", הוסיפה ג'רבי. 

עם זאת, הבהירה ג'רבי, שיש לזכור כי פסק הדין מתייחס לפוליסות בתנאים מאד מסוימים. בנוסף, גם לפסיקה זו יש חריגים. כבוד השופט פוליאק הסביר בפסק הדין, כי חרף העובדה שנקבע כלל במקרה דנן, יש לזכור שמדובר בהסדר חוזי, ולכן ניתן להעלות טענות חוזיות אשר עשויות לשנות את תוצאת הדיון במקרים אחרים. 

עוד באותו נושא, ורק חמישה ימים לאחר מכן, ניתן פסק הדין בפרשת הוט מובייל. "כאן דובר על פוליסת ביטוח של מגדל מסוג "יותר". מדובר היה בעובד שעבד משנת 72 עד 2012, לו פתחו פוליסה לפיצויים בשנת 1988. על הפרק עלתה שאלה דומה בעניין הזכאות לרווחים הנצברים על רכיב הפיצויים, אלא שבפסק דין זה התוצאה הייתה הפוכה. גם בבית הדין האזורי וגם בבית הדין הארצי ציינו השופטים כי במקרה זה עיתוי הוצאת הפוליסה, שנת 1988, היה לפני שנקבעה אותה נוסחת ערכי פדיון שנזכרת לעיל (קרי לפני שנת 1993) ומכאן לנסיבות אחרות המייצרות תוצאה שונה. בנוסף, בפוליסה הנדונה הופקדו פיצויים בלבד, ובהתאם לא התעוררה בעיית עירוב הפיצויים בתגמולים. מכאן החשיבות הרבה בבחינת כל מקרה לגופו, ציינה ג'רבי.
 


גולש יקר,

תכני האתר ומוצרי עדיף מיועדים למנויים בלבד.

מנויי עדיף נהנים מחבילת ערך מושלמת: יותר מידע חדשותי, יותר ידע ויותר שירותים חדשים וייחודיים.

באפשרותך לצפות בתכני האתר באופן מיידי על ידי רישום קצר לקבלת מנוי היכרות ללא כל התחייבות.
הרשמה
שם פרטי:
שם משפחה:
שם חברה:
טלפון:
תפקיד:
אימייל:
סיסמא:
אישור סיסמא:
הנני מאשר את
 תנאי השימוש
באתר
אבקש לקבל עדכונים, חדשות ומידע שיווקי
הרשם וגלוש
כניסת מנוים
מייל:
סיסמא:
 
כניסה
 
הוסף תגובה לכתבה זו
כינוי:
אימייל:
כותרת:
תוכן:
אין לכתוב הודעה המפרה את  תנאי השימוש של Anet לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב
עדיין אין תגובות לכתבה זו.
 
עקבו אחרינו
כל הזכויות שמורות לאתר ANET.co.il 2011
המסלקה הפנסיונית