שם משתמש
סיסמא
כתבות נוספות בתחום
 
לוח אירועים
המוסדיים יוכלו בינתיים להמשיך לגבות הוצאות ישירות – יחויבו לפרסם הוראות שקיפות
למרות בקשת רשות שוק ההון להאריך את התקנות בשנה וחצי להשלמת המלצות בנושא, ועדת הכספים אישרה הארכה של 8 חודשים בלבד | על השקעות בנכסי מקרקעין והייטק בישראל לא תחול מגבלת העמלה המירבית
ועדת הכספים של הכנסת אישרה היום (ד') את הארכת הוראת השעה בעניין ההוצאות הישירות בשמונה חודשים בלבד, עד לתום ינואר 2021, למרות בקשת רשות שוק ההון להאריך את התקנות בשנה וחצי. הדיון היווה המשך לדיון שהתקיים בנושא שבוע שבעבר, לגבי בקשת האוצר להאריך את הוראת השעה לעניין ההוצאות הישירות, שרשאים הגופיים המוסדיים לגבות מנכסי קופות הגמל ונכסים נוספים.
 
 
ברקת: אם נבטל את תקנות ההוצאות הישירות ניצור מהומה ופגיעה קשה בפנסיה
24/6/2020
הממונה התריע כי אם המדינה לא תפעל, 70% מכספי החוסכים ייוצאו לחו"ל, אך ביקש ארכה של שנה וחצי להצעת מתווה שיחליף את הוראת השעה | יו"ר ועדת הכספים: אעמוד על כך שההארכה תוגבל ל-7 חודשים בלבד
ההארכה ניתנה על מנת לוודא התנהלות מושכלת בכספי החוסכים בקופות הגמל, כאשר היא כוללת שורה של תיקונים לתקופה מוגבלת זו. התיקונים הללו כוללים היענות חיובית לבקשת הרשות להחריג מהוראת השעה השקעה בנכסי מקרקעין והייטק בישראל, כך שמגבלת העמלה המירבית לא תחול עליהם, גם כאן למרות בקשת הרשות לקבוע את ההוראה לשנה וחצי. בנוסף לדרישת הוועדה נכללו בהוראה, מספר הוראות שקיפות ויידוע כלפי הציבור בכל הנוגע לגביית הוצאות ישירות, שיאפשרו לציבור לבחון האם ההשקעה בהוצאות הישירות אכן היטיבה עימם, בין היתר יופרדו התשואות נטו עם רכיב ההוצאות הישירות ובלעדיהן, כך שהחוסך יוכל לשקול האם הצעד מטיב עמו ובאיזו מידה. בנוסף התחייב הממונה על הרשות, משה ברקת, כי בתום התקופה יעמיד בפני הוועדה את המלצות הוועדה המקצועית לעניין ההוצאות הישירות.

במסגרת הוראות השקיפות שצורפו לדרישת הוועדה כאמור, נקבע בין היתר כי הגופיים המוסדיים יהיו מחויבים לידע אדם המעוניין להצטרף לקופת גמל, על גביית עמלות בגין הוצאות ישירות, נוסף על עמלות דמי הניהול, וכן יציינו בפניו את השיעור הממוצע של ההוצאות הישירות בשנה החולפת. בנוסף הגופים ידווחו לעמיתים או המבוטחים את שיעור ההוצאות הישירות שנגבו מנכסי הקופה במסגרת דיווחי קופת הגמל, לפי כל סוג, וכן את סוגי ההשקעות שבגינן היא גבתה מהם הוצאות ישירות ואת התשואה הנומינלית נטו.

יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני, פתח את הדיון, וציין כי הוועדה מתכוונת להעניק לפיקוח ארכה של שבעה חודשים, אך לא פסל ארכה קצרה נוספת. ברקת השיב כי "שמנו לוחות זמנים ריאליים, כולל ההתחשבות בתקופת הקורונה. לקחנו זמן לאישור שר האוצר מקבלת ההמלצות, לאישור חקיקה. אמרתם שנקצר משנה וחצי, פחות משנה אתם מעמידים אותנו בלוח זמנים בעייתי". למרות זאת, הוא התחייב שבעוד 7 חודשים יניח את מסקנות הוועדה שהוקמה לבדיקת הנושא.

ענת גואטה, יו"ר הרשות לניירות ערך: "לנו חשוב שלגופים המוסדיים תהייה יכולת לרכוש מומחיות בתחומים בהם אין להם מומחיות מספקת. דיברנו על ההשקעה בהייטק ובתשתיות בישראל. להתייצב עם 7 חודשים עם תקנות, זה חוסר וודאות לגופים המוסדיים. המשמעות שמי שקרוב למגבלה, לא יוכל להשקיע מעבר למה שהשקיע היום, וגם שהגופים יאלצו להיפטר מההשקעות האלה, כי הם לא יודעים מה תהייה ההחלטה בעוד חצי שנה".

ח"כ מיקי לוי: "אני נוטה לאשר את הבקשה שעושה הרבה שכל, לכוון את השקעת הכספים בתשתיות והייטק בישראל, ולא להוציא החוצה. אם ועדת המומחים תבוא ותגיד, שההמלצות שונות לחלוטין, יש הסכם ג'נטלמני שנסובב את ההגה לכיוון שונה לחלוטין. אני לא ישן בלילה שמדברים על טריליונים".

ח"כ גפני: אנחנו מדברים על טריליונים, אנחנו לא משחקים בדבר הזה. לכן אין בעניין הזה לכם מה לחשוש, אנחנו נהייה גורם מסייע. אנחנו זהירים בתקופה ההארכה כדי לוודא שהנעשה מטיב עם החוסכים, ונבקש תמונת מצב בתום התקופה, כדי לראות איך ממשיכים מכאן".

ח"כ קרן ברק: "אני רוצה לדעת איפה הכסף שלי מושקע, האם הוא מושקע בקרן רווחית או הפסדית? כולם רוצים להרוויח אבל לפעמים יש עוד שיקולים, של מערכות כאלה ואחרות, איפה להשקיע. אם ידעו החברות שאני יודעת במה הושקע, ומה התשואה, הם יחשבו פעמיים לפני השקעה".

לבסוף נקבעה תקופת ההארכה על 8 חודשים.
 
הוסף כתבה למזוודה אישית
הוסף למזוודה אישית


גולש יקר,

תכני האתר ומוצרי עדיף מיועדים למנויים בלבד.

מנויי עדיף נהנים מחבילת ערך מושלמת: יותר מידע חדשותי, יותר ידע ויותר שירותים חדשים וייחודיים.

באפשרותך לצפות בתכני האתר באופן מיידי על ידי רישום קצר לקבלת מנוי היכרות ללא כל התחייבות.
הרשמה
שם פרטי:
שם משפחה:
שם חברה:
טלפון:
תפקיד:
אימייל:
סיסמא:
אישור סיסמא:
הנני מאשר את
 תנאי השימוש
באתר
אבקש לקבל עדכונים, חדשות ומידע שיווקי
הרשם וגלוש
כניסת מנוים
מייל:
סיסמא:
 
כניסה
 
הוסף תגובה לכתבה זו
כינוי:
אימייל:
כותרת:
תוכן:
אין לכתוב הודעה המפרה את  תנאי השימוש של Anet לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב
עדיין אין תגובות לכתבה זו.
 
עקבו אחרינו
כל הזכויות שמורות לאתר ANET.co.il 2011
המסלקה הפנסיונית