שם משתמש
סיסמא
כתבות נוספות בתחום
 
לוח אירועים
5 השפעות קורונה על תיק ביטוחי המנהלים המשתתף ברווחים ובמיוחד - מה יקרה לתיק הנדל"ן
התפרצות הנגיף סיפקה הזדמנות לבחינת היתרונות והחסרונות של קרן י' | כשכולם מדברים על ירידה בשוקי ההון, האם דווקא הנכסים הלא סחירים הם שישפיעו לרעה על הכנסות חברות הביטוח? | רחלי בינדמן בטור ראשון
קרן י' המפורסמת היא עוף מוזר בעולם החיסכון הפנסיוני. מדובר בפוליסות ביטוחי המנהלים שהונפקו בין השנים 1992-2003, אחד ממוצרי החיסכון עם היקף הכספים המנוהל הגבוה בענף, כזה שכמעט אף חוסך לא יעז לעזוב ויותר מכך, הוא הראי להשקעות של חברות הביטוח. הקורונה וכמובן שוקי ההון לא פסחו על המוצר הזה.  
 
נחמה להפסדים – החוסכים ישלמו פחות דמי ניהול

דמי הניהול שמשלמים החוסכים שהצטרפו לפוליסות ביטוחי המנהלים החל משנת 1992 ועד שנת 2003 הם ייחודיים בעולם מוצרי החיסכון הפנסיוני. החוסכים משלמים דמי ניהול קבועים של 0.6% מהסכום הצבור ובנוסף חברת הביטוח "חולקת" עם החוסכים את הרווח שהיא מייצרת להם וגוזרת 15% מהתשואה שהיא משיגה עבורם. אלא שמודל התשלום הוא כזה שאם נוצרו הפסדים לחוסכים, כל עוד שוקי ההון לא יתקנו חזרה כלפי מעלה לפצות עליהם, חברת הביטוח לא תוכל "להשתתף" עם החוסך בתשואה.

משבר הקורונה הביא לירידות חדות במוצרי החיסכון הפנסיוני, שבינתיים חלקן כבר תוקן, אך ארוכה הדרך למטה חזרה ועדיין לא הוחזרו מלוא ההפסדים. המשמעות היא שבתקופה הקרובה, כל עוד התשואה לא תחזור להיות חיובית, החוסכים בביטוחי המנהלים המשתתפים ברווחים ימשיכו לשלם דמי ניהול של 0.6% בלבד.

12 חודשים אחורה - התשואה חיובית:

הטלטלות בשווקים מייצרות תחושה שהחוסכים במוצרי החיסכון "חטפו" גם הם והבשורות הכלכליות השליליות בכלכלה הריאלית, לכאורה צריכות להיות מגולמות גם בהפסדים בתיקי החיסכון. אלא שאם מסתכלים על התשואה המצטברת בתיק ביטוחי המנהלים ב-12 החודשים האחרונים עד חודש מאי האחרון, מגלים שהתשואה בטריטוריה חיובית. מובילה את התשואות ב-12 החודשים האחרונים היא קרן י' של הכשרה, עם תשואה חיובית מצטברת של 5.42% (ברוטו לפני דמי ניהול), אחריה הראל עם תשואה מצטברת של 2.35% ובמקום השלישי הפניקס עם תשואה של 2.02%.

בהסתכלות ארוכת טווח של חמש שנים מובילה הפניקס עם תשואה ממוצעת שנתית ברוטו של 4.15%, אחריה הראל עם תשואה של 3.56% ובמקום השלישי מגדל עם תשואה שנתית ממוצעת של 3.33%. מדובר בתשואות לפני דמי ניהול (של 2% בממוצע אם לוקחים בחשבון את ההשתתפות ברווחים) .כדי לייצר קצבת פנסיה נאותה לאורך שנים הציפייה היא להשיג תשואה ריאלית שנתית של לפחות 4% בשנה, אך מכיוון שאנחנו נמצאים בלבו של משבר בשווקים קשה לשפוט בשלב זה את התשואות המצטברות בהסתכלות אחורה.

תשואות המשתתפות ברווחים

מה יקרה להשקעות הנדל"ן?

אחד היתרונות של ניהול חיסכון פנסיוני אצל חברות הביטוח, ובמיוחד בתיקי ביטוחי המנהלים, היא שמדובר בתיקים מאד גדולים (בפוליסות המשתתפות ברווחים מנוהל סכום מצטבר של כמעט 170 מיליארד שקלים בקרב 7 חברות ביטוח). התיקים הגדולים הללו מאפשרים לחברות הביטוח המחזיקות בחטיבות השקעה גדולות ומנוסות, לחשוף את החוסכים להשקעות לא סחירות כמו נדל"ן ולגוון את תיק ההשקעות.

למגמת ההשקעות הלא סחירות של חברות הביטוח הצטרפו בשנים האחרונות גם בתי ההשקעות אך עדיין חברות הביטוח מובילות את תחום ההשקעות בנדל"ן. אלא שלפני כחודשיים, הורה משה ברקת, הממונה על שוק ההון, לחברות הביטוח לפרסם בדוחות הרבעון הראשון שלהן התייחסות ספציפית להשפעות משבר הקורונה על אחזקות הנדל"ן, הן בתיקי הנוסטרו שלהן והן בתיקי החוסכים. החברות הגדולות המחזיקות תיקי נדל"ן בשווי של מיליארדי שקלים בעיקר בתחום הנדל"ן המשרדי התייחסו אמנם לסוגיה. על פניו בנייני המשרדים מתקשים לחזור לתפוסה מלאה כשמעסיקים רבים החלו לאמץ את העבודה מהבית, וגם בקניונים עוד לא חזרו לפדיון הרגיל בצל המגבלות והחששות של הקונים. אם לא די בכך, שוכרים של שטחי משרד ומסחר הפעילו לחצים על בעלי הנדל"ן להוזיל את דמי השכירות לתקופה הקרובה.

בחברות הביטוח עם זאת, מעריכים כנראה שמדובר בהשפעות זמניות בלבד. רובן דיווחו כי לא נמצאו אינדיקציות לשינויים בשיעורי ההיוון של הנכסים ובהנחות העבודה שעמדו בבסיס הערכת השווי של נכסי הנדל"ן לסוף 2019. עם זאת, הן כן מציינות שנגרמה פגיעה בתזרים ההכנסות מהנכסים הללו כיוון שבחלק מהמקרים הן נאלצו לבצע הקלות לשוכרים ולכן הן תמחרו את הפגיעה הזו בדוחות. בסך הכל, חברות הביטוח הגדולות מחקו מאות בודדות של מיליוני שקלים במצטבר מתיקי החוסכים, השפעה כמעט זניחה על התשואה בשלב זה. בינתיים, מניות חברות הנדל"ן המניב צוללות וכמובן ככל שהמשבר הכלכלי יימשך, הרגלי העבודה מהבית יחלחלו, וככל שהתחלואה תגבר, ייתכן ולא יהיה מנוס ממחיקות נוספות. כל תפנית חיובית מנגד בהתפתחות המשבר הזה יכולה לשנות את רוע הגזירה.

המזל של מגדל?

בסוף 2019 נאלצה מגדל למכור את אחד מנכסי הנדל"ן האיכותיים שלה – אחזקות של 26.6% בקניון רמת אביב בו הייתה שותפה עם חברת הנדל"ן מליסרון. מגדל מכרה את אחזקותיה בקניון בשל דרישות חוק הריכוזיות וקיבלה תמורתו סכום של 425 מיליון שקלים, כלומר לפי שווי של 1.6 מיליארד שקלים לקניון – שווי הגבוה ב-20% מהשווי בספרי מגדל, כך שהחברה רשמה בגין המכירה רווח של 85 מיליון שקלים. מדובר אמנם באחד הקניונים המוצלחים בישראל, אך גם הוא לא חף מהשפעות משבר הקורונה ולכן עבור מגדל, עיתוי המכירה היה מוצלח.

המקדם האטרקטיבי מונע אפקטיבית אפשרות לניוד

החוסכים בפוליסות ביטוחי המנהלים המשתתפות ברווחים נהנים מצד אחד מתמריץ מצוין לחברת הביטוח להשיא את ביצועי ההשקעות שלהם, שכן החברה למעשה שותפה של החוסכים בתיק ההשקעות. מחקר של אסף חמדני, יוג'ין קנדל, ישי יפה ויבגני מוגרמן מהאוניברסיטה העברית שהתפרסם בשנת 2016, מצא כי אין בסיס לחשש של הרגולטורים שביטלו את האפשרות להצטרף לפוליסות המשתתפות ב-2003 מחשש לתמריץ יתר למנהלי ההשקעות לקחת סיכונים. לפי החוקרים, חוסכים במוצרים מבוססי ביצועים נהנים דווקא מתשואה מתואמת סיכון גבוהה יותר ומניהול השקעות איכותי יותר לעומת המוצרים האחרים בשוק. בנוסף, לפי המחקר מנהלי השקעות שתוגמלו על סמך ביצועים לא לקחו יותר סיכונים מעמיתיהם שתוגמלו ללא קשר לביצועים.

מצד שני, הבעייתיות עם הפוליסות של קרן י' היא במקדם המובטח האטרקטיבי שלהן. חוסכים שהצטרפו לביטוח המנהלים לפני 2001 נהנים ממקדם מובטח המבוסס על תחזית תוחלת חיים שמזמן כבר זינקה וכתוצאה מכך צפויים לקבל קצבה גבוהה יותר בהשוואה לחוסכים אחרים שהצטרפו לביטוחי המנהלים אחרי 2001, אז כבר עודכנו המקדמים כלפי מעלה. המשמעות היא שהחוסכים בפוליסות הללו לא יכולים לנייד אותם לגופים מתחרים או למוצרי חיסכון מתחרים שכן אז יאבדו את המקדם האטרקטיבי שכבר לא נמכר בשוק.

כך, עבור אותם חוסכים לא באמת רלוונטי איזו תשואה עשו המתחרים שכן אין להם באמת יכולת לנייד את הכסף. אגב, זה לא סוף העולם. תשואת העבר לא בהכרח מייצגת את תשואת העתיד ובהסתכלות ארוכת שנים, בקרן י' התשואות המצטברות מאד קרובות זו לזו. הבעיה העיקרית היא שהחוסכים גם לא יכולים להתמקח על דמי הניהול בסיטואציה הזו והם יצטרכו להמשיך לחלוק בתשואה שלהם עם חברת הביטוח.

בשורה התחתונה, קרן י' עומדת בינתיים בגבורה אל מול הטלטלות שהוליד משבר הקורונה בשווקים. מדובר במוצר שממילא אין לו מצטרפים חדשים ואין לו כמעט ניודים שליליים, החברות לא ממהרות לשערך כלפי מטה את הנכסים הלא סחירים והתשואה בשנה החולפת נמצאת בטריטוריה חיובית. מנגד, חזרה לגביית דמי ניהול משתנים עוד לא נראית באופק וככל שהמשבר יעמיק, החוסכים עלולים להתמודד גם עם שערוכים שליליים שישפיעו לרעה על הביצועים.
 
הוסף כתבה למזוודה אישית
הוסף למזוודה אישית


גולש יקר,

תכני האתר ומוצרי עדיף מיועדים למנויים בלבד.

מנויי עדיף נהנים מחבילת ערך מושלמת: יותר מידע חדשותי, יותר ידע ויותר שירותים חדשים וייחודיים.

באפשרותך לצפות בתכני האתר באופן מיידי על ידי רישום קצר לקבלת מנוי היכרות ללא כל התחייבות.
הרשמה
שם פרטי:
שם משפחה:
שם חברה:
טלפון:
תפקיד:
אימייל:
סיסמא:
אישור סיסמא:
הנני מאשר את
 תנאי השימוש
באתר
אבקש לקבל עדכונים, חדשות ומידע שיווקי
הרשם וגלוש
כניסת מנוים
מייל:
סיסמא:
 
כניסה
 
הוסף תגובה לכתבה זו
כינוי:
אימייל:
כותרת:
תוכן:
אין לכתוב הודעה המפרה את  תנאי השימוש של Anet לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב
עדיין אין תגובות לכתבה זו.
 
עקבו אחרינו
כל הזכויות שמורות לאתר ANET.co.il 2011
המסלקה הפנסיונית