שם משתמש
סיסמא
כתבות נוספות בתחום
 
לוח אירועים
הצעה מרוככת: להאריך את תקופת ההתיישנות בביטוח מ-3 ל-5 שנים
לפני כ-3 שבועות הועברה לקריאה ראשונה הצעת חוק להארכת תקופת ההתיישנות ל-7 שנים, כאשר ביטוחי הרכוש הוחרגו ממנה | באיגוד חברות הביטוח טענו שמדובר בהצעה אגרסיבית, הרגולציה הביעה חשש מייקור הפרמיות
הצעת חוק נוספת המבקשת להאריך את תקופת ההתיישנות בחוק חוזה הביטוח הונחה אתמול (ב') על שולחן הכנסת. הצעת החוק, אותה יזמו חברי הכנסת אוסאמה סעדי, אחמד טיבי וסונדוס סאלח, מבקשת לקבוע כי תקופת ההתיישנות תוארך משלוש שנים לחמש שנים.
 
הצעת חוק הארכת תקופת ההתיישנות צומצמה ולא תכלול ביטוחי רכוש
8/7/2020
ועדת הכספים הצביעה בעד הכנת ההצעה המתוקנת לקריאה ראשונה | יועמ"ש חברות הביטוח: הצעה מאוד אגרסיבית וקיצונית שמשנה את חוקי המשחק | מעודי: יש לבחון אם היא לא תעלה את הפרמיה ל-100% מהמבוטחים
ההצעה מצטרפת להצעה דומה של ח"כ אופיר פז שלפני כשלושה שבועות הועברה על ידי ועדת הכספים של הכנסת לקריאה ראשונה, לא לפני שחוללה סערה בעולם הביטוח. ההצעה של ח"כ פז מבקשת להאריך את תקופת ההתיישנות משלוש לשבע שנים. בדיון שהיה בוועדת הכספים טען היועמ"ש שלך איגוד חברות הביטוח, עו"ד גיל סלומון, כי מדובר על "הצעה מאוד אגרסיבית וקיצונית שמשנה את חוקי המשחק". אוהד מעודי, סגן בכיר לממונה על שוק ההון, אמר באותו דיון כי "יש לבחון אם היא לא תעלה את הפרמיה ל-100% מהמבוטחים".

הילה דוידוביץ, ממשרד המשפטים, הביעה עמדה דומה לזו של מעודי: "אנחנו גם בעד הצעות צרכניות שעושות טוב למבוטחים, אבל צריך לראות שלא יצא שכרנו בהפסדנו ושכלל המבוטחים לא ישלמו פרמיה גבוהה יותר. לכן גם עמדתנו המקצועית הייתה להמתין לבדיקת רשות שוק ההון".

בסופו של דיון הצביעה ועדת הכספים פה אחד להארכת חוק ההתיישנות על חלק מהביטוחים משלוש לשבע שנים. עם זאת, ההצבעה נעשתה על הצעת חוק מתוקנת אשר החריגה את ביטוחי הרכוש מהארכת תקופת ההתיישנות והותירה בתוכה בעיקר ביטוחי בריאות, סיעוד וחיים.

ההצעה שהונחה אתמול על שולחן הכנסת מהווה מעין פשרה בקשר עם הארכת תקופת ההתיישנות. אחד מיוזמי ההצעה, ח"כ סעדי, אמר בין היתר בדיון שהיה בוועדת הכספים: "יש לי הצעת חוק דומה לחמש שנים. אם אני רוצה לגלגל את העלות על האזרחים אז שבע שנים אולי זה יותר מדי, אבל בכל זאת אנחנו תומכים בהצעה".

פנייה למבוטח 6 חודשים לפני סיום תקופת ההתיישנות

בהצעת החוק החדשה, שאינה מציינת באילו ביטוחים מדובר, מסבירים היוזמים: "התיישנות היא תקופה סטטוטורית שלאחריה לא תיזקק ערכאה שיפוטית לתובענה, אשר חלה בהליכים פליליים, משמעתיים ואזרחיים. בהליך אזרחי משמעותה היא שאם קבועה בחיקוק תקופת התיישנות על תביעות מסוג מסוים, ואדם מגיש לבית משפט תובענה מאותו סוג בחלוף תקופת ההתיישנות – חייב בית המשפט לדחות את התובענה בלי לבחון אם התובע זכאי לסעד, ובלבד שהנתבע טען במועד את טענת ההתיישנות.

"בדרך כלל בדין האזרחי תקופת ההתיישנות עומדת על שבע שנים ואולם, בחוק חוזה ביטוח נקבעה תקופת התיישנות קצרה של שלוש שנים, והיו מקרים רבים שמבוטחים איבדו בשל כך את זכותם לתבוע תגמול ביטוח, על אף שבמשך שנים שילמו דמי ביטוח לחברות הביטוח. כך, בעת שאירע אירוע ביטוחי הם לא קיבלו את התגמולים המגיעים להם, רק עקב שיהוי בהגשת תביעתם שנגרם ברוב המקרים עקב אי ידיעת החוק או בגלל מצבם הרפואי".

בעקבות כך מוצע להאריך את תקופת ההתיישנות משלוש שנים לחמש שנים וכן לחייב את חברת הביטוח להתריע בפני המבוטח שישה חודשים לפני סיום תקופת ההתיישנות, אם נעשתה פנייה מצד המבוטח בדרישה לקבלת תגמולי ביטוח.
 
הוסף כתבה למזוודה אישית
הוסף למזוודה אישית


גולש יקר,

תכני האתר ומוצרי עדיף מיועדים למנויים בלבד.

מנויי עדיף נהנים מחבילת ערך מושלמת: יותר מידע חדשותי, יותר ידע ויותר שירותים חדשים וייחודיים.

באפשרותך לצפות בתכני האתר באופן מיידי על ידי רישום קצר לקבלת מנוי היכרות ללא כל התחייבות.
הרשמה
שם פרטי:
שם משפחה:
שם חברה:
טלפון:
תפקיד:
אימייל:
סיסמא:
אישור סיסמא:
הנני מאשר את
 תנאי השימוש
באתר
אבקש לקבל עדכונים, חדשות ומידע שיווקי
הרשם וגלוש
כניסת מנוים
מייל:
סיסמא:
 
כניסה
 
הוסף תגובה לכתבה זו
כינוי:
אימייל:
כותרת:
תוכן:
אין לכתוב הודעה המפרה את  תנאי השימוש של Anet לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב
עדיין אין תגובות לכתבה זו.
 
עקבו אחרינו
כל הזכויות שמורות לאתר ANET.co.il 2011
המסלקה הפנסיונית