שם משתמש
סיסמא
צילום: סטודיו עדיף
 
לוח אירועים
הרחבה גם לפרט: הסוכן יחויב להצהיר בפני המבוטח על החברות העיקריות איתן הוא עובד
עפ"י הטיוטה אם העמלה מחברה מסוימת עולה על 40%, הסוכן יחוייב לציין זאת | בנוסף, יאסר על הסוכנים לגבות דמי ביטול ממבוטח שעבר לחברה אחרת | לשכת סוכני הביטוח: כיצד זה מתיישב עם בלעדיות מקס-AIG?
רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון מפרסמת היום (ד') חוזר להערות הציבור הכולל שתי הוראות חדשות. על פי הרשות, מטרתן של ההוראות להתחיל ביצירת תשתית למודל הסוכן האובייקטיבי שעתיד להגביר את התחרות בתחום הביטוח ולהקל על ציבור המבוטחים בניוד לחברות מתחרות, ללא חסמים.

ההוראה הראשונה קובעת כי בעת תהליך הצירוף, חייב סוכן הביטוח ליידע את המבוטח אם הוא בעל זיקה לחברות ביטוח מסוימות, וכי הביטוחים שיוצעו לו מאותו הסוכן יהיה מאותן החברות איתן הוא עובד ולא מכלל החברות. על פי הפיקוח, דבר זה גורע מהתאמת הפוליסות למבוטח באופן המיטבי עבורו. בכך למעשה מרחיב הפיקוח את חובת הדיווח על החברות עמן עובד הסוכן גם למוצרי פרט הכלולים בחוזר הצירוף, כלומר בכל תחומי הפרט מלבד ביטוח נסיעות לחו"ל.

על פי נתוני רשות שוק ההון כ-85% מסוכני הביטוח עובדים עם שתי חברות ביטוח באופן בלעדי, ובכך מונעים מהמבוטחים לקבל הצעה מיטבית מכל חברות הביטוח. בתחומי הביטוח הכללי למשל, פועלות כ-15 חברות ביטוח המציעות מגוון מוצרים במחירים תחרותיים. 

"בתחילת תהליך ההתאמה, יציין סוכן ביטוח בפני המועמד לביטוח את כל החברות שדמי העמילות שהוא מקבל מהן, בשנה שקדמה למועד הצירוף לביטוח, עולים על 40% מסך כל דמי העמילות שהוא מקבל עבור כלל המוצרים מאותו סוג, וכי הוא משווק בעיקר את החברות האמורות בלבד תוך ציון מספר כל החברות המשווקות את מוצר הביטוח שמוצע לו", הסבירו ברשות שוק ההון בטיוטה. 

כיום פועלים כ 13,000 סוכני ביטוח וכ-1500 סוכנויות ביטוח בעלות רישיון פעיל בתחומי הפנסיה והביטוח הכללי, כאשר סך העמלות שלהם לשנת 2019 הסתכמו בכ- 9.4 מיליארד ש"ח.

הוראה השנייה שפורסמה בחוזר עתידה להגביר את התחרות בשוק הביטוח, ותאסור על סוכני ביטוח לגבות דמי ביטול ממבוטחים שהחליטו לעבור לחברת ביטוח אחרת או לסוכן אחר. ברשות הדגישו כי "עמלת דמי הביטול מייצרת חסם לתחרותיות ומונעת ממבוטחים לעזוב פוליסה קיימת גם כאשר מוצעת להם הצעה טובה יותר, וזאת כי עמלת הביטול הופכת הליך זה ל'לא משתלם למבוטח'".

על פי הטיוטה, סוכן ביטוח לא יתנה את תהליך הצירוף, לרבות תהליך ההתאמה, בכך שהמועמד לביטוח יידרש להישאר מבוטח למשך תקופת ביטוח קצובה או שאינה קצובה.

הממונה על רשות שוק ההון, ד"ר משה ברקת: "תהליך מכירה אובייקטיבי הינו אינטרס משותף לכלל הצדדים העוסקים בדבר, לחברות הביטוח, לסוכני הביטוח ובראש ובראשונה לציבור המבוטחים. הרשות מפרסמת היום צעד נוסף בדרך לרפורמת הסוכן האובייקטיבי, במטרה להגביר את מודעות המבוטחים לזכויותיהם ולסייע להם לקבל החלטות חופשיות ומושכלת התואמות לצרכיהם. רשות שוק ההון תמשיך לשים דגש לקידום הוגנות ותחרות בשוק הביטוח ולשמור על ביטחון ציבור המבוטחים".

לשכת סוכני הביטוח: הרשות בוחרת להתעלם מבעיות בוערות

מלשכת סוכני הביטוח נמסר: "בהתאמת הביטוח למבוטח יש ערך מוסף לטיפול על ידי סוכן הביטוח שמבצע בדיקה מקצועית ורחבה במטרה לבנות עבור המבוטח את הצעת הביטוח בעלת הכיסוי הטוב ביותר עבורו המותאמת למידותיו ולצרכיו. המטרה של סוכני הביטוח תמיד הייתה ותמיד תהיה טובתו של המבוטח.

"בענף הביטוח יש נושאים דחופים לטיפול על ידי רשות שוק ההון ובין היתר, פרסומים מטעים של גופים שונים, מכירות שגויות ע"י מוקדנים בניגוד לתקנות על ידי חברות הביטוח וללא ידע מקצועי מתאים. תמוהה בעינינו העובדה כי רשות שוק ההון בוחרת להתעלם מבעיות בוערות ולשים את הזרקור על הגורם המקצועי והאובייקטיבי האמיתי המספק שירות ישר הגון ומקצועי לציבור המבוטחים.

"ושאלה מהותית שחייבת להישאל היא: אם רשות שוק ההון מוצאת כי פעילות של מעל 40% עם חברת ביטוח יחידה פוגעת לטענתם באובייקטיביות ובתחרות כיצד זה מתיישב עם הרישיון שהם עצמם אישרו לחברת מקס לעבוד רק עם חברת AIG. האם יד ימין ברשות איננה יודעת מה התירה יד שמאל? ואיך נושא האובייקטיביות מסתדר כאשר בפתח כבר עומדת גם חברת ישראכרט לקבלת רישיון סוכן ביטוח.

"לצערנו, רשות שוק ההון בחרה להודיע על כוונתה להוציא חוזר זה דרך התקשורת ולא פנתה כמתבקש לגופים הרלוונטיים לקבלת התייחסות רצינית. נלמד את הטיוטה ונגיב עליה".
 


גולש יקר,

תכני האתר ומוצרי עדיף מיועדים למנויים בלבד.

מנויי עדיף נהנים מחבילת ערך מושלמת: יותר מידע חדשותי, יותר ידע ויותר שירותים חדשים וייחודיים.

באפשרותך לצפות בתכני האתר באופן מיידי על ידי רישום קצר לקבלת מנוי היכרות ללא כל התחייבות.
הרשמה
שם פרטי:
שם משפחה:
שם חברה:
טלפון:
תפקיד:
אימייל:
סיסמא:
אישור סיסמא:
הנני מאשר את
 תנאי השימוש
באתר
אבקש לקבל עדכונים, חדשות ומידע שיווקי
הרשם וגלוש
כניסת מנוים
מייל:
סיסמא:
 
כניסה
 
הוסף תגובה לכתבה זו
כינוי:
אימייל:
כותרת:
תוכן:
אין לכתוב הודעה המפרה את  תנאי השימוש של Anet לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב
עדיין אין תגובות לכתבה זו.
 
עקבו אחרינו
כל הזכויות שמורות לאתר ANET.co.il 2011
המסלקה הפנסיונית