שם משתמש
סיסמא
כתבות נוספות בתחום
 
לוח אירועים
תקנות הניוד בקופות גמל להשקעה מגיעות לכנסת; הבשורה שעולם הגמל חיכה לה: "כלי לעידוד התחרות", "הסרת חסמי ניוד מהותיים ומיותרים"
רשות שוק ההון העבירה לדיון בוועדת הכספים טיוטת תיקון לפיה יתאפשר לנייד קופת גמל להשקעה לקופת גמל לקצבה, וכן לאפשר ניוד לעמיתים בקופת גמל להשקעה או לעמיתים שיש להם יתרת חוב לקופת גמל בשל הלוואה
גורמים שונים בעולם החיסכון הפנסיוני מביעים קורת רוח מטיוטת הצעה מעודכנת לתיקון תקנות הפיקוח על קופות גמל בעניין ניוד כספים שהצטברו בחשבונו של עמית מקופת גמל מסוימת לקופת גמל אחרת. את הטיוטה העבירה רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון לוועדת הכספים של הכנסת, אשר תדון בה ביום שני הקרוב (3 באוגוסט).
 
התקנות מאפשרות לעמיתים לבחור במוצר או בגוף מוסדי המתאים להם ביותר מעת לעת, בכפוף לתנאים שנקבעו בתקנות ובהתאם לכך לנייד כספים שהצטברו בחשבונות בקופת גמל מסוימת לקופת גמל אחרת. זאת כדי לאפשר לעמית להתאים, מעת לעת, את המוצר הפנסיוני לפי צרכיו ולהפחית את עלויות ניהול החיסכון.

בהתאם לטיוטה המעודכנת, מוצע לאפשר לעמיתים שהגיעו לגיל פרישה לנייד קופת גמל להשקעה לקופת גמל לקצבה על מנת שיוכלו למשוך קצבה מכספים אלו ולמצות את הטבות הס שגלומות במוצר זה.

בנוסף, מוצע להסיר חסמי מעבר בין קופות גמל ולאפשר ניוד גם לעמיתים בקופות גמל להשקעה או לעמיתים שיש להם יתרת חוב לקופת הגמל בשל הלוואה. בנוסח החדש המוצע, בהעברת כספים של עמית שקיים בחשבונו בקופה המעבירה חוב בשל הלוואה שטרם נפרעה במלואה, תהיה היתרה הצבורה שניתן להעבירה לקופה המקבלת, היתרה הצבורה בניכוי סכום החוב, והסכום שנוכה כאמור ישמש לפירעון ההלוואה; ואולם לא ניתן יהיה להעביר כספים כאמור אלא אם יתקיימו תנאים אלו: 1. הקופה המקבלת תזקוף לזכות העמית את היתרה שהועברה בתוספת הסכום שנוכה כאמור. 2. הקופה המקבלת תיתן לעמית הלוואה בגובה הסכום שנוכה כאמור.

"התיקון המוצע יביא להגברת התחרות בין החברות ושיפור מצבם של העמיתים, לרבות הוזלה בדמי הניהול", מוסבר בהצעה.

כמו כן, העברת כספים מקופת גמל לתגמולים לקופת גמל לחיסכון והעברת כספים מקופת גמל להשקעה, תיעשה למסלול השקעה המיועד למקבלי קצבה בקופה המקבלת, בהתאם לבחירתו של העמית, לשם קבלת קצבה בלבד.

בנוסף, על מנת לשפר את הליך העברת הכספים, מוצע לקצר את תקופת הניוד ל-5 ימי עסקים מיום בקשת הניוד, במקום 10 ימי עסקים הקבועים היום בתקנות. בין קופות גמל להשקעה הניוד יתבצע בתוך שני ימי עסקים. 

הטיוטה באה לפתור שתי בעיות מרכזיות. האחת, עמית שלא היה מרוצה מקופת גמל להשקעה ורצה לעזוב, היה נאלץ בלית ברירה להוציא את הכסף ואז היה צריך לשלם מס רווח הון, כלומר האפקט של דחיית המס התמסמס.

בעיה שנייה קשורה לסכומי הכסף שאדם הוציא מקופה אחת וההגבלה בסכום ההפקדה בקופת הגמל להשקעה החדשה שפתח. לדוגמה, אדם שבין השנים 2016 ל-2020 הפקיד מדי שנה 70 אלף שקלים, צבר רק מההפקדות סכום של 350 אלף שקלים. אחרי שפדה את הכסף, הוא יכול להפקיד בקופה חדשה 70 אלף שקלים בלבד.

סגן שר האוצר, ח"כ יצחק כהן, אשר עומד מאחורי מוצר קופת גמל להשקעה, הביע בשיחה עם עדיף שביעות רצון מכך שהתקנות הוגשו ויעלו לדיון בשבוע הבא. "קופת גמל להשקעה היא מוצר מצוין שנותן פתרון לצורך לחסוך, בסכומים השווים לכל כיס. הטבות המס בהחלט מוסיפות יתרון למוצר כמוצר פנסיוני", ציין סגן השר.

באשר לכוונה להעלות את סכום ההפקדות השנתי המקסימלי הסביר ח"כ כהן כי הנושא נמצא עדיין בהליך חקיקה וכי הוא לא ויתר על כך, אך הוסיף כי גם הפקדת 70 אלף שקלים בשנה לאדם, כלומר 140 אלף שקלים לזוג, הינה כלי מצוין שעורר את ענף הגמל.

"תיקון התקנות מחזק את מעמדה של קופת הגמל להשקעה ככלי לעידוד החיסכון לטווח בינוני וארוך", מציינת שני בלו הרפניסט, מנכ"לית הלמן-אלדובי גמל ופנסיה.

על המשמעות מסבירה בלו הרפניסט: "בהלמן-אלדובי אנו רואים בתיקון התקנות כלי לעידוד התחרות בתחום ולשיפור מצבם של החוסכים שעד לתיקון לא יכלו לשפר את מצבם מבלי למשוך את הכספים תוך תשלום מס רווחי הון. אנו רואים בתיקון שלב ראשון להחזרת קופת הגמל למרכז הבמה ומאמינים כי בעתיד יבחר המחוקק גם להגדיל את התקרה המותרת להפקדה מ-71 אלף שקלים".

"התיקונים המוצעים מבורכים ורצויים: הם מסירים חסמי ניוד מהותיים ומיותרים, ותורמים לחיזוק התחרות וגיוון אפשרויות הקצבה, לטובת הציבור", מדגיש היועץ הפנסיוני שי עופרי.

עופרי מסביר, כי "ביחס לקופות גמל להשקעה מדובר בצעד משלים להשקתו של מוצר חשוב זה לפני כ-4 שנים. עד כה, לא הייתה אפשרות לנייד כספים בין קופות גמל להשקעה, וגם לא לנייד ממנה כספים לקופה לקצבה לצורך המרתה לפנסיה. מעתה, יתאפשר ניוד כספים בין קופות גמל להשקעה, וכן יתאפשר ניוד כספים לקופה לקצבה לצורך המרה מיידית לקצבה".

עוד הוא מציין כי "התיקון כולל ביטול האיסור על ניוד מוצר פנסיוני שקיימת בו הלוואה לעמית. לפי התיקון, הניוד יתאפשר, אך הקופה המקבלת תחויב להעמיד הלוואה לעמית בסכום החוב לקופה המעבירה. הכוונה להסיר חסם זה היא מבורכת, אך אופן היישום נראה מסורבל ויחייב ליטוש נוסף בהמשך".

 
 
הוסף כתבה למזוודה אישית
הוסף למזוודה אישית


גולש יקר,

תכני האתר ומוצרי עדיף מיועדים למנויים בלבד.

מנויי עדיף נהנים מחבילת ערך מושלמת: יותר מידע חדשותי, יותר ידע ויותר שירותים חדשים וייחודיים.

באפשרותך לצפות בתכני האתר באופן מיידי על ידי רישום קצר לקבלת מנוי היכרות ללא כל התחייבות.
הרשמה
שם פרטי:
שם משפחה:
שם חברה:
טלפון:
תפקיד:
אימייל:
סיסמא:
אישור סיסמא:
הנני מאשר את
 תנאי השימוש
באתר
אבקש לקבל עדכונים, חדשות ומידע שיווקי
הרשם וגלוש
כניסת מנוים
מייל:
סיסמא:
 
כניסה
 
הוסף תגובה לכתבה זו
כינוי:
אימייל:
כותרת:
תוכן:
אין לכתוב הודעה המפרה את  תנאי השימוש של Anet לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב
עדיין אין תגובות לכתבה זו.
 
עקבו אחרינו
כל הזכויות שמורות לאתר ANET.co.il 2011
המסלקה הפנסיונית