שם משתמש
סיסמא
רחלי בינדמן
כתבות נוספות בתחום
חברות קשורות
הלמן אלדובי בית השקעות
פסגות בית השקעות
אלטשולר שחם בית השקעות
מיטב דש
 
לוח אירועים
מארבע יוצא שלוש? מה יקרה לקרנות הנבחרות אם אלטשולר שחם יבלע את הלמן-אלדובי
אחד המפצים הגדולים בתעשיית בתי ההשקעות עשוי לצאת לדרך בחודשים הקרובים | מה המשמעות של רכישה כזו על התחרות בשוק הפנסיה?
בית ההשקעות אלטשולר שחם, המחזיק בחברת הגמל הגדולה בישראל ובקרן הפנסיה קטנה אך גם הצומחת ביותר בתעשייה, הגיש הצעת רכש לבית ההשקעות הלמן-אלדובי.
 
מנהלי ההשקעות שהעדיפו את הבורסה האמריקאית כיכבו בביצועים ארוכי הטווח
28/7/2020
תשואות מסלולי קרנות ההשתלמות בחמש השנים האחרונות ובעשור האחרון חושפות: מי שהעדיף את שווקי חו"ל בדגש על ארה"ב כיכב ואילו מי שנצמד למדדי המניות בארץ פיגר מאחור
מעבר לשאלה אם המהלך הזה יקרום בסופו של דבר עור וגידים על רקע הסתייגויות בתוך דירקטוריון הלמן-אלדובי, נשאלת השאלה כיצד תשפיע רכישה כזו על התחרות בשוק הפנסיה?

הפיכתה של קרן הפנסיה של אלטשולר שחם לקרן ברירת מחדל שינתה את מערך הכוחות בשוק: בשנתיים וחצי האחרונות פועלות בשוק החיסכון ארוך הטווח לצד חמש קרנות הפנסיה הגדולות של חברות הביטוח עוד ארבע קרנות קטנות שזכו במכרז האוצר ומהוות קרנות פנסיית "ברירת מחדל" – מדובר בקרנות של מיטב דש, הלמן-אלדובי, פסגות ואלטשולר שחם. ארבעתן מתחייבות לדמי ניהול נמוכים מאד, כאלו שלוחצים מטה את דמי הניהול בתעשייה כולה ויתרה מכך, בשנה החולפת כל אדם שמצטרף למקום עבודה חדש ולא בוחר באופן אקטיבי קרן פנסיה, משויך לאחת מהן. אלא שאם בסיבוב הראשון של המכרז שיצא לדרך בנובמבר 2016 שבו זכו מיטב והלמן, הרפורמה הייתה עדין בגדר זבוב טורדני אך לא כזה שאיתגר באמת את כוחן של קרנות הפנסיה הגדולות, הסיבוב השני כבר היה הרבה יותר דרמטי. ראשית, לפני כשנה וחצי כאמור נכנס המרכיב הכי מהותי ברפורמה – הצירוף האוטומטי ושנית, הכניסה של אלטשולר שחם, אחד המותגים החזקים בשוק הגמל וגוף מוביל בתשואות ארוכות הטווח, שמט מן הקרקע טיעונים על חולשה בביצועי הקרנות הקטנות והעדר מחלקות מחקר איכותיות, כדוגמת אלה שיש בחברות הביטוח. הכניסה של אלטשולר שחם למגרש (בין היתר לאחר העלאת דמי הניהול למול הסיבוב הראשון) הכשירה את קרנות ברירת המחדל כמוצר לגיטימי בתעשייה שעד כה קידשה את היתרון לגודל. עבור מחלקות השימור של קרנות הפנסיה הגדולות מדובר היה כבר באתגר לא מבוטל. 

אלטשולר שחם תבלע קרן ברירת מחדל אחת ותותיר שלוש שחקניות: לא כולם זוכרים, כיוון שהאירוע הזה התרחש יחסית מתחת לרדאר, לפני כחצי שנה הגישה חברת הביטוח הפניקס בניהולו של אייל בן סימון הצעה לרכוש את בית ההשקעות הלמן-אלדובי. להבדיל מאלטשולר שחם המהלך הזה בוצע מאחורי הקלעים ולא כהצעה רשמית שהוגשה לבורסה. הסיבה שאלטשולר שחם נקטו כעת גישה כל כך מוחצנת הייתה כדי להציב עובדות בשטח ולא לאפשר לטאטא את ההצעה מתחת לשולחן, תוך יצירת שיח ציבורי וחיוב דירקטוריון הלמן-אלדובי לדון ברצינות בהצעה. ההצעה של הפניקס לא הבשילה לכדי הסכם ואפשרות סבירה היא שכעת כשאלטשולר שחם נתן הצעה פומבית, הפניקס תשוב לשולחן עם הצעה משופרת.כאן כבר נשאלת השאלה, מעבר לטובת בעלי המניות, איזו הצעה תיטיב יותר עם החוסכים לפנסיה. זו שאלה שיצטרך לבחון כבר הממונה על שוק ההון משה ברקת. הפניקס, אם תחזור לתמונה, תצטרך למכור את קרן הפנסיה של הלמן לצד שלישי, ככל הנראה אחת מ-3 קרנות ברירת המחדל האחרות. אלטשולר שחם לעומת זאת תבלע את קרן הפנסיה לתוך הפעילות שלה. בשני התרחישים יצא מן המגרש מתחרה. האם זה כל כך רע? התשובה היא שכלל לא בטוח. הלמן-אלדובי הוא מלכתחילה שחקן מאד קטן בשוק הפנסיה – מנהל כ-3 מיליארד שקלים בלבד ומחזיק בנתח שוק של פחות מ-1% בתעשייה אך מנגד, מדובר גם באחת מקרנות הפנסיה הצומחות ביותר לצד קרן הפנסיה של אלטשולר שחם עצמה. 

כך או כך, בהינתן שדמי הניהול של הקרנות כבר הוכתבו ולא סביר שיעלו גם בסיבוב הבא, התחרות בין השחקניות היום סבה על שתי סוגיות מרכזיות: שירות ותשואות. ביצועי ההשקעות של קרן הפנסיה של הלמן-אלדובי לא היו בולטים במיוחד אם כי דווקא באחרונה היא פועלת להרחיב את סל מסלולי ההשקעה שלה למוצרים עוקבי מדד שהפגינו עוצמה במשבר הנוכחי. עם זאת, דמי הניהול שהלמן-אלדובי מציעה היום זולים למול המתחרות שלה (0.05% מהצבירה לעומת 0.1% מהצבירה שמציעות המתחרות) ותשואות העבר, לכאורה לא בהכרח ישקפו את העתיד. מנגד, מיזוג קרן הפנסיה של הלמן-אלדובי לתוך הפעילות של אלטשולר שחם ייצר לה משנה כוח (הגעה לנתח שוק של כמעט 3.5%, כשלשם השוואה הקרן החמישית בגודלה הפניקס מחזיקה בנתח שוק של קצת יותר מ-7%) שיוכל להפוך אותה לשחקן שישי משמעותי בשוק הפנסיה אחרי שנים שבהן חמש הקרנות הגדולות שלטו בכיפה.

 

האם אפשר להגדיר את רפורמת ברירת המחדל כהצלחה? התשובה לשאלה הזו היא מורכבת. מחד אין חולק כי דמי הניהול בשוק הפנסיוני נחתכו בחדות בשנים האחרונות, בעיקר בתקופה של כניסת ברירת המחדל למגרש, שאז גם צומצמו הפערים בין החוסכים "החזקים" בעלי כוח המיקוח לחוסכים החלשים. מנגד עולות סוגיות של שירות בדמי ניהול כל כך נמוכים וסוגיות של חיתום רפואי (או העדרו) והשפעה על האקטואריה העתידית. אלא שכדי לייצר שינוי ארוך טווח בתעשייה, קרנות הפנסיה הקטנות לא יכולות לשמש רק קטליזטור להורדת מחירים מצד הגדולות אלא עליהן להצליח ולצבור נתח שוק כזה שיאפשר להן לייצר מודל רווחיות ארוך טווח. לא משנה כמה ירדו דמי הניהול בתעשייה, אם בסופו של דבר הקרנות הקטנות לא יצליחו לנגוס בנתח שוק משמעותי, הן יתקשו לתחזק מודל דמי ניהול כזה לאורך זמן. במובן זה דווקא קונסולידציה של שתי קרנות קטנות עשויה לחזק את התחרות. 

מה יעלה בגורלו של המכרז הבא: בעוד כשנה וחצי אמור לצאת לדרך מכרז חדש לניהול קרנות ברירת המחדל. שאלת השאלות היא אם גם בפעם השלישית הרגולטור יעניק הגנת ינוקא לקרנות הקטנות ויעדיף אותן על פני הקרנות הגדולות יותר. בהחלט עשוי לעלות טיעון לפיו הקרנות הקטנות כבר בעלות פז"מ ולפיכך אין סיבה להעדיף אותן על פני כל מתחרה אחר. בהינתן מיזוג בין הלמן-אלדובי ואלטשולר שחם כבר תהיה קרן פנסיה שמנהלת מעל 14 מיליארד שקלים ולצד מיטב דש עם 12 מיליארד נוספים, כבר ניתן יהיה לטעון שאלה לא קרנות כאלה קטנות. גם אם הקרנות יאבדו את העדיפות שלהן, לא ברור בכלל אם לקרנות הפנסיה הגדולות שווה להשתתף במכרז כזה. זכיה במכרז מצד כל אחת מחמש הקרנות "הגדולות" תוך התחייבות לדמי ניהול נמוכים עלולה לייצר קניבליזציה של תיק הלקוחות הקיים שלהן שידרוש השוואת תנאים, כך שלקרנות הגדולות יש הרבה יותר מה להפסיד בהשוואה למתחרות הקטנות. מנגד, הקרנות הגדולות יכולות לדרוש להגדיר תנאים לפיהם רק מצטרפים חדשים יוכלו לקבל את תנאי המכרז, אם כי כלל לא בטוח שזה ישים. בהינתן שבמכרז ישתתפו ואולי גם יזכו מי מהקרנות הגדולות, היכולת של הקרנות הקטנות להמשיך לצבור נתח שוק כבר תהפוך קשה יותר. 

בשורה התחתונה, לתעשייה מחכה כאן קרב מרתק, הרבה מעבר לשאלה אם הלמן-אלדובי תימכר לאלטשולר שחם, להפניקס, לגוף אחר או בכלל תישאר עצמאית – קרב שיכתיב את הטון של מכרז קרן ברירת המחדל הבא.
 
הוסף כתבה למזוודה אישית
הוסף למזוודה אישית


גולש יקר,

תכני האתר ומוצרי עדיף מיועדים למנויים בלבד.

מנויי עדיף נהנים מחבילת ערך מושלמת: יותר מידע חדשותי, יותר ידע ויותר שירותים חדשים וייחודיים.

באפשרותך לצפות בתכני האתר באופן מיידי על ידי רישום קצר לקבלת מנוי היכרות ללא כל התחייבות.
הרשמה
שם פרטי:
שם משפחה:
שם חברה:
טלפון:
תפקיד:
אימייל:
סיסמא:
אישור סיסמא:
הנני מאשר את
 תנאי השימוש
באתר
אבקש לקבל עדכונים, חדשות ומידע שיווקי
הרשם וגלוש
כניסת מנוים
מייל:
סיסמא:
 
כניסה
 
הוסף תגובה לכתבה זו
כינוי:
אימייל:
כותרת:
תוכן:
אין לכתוב הודעה המפרה את  תנאי השימוש של Anet לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב
עדיין אין תגובות לכתבה זו.
 
עקבו אחרינו
כל הזכויות שמורות לאתר ANET.co.il 2011
המסלקה הפנסיונית